Polštáře

Nejoblíbenější typy polštářů

Na kvalitu spánku má vliv mnoho skutečností, jednou z nich je i polštář. Výběru polštáře se obecně nevěnuje taková pozornost, jak by bylo třeba. Výběr polštáře často ovlivňuje výběr a velikost povlečení. Pokud budete polštář kupovat přímo na prodejně, bude hrát velkou roli zřejmě pocit, který z polštáře budete mít po hmatu.

Pokud je vám příjemný na dotek, může to pro vás být vhodný model na zakoupení. Velkou roli hraje také cena jednotlivých výrobků. Z tohoto hlediska jsou upřednostňovány klasické polštáře. Na trhu jsou však dostupné i další typy.

Polštář tedy nevybírejte podle doteku. Hlavní roli při jeho výběru je to, jak nejčastěji spíte. Další důležitou roli hraje i typ postavy. Jednotlivé polštáře se liší vnitřní náplní a při výběru byste měli zohlednit i případné zdravotní potíže.

Porovnat ceny polštářů

Typy

Na trhu jsou dostupné polštáře různých tvarů. Vybírat můžete mezi klasickou podobou nebo anatomickým tvarem.

  • Klasický tvar – je nejběžnější a nejpoužívanější. Koupit můžete mnoho velikostí. Tento polštář by měli upřednostňovat ti, kteří preferují spaní na břiše nebo během spánku častěji polohu mění.
  • Anatomický – vyznačuje se speciálním tvarem, který sleduje linii krku, hlavy i ramen. Vhodný je pro osoby, které upřednostňují spaní na zádech nebo boku.

Výplň

Výplň polštáře je zásadní parametr, který má vliv na poskytnutí adekvátní opory během spánku. Na výběr máte z mnoha různých materiálů.

Paměťová pěna

Jedná se pravděpodobně o nejvhodnější materiál, který se dobře přizpůsobuje hmotnosti těla i tělesné teplotě. Paměťová pěna v klasickém tvaru polštáře je v podobě malých kousků. Anatomické polštáře jsou naplněny jedním velkým kusem pěny.

Tento materiál je vhodný také pro alergiky a astmatiky. Anatomický polštář bude vyhovovat osobám spícím převážně na břiše nebo zádech. Klasickou podobu využijete při spaní na břiše.

Mikrovlákna Wellsleep® Advanced

Tento materiál se vyznačuje svojí měkkostí a jemností. Polštáře z mikrovlákna mají výborné tepelné vlastnosti a pohlcují jen velmi malé množství vlhkosti. Díky tomu jsou odolné proti možným skvrnám. Tento materiál je možné srovnat s polštáři plněnými prachovým peřím. Tento materiál je vhodný při spaní na břiše i zádech. Vhodný je pro alergiky i osoby, kteří mají potíže s nadměrným pocením.

Tencel

Je velmi prodyšný, zároveň měkký a pevný. V zimě vás zahřeje a v létě naopak ochladí. I tento materiál bude vyhovovat osobám, které mají potíže s nočním pocením.

Peří

Peří se jako výplň používalo od nepaměti, péřové polštáře jsou zastoupeny i na dnešním trhu, ačkoliv je ve velkém nahrazují jiné materiály. Péřové polštáře jsou nadýchané a měkké. Nejsou vhodné pro alergiky, protože se v nich množí roztoči. Tento materiál není možné vyprat a péřové polštáře by se tedy měly pravidelně čistit ve specializovaných provozech.

Duté vlákno

Jedná se o klasickou podobu polyesterových kuliček. Tyto polštáře většinou umožňují regulovat množství náplně. Polštáře z dutého vlákna je možné prát v pračce, materiál je vhodný i pro alergiky i osobám trpícím na noční pocení. Spát na něm můžete na břiše i zádech.

Hedvábí

Hedvábí má prakticky stejné vlastnosti jako duté vlákno, tento materiál patří mezi luxusní, čemuž odpovídá i jeho cena. Předností hedvábí jsou hypoalergenní vlastnosti i optimální pohlcování vlhkosti. Má dobré termoregulační schopnosti a využívat ho můžete v zimě i létě.

Gel

Gelové polštáře mají výborné ortopedické vlastnosti. Náplň tvoří paměťová pěna a segmenty gelu. Ty jsou umístěny v oblasti krční páteře. Gel během spánku rozkládá tlak, díky čemuž nedochází k narušení krevního oběhu. Výhodou tohoto materiálu je i výborná regulace teploty.

Výška

Správná velikost polštáře se jednoznačně doporučit nedá. Opět záleží na poloze, kterou při spaní preferujete a také na vaší tělesné konstrukci. Jednotlivé typy si budete muset ideálně vyzkoušet ve specializované prodejně.

Na výšku polštáře má vliv i tuhost matrace. Po ulehnutí na polštář musí být vaše páteř v rovině. Jedině tak předejdete různým zdravotním obtížím.

Obecně se můžete řídit následovným:

Při spaní na boku preferujte vyšší polštář, který bude dobrou oporou pro váš krk. V tomto případě se doporučuje řídit se šířkou ramen. Čím jsou ramena širší, tím vyšší by měl být i polštář. Muži tak budou zpravidla potřebovat vyšší polštář než ženy.

Při spaní na zádech byste měli vybírat mezi nižšími polštáři. Polštář by měl být vysoký tak, aby byla hlava, páteř i krk v neutrální pozici.

Při spaní na břiše budete vybírat mezi nejnižšími polštáři. Hlava nesmí být při spaní v záklonu.

Tvar

Klasické polštáře mají standardně velikost 90 x 70 cm, lze zakoupit polštáře velikosti 50 x 70cm a 40 x 60 cm. Jsou vhodné pro všechny polohy spánku. Ideální jsou tak pro osoby, které během spánku polohu často mění.

Pokud však spíte převážně v jedné poloze, budou pro vás vhodnější anatomické polštáře speciálních tvarů.

  • Písmeno U – jedná se o ergonomicky tvarovaný polštář, který je vhodný při spaní na zádech a boku.
  • Se dvěma laloky – tento polštář má dvě odlišné výšky, je vhodný při spaní na zádech.
  • Se zakřiveným ohybem – polštář je uprostřed nižší než po stranách a je vhodný při spaní na boku.
  • Motýl – speciální tvar připomíná motýla. Tento polštář využijete při spaní na břiše, zádech i boku.

Značka

Výrobců polštářů je obrovské množství, jmenovat můžeme značky jako Dormeo, EMI, decoDoma, Tempur, Dadka, Bellatex, Brotex, 2G Lipov nebo Magniflex.

Cena

Cenové rozpětí je velké. Nejlevnější polštáře koupíte za necelých 500 Kč. Cena těch nejdražších šplhá ke 4 000 Kč. Obecně se dá říct, že pokud nepatříte k náročným, pořídíte kvalitní polštář do 1 000 Kč.

Porovnat ceny polštářů

Otázky a odpovědi

Jaký polštář vybrat na základě spánkové polohy?

Ti, kdo upřednostňují spaní na břiše, by měli volit mezi měkkými a nízkými polštáři. Během spánku na takovém polštáři předejdete namáhání páteře. Vhodnou náplní je hedvábí nebo mikrovlákno, což jsou materiály, které se umí přizpůsobit váze postavy.

Při spaní na zádech je vhodnou volbou vyšší anatomický polštář, který by měl být středně měkký. Tento polštář udrží vaši páteř v přirozené poloze, kdy budete mít podepřený krk i ramena. Pro osoby, které mají potíže v poloze na zádech s chrápáním, budou vhodné polštáře proti chrápání.

Pevný, anatomický polštář je určený pro spáče preferující polohu na boku. Polštář poskytne oporu hlavě, krku i ramenům a udrží vaše tělo ve správné poloze.

Měníte během spánku často polohu? V tomto případě budete vybírat mezi středně měkkými i vysokými polštáři. Náplň by měla být pružná a pevná.

Jaký materiál je vhodný pro astmatiky a alergiky?

Osoby trpící těmito obtížemi by měly preferovat polštáře plněné paměťovou pěnou. Paměťová pěna je materiál odolný vůči roztočům. Koupit můžete také polštáře z bio paměťové pěny. Pokud preferujete měkčí polštář, můžete zakoupit polštář plnění Mikrovláknem Wellsleep® Advanced. Mezi další vhodné materiály patří duté vlákno i hedvábí.

Co je polštář proti chrápání?

Chrápání je problém, který trápí značnou část populace, ať už přímo chrápající osobu nebo toho, kdo s touto osobou sdílí ložnici. Tento problém můžete vyřešit díku polštáři proti chrápání.

Nejedná se však o žádné zázračné polštáře, chrápání můžete opět předejít pouze výběrem vhodné výšky a velikosti polštáře, který bude po celou noc udržovat vaši páteř ve správné poloze.

Závěr

Za nejvhodnější výplň je považována paměťová pěna, která nejlépe rozkládá váhu vaší hlavy. Předností dutého vlákna je skutečnost, že si můžete optimální výšku polštáře zvolit sami. Ať už budete preferovat jakýkoliv materiál, vězte, že polštář byste neměli kupovat na internetu.

Pokud chcete opravdu kvalitní polštář, který odstraní vaše potíže s krční páteří a dopomůže vám ke kvalitnímu spánku, spolehněte se na specializované prodejny. Nebojte se požádat o radu odborníky, kteří vás rádi vyslechnou a pomohou vám s výběrem. Neocenitelná je i skutečnost, že si můžete vyzkoušet více výrobků s různou náplní.

Polštáře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.dormeo.cz, www.prospanek.cz, www.picaso-m.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na polštáře jsem maniak, takže jak někde objevím nějaký zajímavý, hned si jej objednám. Naposledy jsem pořídila klínový podhlavník Bamboo comfort a je naprosto úžasný.

  2. Já jsem pořídila polštáře z paměťové pěny a jsou parádní. Skvěle se na nich spí, člověka vůbec nebolí za krkem a ráno se budím fakt odpočatá.

  3. Mám polštáře apod.. od značky Dormeo, protože mi to přijde, že dělají fakt kvalitní věci, na rozdíl od konkurence.

  4. Ještě jsem nečetl, tak kvalitně zpracovaný článek o polštářích.

Přidat komentář

Recenzer
Logo