Solární nabíječky

Solární nabíječku oceníte v situacích, kdy budete potřebovat dobít nějaké drobnější zařízení a nebudete mít možnost připojení na elektrickou energii. Tento typ nabíječky je tak ideálním řešením pro cestovatele či trampy. Použít ji můžete pochopitelně kdekoliv. V přírodě můžete pro dobíjení využít také běžnou powerbanku, ta má však na rozdíl od solární nabíječky značně omezenou životnost a není úplně ideální pro delší pobyt v přírodě.

Na první pohled je solární nabíječka poměrně jednoduché zařízení složené ze solárních článků, integrované baterie a výstupů určených k připojení mobilního telefonu, kamery, fotoaparátu a podobně. Při výběru hraje nejdůležitější roli výkon, jednotlivé výstupy nebo kapacita baterie.

Porovnat ceny solárních nabíječek

Nejlepší solární nabíječky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Jackery SolarSaga 100 100 % 8 490 Kč Zobrazit 4camping.cz
2. Goal Zero Nomad 20W 98 % 4 790 Kč Zobrazit Parys.cz
3. CROSSIO SolarPower 28W 3.0 63 % 2 409 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Solární nabíječka je zastoupena dvěma typy, první možností je zakoupení solární powerbanky, druhou možnost představuje solární panel. Obě zařízení jsou vyrobeny tak, aby odolaly náročnějším venkovním podmínkám, lze je pomocí klipů připevnit na batoh a představují tak ideální řešení pro delší pobyty mimo civilizaci.

Solární powerbanka

Jedná se o nabíječku s integrovanou baterií. Tu můžete dobíjet dvojím způsobem, první možnost je využít sluneční energii, druhý způsob je klasické dobíjení ze sítě. Výhodou tohoto typu je menší rozměr, nevýhodou pomalé nabíjení.

Solární panel

Jedná se o tzv. flexibilní solární nabíječku, která má větší rozměry, lze ji však poskládat na menší rozměr a je tedy vhodná pro přenášení. Předností tohoto typu je však vysoký výkon a poměrně rychlé nabíjení. Rychlost nabíjení je však velmi závislé na povětrnostních podmínkách. Energii, kterou nevyužijete, však není možné uschovat na později.

Výkon

Velikost výkonu je tím nejpodstatnějším, co vás bude při výběru zajímat. Na trhu jsou zastoupeny nabíječky s poměrně velkým rozpětím a při výběru záleží na tom, jaké zařízení budete potřebovat nabýt. Vždy je vhodné si ponechat ještě alespoň nějakou rezervu.

Podle toho, jakou elektroniku budete chtít nabíjet je možné nabíječky orientačně rozdělit do několika skupin následujícím způsobem:

Drobnější elektroniku, mezi kterou je možné zařadit například starší typ telefonu, nabijete nabíječkou o výkonu do 4 W.

Chytrý mobilní telefon, navigaci nebo malý přehrávač již bude vyžadovat nabíječku s výkonem v rozmezí 4 – 10 W.

Tablet či malý bezdrátový reproduktor nabijete pomocí 10 – 20 W.

Jestliže budete chtít dobít notebook nebo větší množství různé elektroniky, budete muset sáhnout po těch nejvýkonnějším nabíječkách s výkonem 20 a více W.

Solární panel

Čím větší bude solární plocha, tím více energie je možné využít. Kromě samotné velikosti však hraje velkou roli také účinnost. Aby nebyl výběr nabíječky tak jednoduchý, můžete vybírat hned ze dvou možností, který poskytují určité výhody, avšak mají i své nevýhody.

  • Amorfní článek – nevyžaduje přímé sluneční světlo, nabíjet se může například za sklem automobilu a výhodou je i to, že je schopen pohltit větší množství slunečního svitu. Nevýhodou je však jeho účinnost, která je udávána v rozmezí 5 – 8% a také jeho krátká životnost.
  • Krystalický článek – pro nabíjení vyžaduje přímé sluneční záření, protože není schopen absorbovat rozptýlené záření, účinnost se u tohoto typu udává v rozmezí 12 – 16 %. Tuto účinnost však dosáhne při vhodných podmínkách.

Výstupy

Výstup je parametr, který udává, co všechno budete moci pomocí nabíječky dobíjet. Nejrozšířenější a nejčastěji pořizovaná je USB 5V nabíječka, kterou využijete k dobíjení různé drobnější elektroniky, například mobilního telefonu, kamery, navigace atd.

Druhou možností jsou 12V nabíječky určené k nabíjení autobaterií, motocyklů, ale také karavanů či lodí.

Odolnost

U cestovní nabíječky by vás měla zajímat také odolnost. Během pobytu venku budete mít nabíječku připevněnou s největší pravděpodobností na batohu a nebudete mít o ní prakticky žádný přehled. Z tohoto důvodu by měla být nabíječka ideálně pogumovaná, aby odolala případnému pádu nebo nárazu. Také samotné výstupy jsou z tohoto důvodu často ukryty pod gumovým krytem.

Kromě opláštění by vás měl zajímat také stupeň krytí, který však není úplně ideální a nejčastěji dosahuje hodnot IPx4. Tato ochrana značí odolnost pouze proti drobnému dešti.

Značka

Mezi výrobce solárních nabíječek patří Victron, GoalZero, Speed, Allpowers, XD Design, Solar Power a mnohé další. Tyto výrobky jsou zastoupeny obrovským množstvím výrobků a vybrat si může skutečně každý.

Cena

Solární nabíječku koupíte již za necelých 500 Kč. V případě takto levných výrobků však nelze čekat žádné zázraky, a to vzhlede velmi nízkému výkonu.

Vhodné jsou pouze pro občasné použití a odhadovaná doba nabití mobilního telefonu je v závislosti na slunečním svitu v rozmezí 4 – 10 hodin. Mezi levnější, ale již o něco kvalitnější je možné zařadit nabíječky s cenou od 1 000 – 1 500 Kč.

Nabíječky střední cenové kategorie mohou stát od cca 1 5 00 – 3 000 Kč. Oceníte u nich větší výkon i rychlost nabíjení. Nejkvalitnější nabíječky mohou stát od 3 000 – 5 000 Kč a jsou určené pro pravidelné používání. Jestliže tuto nabíječku využijete spíše občas, bude to pro vás zbytečná investice.

Porovnat ceny solárních nabíječek

Otázky a odpovědi

Jakou kapacitu má interní baterie?

Kapacita baterie se standardně pohybuje okolo 5 000 mAh. Pro nabití mobilního telefonu využijete kapacitu cca 1 000 mAh, takže máte ještě poměrně velkou rezervu. Takto vysoká kapacita vám umožní nabít mobilní telefon i další elektroniku. K dostání jsou však i nabíječky s vyšší kapacitou.

Je možné použít solární nabíječku na nabíjení elektrokola?

K tomuto účelu vám poslouží 12 V solární nabíječky olověných baterií. Ty mimo jiné využijete pro nabíjení autobaterií, akumulátorů, klasických baterií. S jejich pomocí je možné nabít karavan, motocykl nebo loď.

Součástí těchto nabíječek není žádná baterie, využívají tedy pouze zdroj slunečního záření. Pomocí solární nabíječky s výkonem 170 W můžete elektrokolo nabít do plného stavu za 1 – 2 dny.

Je ještě nějaká možnost, jak dobít na cestách elektroniku pomocí solární energie?

Výbornou vychytávkou, kterou využijete mnoha způsoby, jsou bezesporu praktické solární batohy nebo tašky. Jsou určené nejen k nabíjení mobilních telefonů, ale vejde se do nich i tablet nebo menší notebook. Batohy jsou k dostání v objemech do 20 litrů, solární panel tvoří celou přední plochu a jejich cena bývá v rozmezí 2 – 4 000 Kč.

Závěr

Solární nabíječka je k dostání v několika typech, mezi nejpoužívanější patří 5V USB mobilní nabíječka, druhou možností je pak 12 V akumulátor. Nejdůležitějším parametrem při výběru je výkon, jestliže nabíječku využijete především k dobíjení mobilního telefonu, postačí vám model s výkonem do 10 W.

Při výběru hraje důležitou roli způsob nabíjení. Elektroniku můžete nabíjet pouze během denní doby nebo můžete naakumulovanou energii využít k dobíjení ve večerních hodinách.

Solární nabíječky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (13 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Příteli jsem koupila solární nabíječku, kterou si může snadno připevnit na batoh, když běhá po těch jeho stezkách. Funguje dobře a on je spokojený, takže to byla rozhodně dobrá koupě.

  2. Já sem si pořídil solární nabíječku z toho důvodu, že jsem každou chvilku někde v přírodě a potřebuju mít neustále fungující mobil po ruce.

  3. Koupil jsem Speed S100 a funguje skutečně moc dobře. Určitě vřele doporučuji, navíc není nijak drahá.

    • Ahoj,Jirko..:).Chtěl bych pořídit dost kvalitní sol.panel na 65l batoh pro nabíjení norm.mobilu.Galaxy a40.Prosím Tě o radu,který typ by hodně vydržel-odolnost a kvalita!Díky,Čau Piškot z Písku.

  4. Tak na dovolené to byla super pomůcka. Díky vašemu článku se mi podařilo vybrat vhodný typ.

  5. Výborná věc na cestách, hlavně když venku krásně svítí sluníčko :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo