Rybářská křesla

Rybaření je činnost, která se neobejde bez dlouhého, mnohdy i několikahodinového čekání na úlovek. Při dlouhém čekání můžete sedět na rybářské stoličce, pohodlně se uvelebit na rybářském křesle nebo poležet na pohodlném lehátku. Příslušenství pro rybáře má mnoho podob, výběr na trhu je velký a mnohdy se nebudete moci rozhodnout, která varianta je pro vás tou pravou. Nejlevněji budete moci zakoupit malé stoličky, které však pravděpodobně nesplní větší nároky pravidelným rybářům.

Při výběru vhodného sedátka tedy nejprve zvažte, jak často budete křeslo využívat. Zda ho budete muset delší dobu nosit a v jakém ročním období na ryby vyrážíte. Právě podle těchto parametrů vybere vhodnou podobu, hmotnost a materiál. Myslet byste měli i na své pohodlí a bezpečí. Dalším důležitým parametrem, ke kterému byste neměli zapomenout přihlédnout je i nosnost, možnost polohování, stabilita nebo nadstandardní doplňky.

Porovnat ceny rybářských křesel

Nejlepší rybářská křesla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Mivardi Křeslo CamoCODE Quattro 96 % 2 555 Kč Zobrazit Parys.cz
2. Mivardi CamoCODE Express Křeslo 95 % 1 533 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Mivardi Premium křeslo 92 % 1 680 Kč Zobrazit Chytapust.cz
4. Delphin Stolička XKO 90 % 458 Kč Zobrazit Muziker.cz
5. Mivardi Simple Pro 83 % 692 Kč Zobrazit Parys.cz

Typy

Rybářská křesla jsou oblíbená a pohodlná varianta, avšak není tím jediným typem posezení, které je na trhu k dostání. Ti, kteří se věnují lovu ryb spíše výjimečně, mohou sedět na méně pohodlné stoličce. A rybáři, kteří se rybaření věnují skutečně intenzivně, mohou zase preferovat nákup rybářského lehátka.

Stolička

Rybářská stolička má velmi jednoduchou konstrukci, je mimořádně skladná a lehká. Stoličku můžete během chvilky složit a rozložit a nepronese se ani během dlouhé pěší túry k vyvolené vodní ploše. Pohodlí, které vám stolička přinese, však není nijak valné. Vzhledem k absenci zádové a ruční opěrky nebude dlouhodobé používání stoličky příliš komfortní. Výhodou je však i velmi nízká pořizovací cena.

Křeslo

V současné době se jedná o nejoblíbenější variantu, zastoupení na trhu je velké a vybírat můžete křesla v různých cenových relacích. Čím více budete ochotni do křesla investovat, tím více pohodlí si budete moci dopřát. Křesla mají mnohem odolnější a bytelnější konstrukci, počítat tak musíte s jeho vyšší hmotností. Pokud k vodní ploše půjdete delší dobu, bude jeho přenášení mnohem složitější, obzvlášť v případě, kdy budete muset nést i další výbavu. Mnohá rybářská křesla lze výškově nastavovat nebo různě polohovat.

Lehátko

Lehátko se vyplatí pouze těm, kdo v přírodě tráví nejen dny, ale i noci. Lehátko je velmi stabilní, konstrukci doplňuje 6 – 8 nohou. O pohodlné spaní se postará robustní polstrování. Lehátko však často neslouží pouze k ležení, většina výrobků nabízí možnost polohování a používat je tak můžete i jako pohodlné křeslo. Nevýhodou lehátka je vysoká hmotnost a pořizovací cena.

Konstrukce

Kostra rybářského křesla je vyrobena z kovu, vybírat můžete mezi ocelí nebo hliníkem. Oba materiály jsou kvalitní a nabízí dlouhou životnost. U ocelových křesel pak můžete počítat s vyšší nosností, hliníková zase nabízí nižší hmotnost a s ní spojenou jednodušší manipulaci.

Dále si můžete vybrat mezi křesly s pevnou nebo polohovatelnou konstrukcí:

  • Pevná konstrukce – je běžná u levných křesel. Tato křesla budou vyhovovat spíše méně aktivním rybářům nebo těm, kdo nechtějí do křesla příliš investovat.
  • Polohovatelná konstrukce – oblíbenější varianta, která nabízí využívat 2 – 3 polohy. Díky možnosti polohování je křeslo mnohem pohodlnější a posloužit může i k nouzovému přespání.

Stabilita

Rybářská křesla budou mnohdy stát na nerovném a ne příliš stabilním podkladu. Proto se zaměřte i na to, zda konstrukce křesla umožňuje výškově nastavit nohy. Ty by mělo být následně možné na pevno zaaretovat. Pozornost věnujte i šířce a tvaru zakončení. Křeslo musí být možné postavit i do písku nebo měkké hlíny.

Materiál

Další, čemu byste měli věnovat pozornost je materiál látky nebo polstrování. Nejlevnější křesla disponují textilním potahem. Drahá křesla mají širší a mnohdy i zateplené polstrování. Na výrobu potahů se používají různé materiály, každý z nich je v něčem výjimečný. Všechny materiály by však měly být především voděodolné a snadno omyvatelné. Výplň potahů bude u levných křesel pravděpodobně molitanová, křesla střední a vyšší cenové kategorie jsou plněna PUR paměťovou pěnou. Výhodou pěny je dlouhodobá tvarová stálost a delší životnost.

  • Fleece – fleecový potah nabízí dobrou izolaci. Křeslo tak budete moci využívat i při chladnějších jarních nebo podzimních dnech. Nevýhodu fleecu je menší odolnost. Polstrování z fleecu nebude pohodlné při letním rybaření.
  • Nylon – pevný a velmi odolný materiál. Jeho výhodou je snadná údržba a částečná vodoodpudivost. Nylon se velmi často kombinuje s fleecem.
  • Neopren – používá se na výrobu dražších křesel. Neopren vás zahřeje, poskytne vám velké pohodlí a je dostatečně odolný. Neoprenové polstrování je vhodné zejména při letním rybolovu. Při sezení se nebude potit a posezení bude pohodlné i za letních veder.

Hmotnost

Jestliže budete muset křesla přenášet, zajímejte se i o jejich hmotnost. Lehčí jsou méně robustní hliníkové sedačky, které však mají nižší nosnost. Tato křesla lze poměrně snadno převážet na kole, ve vlaku nebo nosit v ruce. Za lehká lze považovat křesla s hmotností do cca 5 kg. Hmotnost rybářských stoliček je pouhých 1,5 – 2 kg. Robustnější ocelové konstrukce mají velkou stabilitu a nosnost, avšak jsou vhodné spíše pro ty, kdo k vodě dojedou autem. Tato křesla mají hmotnost více než 5 kg, ještě těžší jsou pak lehátka. Zde se hmotnost pohybuje nejčastěji od 10 kg více.

Možnosti

Jak již bylo řečeno, mnohá rybářská křesla nabízí možnost polohování. Kromě ní však oceníte i další praktické doplňky, například pohodlné područky. Mnoho křesel umožňuje područky odnímat a ke křeslu místo nich připevnit držák na prut, pití nebo odkládací plochu.

Ke křeslu lze koupit i příslušenství v podobě obalu, ve kterém můžete křeslo přenášet a uskladňovat. Praktický je i nepromokavý přehoz nebo různé úložné systémy.

Značka

Při výběru křesla je vhodné přihlédnout také k samotnému výrobci. Oblíbená a kvalitní jsou křesla značky Suretti, Delphin, JRC, Zfish, Fox, Anaconda, Sonik nebo Harton. Tito výrobci nabízí kvalitní křesla, avšak koupit můžete křeslo, které vám nemusí vyhovovat šířkou sedací plochy případně výškou zádové opěrky. Proto je vhodné křeslo nekupovat prostřednictvím internetových obchodů, ale raději zajít do specializované prodejny, kde budete moci jednotlivé modely vyzkoušet a zvolit to, které splní veškeré vaše nároky a očekávání.

Cena

Rybářská křesla se prodávají v různých cenových kategoriích. Je tedy vhodné mít alespoň nějakou představu o rozpočtu.

Nejlevnější křesla lze pořídit do 500 Kč. U těchto křesel můžete využívat pouze jednoduchou textilní výplně, které neposkytnou mnoho pohodlí. Konstrukce je v drtivé většině pevná a vyrobena z méně odolného hliníku. K dispozici však máte opěrky rukou a držák na pití.

Pro častější pobyt u vody se vyplatí investovat do křesel s cenou do 2 000 Kč. Zde již máte k dispozici polohovatelná a polstrovaná křesla, která jsou pohodlná. Křesla mají nastavitelné nožky s větší stojnou plochou, postavit je tak můžete i na nestabilní podklad.

Pro opravdové nadšence jsou dostupná křesla s cenou vyšší než 5 000 Kč. Vyrobena jsou z vysoce kvalitních materiálů, umožnují mnohá nastavení a pyšní se robustním polstrováním.

Porovnat ceny rybářských křesel

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru křesla dále zaměřit?

Všímejte si mechanismu, který umožňuje křeslo složit a rozložit. Výrobci mají různé způsoby a ne každý z nich vám může vyhovovat. Manipulaci s křeslem byste si měli ideálně vyzkoušet ještě před nákupem. Vždy preferujte plynulý mechanismus, který nevyžaduje použít hrubou sílu.

Kde všude lze rybářské křeslo použít?

Rybářské křeslo lze považovat za multifunkční. Své uplatnění najde na zahradě, vzít ho můžete na dovolenou, hodit se bude při stanování. Tato křesla lze jednoduše používat při jakékoliv venkovní aktivitě.

Vyžaduje křeslo nějakou speciální údržbu?

Konstrukce křesel je kovová a v případě ocelových křesel by měla být opatřena povrchovou úpravou, která zabrání jejich rezivění. O křeslo se tak nemusíte nijak zvlášť starat. Přesto je vhodné přečíst manuál výrobce. Zde by mělo být vždy uvedeno, zda je nutné křeslo nějakým způsobem udržovat. Dočtete se i, jakým způsobem je nutné pečovat o potah.

Závěr

Před výběrem křesla si nejprve položte otázku, jak často a na jakém místě budete křeslo používat. Podle toho správně vyberete typ a výrobní materiál. Na odlehlejších vodních plochám, kam se budete muset vypravit pěšky, poslouží spíše lehké a méně robustní křeslo. Ti, kteří auto pouze vynesou z auta a postaví k vodě, si mohou užít větší míru pohodlí v robustnějším a více polstrovaném křesle. Každému se pak vyplatí možnost křeslo polohovat a přizpůsobit kvalitě terénu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.ngtfish.cz, www.sportovnirybolov.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na ryby jsem si koupil křeslo Mivardi Premium Long, ale tedy žádná sláva. Moc pohodlně se v něm nesedí a stabilita taky není nijak úžasná. Nechal jsem ho nakonec na odkládání věcí a koupil si parádní křesílko Harton Stalker Continental a je to naprostá pecka.

  2. Nedávno jsem dostala za úkol sehnat co nejvhodnější rybářské křeslo, pro manžela na ryby. Opravdu jsem netušila, jaké koupit, ale naštěstí jsem narazila na váš článek, který mi to hodně usnadnil. Nakonec byl nákup velmi jednoduchý.

Přidat komentář

Recenzer
Logo