Koberce

Koberec můžete položit na jakoukoliv podlahovou krytinu. V domácnostech se používají bytové koberce, do firemních prostor nebo na veřejná místa můžete položit zátěžové koberce. Do chodby jsou ideální běhouny.

Koberců je na trhu velké množství, koupit můžete jednoduché jednobarevné i pestré nebo vzorované koberce. Vzhled, velikost a cena však nejsou jedinými parametry, které byste měli sledovat. Na kvalitu koberce vás upozorní hustota vláken, která je udávána počtem vpichů na 1 m2 a gramáž. Na životnost a údržbu má vliv výrobní materiál spodní části i vláken.

Porovnat ceny koberců

Typy

Koberce se dělí do 2 základních skupin.

Kusové

Kusové koberce jsou v současné době oblíbenější variantou. Koupit je můžete v různých velikostech, hodí se do každého pokoje. Kusový koberec kryje pouze určitou část podlahy, hodí se do domácností s malými dětmi, kde plní i další praktické funkce.

V místech, kde je koberec položen slouží jako tepelný izolant a také tlumí hluk. Kusový koberec se snadněji čistí, pokud na koberci nestojí nábytek, můžete ho vzít, vyklepat nebo odnést do čistírny. Kusový koberec je vhodný zejména pro alergiky.

Celoplošné

Celoplošné koberce pokryjí podlahu v celé místnosti, působí celistvým i útulným dojmem. Nevýhodou celoplošných koberců je náročnější čištění.

Velikost

Velikost koberce je čistě individuální záležitostí. U celoplošných koberců můžete koupit koberec ve velikosti místnosti, popřípadě můžete koberec nastavit. U celoplošných koberců se doporučuje připočítat asi 5 cm, které vám budou sloužit na finální úpravu řezu.

Dle normy ČSN 14159 se počítá s 1% tolerancí na šířku a délku u celoplošných koberců. Koberce se často prodávají v běžných metrech. Standardní šířka celoplošných koberců je 3, 4 a 5 metrů. Hledáte-li koberec se šířkou 4 metry, bude jeho velikost 400 x 100 cm, což znamená, že udaná cena je za 4m2 koberce.

Určení

Koberec můžete mít prakticky v jakékoliv místnosti, na chodbě nebo schodech. V každé místnosti budete potřebovat trochu jiné vlastnosti a odolnost.

 • Obývací pokoj – místnost, kde se pohybuje větší množství osob, byste měli vybavit odolným materiálem. Vhodné jsou polyesterové i polyamidové koberce. Pořídit můžete i koberec s delším hustým vlasem.
 • Ložnice – v ložnici se vystačíte s méně zátěžovým kobercem. Do této místnosti budete moci pořídit prakticky jakýkoliv model. Preferovat byste měli koberce v zemitých barvách, vhodný je hnědý, béžový, modrý, šedý nebo třeba zelený koberec.
 • Kuchyň/chodba – do těchto částí bytu se hodí jednoduché a především praktické koberce, které jsou odolné vůči skvrnám i zátěži. Volit byste měli koberec s co nejkratším vlasem nebo zvolit bezvlasé bouclé koberce.
 • Dětský pokoj – stejně jako ložnice je možné dětský pokoj vybavit jakýmkoliv kobercem. V kombinaci s malými dětmi jsou vhodnější koberce s krátkým vlasem, starším a dospívajícím dětem můžete pořídit i koberec s dlouhým vlasem. V dětských pokojích mohou být barevné a veselé motivy.

Materiál

Koberce se vyrábí ze syntetických i přírodních materiálů. Materiál ovlivňuje cenu i způsob údržby koberce.

Polypropylen

Tento materiál označený písmeny PP se používá nejčastěji, mezi jeho přednosti patří cenová dostupnost a poměrně jednoduchá údržba. K čištění lze používat běžné chemické prostředky. Polypropylenové koberce drží dobře tvar, vlákno se příliš neohýbá a je lehké avšak pevné.

Na koberci se nebudou tvořit žmolky a nestane se ani rejdištěm molů nebo roztočů. Polypropylenový koberec tak můžete koupit i do rodiny s alergiky. Ačkoliv je koberec spíše interiérovou záležitostí, lze polypropylenové koberce používat i venku.

Tyto koberce jsou k dostání v různých variantách:

 • BCF – nejlevnější koberec s velmi tenkým vlasem by měl být spíše nouzovým řešením. Koberec má krátkou životnost a není chráněn před statickou elektřinou.
 • Frisé – odolnější verze, jednotlivá vlákna jsou složena ze dvou vlasů. Frisé koberce lze již koupit i jako variantu s dlouhým vlasem.
 • Heatset – nejodolnější a nejoblíbenější verze. Koberce jsou odolné a barevně stálé.

Akryl

Je další syntetický materiál, který se na výrobu koberců používá. Akrylové koberce jsou velmi jemné a na dotek stejně příjemné jako přírodní vlna. Na koberci se však po čase mohou tvořit žmolky, i tyto koberce se však dobře udržují. Akrylové koberce je možné koupit do rodiny s alergiky, protože se v nich nedrží plísně, roztoči ani bakterie.

Polyamid

Oblíbené jsou i koberce vyrobené z polyamidu. Výhodou jsou jeho velmi dobré akustické i izolační vlastnosti. Koberec je odolný vůči mechanickému poškození i oděru, odolný je i proti nečistotám a snadno se čistí. Nevýhodou je tak pouze menší odolnost vůči slunečnímu záření. Mezi vlákny se pak může tvořit statická elektřina.

Polyester

Koberce označené zkratkou PES mají lesklé a jemné vlákno, na dotek jsou velmi příjemné. Výhodou je dobrá odolnost, barevná stálost, odolnost vůči slunečnímu záření a snadná údržba. Nevýhodu je však vyšší pořizovací cena.

Vlna

Přírodní materiál, který zpravidla obsahuje také vlákna bavlny. Koupit můžete i luxusní a dražší čistě vlněné koberce. Tyto koberce patří k dražším, avšak pořízení se vám vzhledem k jeho velmi dlouhé životnosti vyplatí. Jednotlivá vlákna jsou hustá a pružná, koberec tak dobře drží tvar. Tyto koberce jsou také velmi jemné, pocitově teplé a dobře pohlcují vlhkost. Nevýhodou je nižší odolnost vůči zašpinění a složitější čištění.

Bavlna

Stejně jako vlna je i bavlna odolný a dotek příjemný materiál. Výhodou je snadnější údržba a velký výběr barevných odstínů. Koberec však není příliš odolný vůči skvrnám a je barevně nestálý, barva bude blednout především na slunci. Životnost bavlněného koberce je o poznání kratší než v případě koberce vyrobeného z vlny.

Hedvábí

Hedvábné koberce jsou lesklé, velmi často jsou tyto koberce doplněny o mnohé vzory. Také na dotek je tento materiál velmi příjemný a odolný. Koberec z hedvábí by však neměl být vystaven vlhkosti. Hedvábné koberce patří k jedním z nejdražších.

Technologie výroby

Na výrobu koberců se používají různé technologie. Také to, jakým způsobem je koberec vyroben ovlivňuje jeho odolnost a životnost.

 • Ručně tkané – tradiční, avšak velmi zdlouhavá a pracná výroba je typická pro nejdražší koberce. Výhodou těchto luxusních kousků je však dlouhá životnost. Ručně tkaný koberec může při správné péči přežít několik generací.
 • Strojně tkaný – velké množství koberců je tkaných strojně. Výhodou je cenová dostupnost a vzhledem k moderní výrobě se můžete spolehnout i na poměrně dlouhou životnost.
 • Všívání – koberce vyrobené všíváním jsou jemné a příjemné na dotek a lze je jednoduše čistit. Tento způsob výroby je vůbec nejrozšířenější a všívané koberce jsou i cenově dostupné.
 • Vpichování – postup výroby je velmi podobný jako v případě všívaných koberců. Při vpichování však nejsou vlákna upevněna tak kvalitně jako při vpichování, životnost i pořizovací cena koberců je nižší. Stejně jako všívané se i vpichované koberce snadněji čistí.
 • Tuftování – poměrně nový způsob výroby, který by měl spojit výhody ručního a strojního tkaní. Koberce patří k těm dražším, jsou však velmi odolné.

Další parametry

Mezi další spíše okrajové parametry, které však nebývají u jednotlivých modelů uváděny, patří:

 • Hustota vpichů – pokud na tento parametr narazíte, řiďte se pravidlem čím více, tím lépe. Hustota vpichů bývá uváděna spíše u ručně tkaných koberců, ty kvalitní mají 10 000 uzlů na 1 m2, nejkvalitnější pak i 400 000 uzlů na 1 m2.
 • Výška vláken – nejmenší vlákna mívají výšku pouhé 2 mm, nejvyšší mají více než 13 mm. Poměrně dobře se vám bude čistit koberec s výškou vláken okolo 4 – 7 mm.

Značka

Mezi výrobce koberců patří Breno, Spoltex, B – line, Divio, Lano, Timzo, Betap a mnoho jiných. Koberec byste měli vybírat ve specializovaných prodejnách, kde budete vidět přesný odstín a budete moci zkontrolovat kvalitu koberce vizuálně i hmatem.

Cena

Uvést cenu koberce prakticky nelze. Cenu ovlivňuje nejen rozměr a materiál, ale také různé akce, které dodavatelé na výrobky dávají. Konkurence na trhu je obrovská a velmi často tak narazíte na výrobky ve slevě nebo výprodeji.

Porovnat ceny koberců

Otázky a odpovědi

Je vhodnější koberec s vysokým nebo krátkým vlasem?

To, zda pořídit koberec s krátkým nebo dlouhým vlasem, je spíše otázkou vkusu. Obecně lze říct, že koberec s dlouhým vlasem působí luxusním dojmem, na dotek je velmi příjemný a měkký. Nevýhodou koberce s vysokým vlasem je složitá údržba.

Tyto koberce jsou k dostání v metrážové i kusové podobě, vhodnější je koupit kusový koberec. Praktičtější jsou nízké koberce, tuto variantu můžete volit i jako celoplošný koberec. Koberce s krátkým vlasem se snadněji čistí a méně absorbují pach.

Jaká podlaha není vhodná pro pokládání koberce?

Koberec můžete položit na jakýkoliv podklad, v případě celoplošných koberců nehraje materiál podlahy žádnou roli. Kusové koberce nejsou vhodné pro pokládání na dřevěnou podlahu. Nevýhodou dřeva je barevná nestálost, v místech, kde bude koberec ležet, bude podlaha světlejší. Kusové koberce jsou vhodné v kombinaci s laminátovou, vinylovou i PVC podlahou.

Jaký vybrat podklad koberce?

Spodní část koberce, na které jsou jednotlivá vládna připevněna se vyrábí z různých materiálů. V současné době je nejpoužívanější filc vyrobený ze syntetického polyesteru. Filc dobře izoluje zvuk, je měkký a ohebný. U dětských koberců tvoří podklad většinou gelová pěna, která má protiskluzové vlastnosti. U zátěžových koberců najdete zátěžovou gumu a běžný je i pěnový podklad.

Závěr

Do domácností můžete koupit koberce vyrobené z různých materiálů. Nejsnadněji vyčistíte koberce s polyamidovými vlákny, nejsložitější údržbu budete mít u vlněných koberců. Ty jsou vhodné spíše do méně navštěvovaných míst například ložnice. Výška vláken by měla být od 4 mm více. Nižší vlákna jsou vhodnější do domácností, které sdílíte se zvířaty. Důležité je koupit spíše hustý koberec.

Koberce můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.eshop.superpodlaha.cz, www.eamadeo.cz, www.stavebka.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (32 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak v práci máme celoplošné zátěžové koberce, ale doma mám plovoucí podlahu a sem tam nějaký ten kusový koberec s pěkným vzorem.

 2. Váš článek mi pomohl s výběrem kvalitního koberce a taky jsem se dozvěděla spousta nových informací, na co si dát pozor při výběru, Děkuji vám za vaší pomoc. Anet

Přidat komentář

Recenzer
Logo