Posilovací vaky

Jestliže patříte mezi milovníky posilování, máte na výběr z mnoha různých cvičebních pomůcek, díky kterým můžete posilovat prakticky kdekoliv. Mezi novější a tudíž ne tolik známé patří i posilovací vak nebo bulharský pytel. Tyto speciální vaky mají zvýšit kondici zejména těm, kdo našli zálibu v bojových sportech, ale vyzkoušet je může prakticky kdokoliv.

Posilovací vaky jsou speciální vaky plněné pískem, vodou nebo jiným materiálem. Vak je doplněn o různý počet úchopů a slouží k přirozenému a efektivnímu posilování celého těla. Díky posilovacímu vaku můžete stabilizovat a zpevnit trup, zlepšíte vytrvalost a sílu. Posilovací vak však může pomoci i s bolavými zády. Tuto pomůcku můžete používat doma, ale díky malým rozměrům je možné vak poměrně pohodlně přenášet a používat prakticky kdekoliv.

Posilovací vak musí být vyroben z kvalitního a odolného materiálu. Materiál musí ustát i extrémně náročný tréninkový program. Důležitý je materiál samotného vaku, ale i úchopů. Při výběru posilovacího vaku vás bude dále zajímat jeho hmotnost a velikost. Ideální je koupit vak, který umožňuje regulovat zátěž.

Porovnat ceny posilovacích vaků

Nejlepší posilovací vaky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bushido DBX Sandbag 5-35 kg 100 % 969 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Sedco Power Bag 15 kg 90 % 1 036 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
3. inSPORTline Fitbag Aqua XL 70 % 1 990 Kč Zobrazit Insportline.cz

Typy

Posilovací vaky nejsou tím jediným, co můžete k posilování používat. Velmi oblíbené jsou i bulharské vaky.

Posilovací vak

Posilovací vak není nic jiného než oválný pytel, který může být plněný vodou, pískem nebo jiným plnidlem. Výrobním materiálem je zpravidla odolné PVC. Při výběru vždy vybírejte vak vyrobený z kvalitního výrobního materiálu, který zabrání možnému protržení vaku.

Součástí posilovacího vaku je i několik úchopů. Ta vám umožní držet vak tak, aby vám to bylo co nejvíce příjemné. Za kvalitní jsou považovány úchopy vyrobené z pevného polyuretanu. Tento materiál ustojí i extrémně náročný trénink.

Bulharský pytel

Bulharský pytel byl vyvinut v Bulharsku, kde se používá při tréninku nejlepších zápasníků. V dnešní době tuto pomůcku používají mnozí profesionální sportovci, ale i americké námořnictvo. Tento pytel svým tvarem připomíná banán a je k dostání v mnoha úrovních, díky tomu mohou pytel koupit amatérští sportovci i profesionálové.

Výrobním materiálem je i v tomto případě syntetická kůže různé kvality. Kvalitní pytle mají pevné dvojité stehy. Také zde máte k dispozici několik různých madel, které vám umožní při cvičení měnit úchopy. Výhodou bulharských pytlů je poměrně malá velikost, pytel se vejde i do malého bytu. Díky různým hmotnostem mohou s pytlem cvičit muži i ženy.

Materiál

Na výrobu posilovacích vaků a bulharských pytlů se většinou používá syntetická kůže nebo PVC.

  • Syntetická kůže – je velmi odolná vůči opotřebení. Její výhodou je i velmi snadná údržba. Posilovací vak stačí pouze otřít vlhčeným hadříkem.
  • PVC – z PVC jsou vyrobeny zpravidla posilovací vaky. Také tento materiál je velmi odolný a vyznačuje se dlouhou životností.

Náplň

K dostání jsou posilovací vaky plněné pískem, vodou nebo molitanem. Bulharské pytle jsou převážně plněné směsí písku a dalších komponent. Úkolem náplně je mimo jiné udržet typický tvar.

  • Písek – používá se k plnění bulharských pytlů i některých posilovacích vaků. Oblíbené jsou vaky, které umožňují hmotnost náplně regulovat. Plnitelné vaky jsou zpravidla opatřeny klasickým a suchým zipem. Toto dvojí zapínání je velmi spolehlivé a náplň udrží bezpečně na svém místě.
  • Voda – používá se jako náplň posilovacích vaků. Předností vodních vaků je především skladnost. Vak před použitím naplníte vodou, kterou po tréninku jednoduše vypustíte. Plnit můžete přesně podle vašich potřeb. Během cvičení se voda ve vaku různě přelévá, což způsobuje změnu těžiště. Tato skutečnost je pro některé výhodné, pro jiné však mohou být vodní vaky méně komfortní.
  • Molitan – používá se jako náplň posilovacích vaků. Vaky plněné molitanem neumožňují měnit množství náplně. Vybrat tak můžete vak s hmotností 5, 10, 15, 20, 25 a 30 kg.

Hmotnost

Obě posilovací pomůcky se, co se týká hmotnosti, liší.

Posilovací vak

Posilovací vaky jsou zpravidla plnitelné a umožňují zvolit takové množství náplně, které vám bude vyhovovat. Vak můžete naplnit 1 – 41,4 kg náplně. K dostání jsou vaky v různých hmotnostních rozpětích. Začátečníkům postačí vaky plnitelné od 1 – 25 kg, profesionálové mohou koupit vak plnitelný od 1,4 – 41,4 kg.

Bulharský vak

Bulharské vaky jsou k dostání v následujících hmotnostech:

  • Do 5 kg – pytle a vaky s hmotností do 5 kg jsou určené ženám a začátečníkům.
  • Nad 5 kg – vybírat můžete vaky a pytle s hmotností 10, 15,20 nebo 25 kg. Tyto vaky jsou určeny převážně mužům s různou fyzickou kondicí.

Značka

Posilovací vaky a bulharské pytle nejsou na trhu zastoupeny v příliš velkém počtu. Při výběru posilovacích vaků narazíte většinou pouze na značku inSPORTline, GymBeam a Shindo Sport. Bulharský vak lze koupit od značky Sedco, Merco, HMS, Meteor nebo LiveUP.

Cena

Posilovací vaky a bulharské pytle jsou poměrně cenově dostupné. Cena obou výrobků se zpravidla pohybuje od 800 – 2 000 Kč. Cena se liší zejména hmotností vaku a typem náplně. Při výběru vždy preferujte výrobky, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů. Narazit můžete i na levnější, ale ne tolik kvalitní výrobky.

Porovnat ceny posilovacích vaků

Otázky a odpovědi

Jak lze posilovací vak využít?

Pomocí posilovacích vaků i bulharských pytlů procvičíte doslova celé tělo. Jsou ideální pro posilování paží, ramen, nohou i zad. Posilovací vak je ideální způsob, jak efektivně posílit střed těla. Vak vám pomůže zvýšit vytrvalost, sílu a vytrénovat dynamiku i výbušnost. Při cvičení využijete vak jako činku, používat ho můžete při dělání dřepů, shybů, mrtvých tahů, tlaků, přítahů a dalších cviků.

Kdo používá posilovací vak?

Posilovací vaky a především bulharské pytle byly speciálně vyvinuty pro trénink zápasníků a všech vyznavačů jakéhokoliv bojového umění. S posilovacím vakem však trénují i hráči amerického fotbalu nebo rugby. Při tréninku je využívají i příslušníci ozbrojených složek.

Proč mít bulharský pytel?

Bulharský pytel je považován za skutečně funkční a universální posilovací pomůcku. Pytel vám pomůže zvýšit odolnost klíčových svalů, zlepší vaši kondici a pohyblivost kloubů. Použít ho můžete při cvicích, které lze cvičit s činkami nebo kettlebellem. Bulharský pytel vám však umožní cvičit i další prvky, které s jinou pomůckou nebudete moci provádět.

Závěr

Posilovací vak a bulharský pytel je specifická posilovací pomůcka, na kterou můžete narazit v některých posilovacích centrech. U nás jsou tyto pomůcky spíše novinkou, v zahraničí jsou však velmi oblíbené a používají je i profesionální sportovci nebo příslušníci ozbrojených složek. Posilovací vak nebo bulharský pytel je vhodný pro začátečníky, pokročilé, ženy i muže. Tyto pomůcky mají mnoho zdravotních benefitů a použít je můžete pro posílení celého těla.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mohu doporučit StrongGear Sandbag Atlas 113 kg, je to fakt pecka. Pořídil jsem si tento posilovací vak teprve nedávno, ale jsem maximálně nadšený, a pokud si chcete opravdu dobře protáhnout celého člověka, jak se říká, tak máte parádní příležitost právě s tímhle vakem.

  2. Koupila jsem si vak na posilování kvůli svalstvu na břiše a je to super. Někdy toho mám tedy dost, ale jako pomůcka je to paráda.

  3. Tedy posilovací vaky jsou parádní věcička, člověka z nich na začátku bolí opravdu celé tělo. Pořídil jsem si inSportline Camobag 25 kg a super, teď plánuju koupit 35 kg a postupně navyšovat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo