Protiskluzové ponožky

Protiskluzové ponožky jsou speciální ponožky, které zabrání klouzání chodidla po povrchu i v obuvi. Protiskluzové ponožky jsou známé především rodičům malých dětí, avšak koupit je mohou i dospělí. Jediné, co musíte vědět, bude, za jakým účelem budete chtít ponožky používat. Ponožky se vyrábí z několika materiálů. Teplejší ponožky je možné nosit v bytě, tenčí ponožky jsou určeny k běžnému nošení s obuví.

Princip protiskluzových ponožek je velmi jednoduchý. Na spodní straně mají ponožky malé silikonové popřípadě umové protiskluzové zóny. Ty se v závislosti na výrobci liší tvarem, velikostí i hloubkou. Úkolem zón je chodidlo v ponožce dokonale zafixovat a neumožnit mu žádný pohyb.

Používání protiskluzových ponožek přináší řadu výhod. Díky nim bude mít nohy vyšší přilnavost, výsledkem je méně puchýřů a větší pohodlí při sportu i běžných činnostech. Sportovní ponožky dokáží rovněž velmi dobře odvádět pot. Tyto vlastnosti se postarají, aby byl váš výkon na hřišti co nejlepší. Nevýhodou ponožek je však vyšší pořizovací cena. Protiskluzové zóny vám moou ztížit obouvání kopaček či jiné obuvi. Tento problém vás bude trápit spíše v začátcích, po čase si na složitější obouvání zvyknete.

Porovnat ceny ponožek

Typy

Protiskluzové ponožky jsou k dostání v mnoha velikostech a designech. Tím nejdůležitějším je však čel, za jakým ponožky kupujete.

Klasické ponožky

Klasické ponožky s protiskluzovými zónami je možné pořídit dětem i dospělým. Nejmenším dětem pohodou s prvními krůčky, starším pomohou při běžných činnostech. Tyto ponožky lze pořídit prakticky kdekoliv. V jejich případě není nutné dbát v takové míře na výrobce. Pokud však chcete opravdu kvalitní ponožky, měli byste je pořizovat pouze ve specializovaných obchodech. Výhodou běžných ponožek je nižší pořizovací cena, avšak musíte počítat s nižším protiskluzovým efektem. Zde je kladen mnohem větší důraz na pohodlí.

Sportovní ponožky

Sportovní verze protiskluzových ponožek má zabránit podklouznutí chodidla ve sportovní i běžné obuvi, kterou budete používat během sportovní aktivity. Velmi známými se staly především protiskluzové ponožky pro fotbalisty. Úkolem ponožek je zvýšit výsledný výkon sportovce, zabránit možnému zranění nebo třeba tvorbě puchýřů. Sportovní protiskluzové ponožky se liší svojí výškou i hrubostí a používají různou technologii protiskluzových zón. Zatímco pro někteří výrobci kladou větší důraz na protiskluzový efekt, je pro jiné důležitější pohodlné nošení.

Velikost

Při výběru je pochopitelně nutné zvolit správnou velikost ponožek. Zde se však výběr liší v závislosti na výrobci. Někteří výrobci vyrábí ponožky v mnoha velikostech a setkat se můžete s číselným značením i značením pomocí písmen. Jiní výrobci vyrábí ponožky v universální velikosti. Výhodou je, že se ponožka noze dokáže sama přizpůsobit. To, jaké variantě dáte přednost, je otázkou vkusu každého. Pravdou je, že protiskluzové ponožky koupíte prakticky v jakékoliv velikosti.

Materiál

Ponožky se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Největší procento tvoří bavlna, což je materiál, který je měkký a dotek velmi příjemný. Čím je podíl bavlny vyšší, tím komfortnější tyto ponožky budou. K dalším materiálům, které se na výrobu používají, patří elasten, polyamid a jiné.

Výška

Protiskluzové ponožky lze stejně jako klasické ponožky pořídit v různých výškách. Koupit je můžete v letním ultra krátkém provedení. Klasikou jsou kotníkové ponožky. Sportovcům budou vyhovovat vyšší ponožky nad kotníky a ty nejdelší budou končit asi v polovině lýtek nebo je koupíte v podobě podkolenek.

Značka

Prvním výrobcem, který na trh přišel se sportovní verzí protiskluzových ponožek, byla značka Trusox. Ta trhu se ponožky značky Trusox objevily v roce 2012 a staly se poměrně rychle hitem. Ponožky si dokonce oblíbili i profesionální fotbalový hráči. V současné době koupíte ponožky od mnoha dalších výrobců. Milovníci pohodlí si mohou oblíbit ponožky Tapedesign.

Novinkou na trhu jsou ponožky 11Teamsports. Opět se jedná o velmi pohodlné a poměrně cenově dostupné ponožky. Nike je značka, která na trh přišla s unikátními ponožkami. Ponožky Nike nemají typické protiskluzové zóny, ale velmi jemná nanovlákna. Ta pracují na stejném principu jako nohy gekonů. Ve výsledku jsou ponožky Nike velmi pohodlné, avšak protiskluzový efekt je mnohem nižší. Českou republiku reprezentují ponožky Foul.

Cena

Cena protiskluzových ponožek je velmi rozdílná. I zde záleží na tom, za jakým účelem ponožky pořizujete. Levnější jsou ponožky pro běžné nošení, které je možné koupit prakticky kdekoliv. Jejich cena začíná na cca 30 Kč. Za značkové, avšak mnohem kvalitnější ponožky zaplatíte cca 60 Kč a více. Dražší jsou protiskluzové ponožky určené sportovcům. Jejich cena začíná na cca 150 Kč a vyšplhat může k 700 Kč. Cena může být pro někoho možná vysoká, pokud to se sportem myslíte opravdu vážně, vyplatí se tyto ponožky minimálně vyzkoušet.

Porovnat ceny ponožek

Otázky a odpovědi

V čem jsou protiskluzové ponožky pro fotbalisty jiné?

Při výrobě sportovních ponožek se používají jiné technologické postupy. Zatímco klasické protiskluzové ponožky mají výstupky pouze na vnější straně, sportovní ponožky mohou mít tyto výstupky i na straně vnitřní. Noha tak bude dokonale fixovaná. Nevýhodou může být především v začátcích méně pohodlné nošení. Než si vaše noha na ponožky zvykne, mohou se vytvořit otlaky. Po nějakém čase však problém odezní. Avšak i sportovní ponožky lze koupit s výstupky umístěnými pouze na venkovní straně.

V čem se liší protiskluzové ponožky jednotlivých výrobců?

Rozdílný je nejen vzhled, ale i způsob výroby, který ovlivňuje vlastnosti ponožek. Při výběru protiskluzových ponožek vás bude nejvíce zajímat podoba a hloubka protiskluzových zón. Některé ponožky mají zóny vyšší, jiné naopak nižší. Ponožky s vyššími zónami budou nohu lépe fixovat, ale budou méně pohodlné. U ponožek s nižšími protiskluzovými zónami je to přesně naopak.

V jakých provedeních jsou protiskluzové ponožky k dostání?

Kromě běžných lze pořídit i prstové protiskluzové ponožky. Jedná se o velmi pohodlné ponožky, které jsou vyrobeny z velkého podílu bavlny. Protiskluzové ponožky však můžete koupit i psům. Hodit se budou v bytech s kluzkou podlahou, kdy psovi zjednoduší pohyb a zároveň ochrání podlahu před poškrábáním.

Závěr

Protiskluzové ponožky jsou oblíbenou variantou ponožek. Na rozdíl od klasických ponožek mají protiskluzové zóny, které dokáží nohu zafixovat na jakémkoliv povrchu. Ponožky jsou vyráběny v teplejší i běžné variantě a nosit je tak můžete místo domácí obuvi i v kombinaci s botami.

Protiskluzové ponožky v současnosti používá stále více sportovců. Ačkoliv jsou na trhu známé jako protiskluzové ponožky pro fotbalisty, můžete je použít prakticky při jakémkoliv sportu. Důležité je vybrat nejen pohodlné, ale především dobře padnoucí ponožky, které se nebudou nijak krabatit ani vás limitovat v pohybu. Rozumnější je vyhnout se universálním ponožkám, které nemusí být vždy ideální.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.topkopacky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (47 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo