Paruky

Paruky si ženy i muži pořizují z několika různých důvodů. Pomocí paruky lze poměrně snadno změnit svůj zevnějšek, paruka může být skvělým doplňkem při pořádání oslav a v neposlední řadě se bez ní neobejdou onkologičtí pacienti. Paruky se vyrábí z umělých i přírodních vlasů různými způsoby a koupit si je mohou dospělí i děti.

Výběr vhodné paruky se odvíjí právě od toho, za jakým účelem ji budete pořizovat. Jiné požadavky na ni mají osoby, které řeší různé zdravotní potíže, a zcela jiné pak ti, kteří budou paruku nosit příležitostně jako praktický módní doplněk. Od tohoto parametr se odvíjí výrobní materiál i požadavky na kvalitu. Na cenu má vliv i způsob, jakým se paruka vyrábí. Aby vám paruka skutečně sedla, je vhodné ji před nákupem raději vyzkoušet.

Porovnat ceny paruk

Typy

Paruky lze rozdělit do 3 základních skupin podle toho, jaký materiál se pro jejich výrobu používá. Volit budete mezi parukami vyrobenými z pravých, umělých nebo v kombinaci pravých a umělých vlasů.

 • Paruky z pravých vlasů – jsou mnohem kvalitnější a dotek přirozenější a jemnější. Paruky z pravých vlasů jsou náročnější na péči, ale můžete je stejně jako vlasy upravovat za pomocí kulmy, žehličky a jiných pomůcek.
 • Paruky z umělých vlasů – paruky ze syntetických materiálů jsou na péči mnohem méně náročné. Tyto paruky není nutné vyživovat ani složitě rozčesávat. Jsou cenově výhodné a koupit tak můžete více různých paruk vhodných k jiným příležitostem.

Zpracování

Paruky se zpracovávají ručně nebo strojově. Způsob zpracování ovlivňuje pořizovací cenu, ale i kvalitu a životnost paruky. Váši volbu by měla ovlivnit i četnost používání. Ti, kteří budou paruku nosit pravidelně, by měli upřednostnit paruky tkané ručně. Jestliže budete paruku používat spíše příležitostně, vystačíte si i se strojově zpracovanou parukou.

 • Ručně tkané – ručně tkané paruky na první pohled od rostlých vlasů nepoznáte. Tyto paruky jsou poměrně drahé a často se vyrábí přímo na míru.
 • Strojově tkané – jsou výrazně levnější s k dostání i v párty podobě. K dostání jsou v mnoha různých délkách i vybírat můžete mezi nejrůznějšími střihy. Jsou však vhodnější spíše k příležitostnému nošení.

Velikost

Velmi důležité je zvolit správnou velikost paruky. Abyste měli jistotu, že vám paruka dokonale sedne, je vhodné se pro ni vypravit do specializované prodejny. Výrobou paruk se navíc zabývá více značek a každý výrobce může mít trochu jiné značení. Přední výrobci však pro jednodušší výběr používají universální značení.

Při výběru paruky je vhodné znát objem hlavy. Poté se již budete řídit podle velikostních tabulek. Paruky universální velikosti odpovídají objemu hlavy 54 cm.

Vnitřní část

Důležitý je nejen vzhled vlasové části, ale i způsob, jakým je vyrobena vnitřní část paruky. Ta přichází do přímého kontaktu s vaší pokožkou. Také vnitřní část však poměrně značně ovlivňuje pořizovací cenu čepice.

 • Ruční šití – nejdražší paruky mají čepici šitou ručně. Jednotlivé vlasy jsou našité samostatně a paruka vám umožní měnit účes dle libosti. V případě potřeby lze měnit každý díl paruky a dovolit si můžete i odhalení čela.
 • Mono víčko – čepice je z části šitá ručně a z části strojově. Ručně šitá je horní část čepice. Tato část se postará o dostatečně velkou cirkulaci vzduchu a v případě opotřebení můžete horní část poměrně jednoduše vyměnit. Strojová část se zase postará o dobré posazení čepice na hlavu.
 • Mono kšiltovka – i zde je vnitřní část šitá ručně i strojově. Ruční šití se nachází v horní části, strojově je ušita zadní strana i boky. Přední část je tvořena krajkovým dílem, který má imitovat vlasy rostoucí z temene hlavy. Díky této části je možné odhalit čelo. Tento způsob šití najdete u přírodních i syntetických paruk.
 • Strojové šití – celá čepice je vyrobena strojově. V tomto provedení jsou vhodnější paruky s krátkými vlasy, které vám umožní měnit pěšinku. Paruky s dlouhými vlasy však změnu pěšinky neumožňují. Důvodem jsou strojově našité vlasy. Strojově šité paruky patří k těm nejlevnějším.
 • Strojové šití s přední krajkou – téměř celá čepice je ušitá strojově a i zde máte k dispozice přední krajku. Také v tomto případě můžete odhalit čelo a paruky s krátkými vlasy vám umožní rovněž změnit pěšinku.

Určení

Paruky si můžete pořídit z mnoha různých důvodů. Někteří ji budou nosit krátkou dobu, pro jiné se stane nedílnou součástí života.

Onkologičtí pacienti

Po parukách často sahají onkologičtí pacienti. V jejich případě je používání paruky často dočasnou záležitostí, protože po skončení léčby začnou vlasy znovu růst. Onkologičtí pacienti by měli paruku vybírat s ohledem na možné nežádoucí reakce na chemoterapii. Po chemoterapii může být pokožka velmi citlivá a objevit se může i loupání kůže. Onkologičtí pacienti by tak měli upřednostnit spíše kratší paruky s jednodušším střihem. Paruky s dlouhými vlasy jsou těžší a počítat musíte i s jejich náročnější údržbou, což může být po prodělané chemoterapii velmi náročné.

Dlouhodobé nošení

Dalším důvodem, proč paruku pořídit jsou zdravotní komplikace, které vedou k doživotní ztrátě vlasů. V tomto případě je nutné pořídit skutečně kvalitní paruku z pravých vlasů. Paruky z pravých vlasů vypadají velmi přirozeně a potěší i svou delší životností.

Značka

Výrobou paruk se zabývá mnoho výrobců. Jednotlivé značky vám toho pravděpodobně tolik neřeknout a kvalitu zde určuje především místo, kde paruku pořídíte. Kvalitní paruky najdete pouze ve specializovaných kamenných nebo internetových prodejnách. Zde narazíte například na modely značky Modixx, Hairpower, Perucci, Hair Society. Dostupnější modely jsou zastoupeny značkami Amica Hansen, Comair, CB, Ellen Wille, Fatboy, Hairpower.

Cena

Cenové rozpětí paruk je poměrně velké. Záleží na podobě, délce vlasů, střihu a především výrobním materiálu a výrobní technologii. Párty paruku lze koupit již za méně než 500 Kč. Paruky vyrobené v kombinaci pravých a přírodních vlasů mohou stát od 1 – 4 000 Kč. Za ručně šité paruky z přírodních vlasů můžete zaplatit 5 a více tisíc korun.

Porovnat ceny paruk

Otázky a odpovědi

Jak se o paruku starat?

Paruky z pravých vlasů se chovají velmi podobně jako rostlé vlasy. Jsou náchylné k zacuchání, jejich kvalitu i barvu ovlivňuje sluneční záření a pochopitelně se v nich usazují různé nečistoty. Proto je budete podle potřeby umývat za pomocí speciálních šamponů, česat a v případě potřeby i dobarvovat. Obdobnou péči je nutné věnovat i parukám z vlasů umělých. V tomto případě však odpadá nutnost paruku barvit, protože umělým parukám sluneční záření neublíží.

Přispívají pojišťovny na nákup paruky?

Některé pojišťovny mohou nákup paruky částečně uhradit. Každá pojišťovna však může mít trochu rozdílné podmínky a proplatit vám může jinou částku. Jedno však mají společné, pojišťovna přispívá pouze na paruku, která je pořizována ze zdravotních důvodů.

Co je montura?

Jedná se o podkladovou část paruky tzv. čepičku. Montura bývá součástí zdravotních paruk. Je ušita tak, aby byla vysoce komfortní a prodyšná. Montura bývá standardně proložena gumičkami nebo pásky, které vám umožní paruku co nejvíce přizpůsobit tvaru hlavy.

Závěr

Zatímco pro některé je paruka pouze komfortním doplňkem, který využívají k přeměně svého zevnějšku, pro jiné je nepostradatelnou součástí každodenního života. Paruka může osobám, které řeší různé zdravotní komplikace zvýšit sebevědomí a pomoci jim po psychické stránce.

Paruky nenosí pouze onkologičtí pacienti, často si je pořizují osoby trpící nadměrným vypadáváním vlasů nebo různými kožními nebo hormonálními obtížemi. Podle toho, za jakým účelem paruku pořizujete, byste měli vybrat materiál vlasů. Poté stačí zvolit pouze správnou velikost, barvu a střih. Aby vám paruka dlouho vydržela, je nutné nastudovat, jakým způsobem je o ni nutné pečovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pro sestru jsem objednala překrásnou dlouhou blond paruku z pravých vlasů a byla naprosto mimo, když jí vybalila. Měla obrovskou radost, protože i když se v podstatě nestříhá, vlasy jí rostou pomalu až skoro vůbec, takže když navlékla paruku, byla jako dítě, když si rozbalí svou oblíbenou čokoládu.

 2. Nedávno jsem sháněla vhodnou paruku pro kamarádku, která si při barvení značně poškodila vlasy a potřebovala to něčím zakrýt, než se jí podaří napáchané škody zase odstranit. Nakonec jsem jí v kamenné prodejně koupila paruku z pravých vlasů a skutečně vypadala super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo