Anatomické polštáře

Spánek je velice důležitý a může mít vliv na to, jak se budete v daný den cítit, jak se vám povede v práci a kolik energie budete mít. Poloha, ve které spíte může být nevyhovující, což odnáší páteř i krk. Abyste měli správně podloženou hlavu, a netrpěli tak na bolesti následujícího dne, vyberte vhodný anatomický polštář, který vám poskytne kýžený komfort a zajistí, aby se vám lépe spalo.

Porovnat ceny polštářů

Nejlepší anatomické polštáře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Romeo Klínový podhlavník MEMORY BAMBOO 80x40x15 94 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Romeo Podložka pod nohy 2v1 MEMORY BAMBOO 55x20x10 93 % 399 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Romeo Anatomický polštář MEMORY BAMBOO 48×30 92 % 499 Kč Zobrazit tvproducts.cz
4. Romeo Relaxační válec Memory Bamboo 46×16 92 % 399 Kč Zobrazit Topenilevne.cz
5. TESLA Smart Heating Pillow TSL-HC-HL60 81 % 1 619 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy polštářů podle polohy ve spánku

Typy anatomických polštářů můžeme dělit podle toho, v jaké poloze spíme. Jedná se o polohu na boku, na zádech či na břiše. Popřemýšlejte tedy o tom, která z poloh převládá, a na základě toho volte druh.

Na boku

Pokud nejčastěji usínáte na boku, v případě klasického polštáře vzniká mezera v oblasti krku, která nás nutí hlavu lámat. Abychom tomuto problému předešli, vyrábí se speciální polštáře ve tvaru vlnky, která právě zajišťuje, aby mezera byla vyplněna, tudíž je z jedné strany vyšší. Díky tomu je krční páteř s páteří v jedné rovině a nebolí nás za krkem. Důležitým faktorem je také tuhost, o které se budeme blíže bavit později.

Na zádech

Pro polohu na zádech se hodí polštáře nižší velikosti, které opět mohou mít vlnu, je ale třeba, abyste si dali pozor na zakloněnou hlavu, která páteři nesvědčí. Hlava by měla být v mírném předklonu, ne v záklonu ani v hlubokém předklonu. Narazíte ale také na klasický rovný tvar.

Na břiše

U někoho se objevuje i poloha na břiše, která je ale pro krční páteř naprosto nevhodná, jelikož dochází k nepřirozenému natočení hlavy, proto se jí snažte vyhnout. Ideálním polštářem je v tomto případě nízký polštář nebo polštář ve tvaru X.

Anatomické polštáře pro děti

Co se týče dětské páteře, vybíráme stejným způsobem jako u dospělých, pouze s tím rozdílem, že vždy volíme nízké anatomické polštáře velikosti SLIM, XS, S nebo Air M.

Tvar a velikost

Aby došlo k úlevě od bolesti zad a krční páteře, musí být polštář uzpůsobený vašim potřebám, a to nejen poloze, ve které spíte, ale také proporcím, které máte. Nejčastěji se prodává polštář se dvěma vlnami – jedna je menší a druhá větší. Ta tvrdší zajišťuje podporu krční páteři, měkčí poskytuje dostatečný komfort pro hlavu.

Vyšší polštáře se značí velikostí M či L, jsou ideální volbou pro tvrdou matraci a široká ramena. Střední velikost polštáře M je vhodná také pro měkkou matraci a úzká ramena.

Kromě zmíněného tvaru do vlnky lze najít i bochánkový tvar, který je určen především ženám s užšími rameny a mužům s širšími rameny. Je tak vhodnou alternativou pro ty, kterým klasický tvar anatomického polštáře nevyhovuje.

Ukázka anatomického tvarovaného polštáře WELLPUR KYRKJA

Tuhost

Je třeba hledat rovnováhu mezi příliš měkkým a příliš tvrdým, protože ani jedno není pro tělo zdravé. Čím měkčí máme matraci, tím více nám do ní rameno zapadne. Naopak, tužší matrace naše rameno podrží výš. Záleží také na tom, jak široká ramena máte.

Pro koho je vhodný anatomický polštář?

Anatomický polštář je vhodný pro každého, kdo má problémy s krční páteří nebo s páteří obecně. Jestliže se každé ráno budíte s tím, že máte zablokovaný krk, bolí váš chodit nebo cítíte neustále nějaký tlak, stojí výměna polštáře za zvážení. Stejně tak je to ale s matrací, proto se nejprve zamyslete nad tím, jestli problém nepochází odtud.

Polštář se ale hodí každému, jen je třeba ho přizpůsobit. Pokud navíc máte sedavé zaměstnání, jste často na počítači, pracujete manuálně nebo jste profesionální sportovec, je třeba, abyste se o zdraví svých zad dostatečně starali, v čemž vám anatomický polštář pomůže.

Materiál

Mezi materiály, ze kterých se anatomické polštáře vyrábějí, patří latex, paměťová pěna, PUR pěna, peří či prachové peří. Asi nejoblíbenější volbou bývá paměťová pěna, která si zapamatuje způsob, jakým ležíte, a umožní vám co nejpříjemnější spánek.

  • Přírodní latex – hypoalergenní a antibakteriální, odolný, vzdušný, velmi dobrá flexibilita, díky čemuž se rychle přizpůsobí při změně polohy.
  • Paměťová pěna – termoaktivní vlastnosti, přizpůsobí se tělu, tlaku a tělesné teplotě, kopíruje křivky těla, vhodné pro alergiky a astmatiky, pomaleji reaguje na změnu polohy oproti latexu.
  • PUR pěna – vysoká hustota, dostatečná pevnost a tvarová stálost, levnější varianta, ze začátku používání mírně tvrdší, což se časem zlepší,
  • Peří či prachové peří – nevhodné pro astmatiky a alergiky.

Povlaky

V rámci hygieny je třeba povlaky jednou za čas vyprat, aby se na nich nehromadily bakterie, a vy jste z nich neměli problémy s pletí. V některých případech mají polštáře povlaky už na sobě, u některých si je budete muset dokoupit. Bývají na zip, takže je jednoduše sundáte a vyperete.

Abyste nespali jednu noc bez povlaku, pořiďte si ještě jeden do zásoby. Vyrábějí se z různých materiálů, na zimu se hodí froté nebo bavlna, na léto hedvábí či satén. Nejčastěji se však setkáte s polyesterem (syntetické vlákno), bavlnou (přírodní) a smíšenými textiliemi. Pokud se budete dívat po vyšších cenách, objevíte také speciální potahy obohacené o výtažky z bambusu či aloe vera.

Bolesti z anatomického polštáře

Může se stát, že vás při přechodu z klasického polštáře na anatomický bude bolet za krkem nebo budete mít ztuhlé krční svaly. Je to tím, že si vaše tělo musí na změnu zvyknout. Do 14 dnů by problémy měly vymizet. Popřípadě je možné, že jste nevybrali správný tvar.

Funkce

Anatomický polštář funguje jako pomůcka pro správnou polohu těla při spánku, čímž minimalizuje problémy s páteří a krční páteří. Pokud se budíte s bolestí, může polštář váš problém vyřešit. Správný anatomický polštář by se měl přizpůsobit vašemu tvaru hlavy a krku a zajistit optimální polohu krční páteře. Je si jen třeba uvědomit, v jaké poloze nejčastěji spíte a jaké tělesné proporce máte.

Značka

Mezi oblíbené značky anatomických polštářů patří Dormeo, Viscopur a Bellatex. Doporučujeme si ale konkrétní model vyzkoušet v prodejně, abyste viděli, zda vám sedí. Na tyto výrobce se ale můžete spolehnout.

Cena

U méně známých značek můžete anatomický polštář koupit i za 500 Kč, spíše se ale pohybují s cenou nad 1 000 Kč, maximálně 2 000 Kč – v této cenové kategorii se objevuje hlavně paměťová pěna.

Porovnat ceny polštářů

Údržba

Chcete-li zachovat anatomický polštář v dobrém stavu, musíte ho pravidelně udržovat. Díky tomu můžete pomoci prodloužit jeho životnost a udržet jej déle v dobrém stavu. Řiďte se následujícími tipy:

  1. Pravidelně perte povlak na polštář, aby byl vždy čistý. Používejte jemný mycí prostředek a studenou vodu, aby nedošlo k poškození pěny. Vyhněte se použití aviváže.
  2. Nechte polštář vyvětrat odstraněním potahu a postavením ve vzpřímené poloze na dobře větraném místě. Tím pomůžete odstranit veškerou vlhkost nebo pachy.
  3. Nevystavujte polštář přímému slunečnímu záření, protože teplo může časem způsobit rozpad pěny.
  4. Když polštář nepoužíváte, uložte jej na chladném a suchém místě mimo dosah slunečního záření, tepla a vlhkosti. Vyhněte se skládání polštáře, mohlo by dojít k poškození pěny.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat správný anatomický polštář?

Výběr je velice individuální. V první řadě se odvíjí od toho, v jaké poloze spíte, následně záleží na vašich proporcích, respektive šířce ramen. Zvažte také tuhost, materiál, tvar a velikost polštáře. Ideálně by měl mít sundavatelný povlak, jinak ho budete muset z hlediska hygieny dokoupit. Vybírejte ověřené značky, abyste si byli jisti, že se jedná o kvalitní model, který vašemu zdraví prospěje, ne uškodí.

Mohu mít z anatomického polštáře bolesti?

Ano. Protože jste byli zvyklí spát nesprávně, může chvíli trvat, než si vaše páteř zvykne. Bolesti se většinou týkají krční páteře či ztuhnutí krčních svalů.

Jak dlouho trvá, než si na anatomický polštář zvyknu?

Je to individuální, obecně ale problémy odeznívají do týdne až dvou. Pokud nadále pokračují, zvažte výměnu matrace, zamyslete se nad polohou, ve které spíte a zkontrolujte, že máte správný typ polštáře a spíte na něm správným způsobem.

Závěr

Pro lidi, kteří trpí na problémy s páteří, jsou anatomické polštáře nadějí na zlepšení. Je ale zapotřebí se nejprve zamyslet nad tím, jestli problém nesouvisí s kvalitou matrace, na které spíte. Dále zvažte pravidelné cvičení, dostatečný pohyb a co nejméně trávení času u počítače. Dejte šanci anatomickému polštáři alespoň 14 dní, a poté se rozhodněte, jestli jeho výsledky splnily vaše očekávání.

Anatomické polštáře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.ortopedicke-matrace.cz, www.fajnspanek.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (99 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo