Psací stoly

Nejoblíbenější typy psacích stolů

Psací stůl je místem, kde tráví mnoho času zejména děti a studenti. Tento nábytek bývá součástí domácí pracovny, najdete ho v kancelářích i na jiných místech. Díky tomu, že je psací stůl tak rozšířený, lze ho koupit v mnoha různých podobách i stylech. Koupit ten správný psací stůl není i díky velkému výběru nijak jednoduché.

Psací stůl je nutné vybírat podle toho, kdo u něho bude trávit čas a kde bude stůl umístěn. Jiné nároky mají na psací stůl a jiné dospívající a dospělí. Při výběru jakéhokoliv nábytku vás bude zajímat vzhled a nejinak je tomu u psacího stolu. Zvolit můžete nejen odstín, ale i tvar a délku pracovní desky, nebo výšku stolu. Důležitý je nejen výrobní materiál, ale i různé možnosti, oblíbené jsou rostoucí stoly nebo varianty s úložnými prostory.

Porovnat ceny psacích stolů

Nejlepší psací stoly

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Falco Felix 163 oak 100 % 2 780 Kč Zobrazit Swerte.cz
2. Halmar Narvik B1 černý/dub Sonoma 100 % 1 960 Kč Zobrazit Mixnabytek.cz
3. Falco Felix 482 5944 bílý oak 100 % 6 552 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Halmar Lima B1 bílý/dub sonoma 90 % 2 479 Kč Zobrazit Kancelar24h.cz
5. Halmar Fino dub woltan + Antracit 90 % 1 814 Kč Zobrazit Houseland.cz

Typy

Psací stoly mají mnoho podob a rozdělit je lze podle vzhledu, určení i specifických vlastností do několika různých kategorií.

Dětský psací stůl

Dětské psací stoly bývají označeny jako stoly rostoucí. Na rozdíl od běžných stolů umožňují rostoucí typy měnit výšku pracovní plochy podle potřeb dítěte. Díky této vlastnosti vydrží stůl delší dobu a jeho používání bude nejen pohodlné, ale i bezpečné.

Studentský psací stůl

Studenti mívají zpravidla vyšší nároky na prostor a stoly jim určené mívají z tohoto důvodu větší pracovní plochu. Na stůl se tak vejde notebook nebo počítač a nechybí ani různé poličky nebo přihrádky.

Rohový psací stůl

Oblíbenou variantou jsou právě rohové stoly, které vyplní roh místnosti a zpravidla nabízí i větší pracovní plochu či více úložných prostorů. Rohové psací stoly jsou k dostání v mnoha podobách a není nijak složité sladit tento nábytek s ostatním vybavením místnosti.

Psací stůl s nástavcem

Další oblíbenou variantou je stůl s nástavcem. Takový stůl nabídne více prostoru k odkládání různých pomůcek. Nástavec obvykle tvoří několik polic, které jsou nejen velmi praktické, ale zajímavým způsobem oživí i vzhled místnosti.

Rustikální psací stůl

Samostatnou kapitolou jsou masivní rustikální stoly. Jedná se o výjimečné kousky, které se však nehodí do každého interiéru. Rustikální stoly jsou velmi elegantní, vyrábí se především z masivu a vyžadují více prostoru. Pracovna s rustikálním stolem na vás dýchne starodávnou atmosférou, samotný stůl je velmi kvalitní a vyznačuje se opravdu dlouhou životností. Nevýhodou těchto stolů je však vysoká pořizovací cena.

PC stůl

Specifickou kategorií tvoří PC pracovní stoly, které mají přesně vymezený prostor na monitor i klávesnici a nechybí jim ani různě velká pracovní část nebo úložné prostory. Na trhu najdete i výškově nastavitelné či polohovací stoly.

Kancelářský stůl

Opět se jedná o větší pracovní stoly, které by měly umožnit umístění počítače, tiskárny a dalších zařízení. Součástí těchto stolů jsou pak různé úložné prostory nejen v podobě přihrádek či poliček, ale mnohdy nechybí ani boční kartotéka. Také tyto stoly lze velmi často polohovat.

Umístění

Umístění psacího stolu se odvíjí od velikosti domu nebo bytu. Někteří mají to štěstí, že mohou pracovní záležitosti vyřizovat v samostatné místnosti. Jiní pak musí psací stůl umístit do ložnice nebo obývacího pokoje.

Podle toho, kde bude stát, se bude odvíjet nejen jeho velikost a vzhled. Samostatnou kapitolou jsou pak dětské psací stoly, které se nachází v dětském pokoji. Ty mohou být samostatným nábytkem, nebo například součástí multifunkční postele.

Výška pracovní plochy

Pracovní stůl by vám měl umožnit zdravé sezení. Pracovní deska umístěná ve správné výšce by tak měla být prioritou pro každého. Správnou výšku stolu zjistíte jednoduše, stačí se ke stolu posadit tak, aby byla vaše chodidla celou plochou na zemi. Paže umístěné na stole pak musí svírat v lokti pravý úhel, přičemž loket bude cca 2 cm pod úrovní pracovní plochy.

Výška pracovní desky se odvíjí od výšky postavy, nejčastěji však narazíte na stoly, jejichž pracovní plocha je umístěna ve výšce od 70 – 80 cm. Za standardní se považuje výška 75 cm.

Umístění ve výšce 70 cm je vhodné pro osoby s výškou od 170 – 185 cm.

Pracovní desku ve výšce 80 cm by měli preferovat vyšší uživatelé. Dětem byste měli pořídit rostoucí stůl, který umožňuje výšku v několika úrovních nastavovat.

Materiál

Psací stoly se vyrábí z mnoha různých materiálů. Výrobní materiál ovlivňuje pořizovací cenu stolu, ale má i vliv na jeho odolnost, funkčnost i vzhled.

 • Dřevo – tradiční materiál, který se na výrobu nábytku stále používá. Dřevěné stoly jsou krásné, robustní, odolné a drahé. Ze dřeva se vyrábí především rustikální stoly, ale vybírat pochopitelně můžete i mezi psacími stoly moderního vzhledu.
 • MDF – je další velmi kvalitní materiál, který má srovnatelné vlastnosti jako dřevo. Stoly vyrobené z MDF však budou přece jenom levnější. Pod zkratkou MDF se ukrývají přírodní vlákna nejčastěji jehličnatých stromů. I v tomto případě tak nábytek vyniká velmi dobrou životností a odolností a zaujme i vzhledem.
 • Lamino – nábytek vyrobený z lamina je cenově dostupný a proto i velmi oblíbený. Kromě nižší pořizovací ceny oceníte i nižší hmotnost stolu a možnost vybírat si z mnoha různých barevných dekorů. Nevýhodou tohoto materiálu je však vyšší náchylnost k poškození.
 • Dýha – další levnější materiál, který však není určen do vlhkých prostorů. Dýha se bude vlivem vlhkosti deformovat a pozor byste tak měli dát i při údržbě stolu. Také dýha je pak více náchylná k různým mechanickým poškozením, nejčastěji se jedná o odštípnutí, protože dýha má podobu tenkého listu dřeva, který se lepí na desku z překližky.
 • Kov – kov bývá v kombinaci s dalším materiál. Z kovu je vyrobena pouze kostra stolu, pracovní deska pak může být vyrobena z jakéhokoliv jiného materiálu. Kovové stoly jsou poměrně často výškově nastavitelné, avšak nejedná se o samozřejmost. Proto si tuto možnost vždy dopředu ověřte.
 • Sklo – také sklo bývá nejčastěji v kombinaci s dalším materiálem, ale koupit můžete i celoskleněný stůl, který bává zpravidla kouřově zabarven. Výrobním materiálem je tvrzené, vysoce odolné sklo.

Funkce a možnosti

Psací stoly nabízí především zdravou a pohodlnou možnost práce a učení. Mezi moderními stoly však najdete i mnoho variant, která je specifická svými doplňkovými vlastnostmi.

 • Náklopná deska – tato funkce již byla zmíněna v souvislosti s PC stoly, avšak možnost naklopit pracovní plochu nabízí i další typy dětských, studentských či kancelářských stolů.
 • Nastavení výšky stolu – také tuto možnost nabízí velké množství moderních psacích stolů. Nastavení výšky je samozřejmostí u dětských rostoucích stolů, ale tato možnost se může hodit i dospělým uživatelům. Největší rozsah mají zpravidla PC stoly, které lze často využívat i ve stoje.
 • Úložné prostory – nezbytností jsou i úložné prostory v podobě poliček, regálů či různých kontejnerů s kolečky. Oblíbenou variantou se stává stůl s nástavbou, který využijete i jako knihovnu nebo místo, kam je možné naskládat učebnice a další školní potřeby.
 • Otvory pro kabely – na psacím stole najde svoje místo velmi často také počítač a další technika. V tomto případě přichází na řadu praktický stůl, který má speciální otvory pro vedení různých kabelů. Ty tak nebudou nikde překážet ani působit neesteticky.

Značka

Výrobců psacích stolů je velké množství, ale jakýkoliv nábytek si můžete nechat vyrobit i na zakázku. Vždy se specializujte na známější značky nebo stůl kupujte tam, kde máte jistotu, že budete moci bez potíží vyřídit jakoukoliv reklamaci. Ze známějších výrobců můžeme jmenovat Kondela, Falco, Interier Říčany, Hobis, Drewmax, Dolmar, Halmar.

Cena

Cenové rozpětí psacích stolů je poměrně velké. Nejlevnější jednoduché stoly nestojí ani 1 500 Kč, mohutné stoly z masivu mohou naopak vyjít na více než 10 000 Kč. Cena rostoucích psacích stolů se obvykle pohybuje v rozmezí 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny psacích stolů

Otázky a odpovědi

Na co se dále zaměřit?

Nejdůležitější je pravděpodobně kostra stolu. Stůl by měl být ideálně rovní, nesmí se nijak viklat. Zkontrolujte i kvalitu provedení způsob sešroubování nebo kvalitu hran. Zejména v případě levných materiálů můžete narazit na drobné mechanické poškození.

Ačkoliv je však vizuální kontrola velmi důležitá, drtivá většina psacích stolů vám domů přijde v demontovaným stavu a na různé nedostatky tak narazíte až při samotné montáži. Potom často přichází na řadu reklamace. Abyste se jí pokud možno vyhnuly, preferujte při výběru známější výrobce.

Jaké příslušenství dále dokoupit?

K psacímu stolu pochopitelně patří kvalitní židle. Nejčastěji se jedná o různou podobu kancelářských či zdravotních židlí. Dalším důležitým prvkem je pak osvětlení. Pokud není stůl umístěn přímo pod zdrojem světla, nebo je osvětlení nedostačující, budete muset pořídit i nějakou lampičku.

Co je kombinovaný psací stůl?

Pracovní plocha stolu je rozdělena na dvě části, jedna část je vyhrazena na monitor počítače, druhou můžete používat na psaní, kreslení či cokoliv jiného. Počítač lze umístit do prostoru pod stolem. Tyto stoly jsou tak velmi praktické, ale počítat musíte s jejich větší velikostí.

Závěr

Psací stoly mají mnoho podob, umístit je můžete do prostoru i rohu místnosti. Vybírat můžete mezi velkými stoly i těmi velmi malými. Velikost pracovní plochy budete volit podle vašich možností, za vhodnou velikost se považuje pracovní plocha s rozměry 150 x 70 cm.

Také výběr materiálů je poměrně velký, oblíbené jsou klasické stoly vyrobené z přírodních materiálů a moderní provedení v kovové a skleněné verzi. Při výběru stolu hraje podstatnou roli i množství úložných prostor nebo různé možnosti. Do dětského pokoje jsou nejlepší volbou rostoucí stoly, které lze dle potřeby výškově nastavit.

Psací stoly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.nabytek-aldo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem velký psací stůl i s praktickým nástavcem a využívá ho celá rodina. Moc pěkně vypadá, má praktické přihrádky i šuplíky a vejde se do něho spousta věcí.

 2. Potřebovala jsem psací stůl kvůli home office během covidu, ale nacpat ho do malého bytu byl horor. Nakonec jsem sehnala maličký rohový, který měl i regál nad psací plochou, takže se dalo pracovat. No a používám ho dodnes.

Přidat komentář

Recenzer
Logo