Nafukovací čluny

Plavba po vodě je atraktivní činnost, která potěší všechny věkové skupiny. Koupit člun nebo loď není v dnešní době nic neobvyklého. Výběr je široký a vybere si každý. Jednotlivé čluny se od sebe liší velikostí, pohonem, tvarem a využitím a je dobré mít přehled, co vše dnešní trh nabízí.

Nafukovací čluny jsou rozděleny do jednotlivých komor, které nejsou propojené a každá se tak nafukuje odděleně. Čím více jich člun má, tím je bezpečnější. Ale ani při nákupu člunu s velkým počtem komor nepodceňujte bezpečí a i v případě, že patříte mezi zkušené plavce, vybavte sebe i ostatní záchrannou vestou.

Levnější variantou jsou nafukovací čluny poháněné pádly, dražší variantou jsou čluny motorové. Některé bezmotorové čluny pak umožňují dodatečnou koupi motoru. To, který model využijete, záleží nejen na vašich finančních možnostech, ale především na způsobu vašeho života.

Aktivní osoby upřednostní klasické čluny, pokud si chcete během plavby užít pohodu a relax vyplatí se vám pořízení motorového člunu. Kromě pohonu vás však bude zajímat i konstrukce, nosnost a velikost člunu.

Porovnat ceny člunů

Nejlepší nafukovací čluny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intex 68351 Seahawk 4 Set 93 % 2 899 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Intex 68347 Seahawk 2 Set 92 % 1 399 Kč Zobrazit Mastersport.cz
3. Intex 68324 Excursion 4 Set 91 % 3 728 Kč Zobrazit mrakyhracek.cz
4. Intex 68373 Mariner 3 set 88 % 6 057 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Intex 68376 Mariner 4 Set 86 % 7 871 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Větší výběr a možnosti vám nabízí jednoduché čluny, které budete pohánět vlastní silou. Méně jsou pak rozšířené čluny poháněné motorem.

Klasické čluny

Pod pojmem klasické nafukovací čluny si můžete představit různé tvary a velikosti člunů, které využijete při různých příležitostech. Čluny budete pohánět pádly nebo vesly. Používat je může více osob, ale koupit můžete i čluny pro jednoho. Tyto typy jsou obecně levnější, lze je snadno převážet nebo přenášet, jsou však dostatečně pevné a prostorné.

Motorové čluny

Pokud nepatříte mezi sportovce a chcete si plavbu jaksepatří vychutnat, můžete zakoupit nafukovací motorový člun. I zde máte na výběr z více typů. Levnější modely je možné poskládat a poměrně dobře převážet. Druhou možností je zakoupení člunu s pevným dnem.

V tomto případě člun nesložíte a neobejdete se tak bez přepravního vleku. I tyto čluny je možné koupit v mnoha velikostech a podobách. Levný a menší člun poslouží méně náročným uživatelům a oblíbené jsou i u rybářů.

Velké čluny mají podobu luxusní jachty, jsou určené pro více osob a jejich pořizovací cena je výrazně vyšší. Motorové čluny bývají vybaveny dvoutaktním nebo čtyřtaktním motorem. Obecně se doporučuje koupit člun s čtyřtaktním motorem, který je sice dražší, ale také úspornější.

Využití

Podle způsobu využití budete vybírat mezi jednotlivým konstrukčním řešením člunů.

Klasické bezmotorové čluny jsou k dostání v několika podobách a koupit můžete nafukovací kajak, kánoi, rekreační člun, raft nebo člun určený dětem.

Nafukovací kajak

Tyto čluny jsou poháněny oboustranným pádlem. Dle velikosti je kajak určený pro 1 – 3 osoby a i v tomto případě můžete při výběru zvolit kajak vhodný pro různé příležitosti.

 • Rekreační – v rekreačním kajaku budete brázdit klidnou vodu. Jedná se o levnější variantu a výhodou je i jeho nižší hmotnost. Rekreační kajaky mohou bez potíží ovládat i začátečníci.
 • Turistický – tento kajak je svým tvarem uzpůsoben použitím na delších trasách. Oceníte prostor vhodný pro uložení batohů i jejich velkou odolnost.
 • Sportovní – sportovní kajak je úzký a dlouhý, tento tvar mu umožňuje plout vyšší rychlostí. Je vhodný pro sportovce, kterým nevadí jeho menší stabilita.
 • Expediční – expediční kajak se vyznačuje vysokou odolností a je vhodný i do náročnější vody. I tento kajak má vyhrazenou část na zavazadla a patří k rychlejším.
 • Na divokou vodu – kajaky pro zkušené vodáky jsou bezpečné, stabilní a prostorné.

Nafukovací kánoe

Jsou velmi stabilní a umožňují vám sjíždění klidné až středně divoké vody. Kánoi můžete použít i na sportovní sjíždění nebo turistickou plavbu. Při sportovní jízdě se v kánoi klečí, turisté však mají k dispozici sedačky.

V kánoi je možné plout ve dvou nebo třech osobách a pohánět ji budete jednostranným pádlem. Některé kánoe jsou vybaveny samovylévacím systémem nebo kolenními popruhy.

Rekreační člun

Rekreační člun je ideální pro rodiny s dětmi. Rekreační čluny jsou určeny pro 1 – 6 osob a využijete je při plavbě na klidné vodě. Tyto čluny jsou poháněny jednostrannými pádly nebo vesly.

Raft

Raft využijete je ke sjíždění divoké vody, při jízdě na raftu budete sedět na bočním válci a k pohonu je určeno jednostranné pádlo nebo veslo. Rafty jsou určeny pro 4 – 12 osob.

Dětské čluny

Jedná se o malé čluny v malých velikostech. Používat je lze na klidné vodě, poháněny jsou jednostrannými vesly nebo pádly. Dětské čluny mají malou nosnost a měly by být používány pouze pod dohledem dospělé osoby. Díky svému malému rozměru poskytnou zábavu i v zahradních bazénech.

Motorové nafukovací čluny

Tyto čluny využijete při plavbě na klidnější vodě, ale ideální jsou i na moře. Vybírat můžete mezi malými celonafukovacími čluny a čluny s pevným kýlem.

 • Malé čluny – jsou vhodné pro začátečníky. Motor má obvykle výkon kolem 5 koňských sil a řízení nevyžaduje nutnost vlastnit průkaz způsobilosti. Malé čluny je možné koupit v délce od 2 – 4 metrů. Tyto čluny umožňují při přepravě motor demontovat a dají se poměrně dobře převážet.
 • Čluny s pevným kýlem – jsou určené pro pokročilé vodáky, jejich délka je v rozmezí 3 – 7 metrů, ale koupit můžete i 10ti metrovou loď.

U motorových člunů narazíte na různou podobu podlahy:

 • Nafukovací podlaha – nejlevnější čluny jsou celonafukovcí, výhodou je dobrá skladnost a rychlá stavba.
 • Lamelová podlaha – v případě motorových člunů narazíte velmi často na lamelovou podlahu, která je lehká a skladná a příznivá je také její pořizovací cena. Lodě s touto podlahou však obvykle nemají kýl, který má podíl na snadnějším ovládání.
 • Skládací dno – dražší čluny jsou vybaveny skládacím dnem, vyrobeným z překližky nebo hliníku. Tato varianta patří k nejoblíbenějším. Kromě toho bývají čluny doplněné o nafukovací kýl, který loď dobře vede a člun je díky němu také prostornější.

Materiál

Při výrobě nafukovacích člunů jsou použity následující materiály:

PVC bez nosné tkaniny

Levné čluny jsou vyrobeny z PVC. Kvalita a výdrž je závislá na jeho tloušťce, čím je člun levnější, tím je materiál méně kvalitní a nákup se vám tak nemusí vyplatit.

Aby byl člun kvalitnější, přidávají se často další ochranné vrstvy z nylonu nebo polyesteru. Nevýhodou tohoto levného materiálu je kromě nižší výdrži i menší nosnost a dlouhá doba schnutí.

PES/PVC s nosnou tkaninou

Tyto čluny jsou již více kvalitní, při nákupu je však nutné preferovat kvalitního výrobce, protože můžete velmi často narazit na podezřele levný člun většinou asijské výroby. Výhodou těchto člunů je nižší cena a poměrně dobrá odolnost proti oděru a proražení.

Na lepší úrovni je i tuhost, která vám dovolí nafouknout člun na vyšší tlak. Nevýhodou je pak nízká odolnost vůči slané vodě a UV záření, čluny tak nejsou vhodné na moře.

Guma

Nejkvalitnější čluny jsou vyrobeny z gumy. Jejich výhodou je vysoká odolnost a tím i životnost. K dalším výhodám patří poměrně dobrá skladnost a rychlé schnutí.

Nevýhodou je vysoká cena a náročnější zpracování. I zde je nutné vybírat člun kvalitního výrobce, čas od času se stane, že vlivem chyby při výrobě koupíte špatně slepený člun, který můžete u kvalitního výrobce reklamovat a vyměnit.

Značka

Nafukovací čluny koupíte od značky Intex, Boat007, Marine, Sportax, Gumotex, Gladiator, Prijon, Bestway a další.

Cena

Cena nafukovacích člunů začíná na necelých 5 000 Kč. Za tuto cenu koupíte mnoho různých modelů vhodných na sjíždění jakékoliv vody.

Větší výdrž a možnosti vám poskytne rozpětí 10 – 20 000 Kč. Zde již najdete čluny, které umožňují dokoupení motoru. Ceny motorových člunů začínají na cca 25 000 Kč a šplhat mohou ke 100 a více tisícům Kč.

Porovnat ceny člunů

Otázky a odpovědi

Jaký člun do jaké vody?

Při plavbě na klidné vodě je vhodné pořídit rekreační člun, kajak nebo kánoi. Čluny se vyrábí pro větší počet osob a plavbu si tak užije celá rodina. Na klidnou vodu pak můžete vyjet i s motorovým nafukovacím člunem.

Při sjíždění divoké vody budete potřebovat vhodný model kajaku nebo raft. Na sjíždění klidné řeky s občasným jezem využijete opět rekreační člun, kajak nebo kánoi a prohánět se na ní můžete i na menším motorovém člunu.

Kdy je nutné vlastnit oprávnění pro řízení motorového člunu?

Pokud pořídíte motorový člun do délky 3 metrů, nemusíte oprávnění vlastnit. Tyto čluny jsou k dostání v celonafukovací podobě, koupit můžete i člun se skládací podlahou nebo laminátovým dnem a využívat ho mohou 2 – 4 osoby.

V případě, že pořídíte člun delší než 3 metry, budete potřebovat i patřičné oprávnění. Velké člunu již mají pevné dno a při jejich přepravě se neobejdete bez vhodného přívěsu.

Jaký člun je vhodný pro rybáře?

Milovníci rybaření mohou koupit klasický rekreační člun, který je dostatečně prostorný. Vybírat však můžete přímo v kategorii rybářské čluny. Jedná se převážně o universální čluny vhodné na klidnou vodu.

Rybářské čluny umožnují dodatečné dokoupení motoru, k tomuto účelu mají uzpůsobenou zadní část. Budete-li o jeho dodatečné koupi uvažovat, ohlídejte si, zda vám to vámi vybraný člun umožňuje.

Závěr

Pří nákupu člunu je třeba zvážit, kde ho budete nejčastěji používat a kolika osobám by měl sloužit. Podle toho vyberete vhodný typ a velikost. Pokud budete chtít člun často přenášet nebo převážet, měli byste vědět, jakým způsobem ho je možné složit a jakou má po složení velikost.

Vhodnější variantou je koupit člun s dalším příslušenstvím, často se tak prodávají celé sety, které obsahují pádla, pumpu, provaz na přivázání a záplaty na nutnou opravu. V opačném případě budete muset vše potřebné dokoupit dodatečně.

U kvalitnějším člunů budete mít k dispozici také rychlé vyfukovací ventily a lepší komfort vám poskytnou nafukovací sedadla. Rybáři pak ocení držák na prut. Zapomínat byste neměli ani na bezpečí a každý účastník plavby musí být vždy vybaven záchrannou vestou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.readyline.cz, www.boat007.cz, www.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (38 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem kupoval Intex 68370 Challenger 3 Set letos na dovolenou, během které jsem měl v plánu vyrazit i krátce na vodu. Byl jsem velmi spokojený, protože člun je dost kvalitní, pevný a má super zpracování.

 2. Chtěl jsem si koupit nafukovací člun, ale zase do něj nevrazit moc velkou sumu peněz. Nakonec jsem vybral Intex 58357 Explorer Pro 200 Set a je dobrý. Na takové to čvachtání na rybníku parádní.

 3. Manželovi jsem koupila Kolibri KM-300 a moc si ho pochvaluje. Loňskou sezónu z něj prakticky neslezl, pořád byl na vodě.

 4. V případě, že pořídíte člun delší než 3 metry, budete potřebovat i patřičné oprávnění. Vaše slova .Takhle ne . Opravněni potřebujete až překročite tohle . Celkova hmotnost přesahující 1000 kg včetně povoleného zatížení,
  s vlastním strojním pohonem o výkonu větším než 4 kW, nebo
  s celkovou plochou plachet přesahující 12 m2 neni potřeba prukaz vmp zakon sps.

 5. Mám koupenou vířivku od značky Intex a taky i člun a jsem spokojený s cenou a kvalitou zboží.

 6. Super článek.

 7. Koupil jsem mému synovi k Vánocům kvalitní člun od značky Intex, tak uvidíme, jak se mu bude líbit až ho vyzkouší na jaře nebo v létě.

 8. Parádní článek! Rád sjíždím řeku a potřebuji si koupit nový člun. A tento článek mi pomohl vybrat ten správný! Děkuji Pepa.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo