Moteseori je koncept výchova a vzdělávání, který byl představen italskou lékařkou, pedagožkou a antropoložkou Marií Montessori. Podle této metody by mělo mít dítě právo na vlastní rozvoj v prostředí, které splňuje požadavky na potřeby měnící se s věkem dítěte. Abyste mohli metody montessori ve své domácnosti praktikovat, musíte znát jednotlivé fáze dětského vývoje. Každé toto vývojové období přináší jiné požadavky na prozkoumávání světe. V závislosti na něm se pak mění podoba hraček i výukových pomůcek, které můžete svému potomku pořídit.
Montessori hračky jsou tedy hračky, které mají napomáhat rozvíjet dítěti svoje schopnosti a dovednosti. Montessori hračky se obecně vyznačují minimalistických designem a na jejich výrobu se používají přírodní materiály. Velmi oblíbeným materiálem je dřevo, ale narazit můžete i na hračky textilní, papírové atd. Díky přírodním materiálům máte naprostou jistotu, že svému dítku pořizujete bezpečné a ekologické hračky a pomůcky.
Pří výběru Montessori hraček je nejdůležitějším kritériem věk dítěte. V každém věkovém období se rozvíjí jiné dovednosti a mění se i potřeby a vnímání světa dítěte.
Typy
Montessori hračky jsou rozděleny primárně podle věku tak, aby se dítě mohlo učit a rozvíjet velmi jednoduše a bez přílišné námahy. Úkolem hraček je dítě k dovednostem motivovat neustálím opakováním do doby, než si určitou činnost samo neosvojí.
Období do 3 let věku
V prvním tzv. senzitivním období se u nejmenších dětí rozvíjí řeč, pohyb a celkově řád, který spočívá v pravidelném režimu. Cílem rané fáze je co nejvíce zapojit dětské smysly, kladen je proto důraz na rozlišování tvarů zvuků a barev.
- Hračky pro kojence – nejmenším dětem můžete pořídit různá kousátka, chrastítka, řetězy na kočárek nebo třeba kolotoč nad postýlku.
- Hračky od 1 roku – v tomto období přichází na řadu jezdící a strkací hračky, obrázkové knihy a hračky v podobě krabiček, do kterých lze vkládat díly s různými tvary.
- Hračky od 2 let – oblíbené jsou jednoduché skládačky, kostky různých barev a tvarů, které může dítě stavět, třídit nebo seřazovat. Z pohybových hraček pak jednoznačně vedou jezdící odstrkovadla v podobě motorek nebo autíček.
- Hračky od 3 let – vybírat můžete první stavebnice, skládačky, puzzle či pexesa.
Období 3 – 6 let věku
V předškolním období se u dětí nejvíce rozvíjí řeč, pokud se dítě vyvíjí správným způsobem, mělo by být schopno mluvit cca ve 2,5 letech ve větách. Dále si v tomto období učí dítě osvojovat způsoby chování a narůstá i potřeba dělat různé činnosti rukama. To vede ke zdokonalování tvůrčí dovednosti.
V tomto věku je již čas na první balanční hračky. Ty mohou mít podobu balančních pomůcek, ale i balančních věží nebo zvířátek. Úkolem dítěte je stavět jednotlivé části na sebe tak, aby věž nespadla. Oblíbené jsou i provlékací hračky nebo labyrinty. Starším dětem můžete pořídit i dřevěné stavebnice, magnetické tabule nebo kuličkové dráhy.
Období 7 – 12 let věku
Nastává období, ve kterém dítě touží po větší svobodě, což vede k touze více zkoumat prostředí a navazovat sociální vazby. V tomto období jsou důležité 3 oblasti, první je morální citlivost, kdy dítě více zkoumá, co je dobré a co špatné. V druhé oblasti se mění pohled na abstraktní věci a ve třetí se projevuje touha uniknout z uzavřeného prostoru.
Oblíbenými hračkami jsou především různé společenské hry, hračky podporující kreativní tvoření nebo aktivity boardy.
Období 12 – 18 let věku
Z dítěte se stává teenager, hledající svoje vlastní místo a roli ve společnosti. Rozvíjí se oblast mezilidských vztahů a dítě rovněž nachází vztah k sobě samému. Nejstarším dětem lze pořídit hračky v podobě stavebnic, puzzle, ale i vzdělávacích pracovních listů nebo knih. S pomocí hraček se může dítě učit poznávat svět rostlin, živočichů atd.
Používání
Montessori hračky a pomůcky mají specifické parametry, pracovat byste s nimi měli podle přesně daných postupů. Doporučuje se navštívit kurz, kde vás naučí, jak přesně s pomůckami pracovat a poradí vám, jaké hračky či pomůcky koupit. Možností, jak se o Montessori metodě dozvědět vše podstatné mohou být oblíbené online kurzy.
Značka
Montesoori hračky a pomůcky dodává na trh mnoho výrobců. Pořídit je můžete prostřednictvím specializovaných internetových obchodů, ale koupit je můžete pochopitelně i v běžných hračkářstvích. Na trhu jsou Montessori hračky zastoupeny například značkou Aga, KRUZZEL, Ulanik, eliNeli, Elis Design, Iso Trade, KIK, Akros, IKONKA a mnoha dalšími.
Cena
Na výrobu hraček se používají přírodní materiály, nejčastěji se jedná o kvalitní dřevo. Kvalita materiálu se pak odvíjí na pořizovací ceně, přesto však nejsou tyto hračky cenově nedostupné. Cena souvisí především s typem hračky, nejlevnější jsou chrastítka, vkládačky či navlékací hračky. Zde cena nejčastěji pohybuje v rozmezí 100 – 200 Kč. Koupit však můžete i hračky s cenou několika tisíc, obvykle se jedná hračky v podobě balančních pomůcek, velkých hracích domečků, skluzavek atd.
Otázky a odpovědi
Jaké jsou hlavní principy hraček typu Montessori?
Montessori pedagogika a výchova je založená na respektu k osobnosti dítěte, přičemž zohledňuje jeho individuální tempo vývoje a témata, která ho v daném věkovém období nejvíce oslovují. Marie Montessori klade ve svých myšlenkách důraz na spolupráci a respekt k ostatním. Dle této metody se dítě učí vlastní tvořivosti, rozvíjí své smysly a zároveň se učí preferovat přírodní materiály a jednoduchost, která je pro Montessori hračky typická.
Jak fungují Montessori hračky?
Mino rozvoj dovedností a smyslů jsou Montessori hračky výjimečné vtom, že zapojují pouze jeden případně několik málo smyslů najednou. Dítě se tak může soustředit jen na jednu věc. Pomocí hraček se dítě může plně učit smyslovým, jazykovým a praktickým dovednostem. Montessori hračky pracují s tvořivostí a tím dítě učí správně se rozvíjet.
Lze koupit Montessori hračky pro autistické dítě?
Autismus je vrozená porucha mozkových funkcí, která ovlivňuje chování, myšlení i vnímání okolního světa. To vše pak vede k velmi obtížné komunikaci s ostatními. Porucha autistického spektra PAS se projevuje různými způsoby a liší se svojí závažností do mírné po těžkou formu. Obecně je práce s autistickými dětmi velkou výzvou a správně zvolený typ hraček a pomůcek je pro jejich rozvoj zcela zásadní. Pomůcky pro děti s autismem by měly být schopny podpořit komunikaci, sociální interakci, jemnou motoriku i senzorické dovednosti. Nejdůležitější však je, aby splňovaly jejich individuální potřeby a zájmy.
Při práci s autistickými dětmi je velmi důležité vytvoření denní rutiny a jasně dané struktury. Tímto přístupem snížíte pocit úzkosti a pomůžete dítěti cítit se bezpečně. S podporou sociální interakce mohou pomoci deskové hry, panenky i autíčka. Jemnou motoriku bude stimulovat modelovací hmota, razítka, puzzle. Senzorické dovednosti podpoří hračky s různou barvou a tvarem, puzzle atd. Se zklidněním pomůže houpačka.
Závěr
Montessori hračky jsou výjimečné vtom, že dokáží podpořit dětský vývoj a učení velmi přirozeným způsobem. Montessori filozofie podporuje dítě jako aktivního účastníka svého vzdělávání a jednoduchým způsobem ho učí zkoumat svoje okolí. Dle Montessori metody by se mělo dítě učit v ten správný čas, proto jsou hračky a pomůcky primárně rozděleny do několika věkových kategorií. Právě věk a vaše finanční možnosti hrají při výběru Montessori hraček nejdůležitější roli.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Houpací prkna
- Hřejivý plyšáci
- Jak vybrat chodítko?
- Jak vybrat pěnové puzzle?
- Jak vybrat box na hračky?
- Jak vybrat interaktivní stolek?
- Jak vybrat interaktivní hračku?
Zdroje: www.agatinsvet.cz, www.mamyvrejzi.eu, www.elisdesign.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?