Fény na vlasy

Nejoblíbenější typy fénů

Fén na vlasy je nepostradatelným pomocníkem, se kterým vytvoříte během chvíle dokonalý účes. Pomocí starších typů vlasy pouze vysušíte, úkolem nových výrobků je pomocí nových technologií poskytnout vlasům dokonalou péči.

Při výběru vhodného fénu je třeba zohlednit svůj typ vlasů, protože každé vlasy vyžadují jinou péči při odlišných teplotách. Na výběr máte z několika typů fénů, při správném výběru bude moci fén používat každý člen vaší rodiny. Mezi parametry, které není vhodné podcenit, patří různé funkce, mezi které patří především možnost nastavit teplotu i rychlost foukání.

Důležitý je výkon i pohodlné používání, o které se postará ergonomická rukojeť a způsob umístění kabelu. Fén můžete koupit jako samostatný výrobek, ale hodit se může i nějaké další příslušenství. O dlouhou životnost a bezproblémový chod se postará materiál topného tělesa i kvalitní výrobce. A zapomenout nesmíme ani na pořizovací cenu.

Porovnat ceny fénů na vlasy

Nejlepší fény na vlasy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dyson Supersonic HD07 100 % 11 390 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Philips BHD827/00 98 % 6 702 Kč Zobrazit Philips.cz
3. Remington D5219 92 % 649 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Philips HP8281 91 % 2 299 Kč Zobrazit Philips.cz
5. Sencor SHD 108VT 87 % 349 Kč Zobrazit Tipa.cz

Typy

Ačkoliv budete fén vybírat podle vzhledu, ceny, způsobu ovládání a jiných parametrů, můžeme je rozdělit do 3 základních skupin.

Domácí

Pro domácí použití si můžete vystačit s kvalitním cestovním fénem, pokud budete mít využití pro větší počet funkcí, je však možné koupit i kvalitnější typ. Tyto fény nabízí standardní i nadstandardní funkce, mají nižší hmotnost a optimální délku kabelu, který je mnohdy vybaven otočným kloubem.

Remington D5219

Ukázka domácího fénu: Remington D5219

Cestovní

Jedná se o fény menších rozměrů, které jsou uzpůsobeny pro časté převážení. Z důvodu větší skladnosti mají cestovní fény zpravidla sklopnou rukojeť.

Ačkoliv se jedná a malé a levnější fény, při výběru správného typu nebude ochuzeni o praktické funkce. K těm základním patří možnost vybírat z více teplotních stupňů, k dispozici máte několik rychlostí a využít můžete i některé funkce.

Kvalitní cestovní fény mají dostatečně vysoký výkon, jedinou nevýhodou některých kvalitních výrobků může být kratší přívodní kabel. Kromě těchto kvalitních výrobků však není problém koupit opravdu levné fény, které vám toho mnoho nenabídnou a v případě, že budete fén používat často, byste si měli jeho koupi opravdu zvážit.

Philips BHC010/10

Ukázka cestovního fénu: Philips BHC010/10

Profesionální

Profesionální fény patří k tomu nejlepšímu, a zároveň nejdražšímu, co můžete koupit. Disponují prakticky veškerými funkcemi, mají větší počet teplotních stupňů a vybírat můžete z více rychlostí foukání.

Tyto fény jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, které zvládnout náročný provoz. Nevýhodou profesionálních fénů je vyšší hmotnost, ocenit můžete delší přívodní kabel vybavený otočným kloubem.

Philips SenseIQ Series 9000 BHD827/00

Ukázka profesionálního fénu: Philips SenseIQ Series 9000 BHD827/00

Materiál

Levné fény mají často kovové topné těleso, které nevede teplo rovnoměrně a může vaše vlasy poškodit. Kvalitní fény jsou vybaveny turmalínové, keramické nebo titanové topné těleso. Tyto materiály se postarají o rovnoměrné a jemné prodění tepla.

 • Turmalín – turmalínové topné těleso se postará o kratší dobu vysoušení. Turmalínový fén vytváří při zahřívání záporné ionty, které se postarají o lesk vašich vlasů.
 • Keramika – keramické topné těleso se vyznačuje vyšším výkonem a vhodné je pro ty, kdo fén používají opravdu často.
 • Titan – tento materiál se postará o nižší hmotnost fénu, často jsou jim vybaveny profesionální fény. Jeho nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Počet rychlostí

Kvalitní fén by měl umožňovat nastavit několik různých teplot, ale měnit i rychlost foukání. Díky tomu ho může používat více osob, aniž by během používání došlo k nějakému poškození nebo přesušení vlasů.

Husté a hrubé vlasy je možné vysoušet při vyšších teplotách, řídké a jemné vlasy však potřebují teplotu mnohem nižší.

Výkon

Výkon udává délku sušení vlasů. Ne všichni však musí nutně potřebovat fén s vysokým výkonem. Majitelé jemných nebo krátkých vlasů si vystačí i s výkonem 1 400 – 1 800 W.

Dlouhé a hustější vlasy bude lepší vysoušet fénem s výkonem vyšším než 1 800 W. Profesionální fény pak nabízí výkon 2 000 a více W. Velkým výkonem však mohou disponovat i běžné nebo cestovní fény.

Hmotnost

Ačkoliv se to může zdát zbytečné, podcenit byste neměli ani hmotnost. Nejtěžší fény mohou vážit i více než 1 kg. Je to z důvodu kvalitnějších materiálů, tyto fény musí vydržet i velmi časté používání a řadí se k profesionálním. Pro domácí používání si vystačíte s fénem s váhou okolo 500 g. Cestovní fény pak mohou vážit jen něco přes 400 g.

Funkce

Fény stejně jako jiné přístroji disponují různým počtem funkcí, liší se tvarem i způsobem ovládání. Kromě funkcí se však zaměřte i na takovou maličkost, jako je délka kabelu. Pro pohodlné používání by neměl být kabel kratší než 2 metry.

 • Ionizace – patří k velmi žádaným funkcím. Jejím úkolem je zajistit hladký a lesklý vzhled vlasů. Díky ionizaci předejdete také elektrizování vlasů.
 • Studený vzduch – jedná se o šetrnější způsob, kterým je možné vlasy zafixovat do požadovaného tvaru.
 • Teplotní senzor – je schopen regulovat teplotu foukání podle teploty foukaných vlasů a podle potřeby ji snížit. Díky tomu nebudou vaše vlasy zbytečně namáhány a nedojde k jejich přesušení.
 • Otočný kloub – díky němu bude ovládání fénu velmi snadné. Otočným kloubem jsou vybaveny kvalitnější fény.
 • Tepelná pojistka – je bezpečnostní funkce, kterou by měl být vybaven každý fén. Pokud by mělo dojít k přehřátí, tepelná pojistka přístroj vypne.
 • Očko – pokud budete chtít fén zavěšovat, bude se vám hodit i praktické očko k zavěšení

Příslušenství

Součástí fénu je několik nástavců. Nástavců je různé množství a k dispozici můžete mít i takové, které nemusíte využít. Proto si jednotlivé nástavce, alespoň trochu představíme.

Hřeben

Nástavec s podobou hřebenu využijete pro pročesávání vlasů a s jeho pomocí vytvoříte dokonalý nadýchaný účes.

Difuzér

Tento nástavec je určen k sušení kudrnatých vlasů. Pomocí difuséru budou vaše kudrliny dokonalé a majitelé rovných vlasů docílí pomocí difuséru jejich lehkému zvlnění.

Není však možné počítat s tím, že vám difusér nahradí klasickou kulmu nebo kulmofén a vytvoříte dokonalé lokny. Husté vlasy je možné pomocí difuséru zvlnit opravdu jen mírně, protože ho lze používat pouze při nižších teplotách.

Ondulační tryska

Ondulační tryska slouží k tvarování různých částí vlasů

Vyrovnávání vlasů

Speciální nástavec, kterým docílíte rovného vzhledu vlasů

Značka

Mezi nejkvalitnější výrobky, které jsou zastoupeny největším počtem výrobků, patří Babyliss a Remington. Oblíbené jsou také fény Rowenta, Valera, Sencor nebo Philips.

Cena

V mnoha případech platí, čím dražší tím lepší a nejinak je to i v případě fénů. S vyšší cenou roste počet funkcí, technologií a cena má vliv i na výrobní materiál.

K dostání jsou různé fény, nižší cenová kategorie je určena spíše pro občasné používání, střední cenová kategorie je dostačující pro běžné domácí používání a nejdražší fény jsou určeny profesionálům.

Nejlevnější fény koupíte do 1 000 Kč. V této kategorii se nachází především cestovní fény menších velikostí. Jejich výběr je velký a při správném výběru vám může cestovní fén stačit i při běžném používání.

Nejlevnější fény je však možné koupit i za necelých 300 Kč. Pokud budete vybírat mezi těmito výrobky, volte pouze fény kvalitních značek a přihlédněte k recenzím.

Střední cenovou skupinu tvoří fény s cenou v rozmezí 1 – 4 000 Kč. Tyto fény nabízí různé funkce i několik teplotních a rychlostních funkcí. Kromě toho nabízí i různé nástavce. Nejdražší fény s cenou nad 4 000 Kč patří mezi špičkové výrobky a své využití najdou i mezi profesionály.

Porovnat ceny fénů na vlasy

Údržba

Pravidelná údržba se týká spíše nástavců, které je možné snadno očistit pomocí vody. Některé fény ale disponují odnímatelnou mřížkou. Díky ní je možné fén zbavit prachu popřípadě i vlasů a prodloužit tak jeho životnost.

Otázky a odpovědi

Co je kulmofén?

Kulmofén využijete pro vytvoření účesu. Lze ho používat v kombinaci s polosuchými a suchými vlasy. Dodáván je v kombinaci s různými nástavci a lze ho použít na krátké i dlouhé vlasy. Také kulmofény nabízí funkci ionizace nebo foukání studeného vzduchu.

Co je studená vlna?

Jedná se o funkci studeného vzduchu, která je určena k zafixování vlasů. Používá se ve chvíli, kdy jsou vlasy téměř vysušené a jedná se tak o dokončovací fázi. Pomocí studené vlny dochází k uzamknutí vlasové kutikuly a vlasy jsou ochráněny před možným přehřátím.

Co je ionizace?

Velmi žádaná funkce, kterou kromě fénů nabízí i jiné pomůcky určené k péči o vlasy. Díky ionizaci předejdete možnému krepatění vlasů a docílíte lesku a zdravému vzhledu. Při vysoušení fénu s ionizací jsou vlasy hydratovány a předejde se také jejich elektrizování.

Závěr

Při výběru fénu je vhodné přihlédnout i k ergonomické rukojeti. Vysoušení vlasů vám zabere větší množství času a ergonomická rukojeť vám práci značně usnadní.

Hodit se může i pogumovaná rukojeť, která zabrání možnému prokluzování. Všímat byste si měli také ovládacích prvků. V ideálním případě je tedy vhodnější vybírat fén přímo u prodejců, kde si můžete vyzkoušet různé tvary a velikosti fénů.

Fény mohou být i velmi hlučné, jestliže nechcete rušit členy rodiny nebo sousedy, poohlédněte se po výrobcích se zvukovým tlumičem. Bezpečné vysoušení vyžaduje správný postup, ale možnému poškození vlasů předejdete i s pomocí ochranných přípravků, které vlasům poskytnou potřebnou ochranu před působením teplého vzduchu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já tedy celý život používala takové ty klasické fény na vlasy, většinou i ty cestovní, protože jsem je kupovala spíš podle ceny než značky, abych neutrácela vysoké částky za něco, co se může každou chvíli pokazit. No, a pak jsem jednou rozbalila narozeninový dárek a tam bylo něco, co vypadalo dost zvláště a o čem jsem si myslela, že je to nějaká hračka ze Star Treku, ale ne, byl to fén Xiaomi Water Ionic Hair Dryer H500, ze kterého jsem od prvního vyzkoušení naprosto nadšená.

 2. Dřív jsem používala zásadně fény od značky Remington, ale pak jsem dostala Dyson Supersonic a úplně jsem mu propadla.

Přidat komentář

Recenzer
Logo