Posilovací lavice

Cvičení a posilování je stále více důležité pro řadu osob. Dnešní trh nabízí velké množství různých strojů nebo pomůcek vhodných pro posilování nebo formování postavy. Výhodou posilovacích lavic je zejména finanční dostupnost. Posilovací lavice jsou k dostání v mnoha provedeních, využít je můžete pro posílení jedné části těla, koupit však můžete i takové, které vám umožní formovat více partií.

Při výběru lavice je třeba zvážit typ, který vám bude nejvíce vyhovovat. Přihlédnout pak můžete k nosnosti, montáži nebo výrobnímu materiálu. Kvalitní výrobek vám poskytne kvalitní výrobce a rozhodující je také cena, která zahrnuje i dokoupení možného příslušenství.

Porovnat ceny posilovacích lavic

Typy

Posilovacích lavic je velké množství. Před tím, než budete lavici vybírat, je dobré vědět, jaké partie můžete pomocí různých lavic procvičovat. Každý model umožňuje i trochu jiné cvičení.

Bench lavice

Je určena pro silové cvičení. Primárně se zaměřuje na posilování prsních svalů, svalů ramen a podpůrných svalů hrudníku. Cvičení probíhá v leže, různě těžké závaží je zvedáno nad hrudník. Tyto lavice jsou oblíbené zejména u mužů.

Výhodou cvičení vleže je menší zátěž na záda. Je tedy ideální pro ty, kdo nemohou pro bolest zad posilovat v sedě nebo ve stoje. Koupit můžete lavici rovnou, šikmou nebo polohovatelnou. Bench lavice je standardním vybavením posiloven, zacvičit si na ní můžete i v pohodlí domova.

Nastavitelné lavice

Tyto lavice mají široké využití. Umožňují nastavit několik úrovní sklonu a díky tomu měnit obtížnost i intenzitu cviků. Lavici využijete pro posilování zad, břicha i hrudníku. Lavice jsou k dostání s měkkým polstrováním, využijí je muži i ženy. Koupit můžete také nastavitelnou šikmou lavici, která je vhodná pro posilování boků, páteře i břišních svalů.

Šikmé lavice

Šikmou lavici využijete zejména pro posilování břišních svalů. Je určena pro dělání sedů – lehů. Cvičit můžete s vlastní váhou nebo si cvičení ztížit přidáním závaží.

Jestliže chcete lavici využívat při více cvičeních, vybírejte mezi modely, které umožňují nastavit podpěrné nohy, s jejich pomocí proměníte šikmou lavici na rovnou. Součástí některých lavic je také polohovatelný válec, který využijete pro pohodlné opření nohou.

Rovné lavice

Může se zdát, že rovné lavice nejsou nijak atraktivní, přesto jsou vhodné pro veškerá základní cvičení. Za pomoci různých cviků můžete posilovat tricepsy, bicepsy, hrudník, ramena a jednoduchými výstupy na lavici také nohy. Tyto lavice jsou vhodné zejména pro domácí využití.

Scottova lavice

Scottova lavice je zařízení určené především na posílení bicepsů. V menší míře umožňuje posílení tricepsů, předloktí a zápěstí. Tyto lavice se vyrábí ve dvou provedeních, levnější lavice jsou vybaveny opěrkou.

V tomto případě se nevyhnete investici do jednoruční nebo obouruční činky. Součástí dražších lavic je integrované závaží. Tyto stroje umožňují volit různou hmotnost závaží, jsou vhodnější pro začátečníky a vyhovovat budou i ženám.

Leg press lavice

Chcete-li posilovat zejména nohy, bude pro vás ideální právě tato lavice. Cvičení je šetrnější než běžné dělání dřepů, lavice poskytuje velký prostor pro posilování nohou. Na lavici se jednoduše položíte a nohama budete zvedat různě těžké závaží. Takto budete formovat hýždě, stehna i lýtka. Lavice jsou oblíbené u mužů i žen.

Hyperextenční lavice

Tyto lavice jsou určené pro posílení zádových svalů. Za pomoci této lavice zpevníte ochablé svaly, které vedou k častým bolestem zad. Koupit můžete jednoduché lavice určené pouze na posilování těchto svalů, ale také dražší kombinovací typy. Ty pak využijete také pro posilování břišních svalů. I v tomto případě můžete cvičit s vlastní váhou nebo si cvičení zintenzivnit pomocí činek.

Multifunkční lavice

Tyto stroje najdete také pod označením multifunkční věže. Multifunkční lavice kombinují několik různých posilovacích strojů. Patří k nejdražším, umožní vám ale posílit různé partie, což z nich dělá jedny z nejoblíbenějších typů.

zpět k obsahu ↑

Montáž

Montáž lavice není nijak obtížná. Součástí každého výrobku je přesný návod, jak lavici složit. Řada prodejců však umožňuje zařízení smontovat odborně. To je vhodné, zejména pokud se rozhodnete pořídit složitější multifunkční věž.

Školený pracovník vám lavici sestaví a na základě vašich potřeb nastaví její výšku. Kromě toho by vám měl poskytnout instruktáž k používání a seznámit vás s údržbou, kterou lavice vyžaduje.

zpět k obsahu ↑

Nosnost a stabilita

Nosnost lavice se liší v závislosti na jednotlivých výrobcích. Čím je nosnost vyšší, tím je výrobek kvalitnější a konstrukce robustnější. Lavice s vyšší nosností vám umožní používat při cvičení různě těžké závaží.

V tomto případě je totiž nutné k vaší váze připočítat právě váhu závaží. Na tuto skutečnost vás však mnoho výrobců upozorní. Nejnižší nosnost je 100 kg, tyto lavice jsou vhodné pro domácí použití. Robustnější lavice mají nosnost i více než 300 kg a jsou určené zejména pro komerční využití.

Aby byla lavice dostatečně stabilní, musí být umístěna na rovném povrchu. Jestliže nemáte ideálně rovný povrch, můžete využít různě velké zátěžové podložky.

zpět k obsahu ↑

Příslušenství

Pro efektivnější cvičení můžete k lavicím dokoupit různé příslušenství. Jedná se zejména o činky nebo kettlebely. K některým lavicím můžete dokoupit i další závaží. S fixací nohou vám pomůže adaptér, dokoupit můžete také kladky.

zpět k obsahu ↑

Značka

Kvalitní stroje poznáte také podle záruky, kterou výrobce poskytuje. Standardně jsou to 2 roky, v některým případech je však možné koupit lavici s 5 letou zárukou. Posilovací lavice koupíte od inSPORTline, Marbo, Hop-Sport, Marbo, Body-Solid, Tunturi atd.

zpět k obsahu ↑

Cena

Předností posilovacích lavic je jejich cenová dostupnost. Oproti jiným posilovacím zařízením si je může dovolit prakticky každý. Nejlevnější lavice koupíte za necelé 2 000 Kč. Nosnost je v rozmezí 100 – 150 kg, což je ideální pro domácí používání.

Kvalitnější lavice s vyšší nosností koupíte do 5 000 Kč. Vybírat můžete téměř ze všech typů. Nejdražší jsou posilovací věže, zde cena začíná na cca 7 000 Kč. Levnější výrobky jsou dostačující pro domácí cvičení. Dražší stroje koupíte za 20 a více tisíc. Vyhovovat budou náročným uživatelům a vhodné jsou i pro komerční využití.

Porovnat ceny posilovacích lavic

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Je lepší vertikální nebo šikmá lavice?

Záleží především na tom, kterou část těla budete chtít posílit. Rovné lavice budou vyhovovat těm, kdo chtějí procvičit hrudník, šikmé lavice jsou určené zejména pro zpevnění břišních svalů. Větší rozsah využití vám dovolí polohovatelná lavice.

Jaké stroje jsou vhodné pro posilování břicha?

Partie břicha patří k nejvíce problémovým. Břicho můžete posilovat mnoha způsoby. Kromě již zmíněných šikmých lavic nebo posilovacích věží můžete oblast břicha posilovat pomocí veslovacího stroje. Levnější možností je zakoupení rotany, balanční podložky nebo jednoduchého posilovače břicha.

Jaké pomůcky využít při bolesti zad?

S uvolněním svalového napětí v oblasti zad vám pomůže autotrakční lehátko. Je vhodné pro uvolnění zablokovaných zad, dýchacích cest i plotének. Autotrakční lehátko je možné přetočit tak, aby vaše hlava směřovala k zemi, nejedná se však o stroj určený k posilování.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Silný hrudník vybudujete za pomoci bench pressové lavice. Břišní svaly zpevníte díky šikmé lavice, nastavitelné lavice využijete pro mnoho různých cviků. Rovné lavice jsou vhodné do menších prostor a jsou vhodné pro veškerá základní cvičení.

Silné paže vybudujete díky Scottově lavici, o hýždě, stehna lýtka se postará leg press lavice. Vaše záda budou zpevněna za pomoci hyperextenční lavice. Multifunkční lavice vám nahradí více posilovacích zařízení.

Ať už budete preferovat jakýkoliv typ, nejdůležitější je myslet především na vlastní pohodlí a bezpečnost. V ideálním případě je vhodné si lavici před zakoupením vyzkoušet. Některé lavice jsou vybaveny měkkým polstrováním, jiné mají povrch tvrdší.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz