Pískové filtrace

Každý majitel většího rodinného nebo vířivého bazénu musí pečovat o kvalitu vody. Tuto péči výrazným způsobem usnadní kvalitní bazénová filtrace. Na trhu jsou v dnešní době k dostání dva různé typy filtrace. S údržbou vody v menších bazénech nebo vířivých vanách pomůže méně výkonná kartušová filtrace. Údržbu vody ve větších bazénech je nutné přenechat filtraci pískové.

Písková filtrace čistí vodu pomocí křemičitého písku. Tato filtrace se může pyšnit vyšším výkonem a její předností je i velmi jednoduchá údržba. Z dalších výhodo lze jmenovat vysokou účinnost a dlouhou životnost. Pískovou filtraci je možné umístit do bazénu s větším průměrem okolo 4 metrů, ale vhodná je i k čištění menších bazénů, které využívají nějaké další příslušenství. Může se jednat o solární nebo jiný ohřev nebo třeba vysavač. Písková filtrace je tou dražší variantou, je však velmi spolehlivá a ušetří vám peníze za nákup drahé bazénové chemie.

Pískové filtrace mají mnoho podob, při výběru té pravé, bude vždy stěžejním parametrem objem bazénu. Ten určuje, jak výkonnou filtraci budete potřebovat.

Porovnat ceny filtrací

Výkon

Při výběru bazénové filtrace je velmi důležité zvolit její potřebný výkon. Aby bylo použití pískové filtrace dostačující, musí být schopná přečerpat obsah bazénu za cca 3 – 4 hodiny. Teno časový údaj je směrodatný ve velmi teplých dnech. Při méně teplém počasí postačí vodu přefiltrovat za cca 6 – 8 hodin.

 • Objem – výkon filtrace souvisí s objemem bazénu. Objem musí být uveden u každého bazénu. Díky tomu nebude problém vybrat filtrace potřebného výkonu, postačí pouze vydělit objem bazénu číslem 4. Výslednou hodnotou bude tzv. kubíkový výkon, který udává průtok vody/hodinu. Čerpadlo by mělo mít minimálně stejný výkon jako výsledné číslo, avšak doporučuje se počítat s určitou rezervou, kterou budete potřebovat k využívání dalšího příslušenství.

Napojení

Bazénovou filtraci k bazénu připojíte pomocí hadic. Hadice jsou k dostání v několika průměrech a délkách a můžete je i podle potřeby nastavovat. Koupit můžete bílé nebo černé hadice. Výhodou černých je, že dokáží vodu alespoň trochu ohřát. Přesný způsob zapojení si pak přečtete v návodu, která je součástí každé filtrace.

 • Menší bazény – v případě menších nadzemních bazénů se nejčastěji používají hadice s průměrem 38 či 38 mm.
 • Větší bazény – u větších zabudovaných bazénů je běžnější průměr bazénu 50 mm.

Umístění

Dále je nutné vyřešit vhodné umístění filtrace. Výkon čerpadla může výrazně snížit i jeho vzdálenost od bazénu. Proto se doporučuje postavit filtrační zařízení co možní nejblíže k bazénu. Předejdete tak nežádoucím tlakovým ztrátám. Na druhou stranu je nutné respektovat bezpečnostní vyhlášku, ve které se dočtete, že minimální vzdálenost mezi filtrací a bazénem musí být 3 metry.

Ventil

Pískové filtrace uvádí rovněž informaci o typu ventilu, který musí být součástí čerpadla. Většina moderních čerpadel vyžaduje používání 6cestného ventilu. Tento ventil pečuje o kvalitu vody v 6 cyklech.

 • Filtrace – je nejzákladnější funkcí. Během ní protéká voda přes filtrační písek.
 • Cirkulace – po vyčištění vody přichází ke slovu funkce cirkulace. Tu využijete ve chvíli, kdy budete do bazénu přidávat bazénovou chemii. Voda v tomto případě neprotéká přes filtrační písek.
 • Zpětný chod – voda protéká přes filtr do odpadu. Zpětný chod využijete při čištění filtračního písku.
 • Vyplachování – znečištěná voda odtéká skrze filtr rovnou do odpadu. Nedostane se tedy zpět do bazénu.
 • Vypuštění – v tomto případě odtéká voda rovnou do odpadu, aniž by přišla do kontaktu s filtrem.
 • Uzavření – zavřít můžete všechny výstupu a vstupy, po uzavření nebude voda proudit.

Filtrační písek

Do pískové filtrace patří speciální filtrační písek. Ten je k dostání v několika podobách a liší se zejména zrnitostí. Životnost písku se postupem času snižuje v důsledku obrušování hran. Jakmile k tomu dojde, bude nutné písek vyměnit.

Do zásobníku pískové filtrace můžete nasypat 10 – 90 kg písku. Běžně velké filtrace pojmou 10 – 20 kg písku. Velké a výkonné filtrace mohou pojmout 60 – 90 kg.

 • Křemičitý písek – nejčastěji se písková filtrace plní křemičitým pískem. Ten je schopen zachytit nečistoty o velikosti 20 mikronů a víc. Křemičitý písek mívá zrnitost v rozmezí 0,5 – 0,7 mm. Společně s ním je nutné přidávat běžnou bazénovou chemii, která odstraní nejmenší nečistotu. Velkou výhodou křemičitého písku je nízká pořizovací cena.
 • Zeolitový písek – zajistí efektivnější čištění a je ještě méně náročný na údržbu. Tento typ písku nevyžaduje tak časté proplachování. Zrnitost zeolitu je v rozmezí 1 – 2,5 mm.
 • Filtrační sklo – je najemno drcené sklo, které dokáže přefiltrovat nečistoty s velikostí 5 mikronů. Předností filtračního skla je dlouhá životnost, použít ho navíc můžete méně než písku.

Značka

Pískovou filtraci koupíte od oblíbených výrobců bazénů. Na trhu nechybí filtrace značky Marimex, Intex, Bestway či Vágner Pool. Kromě nich lze pořídit filtraci Pentair Pool, Planeet Pool, Emaux, Brilix a mnoho jiných.

Cena

Cenu pískové filtrace udává výkon, průtok i velikost zařízení. Menší bazény můžete vybavit filtrací s cenou od 2 – 4 000 Kč. Oblíbené jsou filtrace s cenou 5 – 8 000 Kč. Výjimkou však nejsou ani filtrace s cenou 10 a více tisíc korun.

Porovnat ceny filtrací

Údržba

Velkou výhodou pískové filtrace je i poměrně jednoduchá údržba. Starat se budete pouze o náplň, kterou se doporučuje alespoň 1 x týdně propláchnout. Kompletní výměnu pak budete provádět podle typu plniva. V případě nejpoužívanějšího křemičitého písku to je v rozmezí 2 – 3 let.

Po skončení sezóny je nutné pískové filtry důkladně propláchnout a nechat vyschnout. V ideálním případě byste pak měli filtraci skladovat na suchém místě.

Otázky a odpovědi

Je možné používat pískovou filtraci k čištění slané vody?

Slanou bazénovou vodu není možné čistit běžnou podobou pískové filtrace. V tomto případě budete potřebovat filtraci vyrobenou z mnohem odolnějších materiálů, které nepoškodí kontakt se soli. Konkrétní odolnější částí musí být čerpadlo. Samotná filtrační nádoba bude vyrobena ze stejného materiálu, který se používá na výrobu filtrací určených k čištění sladké vody.

Jaké příslušenství se může ještě hodit?

Velmi žádaným doplňkem je skimmer. Jedná se o část, ve které se hromadí větší nečistoty, které se předtím vznášely na hladině. Tyto nečistoty dokáže skimmer pochytat předtím, než se usadí na dně bazénu. Díky tomu nedochází k zásadnímu vzniku mikronů a řas. Bazénová voda se nejprve dostane do skimmeru a teprve poté se přečerpává do filtrace.

Jak spočítat objem bazénu?

Při výběru filtrace musíte přesně vědět, jak velké množství vody musí filtrace zvládnout přefiltrovat v průběhu několika hodin. Údaj o objemu bazénu je standardně uveden u každého výrobku v návodu či na balení. Pokud již tuto informaci nemůžete vyčíst, můžete si objem bazénu vypočítat. U kruhových bazénu je třeba vynásobit hodnotu n, což je 3,15 výškou hladiny vody a poloměrem bazénu. Použijete tedy vzorec V = π × v × r2. Méně práce budete mít s výpočtem objemu u hranatého bazénu. Zde postačí vynásobit výšku, délku a šířku bazénu. Poslouží vám vzorec V = a × b × c. Náročnější to naopak bude u určování objemu u bazénů s atypickým tvarem.

Závěr

Pískové filtrace mohou čistit sladkou i slanou vodu. V obou případech pracuje filtrace na totožném principu, liší se pouze výrobním materiálem čerpadla. Čerpadlo nasává vodu do ventilu, ta pak dále pokračuje přes vrstvu filtračního písku. Zde se zachycují různě velké nečistoty. Ze spodní části pak do bazénu proudí pouze čistá voda. Díky pískové filtraci si dokáže voda udržet potřebné pH a k čistění tak nebudete muset používat mnoho bazénové chemie. Kvalitní filtrací je tak vhodné vybavit jakýkoliv bazén nebo vířivku. Pro výběr správné filtrace je nutné znát pouze objem bazénu. Potřebný výkon pak vypočítáte tak, že objem vody vydělíte číslem 4.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.marimex.cz, www.bazenonline.cz, www.mountfield.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Bazénovou filtraci máme od značky Marimex a zatím spokojenost. Neměla ještě jedinou poruchu, takže jsme snad pořídili dobrý kousek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo