Pěnové puzzle

Pěnové puzzle je ideální jako podložka na hraní pro malé děti. Hodí se všude tam, kde není koberec nebo kde je potřeba tlumit pády. Puzzle je vyrobeno z nezávadných materiálů a lze je tak používat i pro nejmenší děti.

Je k dostání v několika provedeních, vybírat můžete velikost jednotlivých dílů a celých koberců. K dostání je v několika různých tloušťkách. Díky větší tloušťce je můžete využít jako dopadovou plochu pod skluzavku, posloužit může i jako žíněnka a vzít je můžete i do přírody.

Porovnat ceny pěnových puzzlí

Nejlepší pěnové puzzle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dopravní prostředky 30x30cm 10 ks 99 % 205 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
2. HM Studio puzzle Krteček 30×30 8 ks 92 % 791 Kč Zobrazit Wikyhracky.cz
3. Cosing podložka Puzzle Čísla 10 ks 87 % 212 Kč Zobrazit Mrakyhracek.cz

Typy

Pěnové puzzle je měkké, příjemné na dotek a oproti koberci více bezpečné. Nezpůsobuje odřeniny ani spáleniny. I pěnové puzzle je k dostání v několika provedeních, nejčastěji bývá rozděleno podle věku, což vás ale nemusí při výběru nijak limitovat.

I v případě, že vybíráte puzzle pro nejmenší děti, můžete zabrousit do kategorie výrobků určené dětem starším. Je však nutné věnovat větší pozornost menším vyjímatelným částem.

Puzzle vhodné od narození

Toto puzzle poznáte podle toho, že neobsahuje žádné vyjímatelné části. Lze je koupit v jednobarevném nebo dvoubarevném provedení. Tloušťka bývá kolem 1,6 cm, takže dobře izoluje od chladu.

Nejdříve na něm bude miminko ležet například pod hrazdičkou, po několika měsících už se může plazit, sedět a zkoušet první krůčky. K tomuto typu nebývá problém dokoupit samostatné díly.

Pěnové puzzle 0+ je k dostání i v provedení, kdy z něho můžete udělat ohrádku pomocí dílů, které je možné postavit. Díky tomu se z koberečku miminko nebude moci odkutálet a bude nejen v teple, ale i bezpečí.

Pěnové koberce

Pěnové koberce lze vybírat v několika rozměrech a z mnoha motivů. Jednotlivé díly obsahují několik vyjímatelných částí. Díky opakovanému skládání se u dětí podporuje rozvoj fantazie i motoriky.

Starším dětem můžete koupit pěnový koberec s různými motivy, například dvorku nebo louky. Součástí jsou pěnové figurky, které je možné na koberec libovolně umisťovat. Motoriku jim pomůže procvičit vkládání pěnových postaviček zpět do pěnových rámečků.

Tyto koberce se pyšní krásným designem a poskytnou zábavu celé rodině. Nevýhodou je, že není možné přikupovat další díly a budete si tak muset vystačit s rozměrem nabízeným výrobcem. Některé puzzle je vyrobeno tak, že je lze složit do velké kostky nebo z něho udělat například tunel.

Materiál

Pěnové puzzle a koberce se vyrábí z různě silného pěnového polyethylenu, který bývá označen také jako EVA pěna. Tento materiál je díky svému složení maximálně lehký, měkký a pružný. K dalším výhodám patří i ohebnost a odolnost proti prasknutí, snadná údržba, nepromokavost a nízkoteplotní houževnatost.

Aby byl materiál vhodný už pro nejmenší děti, je nutné ohlídat, jestli se jedná o certifikovaný a zdravotně nezávadný materiál. Puzzle dále můžete vybírat podle povrchu, který může být hladký nebo vroubkovaný.

Druhým materiálem je speciální lehčená pěna. Tento materiál je možné přirovnat k několikavrstvému mirelonu. Nejčastěji z něj bývají vyrobeny koberce, které obsahují i pěnové figurky.

Tloušťka

Aby bylo puzzle kvalitní, nerozpojovalo se a poskytovalo tepelnou ochranu, je nutné vybírat takové, jehož tloušťka je cca 1 cm a více.

V případě, že budete chtít ušetřit a koupíte výrobek od nekvalitního výrobce, budete muset jednotlivé díly skládat k sobě i několikrát denně. Na tuto skutečnost poukazuje mnoho diskutujících rodičů, kteří v drtivé většině pěnový koberec vyměnili za klasický.

Rodiče, kteří za výrobek připlatí a koupí puzzle v silnějším provedení si ho naopak nemohou vynachválit a vyzdvihují jeho přednosti, mezi které patří i to, že se dítě při pádu nebo hře na klasickém koberci může spálit, což se u pěnového koberce stát nemůže.

Pěnové puzzle je vyráběno v tloušťce od 0,8 – 4 centimetry, přičemž platí, že čím silnější, tím kvalitnější. Největší výběr nabízí tloušťky 0,8, 1,2, 1,5 a 1,6 centimetrů.

Velikost dílů

Jednotlivé koberce jsou k dostání v různých velikostech. Jednotlivé díly mají rozměr 15 x 15, 30 x 30, 60 x 60 a jiné. Největší výběr nabízí rozměr 30 x 30. Velikost celého koberce může být od 30 x 45, 89 x 89, 105 x 105 cm až po velikost 244 x 124 cm.

Jednotlivých rozměrů však můžete najít i více. Některé motivy navíc umožňují dokoupit libovolný počet dílů, popřípadě lze koupit 2 nebo více sad, které spojíte do jednoho velkého koberce.

Údržba

Mezi další přednosti pěnového puzzle patří jednoduchá údržba. Puzzle lze jednoduše umýt namočenou houbičkou. Použít můžete pouze čistou vodu, která je vhodnější u dětí, které puzzle ochutnávají.

Koberec větších dětí už můžete umýt i mýdlovou vodou. Na rozdíl od běžného koberce, ve kterém se drží prach a roztoči je pěnové puzzle vhodné i pro alergiky nebo astmatiky.

Značka

Pěnové puzzle koupíte v téměř každém supermarketu nebo hračkářství. Mnoho různých variant je možné vybírat přes internet. K dostání je nekonečná řada barev, motivů a provedení.

Najdete motivy mnoha oblíbených pohádkových postav, puzzle s dopravním motivem, safari i farma motiv a mnoho jiného. Při výběru se ale v první řadě zaměřte na nezávadnost a certifikaci materiálu a tloušťku dílů.

V případě, že budete chtít nějaké díly dokoupit, ujistěte se, že to vámi vybraný výrobek umožňuje. Mezi značky patří TREFL, Malý Génius, LC, CHICCO, Vylen, Cosing, Elis, Wiky a mnoho dalších.

Cena

Pěnové puzzle není náročné ani na cenu. To kolik zaplatíte, závisí ve velké míře na rozměru jednotlivých výrobků. Nejlevnější puzzle vás vyjde na cca 150 Kč, velké rozměry mohou vyjít na více než 1 000 Kč. Nejčastěji se však cena pohybuje kolem 500 Kč.

Porovnat ceny pěnových puzzlí

Otázky a odpovědi

Jaké díly je možné dokoupit?

Náhradní nebo dodatečné díly umožňují dokoupit pouze některé značky. Mezi ty patří například Malý Génius. V tomto případě jsou k dostání kromě jednotlivých dílků, také zakončovací sady, který dají koberci ucelený tvar a budou ho lépe držet pohromadě.

Jsou všechny výrobky bezpečné?

K dostání jsou výrobky různé kvality. Pokud koupíte puzzle od kvalitního výrobce, mělo by se jednat o bezpečný výrobek. I u těchto výrobků je však třeba věnovat pozornost vyjímatelným částem.

Tyto díly by měly být dostatečně velké, aby nedošlo ke spolknutí. Bohužel se na trhu objevilo i puzzle s motivy zvířátek a vyjímatelnými částmi zde byly i oči nebo nos. V tomto případě hrozilo nebezpečí zadušení. Tento výrobek byl však stažen z prodeje.

Patří pěnové puzzle mezi didaktické hračky?

Didaktické hračky rozvíjí logické myšlení, motoriku a podporují fantazii. Díky tomu mají vliv správný vývoj dítěte. Pěnové puzzle naučí děti poznávat tvary, barvy, čísla i písmena a lze je zařadit mezi didaktické hračky. Do této skupiny patří také různé stavebnice, vkládačky nebo provlékačky.

Závěr

Pěnové puzzle zcela nahradí koberec, díky mnoha různým motivům je vhodné do všech místností. Jeho velkou výhodou je příznivá cena a možnost ho kdykoliv rozebrat a uklidit. Abyste byli s výrobkem spokojeni, kupujte přiměřenou tloušťku, ideální je 1,6 centimetrů.

Pro bezpečnost věnujte pozornost vyjímatelným částem a vždy se ujistěte, že jednotlivé díly nejsou nijak poničené. U výrobků určeným dětem by měla být samozřejmost certifikovaných materiálů.


Zdroj: www.puzzle4u.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (16 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Lída Novotná 4.7.2022 v 15:22

  Koupila jsem HM Studio puzzle s Krtečkem a malý byl nadšený. V pokojíčku ho má jako podložku na hraní a kolikrát se z něj nechce ani hnout.

 2. Mě se líbí tyto pěnové puzzle: Vylen Mindeckfloor Koloušek Barevná kombinace: Tmavě hnědý.. Protože se mi hodí do pokojíku a jsou lepší, jak ty barevný.

 3. Můj malý Honzíček má doma pěnové puzzle s čísly a je spokojený i já. Hodně si na tom hraje.

 4. Domů jsem si nedávno pořídila tento typ: Plastica pěnové puzzle ohrádka 34 ks a moje miminko je náramně spokojené.

 5. Koupila jsem mému dítěti tento typ puzzlí: Cosing podložka Puzzle Dopravní prostředky 10 ks. Puzzle mají krásné barvy, dobrá omyvatelnost a nízká cena.

 6. Krásně napsaný článek do veškerého detailu.

 7. Můj syn si hraje pořád na zemi a jelikož máme všude lino, tak jsem mu koupila na hraní pěnové puzzle s krtečkem. Výhodou je, že se puzzle snadno složí a uklidí do bedny. Proti koberci, který je náročný na údržbu.

  • Naprosto s Vámi souhlasím, doma máme taky lino a tyhle pěnové puzzle nebo hrací deka je fajn.

Přidat komentář

Recenzer
Logo