Rámy na kola

Pokud chcete začít jezdit na kole, je třeba při nákupu zvážit několik parametrů. Jedním z nich je také rám kola, který se určuje hlavně podle výšky postavy, ale dá se změřit i jiným způsobem. Výškou rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Přečtěte si o tom, co všechno musíte při výběru rámu na kola zvážit, abyste vybrali to, co vám sedí.

Porovnat ceny rámů

Nejlepší rámy na kolo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Rám Maxbike M909 2021 Top 1 8 999 Kč Zobrazit Axit.cz
2. Rám Apache Bicycles elektrokolo Cross 28 2021 Top 2 4 425 Kč Zobrazit Specialisteelektrokol.cz
3. Rám MRX Elite X0 29 2020 Top 13 7 000 Kč Zobrazit Axit.cz

Velikosti rámů na kola

Velikosti se udávají v palcích, centimetrech nebo konfekčních velikostech, na které se ale nemůžete na 100 % spolehnout. Záleží také na tom, co preferujete vy a jaký konkrétní rám vám přijde nejlepší. Nelze se tedy orientovat jen podle tabulky, ale pokud nemáte na výběr, nebo se chcete obecně informovat, dokáže vám posloužit. Správná velikost kola není odvislá jen od samotné výšky rámu, ale také od celkové geometrie kola.

Výška postavy (cm) Velikost rámu (cm) Velikost rámu (palce)
140-150 cm 46–31 14–16
150–160 cm 34–39 15–17,5
160–165 42–47 16,5–18,5
166–170 44–49 17–19
171–175 46–51 18–20
175–180 48–53 19–21
181–185 50–55 20–22
186–190 52–57 21–23
190 cm a více 54–59 22–24

Protože se u některých výrobců setkáte s označením navíc ve formě konfekčních velikostí, pojďme si říct, co od jednotlivých písmen očekávat a pro koho jsou určena. Existují i varianty XXS, XS, XXL, my uvádíme pouze základní konfekční velikosti.

Velikost rámu S – 16 palců

Pro osoby menší postavy (od 150 do 160 cm) se perfektně hodí velikost rámu S, který odpovídá 16 palcům.

Velikost rámu M – 18 palců

S výškou od 170 cm vám bude vyhovovat velikost rámu M, díky které se bude kolo pohodlně řídit.

Velikost rámu L – 20 palců

Rovnováhy i pohodlí zároveň se také dočkají jedinci s průměrnou výškou, kteří zvolí velikost rámu L, jež se rovná 20 palcům.

Velikost rámu XL – 22 palců

Pro vysoké lidi bude nejlepší volbou velikost rámu XL s 22 palci.

Materiál

Rám kola se vyrábí z několika materiálů, každý z nich má své výhody i nevýhody, a tak záleží na tom, co konkrétně preferujete vy. Podle materiálu se odvíjí také cena, která je u těch nejlepších opravdu vysoká.

Ocel

Dříve byla ocel při výrobě kol hojně využívána, dnes už bývá nahrazována slitinami hliníku, protože ty oproti ní nepodléhají korozi a jsou lehčí. Ocel je ovšem odolná, pevná a dlouho vydrží. V dnešní době se s ocelí setkáte u levnějších rámů, výjimkou ale není ani u dražších modelů, kde v té nejvyšší kvalitě odolává vibraci a nerovnostem, stejně tak disponuje nižší hmotností. Ocel je nejlevnější ze všech vyjmenovaných materiálů.

Hliník

Protože je tento materiál levný, ale zároveň uživatelsky přívětivý, uvidíte ho u rámů na kola nejčastěji. Má nízkou hmotnost, je měkčí, a proto trubky rámu bývají silnější. Jejich nevýhodou je však nižší životnost. Vyskytují se jak u horských, terénních, tak silničních modelů.

Karbon

Karbon je rovněž skvělým materiálem, který je pevný a lehký. Jeho nevýhodou je nízká odolnost proti nárazu z opačného směru, než na jaký je rám konstruovaný, například při nehodě. Rám kola tak může být nenávratně poničen. Kdyby se tak náhodou stalo, v některých případech se dá zachránit a opravit. Mezi jeho další výhody patří také tlumení vibrací a nerovností při jízdě.

Titan

Ten nejdražší materiál je titan, jeho cena stoupá až k 50 000 Kč, jelikož je náročný na zpracování a jeho opravy jsou taktéž složité. Vyniká svou lehkostí i pevností, proto se používá na ty nejluxusnější kola, která jsou určena profesionálům.

Jak změřit velikost rámu?

Kromě tabulky lze správnou velikost rámu změřit také jinými způsoby. Stojíte-li obkročmo nad kolem, měli byste mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou mezeru cca 5 cm. U kol pro dospělé záleží nejen na velikosti, ale také na jízdním stylu a druhu terénu.

Rozdíl také může být mezi ženou a mužem, jejichž tělesné proporce se liší, a tak tomu musí být kolo uzpůsobeno. Ženy jsou kratší a mají výraznější sloping (sklon) horní rámové trubky pro lepší nasedání a sesedání.

Funkce

Rám kola je fakticky nejdůležitější částí jakéhokoli jízdního kola. Tvoří tzv. geometrii kola, která zásadně ovlivňuje chování kola za jízdy i pocit samotného jezdce z jízdy. Jestli tedy chcete, aby byla jízda pohodlná a zároveň bezpečná, dejte si při výběru záležet, ideálně si kolo vyzkoušejte, pokud je to možné.

Zároveň nezapomínejte na správné nastavení výšky sedla – při sezení byste měli dosáhnout téměř propnutou nohou patou na pedály. V pohybu by měla být noha lehce pokrčená a umístěná tak, aby se pedálu dotýkala špička chodidla.

Značka

Protože se rámy na kola jako samostatně neprodávají, uvedeme zde značky kol. Mezi nejznámější patří například Canyon, Trek, který se zaměřuje na jízdní kola, elektrokola, rámy, cyklistické dresy i doplňky na kolo, nebo třeba Leader Fox, v jehož nabídce objevíte jak jízdní kola, tak jejich elektro verze. Nechybí ani doplňky na kolo.

Cena

Ceny kol se celkově liší podle toho, jaký materiál je na jejich výrobu použit. Již jsme si řekli, že nejlevnější jsou ocelová kola, která se pohybují od 6 000 do 10 000 Kč.

Hliníkové slitiny jsou hned za ocelí. Konkrétně vás jízdní kolo z hliníku vyjde klidně pouze na 10 000 Kč, dosahuje ale také téměř 30 000 Kč. Karbon už je na tom o trochu lépe s vlastnostmi, proto je také o něco dražší. Seženete ho od 15 000 až do téměř 70 000 Kč. A poslední titan, nejdražší materiál ze všech. Ten neklesne pod cenu 50 000 Kč, stoupá však ale až k 100 000 Kč. Díky své vysoké ceně jsou kola z titanu vhodná pouze pro opravdové profesionály, kterým záleží na těch správných parametrech a kvalitě více, než ostatním.

Porovnat ceny rámů

Údržba

Abyste zamezili poškození nebo pouhému zašpinění, používejte kvalitní lak (nástřik), který odolá poškrábání. Pokud chcete rám ochránit ještě o něco lépe, použijte speciální fólii. Její rozměry jsou buď univerzální nebo se vyrábí sady přímo nařezané pro daný model kola. U celkového čištění kola rám kola omyjte proudem vody, kola očistěte ručně kartáčem či houbou.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží rám na kola a z jakého materiálu se vyrábí?

Rám na kola je důležitou součástí, vlastně tou nejdůležitější, protože určuje, jak se vám bude na kole jezdit a jak se kolo bude chovat při jízdě. Materiálů máte na výběr několik, nejlevnější je karbon, nejdražší titan, někde mezi jsou ocel s hliníkem.

Jak zjistím ideální velikost rámu na kola?

Existují tabulky, které popisují podle výšky člověka ideální velikost rámu, a to jak v centimetrech, palcích, tak konfekčních velikostech. Protože jde ale jen o orientační tabulky, lze velikost rámu zjistit také tak, že si cyklista stoupne obkročmo nad kolo a měl by mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou mezeru cca 5 cm – tak ví, že je velikost rámu správná. U kol pro dospělé záleží nejen na velikosti, ale také na jízdním stylu a druhu terénu. Ideálně si tudíž kolo vyzkoušejte, než si ho koupíte.

Jak na údržbu rámu na kola?

Abyste zamezili poškození nebo pouhému zašpinění, používejte kvalitní lak (nástřik), který odolá poškrábání. Pokud chcete rám ochránit ještě o něco lépe, použijte speciální fólii. Její rozměry jsou buď univerzální nebo se vyrábí sady přímo nařezané pro daný model kola. U celkového čištění kola rám kola omyjte proudem vody, kola očistěte ručně kartáčem či houbou.

Závěr

Rámy na kola jsou důležitou součástí, která tvoří tzv. geometrii kola, jež má vliv na kvalitu jízdy i to, jak pohodlně se vám sedí. Podle výrobního materiálu jsou méně nebo více odolné a také levnější či dražší. Vybírejte moudře a pokud je to možné, vždy si kolo vyzkoušejte, abyste si byli jistí, že se vám na něm bude dobře jezdit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.cyklonovak.cz, www.bezvakolo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (63 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Žádný rám mi nevyhovoval, proto jsem si nechal vyrobit na míru od Duratecu. Lepší kolo jsem nikdy neměl.

  2. Rám na kolo jsem sháněl nedávno, i když jsem netušil, co vlastně hledat. Nakonec jsem zkusil značku Trek a super, našel jsem přesně to, co jsem potřeboval, abych si nechal od kamaráda opravit už hodně staré kolo.

  3. Pro partnera jsem sháněla rám na kolo, protože ten původní se poškodil, i když nevím, jak k tomu došlo. Zjistila jsem, že vhodné má značka Leader Fox, tak jsem jej u nich objednala a pasovalo přesně. V životě by člověka nenapadlo, že existuje tolik druhů rámů, pro laika jako já naprostý chaos.

Přidat komentář

Recenzer
Logo