Powerbanky

Powerbanka slouží jako záložní zdroj elektrické energie. S její pomocí můžete dobít telefon, tablet, navigaci, fotoaparát, chytré hodinky ale i výrobky určené pro péči o tělo atd. Využijete ji na cestách, při pravidelných dlouhodobých pobytech v přírodě nebo vždy, když nebudete mít přístup k elektrické energii.

To jak výkonnou powerbanku budete potřebovat, záleží především na vašem stylu života. Pro občasné nabíjení telefonu si vystačíte s menší kapacitou. Jestliže trávíte delší čas v přírodě a budete potřebovat nabíjet více zařízení opakovaně, je třeba volit powerbanku s vysokou kapacitou.

Kromě kapacity se zaměřte na výstupy, díky kterým můžete další zařízení připojit. V tomto případě jsou k dispozici micro-USB, USB-C a lightning konektor.

Porovnat ceny powerbank

Kapacita

Kapacita je udávaná v miliampérhodinách. Kapacita udávaná výrobcem však neurčuje kolik energii je powerbanka schopná předat nabíjenému zařízení. Je třeba počítat s cca 20% ztrátou.

Podle kapacity je možné tato zařízení orientačně rozdělit do dvou skupin.
Powerbanky do 4000 mAH jsou menší a lehčí. Využijete je pro občasné nabíjení telefonu nebo jiných zařízeních. Udává se, že takto výkonná powerbanka dokáže nabít mobilní telefon 2 x než ji budete muset opět nabít.

Powerbanka nad 4 000 mAH můžete využít k častějšímu nabíjení menších zařízení, ale zvládnout dobít i tablet. Jedná se o výrobky větších rozměrů i hmotnosti.

V případě, že chcete nabíjet chytrý telefon nebo jiná větší zařízení vybírejte powerbanku s kapacitou alespoň 10 000 mAH. Vhodnější je pak kapacita 16 000 mAH. Největší powerbanky mohou mít kapacitu více než 40 000 mAH. Jejich nevýhodou je však velký rozměr a váha. Hodí se spíše pro profesionální využití.

zpět k obsahu ↑

Portová výbava

Velmi důležitá je i portová výbava, to kolik různých výstupů na powerbance najdete, určuje, co vše budete moci k zařízení připojit.

V tomto případě musí být k dispozici alespoň jeden USB-C výstup. Hodit se může i USB-A výstup nebo Lightning. Velké powerbanky se vyrábí v kombinaci s měničem napětí, který vám ve své podstatě nahradí klasickou zásuvku.

Některé powerbanky jsou dodávány i s vlastními záložními kabely, které vám umožní nabíjet téměř každé zařízení, a vy nemusíte nosit žádný vlastní kabel.

zpět k obsahu ↑

Výstupní napětí

V případě výstupů vás bude zajímat, jak rychle je možné přídavné zařízení dobít a kolik energie dokáže powerbanka poslat. U USB-A konektorů je důležité, aby podporovaly standard QC3.0. Ten umožňuje poslat více energie a tím zařízení nabíjet rychleji.

V případě USB-C je důležité označení PD, které opět umožňuje posílat větší množství energie. Každý výrobce ve většině případů přímo uvádí, kolik wattů dokáže přes USB-C výstup poslat energie.

Díky tomu je snadné odhadnout, jaká další zařízení můžete nabíjet. V případě, že výstupem USB-C prochází například 18 W, můžete dobíjet telefon, tablet. V případě 60 W můžete dobíjet i větší zařízení jako tablet nebo počítač.

zpět k obsahu ↑

Materiál

Výrobním materiálem je plast, hliník nebo dřevo. Výběr materiálu má vliv zejména na odolnost, životnost a hmotnost powerbanky. Všechny materiály vám umožní nabít jakékoliv další zařízení.

Plastové powerbanky jsou levné a výhodou je i jejich nízká váha. Plast však není příliš odolný a budete tak muset počítat s nižší životností.

Hliníkové typy se vyznačují dlouhou životností a také vyšší hmotností. Powerbanky ze dřeva jsou velmi stylové, hodí se zejména na pracovní schůzky nebo všude tam, kde budete chtít působit reprezentativně. I tyto typy se vyznačují dlouhou životností.

zpět k obsahu ↑

Funkce

Důležitá je i odolnost powerbanky, zejména v případě, že budete toto zařízení brát často na cesty. V tomto případě jistě oceníte vysoce odolné pogumované powerbanky, které jsou odolné vůči nárazům. Koupit můžete i voděodolnou.

Z funkcí je vhodné jmenovat například možnost solárního dobíjení. V případě, že powerbanka solární nabíjení umožňuje, pohlídejte si i takovou drobnost, jako je karabina, díky které ji můžete připnout například k batohu a solární dobíjení tak co nejvíce využít.

Hodit se může i zařízení disponující vestavěnou LED svítilnou a vestavěnými kabely.
Powerbanky mohou být opatřeny přehledným displejem, díky kterému budete vědě, kolika procenty je powerbanka nabitá. Displej však není součástí všech typů.

Z bezpečnostního hlediska by měla být vybavená pojistkou proti přebíjení. Ta zaručí, že se během používání nebude přehřívat.

zpět k obsahu ↑

Značka

K oblíbeným powerbankám patří výrobky značek ADATA, LAMAX, Xiaomi, Swisster nebo Yenkee. U tohoto výrobku je vhodné spolehnout se na kvalitního výrobce, díky kterému budete mít jistotu, že kupujete kvalitní výrobek, který se během provozu nebude přehřívat.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena tohoto zařízení není nijak závratná. Vysoce kvalitní výrobky koupíte do 1 000 Kč. Jestliže budete powerbanku využívat pouze příležitostně, postačí vám méně výkonné zařízení, které je k dostání do cca 500 Kč.

Jestliže budete chtít pomocí powerbanky dobíjet také počítač, budete muset vybírat mezi výkonnějšími typy. V tomto případě se cena pohybuje v rozmezí 1 500 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny powerbank

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá nabití powerbanky?

Čas nabití závisí na kapacitě jednotlivých zařízení. Pouze pro představu je možné dobu nabíjení nastínit. Případě, že budete zařízení dobíjet pomocí kabelu a zásuvky, může nabíjení trvat cca 1 hodinu v případě powerbanky o kapacitě 2 500 mAh. V případě kapacity 5 000 mAH to budou cca 2 hodiny.

Z čeho se skládá powerbanka?

Součástí powerbanky jsou integrované baterie. Vybírat můžete mezi Li-on a Li-pol bateriemi. Kvalitnější jsou Li-on baterie, které umožňují powerbanku použít i v případě, že jsou její baterie téměř vybité. Měli byste ale předcházet úplnému vybití těchto baterií, protože tento stav může vést k nenávratnému poškození powerbanky.

Je možné mobilní telefon používat i během nabíjení?

Ano, je možné používat jakékoliv zařízení během nabíjení powerbankou.

Jakým způsobem je možné nabíjet chytré hodinky?

V tomto případě vybírejte powerbanky, jejíž součástí je magnetická plošina pro Apple watch.

zpět k obsahu ↑

Závěr

S výběrem powerbaky vám pomohou odborníci v kamenných prodejnách, spolehnout se můžete i na zkušenosti spotřebitelů, kteří tyto výrobky vlastní.

Ti svoje hodnocení často uvádí v recenzích. U tohoto výrobku se vždy spoléhejte na kvalitního výrobce, protože jsou velmi často k dostání podezřele levné výrobky, které jsou často nekvalitní a mnohdy i nebezpečné.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

5 komentářů
 1. Reagovat
  Jaro 10.3.2022 v 9:16

  Dobrý den, soudím, že standardní power banky mají výstupní napětí cca 5 V, tedy zřejmě dostatečné napětí pro dobíjení fotoaparátů, mobilů, tabletů,…atd. Jsou ekonomicky dostupné i obdobné zdroje s napětím 12V ?
  Scavenger Jaro

 2. Reagovat
  Beda Ha 14.12.2021 v 14:56

  Dobrý den, u mé Powerbanky Lamax 10000 se po cca deseti nabíjecích cyklech objevují v indikaci
  stavu nabíjení pouze tři tečky. Po nákupu tam byly čtyři, což je údaj o plném nabití. Výrobce mi odpověděl takto :

  “Při dlouhém nepoužívání nejspíše došlo k poškození baterie. Bateriím a celkově elektrickým zařízením nejvíce škodí dlouhédobé nepoužívání. Chování produktu je nicméně způsobeno nevhodným chováním / zacházením s produktem.”

  Takže nevím, co si o tom mám myslet.

 3. Reagovat
  Kristýna 17.7.2021 v 13:54

  Ještě jsem nikdy nečetla tak kvalitně zpracovaný článek o powerbankách.

 4. Reagovat
  Martin 30.4.2021 v 20:29

  Každý den hodně volám, tak jsem si pořídila powerbanku. Mohu maximálně doporučit.

 5. Reagovat
  Milan 14.5.2020 v 9:29

  V žádné recenzi jsem se nesetkal s pro mne důležitým faktem. Umí se powerbanka dobíjet a vybíjet současně ? Např. při dobíjení z externího solárního panelu. Nevypíná při minimálním odběru ? U spousty powerbank jsem se setkal s tim, že při připojení zařízení s malým odběrem, typicky ostrovni zabezpečovací systém, vypíná. Ano primárně jde o dobití telefonu apod. ale možností využití je víc a je škoda když člověk používá metodu pokusu a omylu protože se k faktům nelze nikde dobrat.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz