Neoprenové ponožky

Neoprenové ponožky mají hned několik způsobů využití, a to jak na souši, tak ve vodě. Jejich vlastnosti umožňují zachovat teplotu a bojovat proti vlhkosti. Na druhou stranu ale mají i pár nevýhod, proto je dobré zvážit jejich pořízení podle toho, k jaké aktivitě je máte v plánu využívat. Pojďme si uvést, za jakých podmínek je nosit a na jaké parametry se při výběru soustředit.

Porovnat ceny ponožek

Jak neoprenové ponožky fungují?

Neoprenové ponožky se vyrábějí ze syntetického pryžového materiálu zvaného neopren, který je voděodolný, pružný a poskytuje vynikající izolaci, takže vaše nohy zachovává v teple. Neoprenové ponožky jsou navrženy tak, aby těsně obepínaly nohy a poskytovaly bariéru mezi pokožkou a vlhkým prostředím.

KLADY
 • Neoprenový materiál poskytuje vynikající izolaci
 • Voděodolný materiál udrží nohy v suchu
 • Pružný materiál umožňuje pohodlné nošení
ZÁPORY
 • V horkém počasí vám může být v ponožkách příliš teplo
 • Nemusí se dobře hodit k určitým typům bot
 • Může způsobit nadměrné pocení nohou

Typy

Neoprenové ponožky jako takové se na žádné typy nerozdělují. Můžeme je ale dělit podle jejich účelu, a to na chození/běhání či na vodní aktivity, mezi které patří plavání, bodyboarding nebo kayaking. Jak postupovat při výběru u jednotlivých účelů použití?

Na chození/běhání

Pokud rádi chodíte na tůry, možná by se vám neoprenové ponožky mohly hodit. Díky svým voděodolným vlastnostem se vám nestane, že by vám nohy promokly, ať už je jakkoliv vlhko. Poskytnou vám dodatečnou podporu a odpružení, aby se tak snížila únava a nepohodlí na dlouhých túrách.

Dobře hřejí, tudíž jsou ideální pro osoby s cévními problémy, které trpí na špatné prokrvení nohou. Na druhou stranu se vzhledem ke své tloušťce nevejdou do každých bot, nejsou příliš prodyšné, takže se vám zejména v létě budou potit nohy a vyjdou vás na větší obnos peněz ve srovnání s jinými typy turistických ponožek.

Na vodní aktivity

Pro tyto účely se neoprenové ponožky využívají častěji, a to v době, kdy je voda opravdu studená a klesá pod 15 až 17 °C. Poskytují teplo, chrání před ostrými kameny a nečistotami ve vodě, zlepšují váš plavecký výkon snížením odporu a jsou také skvělým doplňkem pro jízdu na kajaku či raftu, zejména ve studené vodě nebo drsných podmínkách.

Pokud bude voda teplá, bude vám v ponožkách zbytečně horko, proto předem zvažte, k jakým účelům a za jakých podmínek je chcete využívat. Důležité říct, že nejsou vhodné pro všechny vodní aktivity nebo povětrnostní podmínky.

Tloušťka

Tento parametr se většinou pohybuje od 2 mm do 3,5 mm, a i když to tak nemusí na první pohled vypadat, je mezi nimi velký rozdíl. Tlustší ponožky mají často další příjemné vlastnosti, aby byly ještě teplejší. Tenčí pár ponožek vám bude dobře sloužit v případě, že se nenacházíte v tak chladném prostředí nebo chladu dobře odoláváte.

Švy

Ponožky obvykle obsahují jednu z následujících vlastností, od vpuštění největšího množství vody po nejmenší množství:

 • Ploché šití
 • Lepené a slepě šité švy
 • Lepené nebo tekuté těsnění

Lepené nebo tekuté švy jsou obvykle součástí prémiových ponožek. Čím více švů, tím větší voděodolnost, tudíž i tepla v nohách.

Pásky na suchý zip

Aby se vám ponožky při plavání či jiných aktivitách neshrnovaly, pásky na suchý zip zajistí, že zůstanou na místě. V kombinaci s pevným utěsněním na lýtku minimalizuje pronikání vody přes vršek, což je důležité, pokud na sobě nemáte neopren.

Podešev s gripem

Ponožky mohou být buď bez podrážky, nebo mohou mít měkkou podrážku s nějakou formou protiskluzové vrstvy. Sice vám neumožní chodit ve vodě po kamenech (na to si pořiďte neoprenové boty), nicméně se vám budou hodit, když vstup a výstup do vody bude kluzký, což se děje například u betonových schůdků. Pokud plavete na písečné pláži, přilnavost pro vás nebude tak důležitá a pravděpodobně vyberete jiný typ provedení neoprenových ponožek.

Vnitřní podšívka

Pro ještě větší zajištění tepla existuje také provedení s vnitřní podšívkou, které se říká Heat Lining. Ta dokáže poskytnout pohodlnější nošení a větší teplo, protože má vlastnosti, které ho zachycují.

Neoprenové ponožky vs neoprenové boty

Boty mají pevnější podrážku a patu, protože je v nich těžší nasměrovat prsty, a tak při plavání na delší vzdálenosti nemusí být nejlepší volbou. Pokud ale potřebujete ochránit nohy před skalnatým podzemím, jsou neoprenové boty to pravé ořechové. Jsou k dispozici v mnoha různých variantách a jednou z jejich výhod je, že jsou k dispozici v silnějším neoprenu než plavecké ponožky, díky čemuž vás udrží v teple.

Merino ponožky

Chtěli jste neoprenové ponožky pořídit kvůli lásce k turistice? Máte i jiné možnosti, a to například merino ponožky, které stojí za zvážení. Jsou vyrobeny z přírodních vláken, která jsou měkká, prodyšná a odvádějí vlhkost, což znamená, že vaše nohy zůstanou v suchu a pohodlí i na dlouhých túrách.

Merino vlna má také přirozené antibakteriální vlastnosti, což pomáhá předcházet zápachu nohou. Jedinou nevýhodou ponožek z merino vlny je, že bývají dražší než jiné typy ponožek. Investice se však vyplatí pro větší pohodlí a odolnost, kterou poskytují.

Ponožky ze syntetické směsi

Další alternativou jsou ponožky ze syntetické směsi, která obsahuje polyester a nylon, jež jsou odolné a odvádějí vlhkost. Jsou také často ošetřeny antimikrobiálními látkami, které pomáhají předcházet zápachu nohou. Nevýhodou může být menší prodyšnost, což vede k pocení nohou na dlouhých túrách. Mnoho značek však vyvinulo pokročilé syntetické směsi, které nabízejí lepší prodyšnost i pohodlí.

Funkce

Neoprenové ponožky jsou typické svou voděodolnou schopností, která se vám bude hodit při vycházkách i plavání. Vaše nohy tak budou neustále v teple a budete chráněni před uklouznutím díky protiskluzové vrstvě. Pokud byste s ponožkami chtěli chodit ve vodě po kamenech, pořiďte si raději neoprenové boty, ponožky nejsou pro tyto podmínky uzpůsobeny.

Značka

Značek máte k dispozici spousta, mezi ty nejznámější patří například Agama, Aropec, ExoWear nebo Omer. Podle typu provedení a tloušťky se liší jejich cena, o které si hned řekneme něco blíže.

Cena

Nejlevněji vás vyjdou nízké ponožky z 1,5 nebo 3 mm, které se hodí na plážový volejbal, rybaření i letní brodění bez kalhot. Jejich cena se pohybuje okolo 400 Kč, dají se ale sehnat i za necelých 200 Kč, nicméně se nebude jednat o velkou vrstvu, takže vás nebudou tolik hřát.

Delší ponožky začínají na ceně 500 Kč a končí cca na 1 200 Kč, dráž už seženete neoprenové boty. Za takovou cenu vám poskytnou mnoho výhod, které se vám budou hodit, ať už děláte jakýkoliv vodní sport nebo rádi chodíte na túry v zimě.

Porovnat ceny ponožek

Údržba

Doporučuje se ruční praní ve sladké vodě a sušení při pokojové teplotě. Perte ponožky po každém použití, z obou stran. Neperte v pračce a nesušte v sušičce.

Otázky a odpovědi

K čemu jsou dobré neoprenové ponožky?

Neoprenové ponožky dokáží udržet teplo v nohách, ať už je venku sebevětší zima. Hodí se tak skvěle do studené vody nebo na procházku v nízkých teplotách. Využít se dají při nejrůznějších vodních aktivitách, jako je plavání, kayaking nebo bodyboarding. Mimo vodu se vám budou hodit na túry, ale třeba i běhání.

Jaká je alternativa k neoprenovým ponožkám?

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu nechce kupovat neoprenové ponožky, může vyzkoušet merino ponožky nebo ponožky ze syntetické směsi, které vám dopřejí pohodlí a v případě merino odvádí i vlhkost. Stačí jen porovnat, co pro vás bude výhodnější.

Mají se pod neoprenové ponožky nosit ještě nějaké ponožky?

Abyste udrželi nohy v teple při nízkých teplotách, doporučuje se nosit pod neoprenové boty vlněné ponožky. Pokud teplota klesne ještě níže, zvažte vrstvení sportovních ponožek s vlněnými ponožkami nahoře.

Závěr

Neoprenové ponožky jsou skvělou pomůckou, která vám ulehčí situaci, když nejsou venkovní podmínky úplně přívětivé. Mají několik možností využití a dají se pořídit i celkem levně. Důležité je vědět, proč je kupujete a podle toho uzpůsobit výběr. Pokud jedete na dovolenou k moři a máte v plánu vyzkoušet vodní aktivity, určitě je zabalte s sebou. Nepohrdnete jimi ani při túrách na horách.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Doposud mám ty nejlepší zkušenosti se značkou Agama, pokud jde o neoprenové ponožky. Zkoušela jsem ještě asi dvě nebo tři další značky, ale vždy jsem se nakonec vrátila k té původní, kterou jsem si opravdu oblíbila, protože její výrobky za to stojí.

 2. Neoprenové ponožky jsou super na pěší výlety, protože se nám již několikrát stalo, že jsme vyrazili za slunečného počasí ráno na výšlap a najednou po dvou hodinách slejvák a my byli promočení včetně bot. Tohle se nám už nemůže stát, protože si bereme neoprenové ponožky a nemáme tak nohy mokré, je to super vychytávka.

Přidat komentář

Recenzer
Logo