Pískovací pistole

Pískovací pistole se používá k čištění kontaminovaných povrchů pomocí písku. Písek je schopen povrchy vyčistit a zároveň i vyleštit. Z tohoto důvodu se pískovací pistole používá zejména k čištění karosérií.

Konstrukce pistole se skládá z několika částí, největší částí je kovové pouzdro, které svým vzhledem připomíná pistoli. Další částí je hadice, kterou se podává písek, ten poté pod velkým tlakem vychází z trysky. Tryska je nejdůležitější částí pistole, proto by měla být vyrobena z vysoce odolných a kvalitních materiálů. Kvalitní tryska zajistí dlouhou životnost celému pískovacímu zařízení. Celý proces pískování spustíte stisknutím spouště, pistoli pak můžete seřídit pomocí seřizovacích šroubů. Součástí pískovací pistole musí být i kompresor.

Pískovací pistoli můžete používat v mnoha situacích, při výběru té správné tak nejvíce záleží na tom, v jaké oblasti chcete zařízení používat. Na kvalitu pistole má největší vliv výrobní materiál. Proto se ujistěte, že pořizujete pistoli vyrobenou z vysoce kvalitních materiálů. Na kvalitu má velký vliv především spolehlivý výrobce a mnohé prozradí i pořizovací cena. Pískovací pistoli můžete vybírat i podle vzhledu, mnohem důležitější je však ergonomický tvar, který se postará o komfort při práci a snadné použití.

Přejít do e-shopu

Princip používání

Používání pískovací pistole je jednoduché a ve srovnání se smirkovým papírem opravdu rychlé. Pomocí pískovací pistole lze otryskat kov, zdivo, beton, sklo, keramiku, dřevo, plasty i hliník.

Před použitím pistole pouze vložíte vhodný abrazivní materiál, nejčastěji to je písek, sklo, kovové střepy nebo korund. Abrazivo je pod volitelně nastavitelném tlaku a za pomocí stlačeného vzduchu vytlačováno z trysky pistole. Takto snadno odstraníte různé povrchové nečistoty. K nanesení nového nátěru pak můžete použít stříkací pistoli.

Typy

Pískovací pistole se liší v mnoho parametrech. Rozdílný je především průměr a délka nasávací hadice. Velikost trysky bývá nejčastěji v rozmezí 5 – 12,5 mm. Průměr a délka hadice by pak měla být alespoň 4x větší než je průměr trysky. Hadice s příliš malým průměrem by nedosáhla požadovaného objemu vzduchu, což by se podepsalo na nižší produktivitě.

Podle hadice poznáte, jakou zrnitost pískovacího materiálu můžete v kombinaci s pistolí používat. Jednotlivé pistole jsou pak k dostání se zásobníkem nebo bez zásobníku na abrazivo.

  • Jemnější abrazivo – je vhodné k preciznímu pískování a je tedy vhodné pro jemnou práci. Pískovací pistoli s menší hadicí tak využijete především v autodílnách, při restaurování nábytku, podlah atd.
  • Větší zrnitost – abrazivem s větší zrnitostí opracujete povrch rychleji. Pískovací pistoli s větší hadicí tak můžete používat při renovaci zahradních budov, železných konstrukcí atd.

Materiál trysky

Jak již bylo řečeno, nejdůležitější a nejvíce namáhanou částí pistole je tryska. Na její výrobu se používají různé materiály, které mají zásadní vliv na odolnost, životnost i cenu. Vybírat můžete z následujících materiálů:

  • Keramika – keramické trysky jsou odolné a pevné. Pistoli můžete použít v kombinaci s tvrdým abrazivem například karbidy či diamanty.
  • Borkarbid – ještě odolnější jsou borkarbidové trysky, které dokáží pracovat s velmi tvrdým abrazivem.
  • Ocel – trysky z ocele jsou naopak vhodnější k aplikaci měkčího abraziva.

Kompresor

Součástí pneumatických pistolí musí být kompresor. Jednotlivé kompresory se liší svým výkonem, který se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 74 kW. Potřebný výkon kompresoru závisí zejména na velikosti pistole. Výkon kompresoru by pak měl být alespoň o 20% větší než je objem pískovací pistole.

Typ abraziva

Při práci s pískovací pistolí se neobejdete bez abraziva. Abrazivem je myšlena jakákoliv tvrdá surovina, syntetická hmota nebo nerost, kterou můžete použít k broušení, leštění či vrtání povrchů. Toto plnivo do pískovaček se liší svým tvarem, velikostí, hloubkovým profilem, tvrdostí i hustotou. Nejčastěji se používá křemičitý písek, korund, ocelová drť, balotina či granát.

Universální abrazivo

Za universální abrazivo je považován přírodní granát. Jedná se o minerální abrazivo, které je vhodné k tryskání kamene, fasád, dřeva i cihel. Pomocí přírodního granátu odstraníte rez i barvu a použít ho můžete i při renovacích.

Pískování kovů

Pomocí pískovací pistole můžete povrchově upravovat litinu, ocel, hliník, litinu, mosaz, měď, bronz a další.

K pískování kovů můžete použit křemičitý písek, přírodní granát či ocelovou drť. Křemičitý písek je méně účinný, ale levnější. Nejúčinnějším abrazivem je ocelová drť, zlatou střední cestou je pak přírodní granát.

Pokud budete pistolí opravovat karoserii, doporučuje s používat hnědý korund. Hliníkové díly pak opravíte pomocí balotina.

Pískování dřeva

Pískovací pistoli lze použít i k renovaci dřevěného nábytku či dřevěných konstrukcí. Pomocí pistole vyčistíte velké plochy i malé spáry.

Při opravě dřevěných staveb například chat a konstrukcí se hodí přírodní granát i křemičitý písek.

Nábytek můžete renovovat pomocí přírodního granátu a velmi jemnou práci zvládne i jedlá soda.

Pískování betonu a kamene

Pískovat můžete zdi, sochy, fasády, sokly i betonové patníky. Pistole vám pomůže i s odstraňováním grafity.

K pískování zdí můžete použít křemičitý písek či přírodní granulát.

S restaurováním soch vám pomohou skořápky ořechů a jemnou práci zvládne jedlá soda.

Grafity odstraníte pomocí přírodního granátu malé zrnitosti. Dále je možné použít skořápky ořechů a jedlou sodu.

Pískování skla

Technika pískování se využívá i při výrobě skla. Vhodným abrazivem je balotina, která se používá při povrchovém zmatnění. Korund je pak určen na hloubkové pískování.

Pískování plastů

Renovovat lze PVC, z plastů dále můžete odstranit různé nečistoty a barvu. Vhodným abrazivem je nejčastěji balotina, použít můžete i korund.

Tvar zrna

Na intenzitu čištění má vliv i tvar zrna.

  • Ostrá tvrdá zrna – z povrchu odstraní větší části materiálu. Při čištění se zrna do materiálu zasekávají a výsledný povrch je drsný a pokrytý mnoha malými krátery.
  • Kulatá zrna – povrch zpevní i čistí. Po otryskání je povrch pokrytý drobnými důlky, počítat musíte i s menším úbytkem materiálu. Takto opracovaný povrch je vyleštěný a odolnější vůči korozi.

Příslušenství

K pískovací pistoli budete muset pravidelně dokupovat pískovací abrazivo. Kromě toho se vám budou hodit i náhradní díly nejčastěji v podobě trysky. Proto se při výběru konkrétní pistole ujasněte, zda je možné různé příslušenství k danému typu přikoupit.

Značka

Pískovací pistoli na trhu najdete od několika výrobců. Pokud chcete opravdu kvalitní nástroj, měli byste se při výběru zaměřit pouze na výrobky předních výrobců. Dobrou kvalitou se mohou pyšnit pistole značky Proteko, Procarose, Yato, Aircraft, Proteco, Scheppach, Geko, Magg či Unicraft.

Cena

Pořizovací cena pískovacích pistolí je opravdu nízká. Nejlevnější pískovací pistole můžete koupit za méně než 500 Kč. Jedná se o malé jednoduché přístroje bez zásobníku. Cena pistolí se zásobníkem obvykle nepřekročí 1 000 Kč. Dražší jsou pak pískovací pistole s kompresorem a bezprašné pistole. Zde se cena pohybuje v rozmezí 1 000 – 2 500 Kč. Ještě více zaplatíte za profesionální pistoli.

Přejít do e-shopu

Otázky a odpovědi

Kdy se pískovací pistole používají?

Pískovací pistole se může hodit v mnoha různých situacích. Pomocí pistole můžete odstranit zbytky barvy i rez. Díky tomu povrch připravíte na aplikaci dalších ochranných nátěrů. Pomocí pískovací pistole můžete obrousit i různé výrobky ze dřeva, keramiky, kovu, kamene, plastu a jiných materiálů. Pískovací pistole pomůže i při restaurování předmětů, broušení autodílů či zpracování stěn.

Co je bezprašné pískování?

Bezprašně pískovat můžete využívat u zařízení se zabudovaným odsáváním. V jejich případě můžete abrazivo použít hned několikrát, z tohoto důvodu je bezprašné pískování ekonomičtější variantou. Bezprašné pískování je vhodné pro používání v uzavřených prostorách. Nevýhodou klasických pískovacích pistolí je totiž poměrně velké šíření nečistot a prachu. Pokud nepoužíváte bezprašnou pistoli, měli byste pracovat ve venkovním prostředí nebo dobře větrané dílně.

Co jsou pískovací boxy?

Pískovací boxy jsou mnohem větší zařízení, které splňují velké nároky nejen na dostatečně dobrý výsledek, ale i na šíření nečistot a prachu. Pískovací box tak najdete především v komerčních prostorech, kde se používají k otryskávání malých i středně velkých předmětů.

Závěr

Pískovací pistole spadá do kategorie pískovacích zařízení. Na rozdíl od nich má však kompaktní rozměr a proto se pistole používá při drobnějších pracích. Pískovací pistolí tak můžete vybavit svoji dílnu nebo garáž. Její největší předností je snadná manipulace, nízké pořizovací náklady a rychlé použití.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: obchod.piskovacka.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (71 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Kupoval jsem pískovací pistoli na dřevo, protože se zabývám renovací různého dřevěného nábytku. Je to hodně dobrý a praktický pomocník, kterého si nemůžu vynachválit.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo