Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky byste měli svému autu nasadit ve chvíli, kdy se teplota vzduchu běžně pohybuje pod úrovní 7°C. Při této teplotě již přestávají být letní pneumatiky spolehlivé, protože dochází k jejich tvrdnutí, čím se prodlužuje brzdná dráha. Tvrdnutí pneumatiky se pak negativně podepíše i na samotné stabilitě vozu.

Na výrobu zimních pneumatik se používají měkčí směsi a typický je i větší počet lamel. Samotná zákonná povinnost vám pak ukládá, vyměnit pneumatiky nejpozději 31. října. Od 1. listopadu byste měli na silnici vyjet již jen se zimními pneumatikami. Ty by měly na autě zůstat až do 31. března. Používání zimních pneumatik se pak dále odvíjí od počasí. Pokud bude na vozovce ležet souvislá vrstva sněhu, námraza nebo led, měli byste na zimních pneumatikách jezdit i po 31. březnu.

Pneumatiky obecně se vybírají podle několika podstatných parametrů. Těmi se budete řídit při výběru letních i zimních pneumatik. Základem je vybrat správný rozměr a období, během kterého bude pneumatika používána. Zajímat se tedy budete o šířku, průměr a profil pneumatiky. Neméně důležitými parametry je rychlostní a hmotnostní index.

Na pneumatice jsou uvedeny i další údaje, které se týkají přilnavosti, hlučnosti a spotřebě paliva. Veškeré tyto parametry se řídí směrnicemi EU. Výběr zimní pneu by se měl odvíjet i od vašich řidičských schopností, svoji roli hraje i terén, po kterém se běžně pohybujete. Důležité je zvolit správného výrobce a při koupi vás bude pochopitelně zajímat také cena pneumatiky.

Porovnat ceny pneumatiky

Typ pneumatiky

Na trhu je velké množství různě velkých pneumatik. Vybrat ty správné pro váš vůz však není nijak složité. Informace o vhodném typu pneumatik vyčtete z technického průkazu. Zde je uvedeno, jaké pneumatiky jsou během jízdy aktuálně využívány a běžně se uvádí i možné alternativy, které do budoucna můžete použít. Veškeré potřebné údaje vyčtete také přímo ze staré pneumatiky. Na bočnici každé pneumatiky se nachází kód, na kterém vyčtete vše podstatné. Značení je universální a platí pro zimní i letní pneu.

195/65 R 15 95H tl XL

  • Šířka – prvním údajem, který je uveden, je šířka pneumatiky. V našem případě tedy 195. Šířka se uvádí v milimetrech
  • Profil – druhou hodnotou je boční profil pneumatiky, což je u našeho označení hodnota 65. Profilem je myšlena výška bočnice pneumatiky. Profil se uvádí v procentech, nikoli v milimetrech, což může být pro někoho matoucí. V našem případě je profil 65% ze šířky 195 mm.
  • Konstrukce – označení R v tomto případě nijak nesouvisí s průměrem. Písmeno za profilem označuje konstrukci pneumatiky. Pro osobní vozy je to vždy písmeno R – tedy radiální. Radiální pneumatiky mají kolmá vnitřní vlákna ke směru rotace. Vlákna pak vedou od patky k patce. U vysokorychlostních pneumatik se může používat i značení ZR. Písmeno Z informuje o možnosti vyrazit s vozem rychlostí vyšší než je 240 km/hod.
  • Průměr – za označením R je číselná hodnota, která uvádí vnitřní průměr pneumatiky. Průměr je uváděn v palcích. Průměr musí být totožný s průměrem ráfku.
  • Nosnostní index – dalším údajem je nosnotní nebo též hmotnostní index. Hodnotu nosnostního indexu vyčtete z technického průkazu vozu. K nosnostnímu indexu je přímo váže označení zesílené pneumatiky. Označení najdete až na samém konci a jedná se o označení XL nebo RF. Pneumatiky se zesílenou nosností by měly být používány zejména pro menší užitkové vozy či pick-upy.
  • Rychlostní index – písmeno rychlostního stejně jako nosnostního odpovídá tabulkovým hodnotám v km/hod. Také rychlostní index, v našem případě se jedná o písmeno H, můžete vyčíst z velkého technického průkazu vozu. Zimní pneumatiky se mohou používat s nižším rychlostním indexem.

Další parametry

Při výběru pneumatik si dále všímejte třídy přilnavosti a úspory paliva. Jednotlivé pneu se dále rozdělují i do několika tříd hlučnosti.

  • Třída přilnavosti – dle míry přilnavosti na mokru se pneumatiky dělí do kategorií A – E, přičemž platí, že nejlepší přilnavost nabídnout pneumatiky spadající do třídy A. Nejhorší přilnavost pak mají pneumatiky skupiny E. Informaci o přilnavosti můžete vyčíst z energetického štístku, kterým by měla být vybavena každá pneumatika.
  • Třída spotřeby či úspory paliva – podle úspory paliva se pneumatiky rozdělují do několika tříd. I zde platí, že nejúspornější zimní pneu najdete ve třídě A. Pneumatiky třídy A dosahují nejmenšího možného valivého odporu a tím pomáhají s úsporou paliva.
  • Třída hlučnosti – určuje hodnotu hluku, který pneumatiky za jízdy produkují. Obvykle se jedná o rozmezí 66 – 75 dB. Označení hluku má podobu zvukových vln. Jedna vlna je označení pro pneumatiky s nejnižší hlučností. 3 vlny označují nejhlučnější pneumaticky.

Nadstandardní vlastnosti

Jako bonus mohou dražší zimní pneumatiky nabídnout například:

  • Zesílený límec – zvýší odolnost i nosnost pneumatiky. Pneumatika se zesíleným límcem vám umožní huštění na vyšší tlak.
  • Ochrana ráfku – pneu je opatřena krycím lemem, který ochrání pneumatiku před možným poškozením při najetí na obrubník atd.
  • Nouzové dojetí – svoji jízdu budete moci dokončit i při případném defektu.

S duší nebo bez

  • Zkratka tl je v překladu tubeless. Jedná se o označení pro bezdušovou pneumatiku.
  • Zkratka tt je v překladu tubetype je jedná se o dušový typ pneumatiky.

Značka

Výrobou pneumatik se zabývá celá řada výrobců. Zvolit správného výrobce je pro vaše bezpečí rovněž velmi důležité. Mezi žádané patří pneumatiky Firestone, Barum, Michelin. Goodyear, Dunlop, Continental, Bridgestone. Před tím, než vyberete konkrétního výrobce je vhodné, zjistit si výsledek z pravidelného testování zimních pneumatik.

Cena

Pořízení nových pneumatik může váš rozpočet nepříjemně zatížit, na druhou stranu není ideální sáhnout po těch nejlevnějších typech. Od levných pneumatik nemůžete očekávat příliš velkou kvalitu a tím pádem ani bezpečnost.

Zimní pneumatiky můžete koupit za cenu od cca 1 000 – 8 000 Kč. Při výběru můžete narazit i na levné pneumatiky předních výrobců. V tomto případě je však dobré zbystřit a zaměřit se na rok výroby označený zkratkou DOT. Levné pneumatiky mívají obvykle starší datum výroby. Zde je třeba myslet za životnost pneumatiky. Přední výrobci dokonce uvádí, že po cca 3 letech ztratí i nová pneumatika svoje unikátní vlastnosti.

Porovnat ceny pneumatiky

Otázky a odpovědi

Jak na první pohled poznat zimní pneumatiky?

Pneumatiky se liší typem značení. Zimní pneumatiky poznáte podle symbolu vločky, který se nachází na její boční straně mezi ostatním značením. Symbol vločky platí v celé v Evropské unii jako symbol pro zimní pneumatiku. Běžný je i nápis winter a některé pneumatiky mohou být doplněny ještě o označení písmeny S a M. Písmeno M vám říká, že pneumatika bude bezpečná na blátě, písmeno S je označení pro jízdu ve sněhu.

Jaká pravidla platí pro zimní pneumatiky?

Nejdůležitější je hloubka dezénu, která nesmí být nižší než 4 mm. Hloubka dezénu u nových pneumatik je 8 mm. Zimní pneumatiky musíte nasadit na všechny 4 kola a používat je můžete maximálně 4 roky od data výroby. Datum výroby je vyznačeno pomocí DOT kódu a má podobu 4 čísel. První dvojčíslí uvádí týden výroby. Pokud tedy koupíte pneu s označením 16, znamená to, že byla vyrobena 16. týden v roce. Druhé dvojčíslí označuje rok výroby. Pneumatiky vyrobené v roce 2023, nesou tedy označení 23. DOT označení najdete rovněž na bočnici pneumatiky.

Jaký zvolit dezén zimních pneu?

Dezén se odvíjí od povrchu a způsobu jízdy. Volit budete mezi pneu se směrovým a asymetrickým vzorem. Směrový dezén je považován za universální. Tyto pneumatiky zabírají po celé ploše a velmi dobře odvádí vodu i sníh. Nevýhodou směrových pneumatik je vyšší hlučnost, horší stabilita a boční vedení.

Asymetrické pneumatiky mají lepší přilnavost a boční vedení. Dále se vyznačují kratší brzdnou dráhou a lépe budou sedět v zatáčkách. Na zasněžené vozovce však mohou být méně stabilní.

Závěr

Zimní pneumatiky je nutné ze zákona používat v období od 1. 11. – 31. 3. Nasadit je však můžete i dříve v případě, kdy teplota zůstává pod hranicí 7°C. Zimní pneumatiku poznáte podle symbolu sněhové vločky, označení winter či M+S. Typ pneumatiky vyčtete v technickém průkazu vašeho vozu. Důležité je, aby pneumatika splňovala rozměr a další výrobcem určené limity.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (93 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za sebe mohu doporučit Continental WinterContact TS 870 205/55 R16 91H, na kterých aktuálně jezdím, jsou senzační. Zatím si nemůžu na nic stěžovat, protože na silnici sedí perfektně, dokonce i na ledu jsem s nimi byl v naprostém klidu.

  2. Na svém osobním mám zimní pneumatiky od značky Barum, zatímco na firemním používáme Continental. Obě značky mají něco do sebe, takže spokojenost v obou případech.

  3. Já se v pneumatikách moc nevyznám, takže to nechávám na našem mechanikovi, který mi vždy poradí, jaké koupit. Aktuálně mám na autě značku Goodyear a velká spokojenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo