Poklice na kola

Poklice na kola jsou praktickým i designovým doplňkem, který najdete prakticky na všech vozech. Úkolem poklic je ochránit disky kol před škrábanci a oděrkami. Poklice jsou praktické zejména v zimě, kdy se běžně solí silnice. Sůl může nechráněné plechové disky poškodit. Kryty kol ochrání nejen disky, ale i matice pneumatik.

Poklice jsou na trhu velmi žádané, většina řidičů se řídí heslem, auto dělají kola. Najdou se pochopitelně i tací, kteří považují kryty kol za zbytečnost. Podle svého vkusu můžete koupit klasické, moderní i extravagantní typy.

Ať už budete vybírat klasické nebo designové poklice, hraje nejdůležitější roli velikost. Průměr poklic se udává v palcích a správnou velikost odvodíte od pneumatik. Poté již budete vybírat pouze vzhled, protože poklice jsou většinou univerzální a připevnit je budete moci na jakoukoliv značku auta.

Porovnat ceny poklic na kola

Nejlepší poklice na kola

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Compass Storm Black 16″ 94 % 112 Kč Zobrazit Patro.cz
2. Argo Silverstone 16″ 89 % 500 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Compass Storm Black 15″ 1 ks 87 % 179 Kč Zobrazit Kokiskashop.cz
4. Jacky Nascar 14″ 85 % 91 Kč Zobrazit Auto-doplnky.com
5. Versaco Luxury 15″ 82 % 109 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Vybrat správný kryty na kola je poměrně jednoduché, k dispozici máte pouze dva odlišné typy. Díky velké dostupnosti můžete pravidelně střídat oba typy. Celoplošné poklice jsou vhodnější na zimní období, paprskové poklice užijete zejména v teplých měsících.

  • Celoplošné poklice – tyto typy jsou považovány za klasiku. Tyto poklice kryjí velkou část kola a plní tak zejména ochrannou funkci.
  • Paprskové poklice – postarají se zejména o atraktivní vzhled vašich kol. Nevýhodou je skutečnost, že velká část kol není dostatečně chráněná.

Velikost

Velikost krytů kol je udáván v palcích. Abyste vybrali správnou velikost, postačí znát velikost vašich pneumatik. Velikost musí být vyznačena přímo na pneumatikách číslem R, za kterým je dvojmístné číslo. Pokud je na pneumatice uvedeno značení R16, budete potřebovat kryty kol s průměrem 16“. Poklice můžete koupit ve velikostech 13“, 14“, 15“, 16“ a 17“.

Materiál

Poklice na kola jsou vyrobeny z různě kvalitního plastu. Zatímco levnější poklice jsou vyrobeny ze slabého a ne moc kvalitního plastu, na výrobu dražších poklic se používá ABS plast.

Universální nebo originální

U originálních poklic máte jistotu, že kryt sedne dokonale přesně, nemusíte tak poklici při nasazování nijak upravovat. Počítat však musíte s vyšší cenou, která je dána kvalitnějším materiálem. Universální poklice jsou levnější a tím pádem i méně kvalitní. Tato poklice nemusí na pneumatiku pevně sednout, a stát se může, že vám za jízdy ulítnou. Opravdu nekvalitní poklice mohou prasknout již při nasazování.

Vzhled

Tradiční poklice mají stříbrný vzhled, je však možné koupit poklice v různých barvách. Oblíbené jsou černé poklice, elegantní poklice kombinují obě tyto barvy. O netradiční vzhled se postarají černo-modré, černo-červené, černo-růžové nebo černo oranžové poklice. Velmi luxusní jsou zejména pochromované poklice.

Značka

Poklice na kola koupíte od mnoha výrobců. Oblíbené jsou poklice značky ŠKODA AUTO, Compass, 4Cars, AUDI, BMW, NRM, ARGO, a mnoha dalších.

Cena

Nejlevnější universální poklice lze koupit již za cca 150 Kč. Ačkoliv je možné koupit i poklice oblíbených výrobců, nemůžete počítat s žádnou velkou kvalitou. Jestliže chcete, aby poklice něco vydržely, měli byste s výběrem začít alespoň na ceně okolo 500 Kč. Od 800 – 1 000 Kč pak koupíte originální a kvalitnější kryty mnoha značek. Za tuto cenu však koupíte také kvalitnější universální poklice, které jsou vyrobeny z pevného ABS plastu.

Porovnat ceny poklic na kola

Údržba

Kryt na kolo nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, stačí je běžně omýt při kompletním úklidu auta. Čas od času je vhodné poklice sundat a zkontrolovat, zda se na plechových discích neobjevuje koroze. Jestliže korozi objevíte, měli byste ji odstranit kartáčem a ošetřit patřičným nátěrem.

Otázky a odpovědi

Co jsou poklice VAN?

Tyto poklice mají trochu jinou konstrukci, jedná se o vypouklé disky, které se připevňují na kola dodávek.

Jak poklice nasadit?

Montáž poklic je jednoduchá, stačí dodržovat doporučený postup. Nejprve musíte pochopitelně sundat staré poklice. Poté důkladně očistěte disky. Mezi diskem a plastovými pacičkami by neměly zůstat žádné nečistoty. V opačném případě by se mohla ochranné vrstva poměrně snadno odřít.

V důsledku tohoto poškození pak dojde poměrně rychle k reznutí. Jediné pravidlo, které musíte dodržet, se týká ventilku. Pro tuto část je v roztaženém prstenci výřez. Jakmile budete mít poklici ve správné pozici, stačí ji jednoduše nacvaknout.

Jak sundat poklice?

Také sundat starou poklici není žádná věda, k tomuto účelu vám poslouží pouze plochý šroubovák. Ten je třeba vpáčit mezi disk i poklici. Abyste si byli jistí, že kolo nijak nepoškodíte, můžete šroubovák obalit kouskem látky. Někteří sundávají poklice bez použití nářadí. Stačí pouze vložit prsty do jednotlivých otvorů a poklici jednoduše vytrhněte.

Závěr

Poklice na kola bude pravděpodobně každý kupovat podle svého vkusu a způsobu života. Atraktivnější jsou hvězdicové poklice, které vašim diskům poskytnou menší ochranu. Tyto poklice se velmi dobře vyjímají na sportovních vozech. Větší ochranu kolům zajistíte méně originálními celoplošnými poklicemi.

Při výběru poklic hraje důležitou roli pouze velikost, kterou zjistíte podle průměru označeného na pneumatice. Za obecně kvalitnější jsou považovány dražší originální poklice, za kompromis pak méně kvalitní a levnější universální kryty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.autio.cz, www.bmmoto.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já se osobně moc ve značkách poklic nevyznám, ale v obchodě vídám většinou Compass, tak jsem dřív kupovala tuto značku. Ovšem když jsem v hypermarketu objevila moc hezké poklice na kola, ale značka na nich nebyla, rozhodla jsem se je vyzkoušet. Koupila jsem je, nasadila a světe div se, drží na autě asi 2 roky, tak zatím pohoda.

  2. Poklice na kola má skvělé značka Compass, kterou kupuji v podstatě co mám auto. Kvalita dobrá, cena přijatelná, pěkný design a celková spokojenost.

  3. Musím souhlasit s předchozím komentářem. Za mě jsou jedničkou rozhodně poklice od značky Compass. Zatím ať jsem koupil jakékoliv jiné, vydržely jen chvilku a musel jsem kupovat nové.

  4. Koupil jsem poklice na kola Jestic a žádná sláva. Předtím jsem měl Compass a ty byly daleko lepší. Určitě se k této značce zase v budoucnu vrátím.

  5. Vzal jsem poklice Argo Livorno Carbon Silver a je to špica. Kvalitní provedení, dobrá cena a vypadají i dost odolně.

  6. Kupoval jsem nové poklice na kola od Compassu a jsou skvělé. Mají dobrou kvalitu a dají se sehnat za dobrou cenu v akci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo