Pláště na kolo

Kvalitní pláště jsou nepostradatelné pro všechny typy jízdních kol. Díky nim bude vaše cesta bezpečnější a to na rovném i náročném terénu. Dobře zvolený plášť ovlivňuje chování kola, rychlost jízdy i stabilitu a přilnavost.

Při výběru pláště hraje nejdůležitější roli velikost. Vybírat budete i správný tvar a velikost vzorku. Volnou ruku máte naopak při volbě šířky pláště. Šířku můžete volit podle velikosti vidlice a rámu kola, šířka pláště musí být vždy větší než šířka ráfku.

S rostoucí pořizovací cenou roste i kvalita plášťů. Kvalitnější pláště jsou různým způsobem značené. Označení udává hustotu tkaniny a tím i odolnost proti proražení. Kromě toho můžete koupit tzv. bezdušové pláště, které však nemusí každému vyhovovat.

Porovnat ceny plášťů

Nejlepší pláště na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Maxxis 29″ x 2,20 Ikon kevlar 92 % 759 Kč Zobrazit Bikero.cz
2. Schwalbe Smart Sam 26×2,10 91 % 699 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Mitas V83 BLADE 26×1,90 50-559 90 % 229 Kč Zobrazit Bartabike.cz
4. Kenda K-162 700x35C 37-622 86 % 269 Kč Zobrazit Bikero.cz
5. Schwalbe Rapid Rob 29×2,25 81 % 559 Kč Zobrazit Kupkolo.cz

Typy

Při výběru plášťů na kolo záleží na tom, jaký styl jízdy preferujete. Důležitý je pochopitelně také typ kola.

Horská kola

Na horská kola se pláště vybírají pravděpodobně nejčastěji. Tato kola jsou určena do náročných terénů, z tohoto důvodu můžete opatřit ty nejširší pláště, které jsou na trhu k dostání. Na tato kola se prodávají pláště s velikostí 26, 27.5 a 29 palců. Šířka je v rozmezí 2 – 3 palce.

Městská a treková kola

Městská kola jezdí zpravidla po rovném terénu, čemuž odpovídá hladší vzor. Potřebovat budete velikost 28, šířka je v rozmezí 32 – 54 mm.

Silniční kola

Také v případě silničního kola bude vybírat mezi plášti s velikostí 28. Na tato kola se však zpravidla pořizují užší pláště s jemným povrchem. Ti, kdo si rádi užívají rychlou jízdu, mohou využít galusky, což jsou speciální pláště určené na atypický ráfek.

Dětská kola

Dětská kola jsou k dostání ve velikostech od velikosti 10 do velikosti 24. Pro dětská kola se vyrábí pláště, která mají stejné vlastnosti jako pláště horských kol.

BMX kola

BMX je označení pro speciální malá kola určené pro provádění různých adrenalinových kousků. Tato kola jsou menší a své využití mají především ve skateparcích. Tyto kola vyžadují speciální pláště, které vás podrží na každém povrchu.

Označení

Každý plášť na kolo musí být číselně označen, označení bývá zpravidla po stranách. První číslo označuje průměr ráfku a druhé číslo je označení pro šířku pláště. U průměru ráfku, tedy prvního číslo mohou být jednotkou milimetry i palce. Na jednom plášti můžete najít i oba rozměry.

Rozměr 28

 • 622 – údaj ETRTO v milimetrech, který označuje vnitřní průměr pláště
 • 700 – je starší francouzské značení, jedná se o vnější průměr pláště.

Z toho plyne, že značení 622 a 700 označuje stejně velké pláště, které je možné použít na krosové, silniční i gravel biky.

Rozměr 27,5

Tento rozměr je typický pro horská kola. V případě těchto kol je značení zásadně v palcích. Rozměr označuje průměr ráfku, druhý údaj je značení pro šířku pláště. Šířka pláště není při výběru nijak podstatná, vybrat si můžete prakticky jakoukoliv šířku.

Řídit se budete spíše podle vidlice, plášť by se do ní měl pohodlně vejít i s potřebnou rezervou. Na širších pláštích bude jízda komfortnější, avšak budete muset vynaložit větší sílu při šlapání a to díky většímu valivému odporu.

Rozměr 29

Běžně narazíte i na označení 29. Tyto pláště jsou opět určeny horským kolům a rozměrově jsou totožné s velikostí 28. To znamená, že horská kola velikosti 29 mají stejný průměr ráfku jako silniční, krosová a gravel kola, která jsou označená velikostí 28. Tyto pláště tak můžete použít na všechny jmenované typy kol.

Části pláště

Jednotlivé části pláště jsou označeny jako patky, bočnice a běhouny.

 • Patky – tato část musí stabilně a na pevno přilnout k ráfku. Pláště mají patky kevlarové nebo drátové. Drátěné pláště jsou těžší, což se odráží na náročnější manipulaci. Jejich pořizovací cena je nižší. Kevlarové pláště jsou lehčí, jízda je příjemnější, avšak pořizovací cena vyšší.
 • Bočnice – tato část má vliv na hmotnost pláště. Tenčí bočnice jsou lehčí, ale i méně odolné. Ideální je tak volit zlatou střední cestu.
 • Běhoun – je opatřen různými vzorky. Při výběru správného vzorku je třeba brát v úvahu terén, po kterém jezdíte nejčastěji.

Bezdušové pláště

Plášť na kolo se standardně umísťuje na duši. V poslední době však roste obliba tzv. bezdušových plášťů.

Duše

Kola s dušemi jsou lehčí, protože při výrobě pláště je možné použit menší množství gumy. Poškozený plášť vyměníte snadno a rychle. Kolo vybavené duší a pláštěm bude nutné dofouknout cca 1 x za měsíc. Některá kola však vyžadují ještě méně častou údržbu.

Bezdušové

Bezdušové pláště je možné méně nafouknout, tato skutečnost se projevuje zejména v terénu lepším odpružením i přilnavostí. Plášť je vybaven bezdušový ventil a na kolo je připevněna pomocí speciálního tmelu. Poškození pláště vyžaduje poměrně složitou a dlouhou opravu, kterou není možné provést v terénu.

Bezdušové kolo bude nutné dofukovat prakticky před každou jízdou. Do bezdušových kol je také třeba pravidelně doplňovat speciální tmel, který časem vysychá a degraduje. V tomto případě budete muset počítat s vyšší cenou tmelu, doplňování je nutné cca každé 2 – 3 měsíce.

Technologické vlastnosti

Jednotlivé pláště se liší výrobním materiálem. Jednotlivé pláště mají především různý stupeň ochrany proti defektům. Čím je plášť dražší, tím je kvalitnější a déle vydrží.

 • Technologie Long WAY – pláště jsou odolnější vůči proražení a mají tak delší životnost
 • Technologie Clever Face – na těchto duších je identifikátor, který vás dopředu upozorní na nutnost výměny pláště. Identifikátor má podobu smajlíka a o stavu pláště vás informuje změnou výrazu pláště.
 • Reflex Stripe – jsou opatřeny reflexními pásky a díky tomu zvýší vaši bezpečnost při jízdě ve tmě či zhoršené viditelnosti.
 • Antipuncture systém APS – opět se díky svým vlastnostem postará o větší odolnost vůči proražení
 • PSI – určuje, jak moc můžete plášť dofouknout
 • EPI, TPI – hustota tkaniny, do terénu je vhodné vybírat vyšší hodnotu, pro jízdu po silnici pak vystačíte s nižší hodnotou.

Značka

Kvalitní pláště koupíte od značek jako Elite, Hupnakolo, Hutchinson, Kenda, Mavic, TUFO, Schwalbe, Maxxis a mnoho dalších.

Cena

Cena pláště začíná na necelých 300 Kč a přesáhnout může 1 000 Kč. Cena není parametr, který by měl hrát při výběru hlavní roli.

Levné pláště nemusí být spolehlivé v náročném terénu, a pokud jezdíte především po zpevněných cyklostezkách nebo městem, není nutné investovat do těch nejdražších plášťů. Ale ani v tomto případě se naopak nemusí vyplatit koupě těch nejlevnějších plášťů.

Porovnat ceny plášťů

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem se značí duše?

Označení je stejné jako v případě plášťů. Opět najdete značení v palcích i milimetrech. Vybírat můžete velikost 26, 27.5 a 29. Tyto velikosti jsou určené horským kolům. Kromě toho je na duši vyznačena šířka pláště, kterému se může duše přizpůsobit.

Co znamená ETRTO?

Jedná o zkratku, která označuje rozměry pláště uváděné v milimetrech. 559 mm je velikost 26. 622 mm je velikost 28 a tak dále.

Co je Gravel bike?

Toto kolo má několik dalších pojmenování, znát je můžete podle názvu kolo s beranama, štěrkolet nebo silniční kolo do terénu. Toto kolo můžete používat v jakémkoliv terénu, hodí se do města a zvládne i náročný terén. Podle toho, kde převážně budete s kolem jezdit, budete vybírat nejen pláště, ale celou konstrukci.

Závěr

Pro horská kola jsou určené pláště s velikostí 26, 27.5 a 29 palců. Obvyklá šířka se pohybuje mezi 25 – 62 mm. Pláště s různě velkými zdolají i velmi náročný terén, prohánět se můžete po písku i bahnem. Jemnější pláště užijete na cyklostezkách i ve městech.

Městská, krosová a trekingová kola budou potřebovat plášť s velikostí 28, šířka je od 28 – 45 mm. Dezén pláště je jemnější. Pláště na kola jsou vyráběny v mnoha designech, nejste již odkázáni pouze na černou podobu pláště, zakoupit můžete i výrazný design či pláště opatřeny reflexními prvky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.kola-radotin.cz, www.vseprokolo.czwww.hupnakolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (18 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupovala jsem pláště na kolo jako dárek a měla jsem štěstí, že mi padlo oko na váš článek. Díky němu jsem vybrala Continental Race King 29×2,20 a byla jsem velmi pochválena, že jsem zvolila dobrou značku i rozměry. Moc děkuji za pomoc, moc jsem si vaše stránky oblíbila.

 2. Díky za bezva článek, hodně mi usnadnil výběr. Vyzkoušel jsem značku Elite a pohoda, doporučuji.

 3. Vybírala jsem plášť na kolo, ale netušila jsem, na co se vlastně zaměřit. Měla jsem štěstí, že jsem při hledání narazila na váš článek, který mi to velmi usnadnil. Děkuji za pomoc.

 4. Nedávno jsem akutně sháněl plášť a nebylo to rozhodně nic jednoduchého. Musím uznat, že váš článek mi s tím hodně pomohl.

 5. Všechny informace jsem nalezl v tomhle článku, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo