Kulmy na vlasy

Nejoblíbenější typy kulem na vlasy

O vlasech se říká, že jsou korunou krásy pro každou ženu. Ženy mohou při péči o vlasy používat mnohé nástroje, jedním z nich je i kulma. Pomocí kulmy vytvoříte účes pro každou příležitost v pohodlí domova s minimálními náklady.

Kulma je vhodná pro každodenní používání a poradí si se všemi typy vlasů. Je však nutné vybrat tu správnou, která vaše vlasy ošetří za všech okolností bezpečně.

Před tím, než se vydáte kulmu koupit, je nutné přesně vědět, jaký typ vlasů budete pomocí tohoto přístroje upravovat. Některé kulmy jsou vhodné pro konkrétní typ vlasů, jiné lze díky možnosti nastavit teplotu použít pro různé typy vlasů. Od typu vlasů se pak odvíjí veškeré další důležité parametry, tedy výkon, doba nahřívání, materiál pracovní plochy, nebo funkce.

Některá žena má to štěstí, že jí upravené vlasy vydrží více dní, na druhé straně stojí ženy s velmi jemnými vlasy, jejichž účes se i při největší snaze vytratí do několika málo hodin. Každá z těchto žen bude potřebovat jiný materiál žehlící plochy a také jiný typ kulmy. Jiné typu kulem jsou pak vhodné pro kudrnaté nebo barvené vlasy.

Jednotlivé kulmy se liší svým tvarem i vlastnostmi a každá je tak vhodná pro trochu odlišné používání. Ve chvíli, kdy budete mít jasno, která kulma je pro vás tím pravým, je třeba myslet i na uživatelský komfort a s ním spojenou jednoduchou manipulaci. A v neposlední řadě věnujte pozornost i bezpečnostním funkcím, které mohou zabránit poškození přístroje, ale ochrání i celou vaši domácnost.

Porovnat ceny kulem na vlasy

Nejlepší kulmy na vlasy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dyson Airwrap Complete Long HS05 100 % 15 195 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Rowenta CF3112F0 Curls Forever 100 % 799 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Philips BHB876/00 93 % 2 989 Kč Zobrazit Philips.cz
4. Remington Ci 9532 Pearl Curl 88 % 599 Kč Zobrazit Alza.cz
5. BaByliss C338 83 % 680 Kč Zobrazit Svetkadernictvi

Typy

Kulma na vlasy dokáže vykouzlit vlny, lokny, trojvlny i roztomilé kudrlinky. Podle toho, jaký účes preferujete, budete vybírat typ kulmy. K dispozici máte poměrně velký počet různých podob tohoto přístroje.

Klešťová kulma

Klasická podoba kulmy se na trhu objevila jako první. Pramen vlasů je možné při kulmování zafixovat pomocí kleští. To vám umožní jednoduché používání, což ocení především začátečníci. Pomocí klešťové kulmy vytvoříte pravidelné vlny stejné velikosti. Kleště však často na upravených vlasech zanechají viditelné stopy a při chybném používání mohou žhavé kleště vlasy poškodit. Klešťová kulma patří k nejlevnějším.

Horkovzdušná kulma

Přístroj známý jako kulmofén kombinuje přednosti fénu i kulmy. Vlasy se v případě horkovzdušné kulmy natáčí na široký kartáč. Kartáč je současně doplněn o otvory, kterými fouká teplý vzduch. Foukací kulmu můžete použít i na úpravu vlhkých vlasů. Horkovzdušné kulmy jsou velmi kvalitní, nabízí velké množství funkcí a lze je používat každý den. Při úpravě budou vlasy dokonale hydratované a nemůže dojít k jejich přesušení. Pomocí kulmofénu vytvoříte volnější a objemný účes.

Automatická kulma

Nejdražším typem je tzv. samonavíjecí kulma. Její největší předností je velmi jednoduchá obsluha. Kulma vlasy navine a natočí zcela automaticky, což úpravu účesu velmi urychlí. Pomocí automatické kulmy rychle upravíte i opravdu dlouhé vlasy. Tato kulma mívá mnoho funkcí a lze ji používat každý den.

Trojkulma

K dispozici nemáte jeden, ale hned 3 válce. Mezi ně se vkládá pramen vlasů a trojkulma je během chvíle upraví do podoby velkého množství malých kudrlinek. Vytvořit můžete účes známý ze starých filmů. Úprava vlasů je v tomto jednoduchá, ale časově náročnější.

Kónická kulma

Bude vyhovovat ženám, které si přejí účes plný velkých avšak přirozeně vypadajících vln. Tento typ kulmy patří k jednomu z nejoblíbenějších. Kónickou kulmu poznáte podle široké spodní části, která se sběrem nahoru postupně zužuje. Používání kónické kulmy je bezpečné a pro vlasy velmi šetrné.

Používání kónické kulmy je však zejména v začátcích o něco obtížnější, což nemusí každému vyhovovat. Jestliže chcete během úpravy předejít možnému zranění, měli byste používat speciální rukavice. Ty bývají mnohdy přímo součástí balení jednotlivých výrobků.

Kulma L

Kulma se liší svým tvarem, který je podobný písmenu L. Jedná se o nejnovější a také jeden z nejdražších přístrojů. Jeho součástí je noho praktických i chytrých funkcí. Díky svému specifickému tvaru se kulma postará o opravdu jednoduchý způsob úpravy vlasů. Ani při delším používání vás nebudou bolet ruce.

Velikost

To, jak velké vlny pomocí kulmy vytvoříte, závisí na velikosti pracovní části. Drobnější vlny vytvoříte pomocí užší hlavice. Velké vlny vám pomůže vytvořit kulma s širší hlavicí. Důležitá je ale i délka vlasů, krátké vlasy pomocí širokého nástavce neupravíte.

 • Úzký nástavec – do této skupiny lze zařadit nástavce s průměrem v rozmezí 10 – 19 mm. Nástavce jsou vhodné pro všechny majitelky krátkých a polodlouhých vlasů, ale i těch, kteří si přejí účes plný drobných vln. V případě, kdy budete tímto přístrojem na vlny upravovat dlouhé vlasy, musíte počítat s velmi dlouhou dobou použití.
 • Středně velký nástavec – nejoblíbenější velikost, která je považována za universální. Nástavce mají průměr 25 mm a použít ho můžete na kratší i dlouhé vlasy. Výsledkem bude přirozená podoba účesu.
 • Široký nástavec – ideální volba pro ženy s dlouhými vlasy. Nástavce mívají průměr v rozmezí 30 – 40 mm.

Materiál pracovní plochy

Velmi důležitým parametrem je materiál pracovní plochy. Ten určuje, na jaký typ vlasů budete moci kulmu použít. Na výběr máte hned několik možností, přičemž některé materiály lze použít pouze na určitý typ vlasů, jiné jsou vhodné pro více typů vlasů a může je tak používat více žen či dívek v rodině. Nevhodně zvolený povrch může vlasy nenávratně poškodit.

Nerez

Nerezové kulmy vás mohou zaujmout nízkou pořizovací cenou, ale pro úpravu vlasů nejsou příliš vhodné. Vyhnout by se jim měli zejména ti, kdo chtějí kulmu používat pravidelně. Materiál je naprosto nevhodný při používání v kombinaci s jemnými vlasy, které může poměrně snadno poškodit.

Turmalín

Hodí se především na úpravu jemným a suchých vlasů, protože má velmi dobré výsledky i při nízkých teplotách. Je známý tím, že vyzařuje záporné ionty, díky čemuž jsou upravené vlasy lesklé a ošetřené. Používáním turmalínové kulmy předejdete i vzniku statické elektřiny.

Keramika

Oblíbený materiál, který je k vlasům velmi šetrný. Oblíbený je i pro krátkou dobu nahřívání a rovnoměrné rozložení teploty. Keramický nástavec lze použít pro každý typ vlasů. Nevýhodou keramiky je však rychlejší opotřebení a trochu obtížnější používání.

Titan

Tento materiál je považován za jeden z nejlepších a vyznačuje se i dlouhou údržbou. Zahřátí je velmi rychlé a po celé ploše nástavce rovnoměrné. Titanové kulmy mají nízkou hmotnost a jsou oblíbené i u profesionálů. Pomocí tohoto materiálu snadno upravíte i velmi hrubé a nepoddajné vlasy.

Regulace teploty

Aby bylo používání kulmy naprosto bezpečné, je nutné nažhavit ji na potřebnou teplotu. Ta se však liší současně s typem vlasů. Levnější kulmy nabízí pouze malou regulaci teploty a použít je tak mohou pouze ženy s jedním typem vlasů. V případě dražších přístrojů můžete teplotu poměrně snadno nastavit a využít je k úpravě všech typů vlasů.

 • Jemné vlasy – tento typ vlasů můžete upravovat při teplotě od 130 – 170°C
 • Středně hrubé vlasy – normální vlasy vyžadují teplotu okolo 180°C
 • Hrubé vlasy – nepoddajné vlasy můžete upravit i při teplotě od 200 – 240°C

Funkce

Jednotlivé kulmy nabízí větší či menší počet funkcí, které vám používání přístroje usnadní.

 • Ionizace – velmi žádaná funkce, bez které se neobejdou především profesionální kadeřníci. Ionizací jsou však vybaveny i kulmy nižší třídy. Tato funkce zajistí, že vlasy budou lesklé a uhlazené.
 • Nastavení teploty – jedná se o jednu o ze základních funkcí. Jednotlivé modely se liší především v tom, jak velký rozsah teploty umožňují nastavit.
 • Rychlé nahřívání – ve většině případů se kulmy na potřebnou teplotu nahřejí během několika vteřin.
 • Kabel – součástí kulmy je i kabel. Snadnou úpravu vlasů vám umožní kabel potřebné délky. Všeobecně se doporučuje vybírat kulmy s kabelem dlouhým 2,5 metrů. Praktická je i možnost otáčení kabelu. Tato funkce vám umožní používat kulmu ve všech úhlech.
 • Změna směru – kulma je schopna nastavit směr natáčení a vlny tak budete mít po obou stranách v jednom směru.
 • Čištění – nejedná se o funkci, ale o potřebné příslušenství, které využijete při čištění kulmy.
 • Nástavce – dalším žádaným příslušenstvím jsou různé nástavce, které vám umožní vyrobit vlny různé velikosti a tvaru.

Bezpečnostní prvky

Každá kvalitní kulma by měla disponovat několika praktickými bezpečnostním prvky. Díky nim bude manipulace s horkou kulmou bezpečná za každých okolností. Tím základním by měla být bezpečnostní pojistka, která zajistí, že se kulma po nějaké době nečinnosti sama vypne. Tato funkce je vhodná naprosto pro každého, protože ve spěchu je velmi snadné přístroj vypnout, což může skončit i požárem.

Za bezpečnostní prvek lze považovat i funkci proti přehřátí. Tato funkce chrání samotný přístroj, který vypne ve chvíli, kdy teplota dosahuje hodnot, které mohou zapříčit jeho poškození.

Z praktických prvků je pak vhodný i háček na zavěšení, teplovzdušná podložka, na kterou můžete kulmu během práce odložit. Stejnou funkci plní i praktický stojánek.

Pro snadnější a bezpečné přenášení by mělo být součástí balení i cestovní pouzdro.

Značka

Mezi nejznámější a nejkvalitnější výrobce patří značka Rowenta, Remington, Babyliss, Dyson nebo Philips. Výrobky těchto značek patří mezi pravidelné výherce různých testů a mají i velmi pozitivní recenze od spokojených uživatelů. Na trhu je však výrobců mnohem více, mezi další kvalitní patří výrobky značky Sencor, Eta, Braun, Cera nebo třeba Label.m.

Cena

Pořízení kulmy není nijak nákladné. Za nejlevnější výrobky zaplatíte méně než 600 Kč. Pokud chcete takovou to levnou kulmu, upřednostněte vždy známou značku, u které máte jistotu, že si vlasy během úpravy nezničíte.

Větší kvalitu a více možností lze očekávat od výrobků s cenou okolo 1 000 Kč. Zde již najdete prakticky všechny typy kulem i tolik oblíbený kulmofén. Nejdražší jsou kulmy s tvarem písmene L, jejich cena začíná na 2 000 Kč. Za stejnou cenu pak koupíte kulmu vhodnou pro profesionální používání.

Porovnat ceny kulem na vlasy

Otázky a odpovědi

Jaká kulma je vhodná pro začátečníky?

Pokud jste s kulmou nikdy nepracovali, bude pro vás ideální automatická kulma. Jedná se o model, který vlasy automaticky navine a upraví. Práce s ní je jednoduchá a bezpečná, nevýhodou je však vyšší cena. Levnější a stále velmi jednoduše ovladatelné jsou klešťové kulmy, které však vyžadují dodržovat předně daný postup.

V opačném případě můžete vlasy poškodit. Za nejkvalitnější se obecně považuje kulma kónická. Práce s ní je v začátku náročnější, jakmile však zjistíte, jak kulmu používat, budete moci vytvořit velmi krásný a přirozeně vypadající účes.

Jak vybrat správný průměr nástavce?

Dlouhé vlasy můžete upravovat nástavcem o průměru minimálně 19 mm. Lze však koupit také kulmu, jejíž nástavec má průměr až 38 mm. Přirozenější účes však vytvoříte spíše pomocí menšího nástavce. Na krátké vlasy budete potřebovat užší nástavec s velikostí do 19 mm. Za ideální se považuje průměr okolo 16 mm.

Je možné kulmou vlasy poškodit?

Poškodit vlasy můžete především levnou nerezovou kulmou, která není vhodná především pro úpravu jemných vlasů. Avšak i v případě mnohem kvalitnějších povrchů je nutné dodržovat veškerá doporučení výrobců. Velkou pozornost věnujte především teplotě. Doporučenou teplotu je vždy nutné dodržovat, v opačném případě můžete pramen vlasů spálit.

Závěr

Při výběru kulmy hraje nejdůležitější roli povrch pracovní plochy, veškeré ostatní parametry lze vzít v úvahu, nehrají však žádnou roli, co se bezpečného používání týká. Povrch je však vždy nutné vybírat s ohledem na typ vlasů, které mají být pomocí kulmy upravovány.

Za zlatou střední cestu se považují kulmy s keramickým povrchem. Nejkvalitnější je kulma titanová, vyhnout byste se naopak měli kulmě s nerezovým povrchem. Turmalínová kulma je vhodná spíše pro úpravu jemných vlasů. Při výběru velikosti nástavce zohledněte délku vlasů a ověřte i to, jaké bezpečnostní funkce výrobek nabízí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.datart.czwww.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U mě tedy na plné čáře zvítězila kulma na vlasy BaByliss C1600E, kterou jsem si nedávnou koupila. Cena byla sice s poštovným skoro dva tisíce, ale rozhodně se taková investice vyplatila, protože se s ní moc dobře pracuje a vlasy vypadají parádně. V klidném prostředí domova si zvládnu vyrobit v podstatě ten stejný účet, kvůli kterému jsem platila nemalé peníze u své kadeřnice.

 2. Já jsem používala kulmu na vlasy už jako mladá a teď jsem se k ní zase vrátila. No jsou to sice jiné modely než ta co jsem měla v 90. letech, ale i tak je super. Mám značku Rowentu.

 3. Kulmu na vlasy jsem si poprvé pořídila během koronavirové doby, protože jsem nechtěla čekat až ke kadeřnici. Od té doby jí používám pravidelně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo