Chodítka

Dětské chodítko bylo vynalezeno jako pomůcka, která má děti motivovat k chození. Na trhu je již několik desítek let. Dříve bylo ve své podstatě téměř jedinou věcí, kterou bylo možné miminku koupit. Díky tomu nechybělo téměř v žádné rodině.

I dnes se tyto pomůcky stále prodávají a to v několika provedeních. K dostání je sedící chodítko, ovšem v moderním provedení, veselých barvách a doplněno o spoustu hraček. Druhou verzí jsou spíše pojízdný pultík, který děti tlačí před sebou, což je má motivovat k chůzi.

Přestože jsou tyto výrobky krásné a lákavé, mají mnoho zarytých odpůrců. Na druhé straně se setkáte i z názorem opačným, tedy, že tato hračka nemůže při rozumném používání dítěti nijak uškodit.

Chodítko je velmi kontroverzní téma a bylo na ně vypracováno mnoho studií, které měly dokázat nebo naopak vyvrátit jeho škodlivý vliv. Co vše se tedy o chodítku můžete dozvědět? Nejvíce je chodítku vytýkáno to, že ho výrobce doporučuje příliš malým dětem, které ještě neumí chodit.

Je to ale vlastně logické, chodítko má podle výrobců dítě k chůzi motivovat a tento proces urychlit. A to je však podle odborníků právě ta nejzásadnější chyba.

Dítě by se mělo vyvíjet svým vlastním tempem, ve chvíli, kdy se začíná stavět na nožky, stojí na špičkách a má zkroucené prstíky, teprve po několika dnech nebo týdnech se začne stavět na celou plosku nohy. Ve chvíli, kdy nepřipravené dítě posadíte nebo postavíte do chodítka, nebude se na celou plosku nožičky stavět, což může vést k pozdějším ortopedickým potížím.

Dalším problémem je že v chodítku nedochází ke správnému zpevnění trupu, vinou toho, že je v něm možné posunovat se pouze dopředu. Velký tlak je vyvíjen i na kyčle, které nejsou stále úplně vyvinuté. V tomto případě hrozí dysplazie a vymknutí kyčle. Po tomto výčtu vás asi napadne, že pokud jsou chodítka tak nebezpečná, měla by být z trhu stažena.

Chodítko však samo o sobě dítěti nebude škodit, pokud bude používáno ve správný čas a rozumnou dobu. Pokud chcete dítěti tuto hračku pořídit, mělo by být již samo schopné postavit se u nábytku a alespoň s přidržováním začínat s obcházením. A rozumná by měla být i doba, po kterou je miminko do chodítka umístěno, ta by neměla překročit 30 minut denně.

Porovnat ceny chodítek

Nejlepší chodítka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vtech Uč se a poznávej česky 92 % 1 489 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Mattel Fisher Price chodítko STEADY SPEED 91 % 958 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Bino Motorický set Activity 88 % 1 632 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Chicco activity bílá 88 % 930 Kč Zobrazit Pompo.cz

Typy

Chodítka jsou k dostání v několika provedeních. V prvním případě je to ono nevhodné klasické sedací chodítko a ve druhém takzvané aktivní chodítko, které si stojí podle názoru odborníků trochu lépe. Ale ani v tomto případě se v podstatě nedozvíte, zda je nebo není vhodné tuto pomůcku pořídit.

Klasické a interaktivní chodítko

Klasické chodítko pro dítě mívalo, a někdy pořád má, podobu stabilní kovové konstrukce na kolečkách a nejčastěji látkové polstrované sedátko. Moderní interaktivní chodítka jsou velmi často doplněna o pultík nebo hrazdičku s hračkami.

Klasické chodítko je podle výrobců určeno dětem od cca 6 měsíců, tato chodítka je možné nastavit až do 3 výškových úrovní, aby se přizpůsobilo výšce miminka.

Hlavní nevýhodou tohoto výrobků je podle fyzioterapeutů skutečnost, že dítě je v chodítku posazené do pozice, v které by být ve věku několika měsíců motoricky nemělo.

Tato chodítka jsou odsuzovaná i pro to, že slouží jako pomůcka pro rodiče, kteří si potřebují od malých dětí odpočinout a potřebují dítě nějakým způsobem zabavit, ale zároveň také ochránit před možným pádem nebo jiným úrazem. Dítě staré několik měsíců však potřebuje ke správnému vývoji úplně jiný pohyb.

Klasická chodítka navíc nepřiměřeně zatěžují klouby a mohou způsobit i pozdější problémy s páteří. Tato chodítka je možné používat ve chvíli, kdy dítě alespoň stojí.

Aktivní chodítko

Aktivní chodítko jsou na tom podle hodnocení o poznání lépe, ale i tyto chodítka mají mnoho odpůrců. Velkou chybou je zde opět pořizování tohoto výrobku velmi malým dětem, za účelem urychlit jeho vývoj.

Nejčastěji je kupují rodiče dětem, které se teprve začínají stavět nebo zkouší první krůčky a chodítko jim má při chůzi poskytnout potřebnou oporu. Tato chodítka jsou však určena dětem, které již samostatnou chůzi zvládají.

Může tedy být alternativou ke kočárku, dětské sekačce nebo třeba vozíčku, což jsou hračky, které se běžně kupují samostatně chodícím dětem.

Aktivní chodítko má podobu vozíku, dítě se do něho tedy neposazuje, ale staví se za něho. Dítě se drží pomocí madla a tlačí chodítko před sebou. Tímto způsobem je tedy do chůze nuceno, a protože není dostatečně zralé, aby se samo pustilo a vydalo se jiným směrem, končí první kontakty s chodítky pády.

Parametry

Při výběru tohoto výrobku myslete především na bezpečnost. Důležitá je zejména stabilní konstrukce, která zabrání možnému převrhnutí. Konstrukce může být plastová, kovová ale také vyrobená z vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného dřeva. Z bezpečnostního hlediska by chodítko mělo mít zarážku proti sjetí ze schodů a vhodná je také brzda.

Kolečka

Chodítka jsou vybavena čtyřmi kolečky. Kvalitní kolečka jsou pogumovaná. Taková kolečka nebudou klouzat po hladké podlaze a zabrání také příliš rychlému pohybu chodítka. Aktivní chodítka by měly být vybavena také brzdami.

Nastavitelnost a výška chodítka

Pasivní chodítka umožňují nastavit výšku tak, aby miminko stálo pevně oběma nohama na zemi. V tomto chodítku nesmí stát na špičkách. Aktivní chodítka mají obvykle pevnou rukojeť, je proto třeba vybírat výšku chodítka s ohledem na výšku dítěte. Rukojeť by měla být nejvýše do výšky poloviny trupu.

Funkce

Chodítka jsou téměř vždy vybavena hračkami, které mají dítě zabavit. To jaké hračky jednotlivé výrobky nabízí, je dáno výrobcem a tím, jak starému dítěti je chodítko určeno. Chodítka určená dětem od 6 měsíců mohou obsahovat hračky, které vydávají zvuky, šustí, pískají atd. Tyto hračky mají jasné barvy, dají se mačkat a kousat.

Starším dětem jsou určeny hračky pro rozvoj hrubé a jemné motoriky. K dispozici jsou pohyblivé hračky, vkládačky i hračky, díky kterým se dítě učí poznávat barvy a tvary.

Značka

Při výběru chodítka věnujte pozornost kvalitnímu výrobci. Dobrá značka vám zaručí, že chodítko bude splňovat bezpečnostní normy.

Spolehnout se můžete na výrobky Baby Mix, Toyz, Fischer, Vtech, Eco Toys, Smoby, New Baby a jiné. Dřevěná chodítka vyrábí česká značka Bino. Tyto hračky mají zdravotní atest a splňují všechny normy EU. Další dřevěná chodítka nabízí Bigjigs.

Cena

Chodítka jsou k dostání v mnoha podobách. Pasivní bývají vybaveny pultíkem, aktivní jsou doplněna o hrací panel, mohou mít podobu kočárku, dřevěná jsou doplněna kuličkami, ozubenými kolečky atd.

Nejlevnější chodítka můžete pořídit i za necelých 500 Kč. I tyto levné výrobky musí splňovat bezpečnostní normy. Nejvíce výrobků nabízí cenové rozpětí 1 000 – 2 000 Kč. Zde můžete vybírat ze všech typů i materiálů. Nejdražší lze využít jako pasivní chodítko a později ho přeměnit na chodítko aktivní. Cena těchto výrobků je od 2 500 – cca 3 500 Kč.

Porovnat ceny chodítek

Otázky a odpovědi

Jaké další výrobky nejsou pro děti vhodné?

Stejně jako chodítka, nejsou doporučovány ani hopsadla. Nejedná se však o gumový model ve tvaru zvířátka, tyto výrobky jsou naopak doporučovány. Za nevhodné jsou považovány závěsná hopsadla do dveří.

Také tyto výrobky jsou určeny malým dětem od cca 4 měsíců. A velmi diskutovaným pomocníkem je také klasická ohrádka, na kterou však mnozí nedají dopustit.

Proč se chodítka stále prodávají?

Chodítka jsou výrobky, kteří rodiče znají ze svého dětství, i oni byli do těchto výrobků posazování a nic zlého se jim nestalo. Nabídka těchto výrobků je velká, chodítka jsou vyráběna v mnoha líbivých designech a k dispozice je i mnoho dalších prvků, které dítě zabaví.

Díky tomu je miminko nějakou dobu v klidu a spokojené a rodič má prostor k malému odpočinku nebo se může věnovat vaření a úklidu. Tato představa je pro mnoho rodičů lákavá, a pokud nebudou rodiče více informovaní, budou se prodávat i nadále.

Navíc, jak již bylo řečeno, chodítka nebudou dětem škodit v případě, kdy se budou pořizovat starším dětem, a budou-li používány krátkou dobu.

Závěr

O chodítkách toho bylo napsáno mnohé a i nadále bude tento výrobek diskutovaným tématem. Najdou se jeho zapřisáhlí odpůrci i příznivci. U tohoto výrobku je nejvhodnější zvolit zlatou střední cestu.

Pokud si tímto výrobkem nejste příliš jistí, poraďte se se svým pediatrem. Chodítko používané ve správném věku by vašemu dítěti nemělo nijak zásadně uškodit.

Chodítka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (14 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vybrat chodítko byl nadlidský výkon, protože manželovi se stále žádné nezamlouvalo. On ho sice používat nebude, ale musí být přesně podle jeho parametrů, jinak mi ho prostě neuznává.

  2. Chodítko jsem sháněla pro našeho mrňouska a nebylo snadné si vybrat. Moc mi s tím pomohl váš článek, za který děkuji.

  3. Pořídili jsme Vtech Uč se a poznávej česky, aby měl prcek o zábavu postaráno prakticky kdekoliv. Je velmi kvalitní a hýří barvami.

  4. Dlouho jsem přemýšlela, jaké chodítko pro naší malou vybrat. Nakonec jsem zkusila to od značka Little Dutch a je opravdu super. Trochu mi s tím pomohl i váš článek.

  5. Koupila jsem mému dítěti tento typ chodítka: Fisher Price naučné plastové, zebra a je fakt super!

  6. Super napsaný článek! Moc mi pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo