Podprsenky

Nejoblíbenější typy podprsenek

Podprsenka je část oblečení, které by nemělo chybět v šatníku žádné ženy nebo dívky. Ne každá žena však věnuje výběru podprsenky dostatečnou pozornost. Dobře padnoucí model však zásadně ovlivní vzhled a má nemalý podíl i na zdravotním stavu ženy. Zejména ženy s velkými ňadry budou potřebovat podprsenku, která jim poskytne potřebnou oporu a zabrání tak možné bolesti zad.

Při výběru podprsenky hraje hlavní roli velikost a tvar. Podprsenku můžete koupit na internetových obchodech, kde jsou zastoupeny i velmi známé značky. Ty vám umožňují nevyhovující zboží vrátit bez nutnosti platit poštovné. Opravdu kvalitní podprsenky však na internetu nekoupíte.

Nejlepší výrobci specializují své zboží pouze do kamenných prodejen, kde si můžete jednotlivé kousky vyzkoušet. Jediné doporučení jak vybrat správnou podprsenku totiž není. Abyste měli jistotu, že vám daný model skutečně padne, musíte ho vyzkoušet ve všech možných pozicích.

Porovnat ceny podprsenek

Typy

Podprsenky mají mnoho podob, na trhu jsou zastoupeny 3 různými typy. Největší podíl tvoří řekněme klasické podprsenky vhodné pro běžné nošení. Aktivním ženám by pak v šatníku neměly chybět sportovní podprsenky a nastávající maminky nebo ženy po porodu se neobejdou bez kojící podprsenky.

Klasická

Tyto podprsenky jsou k dostání v mnoha různých podobách. Koupit můžete podprsenku s kosticemi, bez kostic, vyztuženou, nevyztuženou, Push –up, s ramínky, bez ramínek, zmenšující, krajkovou, bezešvou nebo erotickou. Kromě klasických podprsenek v černé a bílé barvě je k dostání mnoho dalších barev nebo vzorů. Klasická podprsenka je vhodná na běžné nošení.

Sportovní

Všechny ženy, které se věnují jakékoliv sportovní aktivitě doma, venku nebo v posilovně se neobejdou bez sportovní podprsenky. Sportovní podprsenku si musíte vždy vybírat podle náročnosti fyzické aktivity.

Sportovní podprsenky se dělí na podprsenky s lehkou, střední a silnou oporou.

  • Lehká podprsenka – je vhodná pro méně náročné cvičení. Využijete ji při procházkách, při cvičení jógy a praktická je i pro běžné nošení.
  • Střední opora – tato podprsenka již prsa více přitáhne k tělu a tím rozloží jejich váhu. Své využití mají při jízdě na kole, in-line bruslích. Vzít ji můžete na lyže. Majitelky větších ňader mohou tyto podprsenky nosit i při běžných aktivitách.
  • Silná opora – podprsenky vhodné při náročných sportovních aktivitách. Podprsenka prsům omezí pohyb až o 70%. Jsou vhodné pro ženy, které běhají, cvičí zumbu, aerobic atd. Jestliže jsou vaše prsa velká, doporučuje se velmi pohodlná podprsenka s překříženými ramínky.

Nalepovací

Nalepovací nebo také neviditelné podprsenky jsou ideální ve chvíli, kdy oblékáte šaty nebo tričko bez ramínek a s hlubokým výstřihem. Často se jedná o silikonové nalepovací podprsenky, které tvoří pouze košíčky a spodní část. Podprsenku je možné nosit cca 4 – 6 hodin, vydrží až 30 nošení. Samozřejmě záleží na zvolené značce a kvalitě, levné podprsenky mají mnohem kratší životnost.

Kojící

Na konci těhotenství budete jistě shánět kojící podprsenku, která je opět specifická. Kojící podprsenka by nikdy neměla mít kostice. Vhodné je, pokud je horní část košíčku elastická, podprsenka se tak může velmi dobře přizpůsobit tvaru prsu.

Kromě toho mají kojící podprsenky ramínka s rychloupínacím mechanismem, velmi rychle můžete košíček sundat a ihned jste připravená miminko nakojit. Ve chvíli, kdy sundáte horní část košíčku, měla by prso držet vnitřní podšívka nebo alespoň boční výztuha. Díky ní se zcela neodhalíte a ňadro zůstane ve stejné pozici.

Kojící podprsenky mohou mít v zadní části až 6 řad zapínání. Nosit je můžete již ke konci těhotenství, kdy se nemusíte cítit příjemně ve vaší původní podprsence, ale vaše prsa ještě nejsou tolik nalitá. Součástí kojící podprsenky bývají po porodu kojící vložky. Ty zabrání možnému protékání mléka. Kojící podprsenky se doporučuje zkoušet přímo s těmito vložkami. Zjistíte tak, zda je pro vložku v podprsence dostatek místa.

Bezprostředně po porodu bývají prsa velmi nalitá a bolestivá a bez podprsenky se neobejdete ani v noci. Zde přichází na řadu velmi pohodlné bezešvé podprsenky, které nikde netlačí, avšak i tyto modely drží prsa ve správné pozici a vytvarují vám svůdný dekolt.

Velikost

Velikost je při výběru podprsenky tím nejdůležitějším, avšak právě tento parametr vybírá mnoho žen špatně. Mnohé ženy se při volbě velikosti podceňují a vybírají zejména modely větších obvodů.

Pro změření správné velikosti vám stačí pouze krejčovský metr, kterým změříte obvod pod prsy a přes prsa.

Přes prsa

Tento obvod určuje velikost konkrétně hloubku košíčků. Obvod byste měli měřit vždy v oblečené podprsence. Měřit byste měly přes bradavky, což je místo, kde jsou prsa nejplnější. V tomto případě by neměl metr být nijak výrazně utažený, měl by být pouze napnutý.

Správnou velikost košíčků můžete zjistit 2 způsoby:

  1. Řídit se budete tabulkou výrobce a vyberete velikost košíčků podle tabulky výrobce. Tento způsob je mnohem častější a u jednotlivých prodejců se s ním setkáte častěji.
  2. Správnou velikost košíčků zjistíte tak, že od naměřené hodnoty obvodu přes prsa odečtete naměřenou hodnotu obvodu pod prsy. Výsledek vám pak řekne, jakou velikost košíčku potřebujete. Tento způsob se používá spíše ojediněle. I zde vám s výběrem pomůže tabulka od výrobce.

Pod prsy

Je rozměr, který drtivá většina žen měří špatně nebo k naměřené hodnotě přidává centimetry. Tento obvod se stará o to, aby podprsenka prsa dobře držela.

Při správně stanoveném obvodu nebude podprsenka těsná ani volná. Obvod pod prsy nikdy nezměříte samotné, potřebovat budete ochotného asistenta. Měří se opět při oblečené podprsence, avšak vaše ruce by měly být zvednuté nahoře. Vámi zvolený asistent poté změří obvod pod prsy.

Od výsledku byste měla vždy několik centimetrů odečíst. Jestliže například naměříte 64 cm, budete potřebovat podprsenku velikosti 60. V případě, kdy naměříte 86 – 90 cm, budete potřebovat obvod podprsenky 80.

Střih

Ve chvíli, kdy vyberete správnou velikost podprsenky, ještě nemáte vyhráno. Velmi důležitý je totiž také střih. Každá žena má prsa trochu jiná a každé tak sedne jiný tvar. Výběr střihu závisí na pevnosti prsou a kromě výsledného vzhledu má podíl i na zdravotním stavu. Ve chvíli, kdy vám podprsenka opravdu padne, předejdete možné bolesti zad, což je problém zejména žen s velkým poprsím.

Tvar podprsenky udává výztuž, zohlednit však musíte i tvar poprsí. Ženy s měkčími prsy by měly volit podprsenku s vyšším středem. Ta udrží prsa na místě i při předklonu. Jestliže máte pevná prsa, můžete koupit i podprsenku s nízkým středem.

  • Vyztužená – jednoznačně nejoblíbenější typ, který je k dostání ve velikostech A – H. Výztuž se postará o správnou pozici prsou. Vyztužená podprsenka se postará o svůdný a plný dekolt.
  • Push–up – tyto podprsenky uvítají ženy s malým poprsím. Push-up podprsenka prsa zvětší až o 1 velikost.
  • S kosticemi – tyto podprsenky jsou opět určeny zejména pro majitelky větších ňader.
  • Bez kostic – podprsenky bez vyztužení ocení naopak ženy s malými prsy.

Kromě těchto základních tvarů jsou pak k dostání půlové, balkónové, 3D spacery, Braletky, Bardot, Plunge a jiné. Všechny jsou k dostání vyztužené i nevyztužené.

Značka

Podprsenka je oblečení, které koupíte prakticky v jakémkoliv obchodě nebo stánku. Zde najdete méně kvalitní modely, které mohou a nemusí splnit vaše představy. Jestliže si můžete dovolit opravdu kvalitní výrobek, vybírejte mezi značkami Ritratti, Calvin Klein, Antinéa, Astratex, Mitex, Bellinda, Reebok, Dorina, Umbro a další.

Cena

Cena je dána zejména místem nákupu a značkou výrobce. Podprsenku můžete koupit za 200 Kč nebo za cca 3 000 Kč. Záleží na vašich finančních možnostech a požadavcích.

Mnohem kvalitnější jsou pochopitelně značkové výrobky, které však nejsou všem dostupné zejména v případě, kdy budete potřebovat více kusů nebo máte v rodině ženy či dívky ve větším zastoupení. I zde tak platí pravidlo, že ať už kupujete levnou nebo drahou podprsenku, měla byste si ji vždy vyzkoušet.

Porovnat ceny podprsenek

Otázky a odpovědi

Jakou podprsenku vybrat pro ženy plných tvarů?

Ani ženy plných tvar nepřijdou při výběru podprsenky zkrátka. Zejména ve specializovaných prodejnách je velký výběr od velikosti 60 B – 120 D, či 90 K. Kromě podprsenek běžného vzhledu, jsou pro ně krásné designové kousky, které potěší osoby obou pohlaví.

Zejména některé podprsenky s ozdobnými páskami vyniknou na ženách plných tvarů mnohem lépe než v případě štíhlejších zákaznic. Velmi dobře vypadají i podprsenky, které mají horní část zdobenou krajkou a tylem. Těžká prsa potřebují podporu v podobě kostic nebo podpůrného bočního dílu, širší by měla být i ramínka.

Jak vybrat podprsenku na základě obvodu pod prsy?

Tomuto problému jsme se již věnovali v odstavci velikost. Vzhledem k tomu, že zde drtivá žen chybuje, je vhodné tuto problematiku rozebrat. Mnoho žen měří obvod pod prsy špatně. Za prvé se měří samotné a za druhé k výsledku přidávají další centimetry. Obvod pod prsy by měla vždy měřit druhá osoba a od výsledku byste měla naopak odečítat.

Nemusíte se bát, že koupíte těsnou podprsenku, každý model vám umožnuje rezervu až 5 cm, přičemž musíte počítat s tím, že během nošení se podprsenka ještě natáhne. Díky menší podprsence budou vaše prsa dobře podepřená. Žena s obvodem pod prsy 65 – 70, bude potřebovat podprsenku velikosti 60. Při obvodu 71 – 75 to bude velikost 65, obvod 76 – 80 vyžaduje velikost 70. Takto by bylo možné postupovat dále.

Jaká zvolit ramínka?

Ramínka podprsenky ovlivňuje velikost košíčku. Čím je košíček větší, tím širší bývají také ramínka. Tuto vlastnost mívají zejména podprsenky kvalitních značek, v případě levných podprsenek můžete narazit i na tenká ramínka v kombinaci s velkým košíčkem. V tomto případě se mohou ramínka zařezávat do ramen. Ani toto však není pravidlo, které platí 100% u všech žen. Velmi důležité je podprsenku před nákupem vyzkoušet.

Závěr

Podprsenky mají mnoho podob, velikostí a střihů. Při výběru hraje hlavní roli dobře zvolená velikost. Velmi důležitý je zejména naměřený obvod pod prsy. Abyste vybrali správnou velikost, je nutné od naměřené hodnoty odečíst minimálně 5 cm.

Zapnutá podprsenka se nesmí v zádové části nikam posunovat. Zkontrolovat můžete i to, o kolik cm ji můžete natáhnout. Po natažení by měl být maximálně prostor pro 2 prsty. Košíčky musí dobře sedět při předklonu i dalších pohybech. I majitelky malých prsou by měly preferovat podprsenku s širšími ramínky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.astratex.cz, www.lanotte.cz, www.vip-pradlo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já sázím na podprsenky od Astratex, protože mi vždycky perfektně padne a nemusím jí vracet, nebo chodit vyměňovat do kamenné prodejny. Za mě super a dokonce mají i pro holky s větší výbavou, jako jsem já.

Přidat komentář

Recenzer
Logo