Bezdrátové nabíječky

Bezdrátové nabíječky jsou fenoménem dnešní doby. Jejich použití je velmi jednoduché, mobilní telefon stačí pouze položit na nabíjecí podložku a poté se již nemusíte o nic starat. Bezdrátové nabíječky jsou stylové, avšak jejich nevýhodou je pomalejší nabíjení, které je dáno nižším výkonem i ztrátami, které při bezdrátovém nabíjení vznikají.

Bezdrátové nabíjení funguje na principu elektromagnetické indukce, která vzniká mezi cívkami. Samotnou nabíječku pak tvoří nabíjecí plocha a kabel, který je nutné zapojit do sítě. Ve chvíli, kdy telefon na podložku položíte, dojte ihned k jeho nabíjení. Abyste však mohli bezdrátovou nabíječku používat, budete potřebovat mobilní telefon, který funkci bezdrátového nabíjení podporuje.

Porovnat ceny bezdrátových nabíječek

Nejlepší bezdrátové nabíječky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Axagon WDC-P10T 100 % 255 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. CubeNest S312 Pro černá 97 % 2 199 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Apple MagSafe Charger MHXH3ZM/A 92 % 899 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Xiaomi GDS4145GL 91 % 505 Kč Zobrazit Allegro.cz
5. FIXED MagPowerstation Alu FIXMPOS-AL-GR 90 % 1 131 Kč Zobrazit Alza.cz
6. FIXED MagPowerstation FIXMPOS-BK 84 % 999 Kč Zobrazit Smarty.cz

Drátové/bezdrátové nabíjení

Nejprve se zaměříme na jednotlivé výhody a nevýhody drátového a bezdrátového nabíjení.

  • Drátové – stále běžnější způsob nabíjení. Výhodou je vyšší rychlost nabíjení a nižší pořizovací cena. Nevýhodou je rychlejší opotřebení kabelu nabíječky a nutnost často kupovat kabel nový. Díky malým rozměrům budete moci nabíječku snadno přenášet. Za nevýhodu lze považovat i méně estetický vzhled a o něco nižší uživatelský komfort, což však zdaleka každý za nevýhodu nepovažuje.
  • Bezdrátové – ve srovnání s drátovým je bezdrátové nabíjení o něco delší. Tato technologie se však neustále vyvíjí a zdokonaluje, rozdíly tak již nejsou tak markantní, jako u prvních bezdrátových nabíječek.

Kromě toho má i velké množství nových bezdrátových nabíječek funkci rychlého nabíjení a stát se tak může, že bezdrátově mobilní telefon nabijete rychleji než drátově. Výhodou těchto nabíječek je i pomalejší opotřebení. Nevýhodou je horší přenášení, protože nabíječky mají větší rozměr. Vyšší je i pořizovací cena a počítat musíte i s velkými ztrátami energie.

Typy

Bezdrátové nabíječky mají několik podob, právě podle vzhledu je tak lze rozdělit následovně.

Stojánek

Známý také pod označením dokovací stanice je vhodný při používání v práci nebo v situacích, kdy budete chtít s mobilním telefon stále manipulovat. Díky tomu, že je mobilní telefon umístěn ve svislé poloze, budete mít dokonalý přehled o příchozích zprávách, hovorech i různých upozorněních. V dokovací stanici lze mít mobilní telefon umístěn po celý den, vždy tak budete vědět, kde se váš telefon nachází.

Nabíjecí podložka

Jednoduchá nabíječka, na kterou se mobilní telefon jednoduše položí. Ideální pro nabíjení v noci nebo třeba v automobilu. Bezdrátovou nabíjecí podložku do auta budete využívat i jako držák mobilu.

Příkon/výkon

Výkon je u tohoto zařízení tím nejdůležitějším parametrem. Výkon nabíječky přímo ovlivňuje rychlost nabíjení. Běžně koupíte bezdrátové nabíječky s výkonem od 5 – 15 W.

  • 5W – nabíječka s takto nízkým výkonem zvládne telefon nabít za cca 3 – 4 hodiny. Nabíječkám s takto nízkým výkonem byste se však měli raději vyhnout. Drátová nabíječka se stejným výkonem nabije mobilní telefon za cca 2 hodiny.
  • 10 W – tato hodnota je v současné době považována za minimum. Rychlost nabíjení je cca 2 hodiny.
  • 15 W a více – nejkvalitnější nabíječky mohou mít výkon až 18 W a zpravidla u nich můžete využívat také funkci rychlonabíjení.

Opotřebení baterie – v souvislosti s bezdrátovými nabíječky se mluví o rychlejším opotřebení baterie umístěné v mobilním telefonu. Díky tomu, že se při nabíjení baterie zahřívá až o 7% více než při používání drátové nabíječky, budete muset počítat s tím, že baterie bude mít o něco kratší životnost. Tato teorie má však řadu příznivců a odpůrců. Zatímco jedni s jistotou tvrdí, že bezdrátová nabíječka životnost baterie negativně ovlivňují, jiní tuto teorii naopak vyvrací.

Funkce

  • LED dioda – nechybí prakticky žádné nabíječce. Díky ní budete mít přehled o tom, jak nabíjení probíhá.
  • Protiskluzový povrch – upřednostnit byste měli nabíječky s textilní nebo silikonovou vrstvou. Ty udrží telefon lépe na svém místě.
  • Rychlé nabíjení – dražší nabíječky podporují funkci rychlonabíjení, která výrazně zkrátí obvyklou dobu, během níž se může telefon znovu dobít. Tuto funkci však budete moci využít pouze v případě, pokud ji podporuje i samotný mobilní telefon. Tato funkce bývá označena různě, běžně se setkáte například s označením Quick Charge, Fast Adaptive Charging nebo SuperCharge.
  • Portová výbava – bezdrátová nabíječka může být vybavena portem USB A nebo C. Použít ji tak budete moci i jako drátovou nabíječku, nebo nabíjet více přístrojů současně. Toto možnost by však měly nabízet pouze výkonnější nabíječky, u nabíječky s nízkým výkonem je kvalita nabíjení mizivá.

Značka

Ti, kdo o koupi bezdrátové nabíječky uvažují, by při výběru neměli opomenout ani na kvalitního výrobce. Značkové nabíječky jsou sice dražší, na druhou stranu však v jejich případě nehrozí, že by se nějak výrazně zahřívali a tím došlo k jejich poškození, nebo i k poškození přístroje, který je právě dobíjen. Bezdrátovou nabíječku nabízí Apple, Samsung, Xiaomi, Swissten, Epico, iOttie a další.

Cena

Jak již bylo řečeno, za bezdrátovou nabíječku zaplatíte více než za nabíječku drátovou. Ačkoliv jsou na trhu k dostání nabíječky, jejichž cena není vyšší než 150 Kč, je lepší se jim raději vyhnout. Takto levné nabíječky zpravidla nejsou tolik kvalitní a typický je pro ně výkon pouhých 5 W. Na druhou stranu můžete narazit i na akci, která umožňuje koupit levně kvalitní a výkonnou nabíječku.

Mezi nejoblíbenější patří bezdrátové nabíječky s cenou od 400 – 1 000 Kč. Jejich předností je vyšší výkon, některé funkce i líbivý vzhled. Ty nejdražší kousky pak stojí více než 4 000 Kč. Tyto nabíječky umožňují nabíjet mobilní telefony i chytré hodinky a nechybí jim ani USB vstupy, které využijete při nabíjení dalšího zařízení.

Porovnat ceny bezdrátových nabíječek

Otázky a odpovědi

Co vědět o bezdrátové nabíječce?

Ačkoliv se na první pohled zdá, že bezdrátová nabíječka přináší pouze benefity, má i toto zařízení svoje nevýhody. Tou největší jsou velké ztráty, které u bezdrátového nabíjení vznikají. Při používání přijde vniveč 40 – 50% elektřiny. Proto je stále ve hvězdách, zda se budou tyto zařízení v budoucnu využívat masivněji. Pokud by totiž bezdrátovou nabíječku využíval každý člen rodiny, byly by již ztráty opravdu velké.

Co vše je možné bezdrátovou nabíječkou nabíjet?

Nabíjecí podložky můžete využívat při nabíjení mobilních telefonů nebo třeba chytrých hodinek. Vždy však budete moci nabíjet pouze zařízení, které bezdrátové nabíjení podporuje. Zjistit si také budete muset, zda nabíječka umožňuje kromě mobilního telefonu nabíjet i další zařízení. Tuto možnost totiž standardně nenabízí každá nabíječka.

Co znamená Qi bezdrátová nabíječka?

Qi je označení, které pochází z čínského výrazu, v překladu „čí“ znamená přírodní energie. Jedná se o standart bezdrátového nabíjení. Tento standart používají nejen výrobci mobilních telefonů jako Nokia, Samsung, ale je používán i v dalších průmyslových odvětvích.

Mezi další, kteří standart Qi používají, patří například Ikea, BlackBerry, Sony a další. Qi může elektrickou energii přenášet do vzdálenosti několika centimetry. Ve chvíli, kdy zjistí, že se na nabíjecí podložce nachází zařízení určené k nabíjení, zvýší svůj výkon. V případě, kdy je podložka prázdná naopak výkon sníží a tím sníží spotřebu energie.

Závěr

Bezdrátová nabíječka je zařízení, které můžete používat doma, v zaměstnání i při jízdě automobilem. Možnost bezdrátového nabíjení podporují téměř všichni známí výrobci mobilních telefonů. Tímto způsobem můžete nabíjet mobilní telefony i chytré hodinky značky Samsung, Apple, Xiaomi nebo Huawei. Nabíjet však budete moci pouze ta zařízení, která funkci bezdrátového nabíjení podporují. Poté stačí vybrat pouze vzhled a výkon nabíječky.

Bezdrátové nabíječky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem bezdrátovou nabíječku Xiaomi a je parádní, fakt jsem nečekal, že bude tak dobrá, protože v tuto značku jsem nikdy nemíval moc důvěru. Nakonec to byla dobrá investice.

  2. No tak já jsem v tomhle totální antitalent, ale bezdrátovou nabíječku jsem sháněla pro svého bratra, který si jí přál k narozeninám. Musím říct, že vybrat něco takového je katastrofa, zvlášť když o tom nic nevíte, ale usmálo se na mě štěstí v podobě vašeho článku a já s jeho pomocí objednala AlzaPower APW-CCWF220B a uspěla jsem na jedničku, takže moc děkuji za váš článek.

  3. Mám bezdrátovou nabíječku od značky Samsung a nemohu si na ní stěžovat. Splnila to, co jsem od ní čekal a nestála ani tolik peněz.

Přidat komentář

Recenzer
Logo