Podlahové myčky

Mytí podlah paří k běžné údržbě každé budovy. K tomuto účelu je na trhu celá řada různých strojů, které vám mají mytí podlah co nejvíce usnadnit. Pro údržbu rozsáhlých ploch komerčních prostor je možné použít velké podlahové myčky a vysavače v jednom. Ty podlahu nejen umyjí, ale také ihned vysuší. Součástí těchto strojů je tedy nádrž na čistou i špinavou vodu, speciální rotační kartáč a sací lišta. Do nádrže na čistou vodu můžete nalít také potřebné množství čisticího prostředku.

Podlahové myčky budete vybírat podle velikosti plochy, kterou je třeba čistit. Přihlédnout budete muset k typu podlahy a znečištění. O dokonalý výsledek se postarají speciální pady, to jak bude čištění rychlé, určuje šířka podlahové myčky.

Porovnat ceny myček

Nejlepší podlahové myčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kärcher FC 7 Cordless 1.055-730.0 100 % 9 346 Kč Zobrazit roboticky-vysavac
2. Kärcher FC 7 1.055-760.0 94 % 12 070 Kč Zobrazit Kärcher.cz
3. Kärcher FC 3 1.055-300.0 92 % 3 499 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi.cz
4. Kärcher FC 5 1.055-601.0 88 % 7 045 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Kärcher FC 5 1.055-400.0 87 % 4 290 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Podlahové mycí stroje mají několik podob, při jejich výběru záleží na tom, kde a jak velkou podlahu chcete mýt. I v případě, kdy vybíráte stroj na mytí podlah, můžete vybírat hned z několika různých výrobků. Nejinak je tomu u podlahových myček určených k profesionálnímu používání.

Velké podlahové myčky

S podlahovou myčkou se jistě každý setkal při nákupu v supermarketu, tyto velké stroje se běžně používají i v mnoha dalších komerčních prostorách. Na výběr máte hned z několika růžných typů:

  • S chodící obsluhou
  • Se stojící obsluhou
  • S posedem – při používání podlahové myčky může pracovník sedět.

Všechny tyto stroje pracují na stejném principu. Do velké nádrže nalejete potřebné množství vody a přidáte chemický prostředek. Poté se bude podlaha umývat pomocí rotujícího kartáče.

Za kartáček je umístěna sací lišta, která se postará o odsátí přebytečné vody i uvolněných nečistot z podlahy. Rozdíl je pouze v obsluze stroje, zatímco jeden musíte tlačit před sebou, druhý vám umožňuje stát na stupínky a jestliže zvolíte stroj s posedem, můžete při práci dokonce sedět. K ovládání celého stroje slouží volant.

Jednokotoučové podlahové myčky

Jsou menší a vzdáleně mohou připomínat elektrické nebo dobíjecí mopy. Tyto myčky nejsou schopné odsát vodu z podlahy, k vysušení tak budete potřebovat speciální vysavač.

Výhodou těchto strojů je vysoká účinnost, proto se používají k hloubkovému čištění koberců nebo drhnutí různých typů podlah. Vzhledem k jejich velikosti jsou ideální do menších nebo členitějších prostor.

Velikost plochy

Vzhledem k většímu výběru podlahových myček je třeba vybrat stroj s ohledem na velikost a členitost plochy, kterou budete udržovat. U každého profesionálního stroje byste se měli dočíst informaci o plošném výkonu.

Plošný výkon je udáván v m2/hod a určuje, jak velkou plochu je stroj schopen za hodinu vyčistit. Při rozhodování však nehraje důležitou roli pouze rychlost práce, zohlednit budete muset také členitost plochy. S příliš širokým strojem se nedostanete do každého zákoutí. Pokud zvolíte příliš úzký stroj, bude práce zdlouhavá a nevyhnete se častějšímu doplňování vody.

Pohon

Profesionální myčky se liší také typem pohonu. V případě čističů s chodící nebo stojící obsluhou se jedná o myčky poháněné baterií, nebo myčky elektrické. Velké podlahové myčky se sedící obsluhou jsou převážně benzínové nebo naftové.

Bateriové

Dobíjecí stroje jsou pravděpodobně oblíbenější, využít je můžete k čištění opravdu velkých ploch. Při práci nejste limitování elektrickým kabelem, ale kapacitou baterie. Bateriové podlahové myčky jsou dražší a v závislosti na velikosti stroje se dělí následovně:

  • Malé podlahové myčky jsou napájeny 12 V baterií.
  • Střední podlahové myčky jsou napájeny 24 V baterií.
  • Velké podlahové myčky jsou napájeny 36 V baterií.

Elektrické

Fungují díky elektrickému kabelu se síťovým napětím 230 V. Tyto stroje jsou levnější a jejich největší předností je nepřetržitý provoz. Při práci vás však bude limitovat přívodní kabel, který se může v případě členitého terénu různě zachytávat.

Typ kartáče

Při výběru podlahové myčky hraje podstatnou roli také typ podlahy. Zvolit totiž musíte mezi talířovým či válcovým kartáčem.

  • Talířový kartáč – talířový nebo také diskový kartáč je ideální pro čištění rovných ploch. Tento kartáč velmi dobře myje, menší je však jeho funkce drhnutí.
  • Válcový kartáč – přesným opakem je válcový kartáč, který má své využití na nerovných plochách. Štětiny kartáče se velmi dobře dostávají do různých spár a lepší je v tomto případě také funkce drhnutí.

Typ podlahy

Podlahovou myčku je možné použít na běžné povrchy, jaké je PVC, linoleum a marmoleum. Vhodné jsou i na slinuté dlažby, podlahy z přírodního i umělého kamene, nebo podlahu z litého betonu.

Jestliže budete chtít čistit dřevěný nebo jiný porézní povrch, bude třeba podlahu nejprve ošetřit speciální emulzí. S pomocí podlahové myčky není možné čistit hrubé povrchy jako je zámková dlažba, nehlazený beton nebo asfalt.

Příslušenství

K podlahovým myčkám je možné dokoupit další příslušenství. Před výběrem se tak ujistěte, co vše můžete k vámi zvolenému stroji přikoupit.

Kartáče

K tomu nejzákladnějšímu patří kartáče, které jsou k dostání pro talířový nebo válcový způsob čištění.

Gumy

Běžně dostupné jsou také stírací gumy, které lze umístit do sacích lišt.

Pady

Talířový kartáč můžete doplnit také padem. Pady je možné použít také v kombinaci s leštícím a drhnoucím podlahovým strojem. Pady jsou k dostání v různých barvách, přičemž každá barva je vhodná k jinému způsobu čištění.

  • Bílý – je velmi jemný a s jeho pomocí podlahu naleštíte. Lze ho použít na suchou nebo mírně vlhkou podlahu. Pomocí bílého padu vrátíte lesk i staré podlaze. Doporučuje se ho používat se stroji, které se otáčí do 1 000 otáček/ minutu
  • Červený – používá se pro jemné čištění a broušení. Červený pad odstraní jemné škrábance a zvýší lesk podlahy. Lze ho použít v kombinaci s kotoučovými a mycími stroji, které mají maximálně 800 otáček/minutu.
  • Modrý – nebo také čistící je určený pro střední drhnutí za mokra. S jeho pomocí odstraníte staré silně znečištěné ochranné vrstvy. Při použití speciálních čističů ho lze použít na velmi znečištěné tvrdé podlahy. Je vhodný pro stroje s otáčkami do 350 otáček/ minutu.
  • Zelený – drhnoucí pad pro čištění tvrdých odolných podlah. Používá se zároveň s čistícím prostředkem, vhodný pro stroje do 350 otáček/minutu.
  • Hnědý – drhnoucí režný pad vhodný na silné nečistoty a větší škrábance. Určený k použití na mokro, v kombinaci se stroji do 350 otáček/ minutu.
  • Černý – brusný pad vhodný na silné nečistoty, které se nachází na tvrdém opotřebeném povrchu. S jeho pomocí odstraníte také impregnaci. I tento typ lze použít se stroji do 350 otáček/ minutu.

Značka

Tyto stroje koupíte od značky Nilfisk, Viper, Sprintus, Trovox.

Cena

Pořízení podlahové myčky je nákladné, i za jednoduchý stroj zaplatíte cca 25 – 50 000 Kč. Stroje s chodící obsluhou vyjdou na 50 – 65 000 Kč. Stroje se stojící osobou na 70 – 90 000 Kč. Za podlahové myčky se stojící osobou můžete zaplatit od 150 – 300 000 Kč.

Porovnat ceny myček

Údržba

Tento typ stroje je poměrně nákladný, proto je nutné se o něj patřičně starat, aby vám sloužil co možná nejdéle. Po každém použití je třeba vypustit zbytek čisté vody s čističem a nádrž důkladně propláchnout. Vylít pochopitelně musíte i nádrž se špinavou vodou. Očistit je třeba kartáče i stírací gumy.

Co se týká nějaké větší údržby, zkontrolovat byste čas od času měli průchodnost hadic a stav padů nebo kartáčů. V případě dobíjecích myček vyžaduje patřičnou starost také baterie.

Otázky a odpovědi

K čemu jsou určeny leštící pady?

Pad má podobu talíře, lze ho tedy použít v kombinaci s talířovým kartáčem. Pady jsou k dostání v různých tvrdostech, pro každou tvrdost je specifická jiná barva.

Použít je můžete na jakoukoliv podlahu. Pomocí padu podlahu dokonale vyleštíte, vyčistíte nebo vydrhnete. Vždy se doporučuje provést nejprve zkoušku, při které se přesvědčíte, že pad podlahu nijak nepoškodil.

Je nějaký rozdíl mezi jednotlivými kartáči?

Zásadní rozdíl je ve výrobním materiálu. Každý kartáč má jinak silná vlákna, která mají vliv na samotný čistící výsledek.

Při nesprávně vybraném kartáči nemusí být výsledek dle očekávání, nebo naopak může dojít k poškození podlahy. To, na jaký typ podlahy je daný kartáč vhodný zjistíte v popisku každého výrobku. Spolehnout se můžete také na rady odborníku ve specializovaných prodejnách.

Závěr

Nejoblíbenější jsou stroje pro chodící a stojící obsluhu. Tyto stroje jsou vhodnější pro menší a více členité prostory. Stroje pro sedící obsluhu mají až dvojnásobný výkon a využijete je v případě rozsáhlých a méně členitých ploch.

Stroje můžete používat prakticky na jakoukoliv podlahu, vhodné jsou na linoleum, marmoleum, PVC, betonovou podlahu, podlahu z umělých nebo přírodních kamenů i dlažbu. Speciální údržbu vyžadují pouze dřevěné podlahy a jiné porézní podlahy.

Podlahové myčky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.karcher.cz, www.hydroclean.cz, www.fispo.cz, www.kranzle.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vůbec jsem neměla tušení, jakou vlastně vybrat podlahovou myčku, protože jsem nikdy nic takového nekupovala. Díky vašemu článku jsem nakonec pořídila Kärcher FC 7 Cordless.

  2. Váš článek mi hoodně usnadnil práci, díky tomu mám ve firmě kvalitní podlahovou myčku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo