Pingpongové míčky

Zasportovat si může opravdu každý. Mezi velmi oblíbený, nenáročný a zábavný sport patří stolní tenis. Tento sport si mohou vyzkoušet hráči snad každé věkové kategorie i schopností. Díky stolnímu tenisu můžete jednoduše zůstat aktivní, zlepšíte koordinaci očí i rukou, ale především se velmi dobře zabavíte i zasportujete.

Stolní tenis si můžete zahrát na mnoha různých místech, ať už se jedná o sportovní či relaxační střediska. Pingpongový stůl najdete v mnoha školách i na školních dvorech, a jestliže budete mít to správné vybavení, můžete si ho zahrát i doma nebo zahradě. Základem je správný stůl, méně náročnou výbavou jsou pingpongové rakety a míčky. Poté si již můžete vyzkoušet dvouhru, čtyřhru nebo velmi oblíbený kolotoč.

Míčky na stolní tenis lze koupit v mnoha různých variantách. Každá z nich má svoje vlastní výhody i nevýhody. Pro laika tak může být výběr toho správného míčku skutečným oříškem. Hlavní roli při rozhodování by měl mít výrobní materiál, který určuje hráčské vlastnosti. Znát byste měli i správnou velikost míčku.

Porovnat ceny míčků

Materiál

Na výrobu pingpongových míčků se používají tři hlavní materiály. Volit můžete mezi plastem, celuloidem a možná je i kombinace obou materiálů.

  • Plast – míčky vyrobené z plastu jsou levnější a jejich velkou výhodou je i mimořádná odolnost. Druhá vlastnost však souvisí s kvalitou míčku. Od levných neznačkových míčků toho nemůžete mnoho očekávat. Obecnou nevýhodou plastových míčků je menší odraz.
  • Celuloid – celuloid je hořlavý materiál a při používání těchto míčků je nutné ve větší míře myslet na bezpečnost. Největší předností míčků je lepší odraz a větší citlivost. Díky tomu budou více vyhovovat zapálenějším hráčům. Díky své hořlavosti jsou však míčky z celuloidu postupně nahrazovány polypropylen.

Velikost

Pingpongové míčky lze koupit v různých velikostech. Nejběžnější jsou míčky s průměrem 38 nebo 40 mm. Velikost míčků je důležitý parametr, který souvisí s úrovní hráčských dovedností, ale i typu stolu, který budete při hře používat.

  • Začátečníci – budou potřebovat míčky, které bude jednodušší ovládat. Tuto vlastnost mají menší míčky.
  • Pokročilí – jestliže již máte s ping-pongem nějaké zkušenosti, můžete sáhnout po větších míčcích. Oficiální průměr míčku, který je schválený Mezinárodní federací stolního tenisu ITTF je právě 40 mm.

Barva

Míčky se prodávají v různých barvách, přičemž nejběžnější jsou míčky bílé nebo oranžové barvy. Co se týká barvy, zde vše záleží pouze na vašich osobních preferencích.
Také barva je parametr, který je schválení ITTF.

  • Bílé míčky – smí se používat na oficiálních turnajích v kombinaci se zeleným stolem.
  • Oranžové míčky – tyto míčky mohou být použity v kombinaci se stolem modré barvy.

Tvrdost

Rozdíl je v tvrdosti a elasticitě pingpongových míčků. Tvrdší míčky jsou oblíbenější u hráčů, kteří preferují útočný styl hry. Měkčí pingpongové míčky jsou pak oblíbenější u vyznavačů obranného stylu hry.

Značka

Kvalitní pingpongový míček by měl při hře zajistit pravidelný odskok. Proto je důležité koupit míček s rovnoměrným tvarem i stejnou šířkou stěn. Ne vždy se však podaří takový ideální míček vyrobit, ten opravdu kvalitní míček poznáte podle loga Mezinárodní federace stolního tenisu. Kvalita míčků je mnohdy vyjádřena počtem hvězdiček. Jejich počet označuje kulatost, stabilitu, odolnost i celkovou kvalitu.

Méně kvalitní míčky jsou označeny dvěma hvězdičkami a postačí méně náročným hráčům. Míčky se třemi hvězdičkami se již používají na vyšších soutěžích. V obchodech můžete vybírat mezi pingpongovými míčky značek Joola, Stiga, Acra, Tibhar, DHS, Spokey, inSPORTline, Shield Brand a mnoha jiných.

Cena

Pingpongové míčky jsou cenově dostupným zbožím. Za jeden míček zpravidla zaplatíte 5 – 10 Kč. Pingpongové míčky se však prodávají spíše v různě velkých sadách.

Oblíbené jsou malé sedy, které obsahují 3 – 10 míčků. V tomto případě se cena většinou pohybuje v rozmezí 20 – 150 Kč. V největších sadách najdete 144 míčků. Cena takto vysoké sady se může vyšplhat až k 1 500 Kč. Méně kvalitní míčky stojí okolo 1 000 Kč.

Porovnat ceny míčků

Otázky a odpovědi

Jak by měla vypadat správná sít na stolní tenis?

Sítě je možné koupit ve více velikostech. Rozdílný je i výrobní materiál a výška sítě. Při výběru konkrétní sítě bystě měli zvážit všechny tyto parametry.

Jakou by měl mít míček na tenis hmotnost?

Hmotnost míčku se může trochu lišit v souvislosti s výrobním materiálem. Hmotnost pingpongových míčků by neměla být vyšší než 2,7 gramů. Hmotnost kvalitních míčků však může být i v rozmezí 2,4 – 2.65 gramů. U levnějších míčků nemusí být hmotnost vždy uvedena.

Jak poznat kvalitní míček od míčku nekvalitního?

Kvalitní míčky jsou po celém povrchu hladké. Stěna míčku je velmi tenká a míčky jsou spojeny vnitřními švy. Míčky menší kvality mohou mít vnější švy a na jejich povrchu tak můžete vidět zřetelnou rýhu. Ta poměrně výrazně ovlivňuje kvalitu odskoku.

Závěr

Stolní tenis lze hrát na mnoha různých místech, kde se nachází vhodný stůl opatřený sítí, rakety a míčky. Pořízení originálního pingpongového stolu je však poměrně finančně náročné, avšak koupit můžete i universální síť, kterou lze připevnit k jídelnímu i venkovnímu stolu.

Díky tomu si můžete zahrát i tzv. po domácku. Základním vybavením je i pingpongová pálka a pingpongové míčky. To správné vybavení najdete v mnoha obchodech, kvalitní výbavu však pořídíte v obchodech se sportovním zbožím. Kvalitu míčku zjistíte podle počtu hvězdiček. Začátečníci i rekreační hráči si mohou zahrát s míčkem bez hvězdičky nebo pouze s jednou hvězdičkou. Náročnější hráči upřednostní míčky se dvěma hvězdami. Turnajové míčky jsou označeny 3 hvězdami.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (104 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo