Zvukové karty

Zvuková karta je zařízení, které je schopné zpracovat audio signál vstupů i výstupů. Jednoduše řečeno pomocí zvukové karty převedete analogový signál na signál digitální. Zvukovou kartu budou potřebovat především hudebníci, kteří si chtějí zařídit domácí studio. Hodit se jim bude při pořizování nahrávek hudebního nástroje, mikrofonu nebo třeba zapojit studiové monitory. Pomocí zvukové karty můžete ovládat hlasitosti na vstupech i výstupech, přes zvukovou kartu můžete pohodlně ovládat veškerá připojená zařízení.

V současné době jsou k dostání USB zvukové karty, které pomocí USB kabelu připojíte k jakémukoliv počítači. Právě v počítači pak budete moci využívat k nahrávání zvuky. Ačkoliv je součástí počítače vestavěná zvuková karta, její kvalita není pro nahrávání hudby vhodná. Počítač navíc není možné propojit s dalším zařízením, které budete pro nahrávání hudby potřebovat.

Pro laiky není zcela jednoduché vybrat správnou zvukovou kartu, zde pochopitelně platí jednoduché pravidlo. Čím je zvuková karta kvalitnější, tím lépe je schopna signál zpracovat. Při výběru je třeba myslet na to, jakým způsobem budete kartu zapojovat. Druhá věc, která by vás měla zajímat je množství vstupů a výstupů.

Porovnat ceny zvukových karet

Nejlepší zvukové karty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AQ AC01DA 94 % 699 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Axagon ADA-10 92 % 180 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Creative Sound Blaster Play! 3 88 % 449 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Zvukové karty je možné rozdělit do 2 skupin podle toho, jakým způsobem je lze připojit.

USB zvuková karta

Jak již název napovídá, je možné kartu připojit pomocí USB kabelu. Tyto karty jsou zcela dostačující pro domácí nahrávání hudby. Základní typy jsou vybaveny 2 vstupy a výstupy, ale koupit můžete zařízení, které disponuje větším počtem vstupů a výstupů.

Thunderbolt a FireWire zvuková karta

Jsou zařízení určené profesionálům a připojují se právě přes rozhraní FireWire, což je starší verze. Novější je poté rozhraní Thunderbolt. Na rozdíl od USB zvukových karet máte mnohem větší možnosti, co se připojení dalšího vybavení týká. Přístroje jsou mnohem dražší a v domácích podmínkách je nevyužijete.

Vstupy a výstupy

Množství různých vstupů a výstupů je jedním z nejdůležitějších parametrů. Již dopředu musíte vědět, co vše budete chtít mít zaráz zapojeno. V případě vstupů je to například jeden nebo více mikrofonů, kytara a další hudební nástroje.

U výstupů je to pak určitý počet monitorů, výstupy na sluchátka, reproduktory atd.

  • Optický vstup – jedná se vstup, díky kterému můžete do budoucna rozšířit množství připojeného zařízení.
  • IN – nejdůležitější vstupy, které umožní připojení hudebního nástroje i mikrofonu. Vstup pro mikrofon může být označen také jako MIC a v případě hudebního nástroje se jedná o označení INSTRUMENT/LINE.
  • PHANTOM – vstup, který umožňuje připojení
  • MIDI – umožňuje připojit starší zařízení

Ovládání

S uživatelským komfortem je spjat způsob, jakým budete moci zvukovou kartu ovládat. V tomto ohledu jsou ideální karty, které mají centrální ovládání zepředu.

Frekvence

Frekvence vzorkování, která bývá označována i jako sampling udává počet vzorků, které se načtou během sekundy při přeměně analogového signálu na digitální. I zde platí pravidlo, čím je číselný údaj vyšší, tím kvalitnější bude i zvuk.

Frekvence vzorkování bývá od 44,1 kHz do 192 kHz. Frekvence 44,1 kHz je používána u CD nahrávek, jedná se o jakýsi standard, který vám nabídne každá levnější zvuková karta.

Bitová hloubka

Kritérium, které ovlivní konečnou dynamiku zvuku. Tento parametr určuje množství šumu při přenosu zvuku a měří se v dB. S počtem bitů se zvyšuje také dynamický rozsah. 1 bit odpovídá 6 dB.

  • 16 bitů – standardní rozsah u CD nahrávky, rozsah bude v tomto případě 96 dB. V tomto případě nebude nahrávka příliš kvalitní.
  • 24 bitů – kvalita je v tomto případě na vyšší úrovni. Tento počet je považován za profesionální standard.

Zvuková karta do počítače

Samostatnou kapitolou je externí zvuková kartou, kterou můžete vybavit svůj počítač. Ačkoliv každý počítat má již svoji interní zvukovou kartu, nemusí být s její kvalitou každý spokojen. Náročnější uživatelé tak mohou k počítači připojit ještě kvalitní zvukovou kartu, která jim poskytne zvuk v mnohem vyšší kvalitě.

Tyto karty se ve většině případů připojují k notebookům nebo dalším zařízením, které mají pouze stereo výstup a neumožní vám připojit zařízení, které je schopno přenášet prostorový zvuk. Externí kartu můžete k notebooku připojit pomocí USB kabelu, samotnou instalaci provedete podle návodu výrobce.

Také součástí této zvukové karty je různé množství vstupů i výstupů a to analogových, digitálních a u kvalitnějších zařízení i optických. Zvukové kartě nechybí ani jednoduché tlačítkové ovládání.

Značky

Mezi nejkvalitnější a zároveň doporučované značky patří Tascam a Focusrite. V jejich nabídce naleznete zvukové karty vhodné pro začátečníky, mírně pokročilé i profesionály. Zvukovou kartu do počítače koupíte od značek Focusrite, M-AUDIO, IK Multimedia, TASCAM a dalších.

Cena

Malé zvukové karty je možné koupit za cenu, která se pohybuje okolo 3 000 Kč. Cena zvukových karet střední třídy se pohybuje v rozmezí 6 – 10 000 Kč. Pro profesionální studia jsou k dostání přístroje za cenu okolo 13 000 a výše.

Za zvukovou kartu do počítače zaplatíte od 500 – 15 000 Kč. Za dostačují lze považovat výrobky, jejichž cena se pohybuje od 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny zvukových karet

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné fantomové napájení?

Díky fantomovému napájení bude možné používat kondenzátorové mikrofony. Pomocí těchto mikrofonů je možné nahrát zvuk v té nejlepší kvalitě. Na rozdíl od klasických mikrofonů však vyžaduje napájení 48 V. Tuto možnost nabízí většina zvukových karet.

Jakou zvukovou kartu pro začátečníka?

Začátečníci si vystačí s USB zvukovou kartou, která bude mít alespoň 2 vstupy. Připojit můžete mikrofon a jeden nástroj. Pokud budete mít větší nároky, volte kartu s více vstupy. Tyto zvukové karty patří mezi nejoblíbenější, co se amatérských hudebníků týká.

Jak zprovoznit zvukovou kartu po připojení k počítači?

Součástí výrobku by měl být i potřebný software, který vám nahrávání i následné zpracování zvuků umožní. Vše byste měli podle návodu zprovoznit sami. Někteří výrobci nabízí i další možnosti, které můžete při nahrávání využít.

Závěr

Kvalitní zvuková karta vám poskytne perfektní zvuk bez šumu čí jiného nežádoucího zkreslení. Nejdůležitějším a snad i jediným parametrem při jejím výběru je počet vstupů a výstupů. Ten vybírejte v závislosti na počtu zařízení, které chcete ke zvukové kartě připojit.

V současné době jsou na trhu dle znalců pouze 2 kvalitní výrobci, které jsme jmenovali výše. V jejich nabídce naleznete zvukové karty vhodné pro začátečníky, mírně pokročilé i profesionály. Tyto značky byste měli při výběru preferovat.

Zvukové karty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.muziker.cz, www.kytary.cz, www.music-city.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno mi v počítači odešla zvuková karta a neměl jsem chuť nosit počítač do opravy, takže jsem objednal USB zvukovku. Je to opravdu super vychytávka, protože jí mám jednoduše položenou na psacím stole a přes USB prodlužovací kabel připojenou v počítači. Prostě k ní jen připojím sluchátka a jedu svoje oblíbené pecky.

  2. Hodně mi pomohl článek s výběrem zvukové karty. Vybrala jsem si typ: Behringer UMC22

Přidat komentář

Recenzer
Logo