Jídelní stoly

Jídelní prostor se stolem tvoří srdce domova. U jídelního stolu by se alespoň 1x denně měla sejít celá rodina. Jídelní stůl mnohdy neslouží pouze jako jídelní prostor, plnit může i mnoho jiných funkcí. Menší děti si u něho mohou společně s jedním rodičem vypracovávat úkoly. Sloužit může i jako prostor pro hraní deskových her, nebo místo, kde můžete realizovat své projekty. V menších domácnostech může plnit i funkci pracovní plochy. Tento kus nábytku by prostě neměl v žádné domácnosti chybět.

Při výběru jídelního stolu budete v první řadě řešit jeho velikost a výrobní materiál. Podstatnou roli hraje i tvar stolu, který se odvíjí od místa umístění. Při rozhodování je důležité i barevné provedení a pochopitelně cena.

Porovnat ceny jídelních stolů

Jídelní prostor

Jídelní stůl by měl poskytnout pohodlí všem členům rodiny. Ve velkých bytech je to zpravidla samozřejmostí. Obyvatelé menších bytů však musí mnohdy při vytváření jídelního prostoru značně improvizovat. Jídelní stoly se liší nejen velikostí, ale i tvarem.

Možné je zakoupit stoly, u kterého se může najíst 1 – 2 osoby, na druhou stranu však můžete koupit i stůl, ke kterému může zasednout až 10 členů domácnosti. Jako nejpraktičtější řešení se jeví pořízení rozkládacího stolu. Ten může v sestaveném stavu používat 4 – 6 osob, po rozložení se může tento počet i zdvojnásobit.

Při výběru správné velikosti jídelní plochy můžete vycházet z následujícího:

  • Šířka – šířka stolu by měla být v rozmezí 75 – 100 cm, čím větší šířka bude, tím více nádob a předmětů budete moci mezi stolovníky umístit.
  • Délka – délku stolu vybírejte, podle počtu členů v domácnosti, zde platí, že každé osoba by měla mít ideálně 60 cm prostoru.
  • Výška – výška jídelního stolu bývá standardně v rozmezí 72 – 78 cm, což je možné brát jako optimální výšku. Za ideální se považuje výška 75 cm.

Doporučovaná velikost stolu pro 4 osoby je v případě alespoň 130 x 80cm, ideálně však 150 x 90cm nebo větší.

Doporučovaná velikost stolu pro 6 osob je alespoň 180 x 90cm, ideálně však 200 x 100cm a větší

Doporučovaná velikost stolu pro 8 osob je alespoň 260 x 100cm a více.

Materiál

Jídelní stoly jsou vyráběny převážně ze dřeva nebo z kovu. Mezi další materiál, které se pro výrobu jídelních stolů používají, jsou sklo nebo plast.

U stolu se zaměřte také na tloušťku jídelní desky, i zde se rozměr velmi liší. Zatímco některé stoly mají desku širokou okolo 2 cm, jiné mohou mít tloušťku i 8 a více cm. Stoly s bytelnější deskou jsou těžší, ale stabilnější.

Masiv

Masiv je tradiční a stále velmi oblíbený materiál. Tento materiál najde své místo v moderním i venkovském stylu bydlení. Výrobním materiálem těchto stolů je dub, smrk, borovice, habr atd.

Díky různým materiál se mění i barva stolu, na výběr tak máte hned několik možností, díky čemuž můžete stůl sladit s dalším vybavením v místnosti. Levnější stoly jsou vyrobeny z méně odolného měkkého dřeva, výrobním materiálem dražších stolů je odolnější tvrdé dřevo.

Dřevotříska

Dřevotříska je poměrně oblíbený materiál, běžně se používá na výrobu různého nábytku. Mezi jeho přednosti patří odolnost vůči vlhkosti, pevnost, ale především jednoduchá údržba. Nábytek z dřevotřísky je o něco levnější než nábytek vyrobený z masivu, díky moderním technologiím je však kvalita těchto materiálů srovnatelná.

Stoly vyrobené z dřevotřísky jsou různě označované, pod zkratkou LTD se ukrývají stoly vyrobené z lamina. DTD a MDF je označení pro lisovaný dřevěný materiál, který je propojen pryskyřicí.

Kov/sklo

V této kombinaci se vyrábí moderní verze jídelních stolů. Stabilní základnou stolu je kovová konstrukce. Jídelní deska je vyrobena z tvrzeného skla. Tyto stoly jsou z hlediska designu oblíbené, avšak u jídelního stolu může být tato kombinace spíše na škodu, a to zejména v případě, kdy se v domácnosti nachází malé děti.

Skleněné stoly pravděpodobně nebudete chtít zakrývat ubrusem a nevyhnete se tak častému leštění. Druhou nevýhodou je hluk, který vydávají příbory, talíře i sklenice, které budete na stůl pokládat.

Sklo je materiál, který je na dotyk chladný a vadit může i skutečnost, že vám skleněná jídelní deska neposkytne žádné soukromí. Vidět budete nohy všech stolovníků. Z tohoto důvody je možné vybrat kromě čiré desky, také sklo leptané nebo pískované.

Plast

Plastové stoly jsou zastoupeny mnoha výrobky. Celoplastové stoly jsou určené spíše k venkovnímu posezení. Do jídelny však můžete pořídit velmi elegantní stoly vyrobené v kombinaci dřevo/plast, kov/plast.

Zde máte na výběr od tradičního vzhledu po opravdu designové kousky. Tyto stoly mají zpravidla menší rozměry a jsou tak vhodné do menších bytů.

Tvar

Při výběru tvaru narazíte na stoly kulaté, oválné, čtvercové nebo obdélníkové.

Čtverec, obdélník

Čtverec a obdélník jsou praktické tvary, které uvítáte v menších domácnostech. Abyste ušetřili místo, můžete stůl přitlačit jednou stranou ke zdi, během používání stůl umístíte do prostoru.

Kruh, ovál

Tyto tvary jsou naopak ideální do velkých rodin a jídelních prostor. Stůl zaujímá své místo v prostoru, okolo něj jsou postaveny židle. Pokud nechcete řešit zasedací pořádek, bude pro vás nejvhodnější koupě kulatého stolu.

Tento tvar umožňuje přidávat židle pro další osoby, aniž by došlo k omezení určité osoby. Pokud přidáte jedno místo k sezení navíc, zmenší se prostor u stolu pro všechny rovnoměrným dílem. Před výběrem tohoto tvaru dobře zvažte, jak velký prostor můžete stolu obětovat, aniž by vám kdekoliv překážel.

Tvar nohou

Tvar nohou do jisté míry ovlivňuje pohodlí. Z praktického hlediska jsou mnohé jídelní stoly vybaveny čtyřma nohama. Tato varianta může být pro někoho zastaralá, pravdou však je, že právě tyto stoly vám poskytnou během stolování ten největší komfort.

Kromě tohoto řešení však najdete i mnohé designové vychytávky a to především u stolů s kovovou konstrukcí. Velmi častá je tzv. centrální noha, která vám neumožní nohy během jídla natáhnout.

Časté jsou i různé specifické tvary, které mohou vypadat hezky, avšak z praktického hlediska nemusí všem vyhovovat. Spojovací profily často překáží zejména osobám sedícím v čele stolu, což v konečném důsledku skončí tak, že čelní místa nebudete obsazovat.

Židle

Jídelní stůl budete pravděpodobně pořizovat rovnou s potřebným počtem židlí. Jídelní židle by měly být pohodlné, polstrované a nemělo by chybět ani vyšší opěradlo, které vám poskytne dokonalou oporu.

V některých domácnostech však upřednostňují místo klasických stolů jídelní lavice, nebo volí možnost pořízení obou variant.

Značka

Jídelní stoly jsou na trhu zastoupeny mnoha značkami. Samotná značka nehraje v tomto případě až takovou roli. Z hlediska bezpečnosti a kvality je však vždy vhodnější kupovat stůl ve specializovaných prodejnách. V těch mohou být zastoupeny dřevěné i kovové stoly značek Halmar, Hector, Signal, Kondela, Idea nábytek, vidaXL a dalších.

Cena

Malý a obyčejný jídelní stůl pro 4 osoby koupíte do 3 000 Kč. Zastoupeny jsou především stoly vyrobené z levnějších dřevin, ale koupit můžete i plastovou nebo skleněnou variantu.

Největší výběr vám nabízí cenové rozpětí 3 – 10 000 Kč. Zde si již vyberou náročnější uživatelé i početnější rodiny. Výjimkou však nejsou ani stoly s cenou do 20 000 Kč. Často se jedná o stoly vyrobené z masivu nebo stoly s velmi netradiční podobou. U těch se zaměřte především na praktičnost.

Porovnat ceny jídelních stolů

Otázky a odpovědi

Jaké výhody poskytují lavice na sezení?

Lavice poskytne prostor pro sezení více osobám. Jedná se o tradiční nábytek, který je typický pro venkovské usedlosti, chaty a chalupy, ale své místo mají i v moderní domácnosti. Kromě vzhledu jsou lavice praktické, mnohé umožňují využívat úložný prostor.

Na co ještě při nákupu jídelního stoly myslet?

Před nákupem jídelního stolu dobře zvažte i umístění stolu. Prostor, kde bude stůl umístěn, by měl být dobře osvětlen. Nad jídelním stolem by tak mělo být zavěšené světlo, které prostor stolu ideálně osvětlí.

Jaká tvar má rozkládací stůl?

Nejvíce jsou na trhu zastoupeny obdélníkové a čtvercové stoly. Koupit však můžete také oválný stůl. Stoly jsou rozdělena na dvě poloviny a přichyceny pomocí jednoduchého mechanismu.

Ten stačí před rozložením odstranit, obě poloviny stolu odtáhnout a doprostřed vložit náhradní desku, která je umístěna ve vnitřní části stolu. Poté stůl opětovně zabezpečíte. Možnost rozložení však nabízí pouze stoly vyrobené z dřevěných materiálů.

Závěr

Jídelní stůl můžete zakoupit na internetových obchodech. V pohodlí domova můžete v klidu vybrat potřebnou velikost i vhodný tvar a materiál. Výhodou tohoto nákupu je skutečnost, že nebudete muset řešit přepravu. Před nákupem se však rozhodně vyplatí navštívit nějakou prodejnu nábytku a vyzkoušet jednotlivé varianty osobně. Zde můžete vyzkoušet nejen stůl, ale i židle, bez kterých se pochopitelně také neobejdete.

Jídelní stoly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.bonami.cz, www.wuders.czwww.nabytek-trend.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Předěláváme obývací pokoj a já hledala nějaký pěkný stůl, který by sloužil zároveň i jako jídelní, protože jsme pokoj udělali jako obývák a jídelnu v jednom. Díky tomu, jsem narazila na váš článek, který mi nejen pomohl s výběrem, ale ještě mě odkázal na perfektní stůl v podobě Halmar Greg dub wotan. Díky za článek.

  2. Já sem si díky biano.cz našla parádní rozkládací jídelní stůl, u kterého může zasednout až 8 lidí, což je pro nás akorát. Navíc byl za akční cenu, takže super.

  3. Vaše informace byli pro mě užitečný, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo