Solární powerbanky

Solární powerbanka vám umožní dobít drobnou elektroniku při pobytu na cestách nebo v přírodě. Solární powerbanka ke svému chodu nepotřebuje elektrickou energii, k získávání potřebné energie jí stačí jen sluneční paprsky. Díky tomu jsou oblíbené u vyznavačů turistiky, campingu, cyklistiky a jiných aktivit. Výhodou je i vysoká odolnost vůči vodě a prachu, která vám umožní powerbanku používat venku, aniž byste se museli obávat jejího poškození.

Na trhu se v současnosti objevuje velké množství powerbank, proto je vhodné vědět, na co se při výběru té správné zaměřit. Nejprve si ujasněte, za jakým účelem powerbanku pořizujete a jak často ji budete používat. Od těchto skutečností se odvíjí výkon powerbanky, což je i ten nejdůležitější parametr.

Porovnat ceny powerbank

Nejlepší solární powerbanky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LAMAX Journey 12000 mAh 98 % 975 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Viking VSPW24W 92 % 1 259 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Viking SP16W 85 % 1 629 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Solární nabíječky jsou rozděleny do dvou kategorií podle toho, zda mají nebo nemají integrovanou baterii. Obě provedení má své výhody a nevýhody.

Solární powerbanka s integrovanou baterií

Výhodou tohoto typu je, že dokáže uskladnit potřebnou energii. Různé zařízení tak můžete nabíjet i po západu slunce nebo v horším počasí. S kapacitou powerbanky se však zvyšuje její hmotnost a rozměr. Tyto powerbanky mohou být doplněny o výstup, který vám umožní připojit drobnější elektroniku, ale některé umožňují připojit také autobaterii.

Solární powerbanka s přímým nabíjením

Součástí powerbanky není integrovaná baterii a zařízení tak funguje pouze podle slunečního záření. Pomocí powerbanky nabijete pouze menší přístroje jako je mobilní telefon, fotoaparát, hodinky atd. Rychlost nabíjení závisí na intenzitě slunečních paprsků. Výhodou je nízká hmotnost a skladnost tohoto typu.

Výkon

Výkon fotovoltaického panelu ovlivňuje rychlost nabíjení. Čím je výkon vyšší, tím rychleji dokáže powerbanka nabíjet. Při volbě správného výkonu se doporučuje počítat s určitou rezervou.

  • Do 20 W – solární powerbanky s nejnižším výkonem využijete při nabíjení telefonu, fotoaparátu, kamery atd. Nejméně výkonné powerbanky mají výkon jen okolo 2 W, za dostatečné lze považovat zařízení s výkonem okolo 10 W.
  • 20 W – zde již budete moci dobíjet větší zařízení jako je tablet nebo notebook.
  • 21 W – solární powerbanka vám umožní nabíjet také autobaterii.
  • 21 a více W – nejvýkonnější powerbanku můžete použít při nabíjení různých zařízení.

Kapacita

Kapacitu powerbanky je třeba sledovat u zařízení, jejichž součástí je integrovaná baterie. Díky větší kapacitě budete moci powerbanku používat k opakovanému nabíjení na jediný cyklus baterie. Tyto powerbanky poznáte především podle většího rozměru. Za dostačující se považuje kapacita okolo 5 000 mAH, díky které budete moci nabít mobilní telefon nebo fotoaparát. Kapacita víc než 10 000 mAh je vhodná k nabíjení tabletu a dalších větších zařízení.

Výstupní napětí

Výstupní napětí je parametr, který vás informuje, jaká zařízení budete moci pomocí solární powerbanky nabíjet.

  • 5V – tento výstup vám umožní připojit mobilní telefon, fotoaparátu, kamery, MP3 přehrávač, navigaci i tablet. Toto výstupní napětí nabízí většina zařízení.
  • 12V – výstup pro autobaterie

Výstupní proud

Výstupní proud je parametr, který ovlivňuje výkon a efektivitu nabíječky. Výstupní proud je označen zkratkou A. Oblíbené solární nabíječky mají výstupní proud v rozmezí 2 – 3 A. Tento proud je dostatečný pro ty, kdo potřebují powerbanku k dobíjení drobné elektroniky.

Druh solárního panelu

Zajímat by vás měl i druh solárního panelů. Solární powerbanky nabízí dva druhy solárních panelů. Ty se liší efektivitou nabíjení i životností.

  • Amorfní článek – dokáže zachytit velké množství světla. K chodu tak powerbanka nepotřebuje přímé sluneční záření. Nabíjet elektroniku můžete i za sklem. Nevýhodou je však kratší životnost článku. Počítat musíte i s nižší účinností. Výhodou je nižší pořizovací cena.
  • Krystalický článek – není schopen využít rozptýlené záření, účinný bude pouze na přímém slunci. Výhodou tohoto druhu je však vyšší účinnost a delší životnost. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Konektivita

Solární nabíječky standardně nabízí rozraní USB. Základem je rozhraní USB-A, rychlejší nabíjení zajistí rozhraní USB-C. Kromě typu se zaměřte i na počet portů. Některé nabíječky vám umožní nabíjet více zařízení najednou.

Značka

Solární powerbanky jsou stále oblíbenější, o čemž vypovídá široká nabídka na trhu. Mezi významné značky, které tato zařízení nabízí, patří Crossio, Allpowers, Speed nebo Victron. Další výběr budete mít díky značce Goal Zero, Malapa nebo Jackery.

Cena

Solární powerbanky jsou cenově dostupné a pořídit si ji může prakticky kdokoliv. Jednotlivá zařízení najdete v různých cenových kategoriích. Čím dražší powerbanku koupíte, tím větší nároky na ni můžete mít. Nejlevnější solární powerbanku můžete mít za méně než 1 000 Kč. Také tyto modely jsou vhodné k nabíjení mobilního telefonu, ale jsou vhodné spíše proméně náročné uživatele.

Náročnější budou potřebovat výkonnější zařízení, jehož cena se pohybuje od 1 500 – 3 000 Kč. Dražší jsou pak solární nabíječky, které poslouží při napájení autobaterií i větších zařízení. Cena může být v tomto případě vyšší než 6 000 Kč.

Porovnat ceny powerbank

Otázky a odpovědi

Jak dlouho trvá nabíjení solární powerbankou?

Nabíjení ovlivňuje několik parametrů. Tím nejdůležitějším je pochopitelně intenzita slunečního záření. Intenzita slunečního je v každém ročním období jiná a mění se i v závislosti na zeměpisné šířce. Délku nabíjení však může ovlivnit i úhel natočení ke slunci, nebo aktuální teplota vzduchu. V závislosti na těchto parametrech může trvat nabíjení různý počet hodin.

Jaké parametry jsou při výběru solární powerbanky nejdůležitější?

Solární powerbanky se liší svým provedením. Na základě zkušeností uživatelů byste měli vybrat takovou powerbanku, která vám umožní využívat, co možná největší plochu solárního panelu. Čím více solárních panelů bude zařízení mít, tím rychleji dokáže získat potřebné množství energie. Při výběru solární powerbanky tak věnujte pozornost nejen kapacitě, ale i počtu panelů.

Mají solární powerbanky nějaké funkce?

Solární powerbanka je poměrně jednoduché zařízení, které toho mnoho navíc nenabízí. K dispozici můžete mít například LED diodu, která vás bude informovat o stavu baterie. Powerbanka může být vybavena svítilnou, což oceníte při používání za šera.

Závěr

Solární powerbanku ocení zejména cestovatelé a milovníci turistiky. Toto zařízení vám umožní nabíjet různá zařízení, aniž byste museli řešit připojení k elektrické síti. První na co se zaměřte je typ solární powerbanky. Energii dokáže uchovat nabíječka s integrovanou baterií.

Tyto nabíječky nabízí poměrně vysokou kapacitu akumulátoru. Solárními panely je tvořena solární powerbanka s přímým nabíjením. Ta je oblíbená pro svoji dobrou přenosnost a nízkou hmotnost. Nejdůležitějšími parametry je výkon, výstupní napětí a proud.

Solární powerbanky můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org,

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Solární powerbanku jsem pořídil na cestování, protože když je pak člověk někde pod stanem, tak jaksi chybí zásuvka pro klasickou nabíječku. Takhle si člověk pomůže alternativním zdrojem energie, což je super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo