Kompresní podkolenky

Kompresní podkolenky jsou speciálně navržené tak, aby nohám poskytly potřebnou podporu. Tím zlepšují krevní oběh a zmenšují časté potíže s otoky. Kompresní podkolenky se stávají velmi populárními především u sportovců, ale používat je může každý, kdo chce předcházet možnému onemocnění žil. Kompresní podkolenky budou užitečné i pro těhotné ženy, vhodné jsou i při dlouhém cestování nebo sedavém zaměstnání.

K výběru kompresních podkolenek byste měli přistupovat skutečně zodpovědně. Zaměřit byste se měli především na typ komprese. V tomto ohledu jsou nejžádanější podkolenky se stupňovanou kompresí. Poté je nutné zvolit správnou velikost. K nošení nevhodné jsou příliš velké, ale i malé podkolenky. Podkolenky budete vybírat na základě obvodu lýtka. Na kvalitu a odolnost má vliv nejen výrobní materiál, ale i celkové provedení podkolenek.

Velkou pozornost je třeba věnovat i provedení švů. Za nevhodné jsou považovány podkolenky s pevným švem pod kolenem. Takovéto podkolenky budou nohu příliš svírat a krevní oběh nemohou podporovat, ale budou ho spíše blokovat. Podkolenky s hrubými švy vám mohou způsobovat bolestivé otlaky nebo puchýře. Rozhodující slovo na celkovou kvalitu bude mít výrobce.

Porovnat ceny podkolenek

Typy

Kompresní podkolenky se rozdělují do skupin podle typu komprese. Typ komprese je velmi důležitý a musí být uveden u každého výrobku. Pakliže na tuto informaci nenarazíte, nelze podkolenky považovat za kvalitní. Typ komprese je parametr, který určuje, komu přesně je podkolenka určena. Koupit můžete podkolenky vhodné pro běžné nošení, při sportu, ale i takové, které plní funkci zdravotní pomůcky.

  • Podpůrná komprese – lehká komprese je v rozmezí 15 – 18 mmHg, 18 – 21 mmHg. Podkolenky s lehkou podpůrnou kompresí jsou vhodné pro každodenní nošení. Vhodné jsou jako prevence otoků, křečových žil nebo trombózy.
  • Cestovní komprese – hodnoty komprese jsou v rozmezí 18 – 21 mmHg. Cestovní kompresní podkolenky jsou vhodné při dlouhodobém cestování.
  • Sportovní komprese – hodnoty komprese jsou v rozmezí 8 – 23 mmHg. Sportovní kompresní podkolenky můžete nosit při mnoha sportech.

Léčebná komprese II. KT a III. KT – hodnoty komprese jsou v rozmezí 23 – 32 mmHg nebo 34 – 46 mmHg. Kompresní třída 2 a 3 je využívána pouze ke zdravotním účelům. Takovéto podkolenky by vám měl doporučit lékař.

Typ komprese

Odstupňovaná komprese

V souvislosti s kompresními podkolenkami často narazíte na informaci o možnosti odstupňované kompresi. Komprese okolo kotníku by neměla být větší než 23, 5 mmHg, v oblasti lýtka je pak komprese 18 mmHg. Odstupňovaná komprese je nejpoužívanější.

Podkolenky s odstupňovanou kompresí jsou vhodné pro běžné nošení a vyhovovat budou i sportovcům. Největší tlak budete cítit nad kotníkem, směrem ke koleni bude tlak postupně klesat. Podpora krevního oběhu je díky tomu optimální, přičemž je zároveň zajištěna potřebná stabilizace svalů i šlach.

Cílená komprese

Kompresní podkolenky cílí na konkrétní svaly. Díky tomu nejsou konkrétní svaly vystaveny vysokým otřesům a podkolenky jsou schopny poskytnout maximální stabilizaci. Tyto vlastnosti ocení především sportovci, kterým podkolenky přináší úsporu energie a působí i jako prevence proti zranění.

Materiál

Kompresní podkolenky se vyrábí z různých elastických materiálů, nejčastěji je to elasten a nylon. Jednotlivý výrobci však mohou používat různou kombinaci materiálů, oblíbená je bavlna i bambus. Kvalita materiálů ovlivňuje komfort používání. Kvalitní podkolenky by měly podpořit krevní oběh, ale i minimalizovat otoky. Výrobní materiál by měl tedy být při výběru konkrétního modelu klíčovým parametrem.

Velmi oblíbené jsou zejména podkolenky s termoregulačními vlastnostmi. Takovéto podkolenky vás budou v létě chladit a v zimě vám naopak poskytnou tepelný komfort. Podkolenky vyrobené z nekvalitních materiálů mohou časem povolit, což pochopitelně sníží jejich funkčnost. Při výběru věnujte pozornost i provedení švů.

  • Nylon – tento syntetický materiál je velmi oblíbený díky své odolnosti. Nylon je zároveň dostatečně prodyšný a lehký. Z tohoto materiálu se velmi často vyrábí sportovní kompresní podkolenky.
  • Elasten – nebo také spandex je velmi pružný materiál, který krevní oběh podpoří velmi dobře. Mnoho podkolenek je vyrobeno v kombinaci obou materiálů, díky čemuž můžete využívat výhody obou variant.
  • Bavlna/ bambus – milovníkům pohodlí mohou vyhovovat podkolenky z bavlny či bambusu. Bavlněné podkolenky jsou vhodné spíše pro běžné nošení, vyhovovat nemusí sportovcům, protože bavlna absorbuje vlhkost, což není v tomto případě ideální vlastnost. Oba tyto materiály jsou velmi často kombinovány s nylonem nebo elastenem.

Velikost

Kompresní podkolenky jsou k dostání v několika velikostech. Obvykle je budete vybírat podle obvodu lýtek. Před výběrem si tedy budete muset obvod lýtek dobře změřit, aby byly podkolenky dostatečně pohodlné a plnily svoji funkci svědomitě. Poté se již budete řídit velikostními tabulkami výrobců.

Značka

Abyste věděli, že vám podkolenky skutečně vyhovují, bude nejlepší je vyzkoušet, což však nebude vždy možné. Proto je vhodné zaměřit se na výrobky ověřených výrobců, kteří podkolenky vyrábí z kvalitnějších materiálů a kladou větší důraz na kvalitní zpracování. Kompresní podkolenky koupíte od značky Runto, VoXX, Royal Bay, Force, CEP, Lasting či nanosilver.

Cena

Cena kompresních podkolenek bývá v rozmezí 120 – 900 Kč. Vše souvisí s výrobním materiálem, vlastnostmi i vašimi nároky, které na podkolenky máte. Pokud budete podkolenky nosit pravidelně, vyplatí se investovat do modelů vyrobených z kvalitnějších, odolnějších a komfortnějších materiálů.

Porovnat ceny podkolenek

Otázky a odpovědi

Komu mohou být kompresní podkolenky prospěšné?

Kompresní podkolenky nejsou určeny pouze seniorům. Obléknout je mohou osoby s onemocněním žil nebo ti, kdo mají potíže s krevním oběhem, například trombózou či žilní insuficiencí.

Vyzkoušet je můžete i při bolestech nohou, zabránit otokům pomohou těhotným ženám, všem se sedavým zaměstnáním a spolehnout se na ně můžete i při dlouhých cestách. Velmi oblíbené jsou však i u sportovců, kterým mohou pomoci zlepšit výkon a snižovat riziko úrazů.

Při jakých sportech se kompresní podkolenky používají?

Speciální skupinu tvoří běžecké kompresní podkolenky. Kromě běhání jsou však vhodné i při chůzi a používat je mohou i cyklisté. Nosit je můžete i při florbalu, volejbalu, házené, triatlonu, basketbalu nebo jízdě na inline bruslích.

Sportovcům kompresní podkolenky pomáhají s rychlejší regenerací svalů, působí i jako prevence při různých zdravotních komplikacích a pomohou vám i zlepšovat sportovní výkony. Díky kompresním podkolenkám můžete předcházet riziku svalových úrazů i křečí nohou.

Proč kompresi využívat?

Všechny svalové buňku potřebují energii v podobě kyslíku, ten je do svalů přenášen prostřednictvím krve. Komprese pozitivně ovlivňuje proudění krve v tepnách a tedy i zásobování svalů kyslíkem. Kompresní podkolenky dokáží snížit i svalové vibrace, snižují bolestivost svalů a stabilizují šlachy a vazy.

Závěr

Kompresní podkolenky jsou speciální podpůrná pomůcka, která vám pomůže zlepšit krevní oběh. K výběru podkolenek byste měli přistupovat svědomitě, protože nevhodně vybrané podkolenky vám budou spíše na škodu. Obzvlášť nevhodné jsou podkolenky, které vás budou škrtit nebo z nohy naopak sklouzávat. Velmi důležité je zvolit správnou velikost, pozornost věnujte i výrobnímu materiálu a celkovému provedení.

Bolestivé otlaky mohou způsobovat i silné švy, proto při výběru raději upřednostněte bezešvé podkolenky nebo podkolenky s plochými švy. Velmi příjemné jsou podkolenky s termoregulačními nebo antibakteriálními vlastnostmi. S výběrem správného výrobce vám mohou pomoci i uživatelské recenze.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.nanospace.cz, www.behani.cz, www.best4run.cz, www.northman.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (83 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo