Grafické karty

Grafická karta se stará o kvalitu přenášeného obrazu. Toto zařízení je tedy určeno především hráčům počítačových her. Součástí grafické karty je integrovaný procesor, operační paměti, napájecí systém, chlazení, určitý počet výstupů, komunikační sběrnici.

Prvním rozhodujícím parametrem při výběru grafické karty bude typ čipu, rozhodovat se budete mezi čipy NVIDIA a AMD. Běžní uživatelé vybírají nové grafické karty vhodné pro hraní her, důležitými parametry, které je nutné při výběru zohlednit je paměť, způsob chlazení a připojení, ale také technologie, které vám může grafická karta nabídnout.

Porovnat ceny grafických karet

Nejlepší grafické karty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Asus CERBERUS-GTX1050TI-O4G 99 % 4 636 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. MSI GT 710 2GD3H LP 97 % 1 499 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING 86 % 13 277 Kč Zobrazit Pcrobot.cz

Rozdělení

V základu lze grafické karty rozdělit na integrované a dedikované.

Integrovaná

Tento typ karty je součástí profesorů, v případě stolního počítače může být součástí základní desky. Integrovaná karta však nemá vlastní paměť a společně s procesorem využívá pomalejší RAM.

Tyto karty nejsou nijak výkonné a není, je nutné chladit speciálním chlazením. Tyto karty jsou zcela dostačující pro kancelářské počítače. Integrovanou kartu využijete také při sledování filmů a to i v 4K rozlišení, zahrát si můžete základní i některé novější hry.

Dedikovaná

Je samostatné zařízení, kterému se budeme věnovat více.

Typy

Grafických karet je velké množství, v základu je možné karty rozdělit do 3 kategorií, a to na karty multimediální, herní a profesionální. Nejvíce jsou žádané herní karty, které jsou určeny největšímu počtu uživatelů. Právě na tyto se zaměříme podrobněji. Nejkvalitnější herní karty je již možné označit jako poloprofesionální.

  • Multimediální – tyto karty vám postačí v případě, kdy se budete chtít dívat na filmy, nebo zahrát jednoduchou hru. Je dostačující do domácností, kde nemáte na počítač žádné velké nároky. Použít ji můžete pro běžnou kancelářskou práci.
  • Herní – je vhodná pro hraní her v rozlišení FULL HD i 4K. Předností těchto karet je výjimečná grafika.
  • Profesionální – nejkvalitnější karty jsou určeny profesionálům. Tyto karty jsou velmi výkonné a mají největší kapacitu paměti.

Grafický čip

Základem každé karty je grafický čip, který má vliv na výkon a pořizovací cenu. V současné době můžete vybírat mezi čipy NVIDIA a AMD. Ve větším zastoupení jsou čipy NVIDIA, které jsou sice dražší, avšak propracovanější. Pro tyto čipy je uzpůsobeno větší množství aplikací i počítačových her.

NVIDIA má pro přehlednost grafické karty rozděleny do několika kategorií, vybírat je můžete podle účelu použití:

  • GetForce – pod tímto označením se ukrývají grafické karty určené milovníkům počítačových her
  • Quadro – grafické karty, které vám umožní 3D modelování, je vhodná pro rýsování a animace
  • TESLA – grafická karta pro přesné a náročné výpočty
  • TEGRA – karta plní funkci mobilního procesoru

Připojení

Ověřte si, jakým způsobem můžete grafickou kartu k počítači nebo monitoru připojit.

  • HDMI – je v současné době nejpoužívanější konektor, který je schopen přenášet zvuk i obraz. Tímto kabelem je možné připojit v podstatě jakékoliv zařízení.
  • DISPLAYPORT – moderní digitální rozhraní sloužící k přenosu obrazu, zvuku a dalších forem dat.
  • DVI – je rozhraní, které je na grafické kartě z důvodu možnosti připojení starší typ monitoru. DVI umí zpracovávat analogový signál na digitální.
  • VGA – starý typ výstupu přenášející analogový signál

Paměť

Na základě paměti je nutné vybírat grafickou kartu podle velikosti a typu paměti.

Velikost paměti

  • 2 GB – paměť o velikosti 2GB je dostačující pro multimediální karty.
  • 2 – 4 GB – postačující velikost pro méně náročné hráče
  • 4 – 6 GB – herní grafické karty určené náročnějším hráčům. Toto rozmezí je v současné době tím nejvíce žádaným.
  • 8 – 11 GB – toto rozmezí využijí opravdu náruživý hráči, pro běžného uživatele je pořízení takovéto karty zbytečné, protože nevyužijí vše, co jim karta nabídne.

Typ paměti

Typ paměti je označován kombinací čísel a písmen. Čím je udávané číslo větší, tím je karta novější, rychlejší a výkonnější.

  • GDDR3 – starý typ karet, který je vhodný jako multimediální karta
  • GDDR5 – novější typ, který je až 4x rychlejší. Karta vhodná pro méně náročné hráče.
  • GDDR5X – opět se jedná o modernější kartu. Tento typ splní nároky náročnějších uživatelů.
  • GDDR6 – určeno pro náruživé hráče.

Chlazení

U grafické karty byste se měli zajímat i o způsob chlazení. To, jakým způsobem je karta chlazena je důležité zejména u výkonných karet, které se během používání značně zahřívají.

  • Pasivní – chlazení bez ventilátoru. Toto chlazení je vhodné pro méně výkonné multimediální grafické karty. Chlazení je řešeno kovovým mřížkováním.
  • Aktivní – chlazení s ventilátorem. Chlazení je dostačující pro všechny typy herních grafických karet. Toto chlazení najdete i u těch nejvýkonnějších typů.
  • Vodní – je součástí profesionálních grafických karet.

Technologie

  • G-SYNC – jedná se o novou technologii značky NVIDIA. Tato technologie používá různé frekvence pro obnovení obrazovky. Technologie zamezuje případnému trhání obrazu.
  • FREE – SYNC – Technologie značky AMD, jedná se o stejnou technologii jako G-SYNC
  • RAY – TRACING – další technologie značky NVIDIA, která simuluje fyzikální chování světla. Obraz je ve filmové kvalitě v reálném čase.

Značka

Mezi přední výrobce patří NVIDIA, AMD, Asus, MSI, Gigabyte, HP, AFOX a mnoho dalších.

Cena

Nejlevnější grafické karty stojí necelých 3 000 Kč. Tyto karty patří do kategorie multimediálních, jsou tedy vhodné spíše pro kancelářskou práci. Hráčské karty koupíte od 4 – 10 a více tisíc Kč.

Čím dražší grafická karta bude, tím větší bude její výkon a kvalita. Při výběru tedy záleží na tom, jak nároční jste hráči. Profesionální karty koupíte od 15 000 Kč. Cena těch nejlepších přesahuje 100 000 Kč, avšak koupit můžete i daleko dražší zařízení.

Porovnat ceny grafických karet

Otázky a odpovědi

Jak vybrat paměťovou sběrnici?

Čím širší paměťová sběrnice bude, tím více dat se za 1 takt dostane z paměti karty do jádra a naopak. Pro typy paměti GDD je šířka sběrnice v rozmezí 64 – 384 bitů. Pro vysokorychlostní typy HBM2 se šířka pohybuje od 2048 – 4096 bitů. Tyto vysokorychlostní karty jsou určeny pro profesionály, kteří se zabývají grafikou.

Je možné koupit do staršího počítače výkonnou grafickou kartu?

Pokud vlastníte méně výkonný počítač a budete do něho chtít použít výkonnější kartu, pravděpodobně se stane, že vám karta nepojede, protože výkon počítače nebude dostačující pro její napájení.

Proto volte grafickou kartu na základě výkonu vašeho počítače. Například pro počítač s výkonem 350 W není možné pořídit kartu s výkonem 300 W. To pro jaký zdroj napájení je grafická karta určena byste se měli dočíst v technických parametrech každého výrobku.

Jsou grafické karty hlučné?

Čím výkonnější grafickou kartu koupíte, tím hlučnější a náročnější na spotřebu bude. Za optimální jsou považovány karty, jejichž hlučnost nepřekročí 40 dB.

Závěr

Grafické karty jsou poměrně složitá zařízení, prakticky každý rok přichází na trh novější a kvalitnější verze. Z tohoto důvodu to, co platí nyní, nemusí platit za několik měsíců.

S výběrem grafické karty vám mohou poradit přímo odborníci v kamenných obchodech, spolehnout se můžete i na online poradce, kterého má mnoho internetových obchodů. Mnohé vám řeknou i uživatelské recenze, nebo samostatné články, které se věnují 1 nebo více konkrétním výrobkům.

Grafické karty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pod stromeček jsem dostal Sapphire Radeon RX 6800 PULSE 16GB a je perfektní. Z grafických karet, které jsem doposud měl je to naprostá topka. Za mě super, jsem spokojen.

    • Dobrý den, Jirko, mohu se zeptat, funguje tato karta v režimu celé obrazovky? Mám na mysli v Catalyst control center – Mé digitální ploché displeje – vlastnosti -přdvolby změny měřítka – přizpůsobit měřítko obrázku celé ploše displeje. Potřebuji to pro chod staršího sw a třeba karty Arc to neumí. Moc prosím o odpověď, děkuji petr.doubrava@icloud.com

  2. Tak výběr grafické karty pro mě byl naprostý horor. Prodavač se mě ptal na nějaké parametry, ale pro mě to je katastrofa, protože se v nich nevyznám. Naštěstí jsem narazila na váš článek a zvládla vybrat tu správnou.

  3. Koupil jsem si nedávno tento produkt: MSI Radeon RX 6600 MECH 2X 8G a jsem spokojený velmi!

  4. Všechny informace jsem se dočetl zde. Děkuji za pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo