Robotické mopy

Robotický mop je moderní pomůcka, která se postará o vytírání podlah v celém bytě. Díky němu nebudete muset podlahy vytírat manuálně a ušetříte si spoustu práce. Robotický mop můžete použít při vytírání jakýchkoliv tvrdých podlah, poslouží vám prakticky stejně jako jakýkoliv manuální mop. Mop z podlahy dokáže odstranit nejen hrubé nečistoty, ale nezastaví ho drobky, chlupy nebo vlasy. Při vytírání se mop dokáže vyhnout kobercům. Ovládání mopu je velmi jednoduché a nemusíte se bát ani jeho složité údržby.

Před tím, než začnete robotický mop vybírat, dobře zvažte, co přesně od něho očekáváte a kde všude ho budete chtít používat. Na trhu jsou v současnosti dostání kromě jednodušších robotických mopů i robotické vysavače s mopem. Každý přístroj využívá při práci trochu jiný postup a každý je vhodnější pro něco trochu jiného. Poté byste měli konkrétní model vybírat s ohledem na velikost prostoru, který bude pravidelně uklízet. Zajímat by vás měl způsob napájení i funkce, které budete moci využívat.

Porovnat ceny mopů

Nejlepší robotické mopy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Concept VR 3120 94 % 9 999 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Xiaomi Mi Mop Pro White 93 % 6 579 Kč Zobrazit czc.cz
3. Concept VR 3210 92 % 7 990 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Sencor SRV 1000SL 88 % 1 749 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Rowenta RR 7447 WH 86 % 6 329 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz

Typy

V současnosti se na trhu objevují 2 trochu jiné přístroje. První variantou je robotický mop, který v domácnosti zajistí vytírání. Druhým propracovanějším přístrojem je robotický mop s vysavačem, který uklidí celou domácnost.

Robotický mop

Je vhodný na vytírání všech typů tvrdých podlah. Na koberec mop nevjede, dokáže se mu totiž vyhnout. Robotický mop při práci rozstřikuje před sebou a následně vše vytře a vyčistí za pomoci mopovací utěrky. Využívat můžete i možnost suchého mopování, v tomto případě bude vaše podlaha zbavena prachu, nečistot, chlupů atd.

Robotický mop s vysavačem

Multifunkční přístroj, který podlahu vysaje i vytře. Některé mopy zvládnou oba úkony najednou, jiné začínají vysáváním a následně přejdou k vytírání. Tyto přístroje nejsou příliš vhodné do místností s kobercem, protože se mu nevyhnou a naopak ho mohou při vytírání navlhčit. Při mopování nedochází k rozstřikování vody, mop navlhčuje rovnou mopovací utěrku.

Robotický mop s vysavačem musí být vybaven kvalitními filtry, které zabrání nečistotám šíření po místnosti. Součástí vysavače by měl být vstupní i výstupní filtr. Nejkvalitnějším typem je HEPA filtr, který dokáže pochytat více než 99% všech virů a bakterií. Součástí robotických vysavačů bývají zpravidla ty nejkvalitnější filtry, mnoho výrobců má pak své vlastní velmi účinné filtry.

Velikost plochy

Robotické mopy se doporučuje vybírat podle velikosti uklízené plochy. Velikost plochy totiž přímo ovlivňuje velikost nádržky na vodu, kterou by měl mop disponovat. Objem nádržky na vodu se většinou pohybuje v rozmezí 100 – 400 ml. Při nedostatečné velikosti budete muset během úklidu dolévat.

Výdrž baterie

Kapacitu baterie, stejně jako mnoho jiných parametrů, ovlivňuje pořizovací cena. Obvyklá pracovní doba se pohybuje okolo 1 hodiny. Za tuto dobu zpravidla vytře plochu o velikosti 50 m2. Menší byt vytřete mopem s výdrží okolo 90 minut. Levnější přístroje mohou mít ještě kratší výdrž a dražší varianty naopak vydrží uklízet déle. Delší výdrž oceníte zejména při úklidu velkých domácností. Zde je kapacita baterie i více než 150 minut.

Před vybitím akumulátoru je nutné mop umístit do dokovací stanice, která je součástí balení. Levnější mop budete muset do stanice donést, ten dražší se zajede nabít sám. Obvyklá doba napájení je v rozmezí 2 – 6 hodin.

Hlučnost

Dalším podstatným parametrem je i hlučnost vysavače. Robotické mopy a vysavače spadají do kategorie tichých přístrojů, přesto však jejich práci uslyšíte. Ve většině případů se hlučnost pohybuje okolo 60 dB. Levnější modely pak mohou být hlučnější a více hluku nadělají i kombinované přístroje. Zde se hlučnost obvykle vyšplhá k 70 dB.

Typ utěrek

Robotické mopy mohou při vytírání využívat více různých utěrek, přičemž každá z nich se hodí pro trochu jiný úklid a liší se i výrobním materiálem. K dostání jsou jednorázové i pratelné utěrky. Oblíbenější variantou jsou utěrky pratelné, které vám při správné údržbě vydrží dlouhou dobu. O jednorázové utěrky se nemusíte nijak starat, ale budete je muset pravidelně dokupovat, což není ekonomické, ale ani ekologické.

 • Mokrý úklid – tyto utěrky disponují nasákavými vlákny a jsou schopny rozpustit špínu, mastnotu i jiné nečistoty, které se k podlaze přilepí. Podlahu nejen vytřou, ale i vyleští.
 • Suchý úklid – k úklidu nečistot využívají elektrostatickou energii. Pomocí ní zbaví podlahu prachu, drobných nečistot, vlasů i zvířecích chlupů.

Funkce

Robotické mopy i robotické vysavače s mopem nabízí i několik funkcí, které vám úklid ještě více usnadní.

 • Automatické dobíjení – praktickou funkcí je možnost automatického nabíjení. Díky ní může být úklid hotov bez vaší asistence.
 • Virtuální stěna – vytvořit můžete virtuální zeď, podle které mop pozná, kterou část domácnosti může uklidit. Ochránit tak můžete vybavení domácnosti, dekorace, hračky i část vyhrazenou vašim mazlíčkům.
 • Senzory – robotické mopy disponují senzory, které zabrání jejich případnému pádu ze schodů nebo nárazu do nábytku.
 • Místnosti – funkce vám umožní vytvořit něco jako mapu domácnosti. Mop pak bude uklízet pouze ve zvolených místnostech.
 • Přizpůsobení povrchu – díky této funkci pozná mop tvrdou podlahu od koberce.
 • Ovládání pomocí mobilní aplikace – nejmodernější mopy můžete ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Díky této možnosti se můžete vracet do uklizené domácnosti. V aplikaci můžete nastavit úklid celého domu nebo pouze danou místnost. Dále můžete nastavovat intenzitu dávkování vody. Dokonce je možné mop propojit s robotickým vysavačem stejné značky. Domácnost si tak můžete nechat nejprve vysát a teprve poté vytřít.

Značka

Robotické mopy jsou na trhu zastoupeny celou řadou známých výrobců. Ti nabízí kromě robotických mopů i robotické vysavače nebo mopy v kombinaci s vysavačem. Většina výrobců nabízí své výrobky v různých cenových relacích. Mezi oblíbené patří mopy Sencor, Xiaomi, Concept, iRobot, Eta, Hobot, TP-LINK nebo Roidmi.

Cena

Cenové rozpětí robotických mopů je poměrně velké. Cenu ovlivňují veškeré parametry, nejvíce pak počet funkcí. Jednoduchý mop s kratší dobou výdrže můžete koupit za méně než 1 500 Kč. Za mop s laserovou navigací a řadou dalších funkcí můžete zaplatit více než 13 000 Kč.

Záleží tedy na vás, jaké funkce budete chtít využívat a za jaké se vám vyplatí připlatit. Vhodné však je při výběru neupřednostňovat ty nejlevnější přístroje. Nízká cena se zajisté projeví na kvalitě úklidu. Proto si před výběrem vyhledejte i uživatelské recenze, ve kterých bývají uvedeny plusy i mínusy jednotlivých variant.

Porovnat ceny mopů

Otázky a odpovědi

Co vše dokáže robotický mop vytřít?

Pomocí robotického mopu budete moci vytřít PVC i plovoucí podlahy nebo dlažbu. Větší pozornost věnujte mopu, který má vytírat dřevěné podlahy. V případě levnějších modelů se může stát, že bude povrch více namáčen, což může vést k poškození podlahy.

Kvalitnější mopy vám umožní nastavit intenzitu rozstřikování vody a jsou pro dřevěnou podlahu naprosto bezpečnější. Nejlepší výsledky budete mít u dokonale rovných podlah. Zde nehrozí, že se voda bude držet ve spárách. S výběrem správného mopu vám mohou velmi pomoci uživatelské recenze.

Co je suchý úklid?

Robotické mopy nenabízí funkci vysávání, přesto však u nich můžete využívat 2 různé způsoby úklidu. Během suchého úklidu dokáže mop podlahu zbavit hrubých nečistot. Postačí k tomu speciální utěrka, na kterou se nachytají drobky, prach, vlasy i chlupy. Druhou variantou je mokrý úklid. I zde je třeba použít danou utěrku a poté již bude mop podlahu vytírat klasickým způsobem za pomoci vody nebo vody s čisticím prostředkem.

Mají robotické mopy nějaké nevýhody?

Robotické mopy jsou nejmodernější přístroje, které můžete k vytírání podlahy používat. Přesto však ani tyto přístroje nejsou bez chybičky. Ne každý robotický mop zvládne dokonale vyčistit velkou špínu. Může se stát, že po robotovi budete muset úklid částečně dodělat.

Při práci budou robotovi vadit překážky a na rozdíl od klasické mopovací násady se nedostane do úzkých míst. I zde tak budete muset úklid dokončit ručně. Robotický mop se může při práci zamotat do kabelů a levnější varianty nedokáží zcela bez potíží rozpoznat překážky.

Závěr

Robotický mop vám pomůže s úklidem domácnosti. Oblíbené jsou klasické mopy i přístroje, které kromě vytírání zvládnou i vysávání. Kvalitu přístroje určuje i způsob, kterým se může mop po místnosti. Do místností s větším množstvím nábytku se více hodí dražší mop využívající mapovací technologii.

Levnější mopy bez této navigace nemusí místnost uklidit tak důkladně. Při práci navíc mohou narážet do stěn a nábytku a měnit směr úklidu. Stát se tak může, že zatímco některou část uklidí opravdu důkladně, do další se naopak nedostanou vůbec. Čím je mop dražší, tím dokonalejší navigační systémy využívá.

Robotické mopy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (150 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Chtěl jsem udělat radost své sestře, tak jsem jí pořídil Roidmi Eve Plus White jako pomocníka, který bude pracovat za ní. Byla nadšená, že má konečně někoho, kdo místo ní bude udržovat podlahy v bytě neustále čisté. Moc se jí líbil design robota i to, že má svou vlastní základnu se vším všudy, včetně vyprazdňování nádoby.

 2. Vždycky jsem si myslela, že musím dát za robotický vysavač kdo ví kolik tisíc, aby pracoval co nejlépe, ale není to tak. Od té doby, co máme doma Concept VR 3120, je úklid daleko jednodušší a nebyl přitom vůbec drahý. Je to skvělý pomocník a moc mi usnadňuje každodenní fungování.

 3. Robotický mop jsem si přála už dlouho, ale do minulého týdne to bylo opravdu jen přání. Nakonec se mi splnilo a já mám doma skvělého pomocníka od značky ETA. Ani jsem netušila, že bude tak super, ale jsem nadšená jako malé dítě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo