Herní židle je ve své podstatě podobné zařízení jako klasická kancelářská židle. Úkolem tohoto výrobku je především zpříjemnění času, který strávíte před počítačem. Díky svému tvaru a provedení vás při hře nebo práci na počítači nebudou bolet záda ani krk a příjemné bude i samotné sezení.
Při výběru vhodné herní židle je třeba zohlednit několik parametrů. Mezi ně patří konstrukce židle, použité materiály, dostupné funkce a zajímat vás bude hlavně cena. Cena herní židle se pohybuje v rozmezí 3 – 20 000 Kč, což je poměrně vysoká investice.
A je tedy na zvážení každého, jestli tuto židli opravdu plně využije. Investice se vyplatí zejména těm uživatelům, kteří u počítače denně stráví značnou část dne. Příležitostní hráči nebo ti, kteří před počítačem stráví jen menší množství času, si vystačí s lepší kancelářskou židlí.
Pokud se rozhodnete, že se vám investice do herní židle vyplatí, bude stát před rozhodnutím, jaká židle bude pro vás to pravé. Herní židle nabízejí mnoho funkcí a lze je koupit v několika velikostech i tvarech.
Nejlepší herní židle
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | DXRacer OH/FD01/NR | ⭐ 93 % | 6 590 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Autronic KA-F01 | ⭐ 87 % | 5 390 Kč | Zobrazit | Atan.cz |
3. | CONNECT IT CGC-0600-BK | ⭐ 78 % | 4 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Komfort
Pokud pořizujete herní židli, znamená to, že hraním her strávíte opravdu velké množství času. Potom je třeba zaměřit se především na komfort, který jednotlivé modely přináší. Aby byl zážitek ze hry opravdu velký, musí být židle pohodlná i funkční.
Herní židle by měly pro pohodlné sezení obepínat tělo a ani po několika hodinách sezení by vás neměly bolet záda, krk a neměli byste cítit ani bolest hýždí. Křeslo by tedy mělo mít bederní výztuže a nastavitelnou bederní opěrku.
Pro komfort krku i páteře je vhodný nastavitelný podhlavník. Podhlavníky mohou mít různý tvar, ten však není úplně tím nejdůležitějším. Důležitá je zejména možnost podhlavník nastavit nebo úplně odstranit.
Při dlouhodobém sezení se vám může hodit i možnost sklopení sedadla až do úhlu 150°. Nejdražší židle umožňují také nastavovat opěrky na nohy.
Výplní kvalitních herních židlí je pěna, která se nachází ve všech polstrovaných částech. Nabízí větší hustotu než molitanové výplně, které se mohou časem prosedět. Díky pěně se také nebude při sezení tolik potit.
Mechanika
Mechanika je důležitá u všech typů židlí. Pomocí ní lze ovládat zdvih židle i sedák s opěrákem. To jaký typ mechaniky zvolíte, bude mít zásadní vliv na komfortu sezení, který vám výrobek poskytne.
Mechanika s permanentním kontaktem
Jedná se o nejjednodušší mechaniku, která splňuje pouze základní požadavky. Nastavit můžete zádové opěradlo, které může držet neustálý kontakt se zády. Tyto mechanismy jsou vhodné u židlí určených k občasnému sezení.
Houpací mechanika
Houpací mechanikou je vybaveno také mnoho kancelářských křesel. Jedná se o jednoduchý mechanismus, který vám umožní lehké houpání a mnohdy také zablokování v základní poloze sezení. Herní židle vybavené touto mechanikou jsou levné, ale nejsou příliš pohodlné pro dlouhé sezení.
Synchronní mechanismus
Pokročilejší mechanismus, který podporuje dynamičtější sezení. U tohoto mechanismu můžete nastavit sklon opěradla v několika polohách. Opěradlo vám bude poskytovat neustálou oporu zad a bude se přizpůsobovat vašemu pohybu. Díky tomu jsou židle vhodné i pro dlouho sedící uživatele.
Asynchronní mechanismus
U této mechaniky je možné nastavit zvlášť polohu sedáku i polohu opěradla. Polohu je možné nastavit v několika pozicích. Křesla s asynchronní mechanikou bývají obvykle vybaveny třemi ovládacími pákami. Židle umožňuje také nastavení přítlaku opěráku. I tento mechanismus umožní pohodlnější sezení.
Mechanika UP-DOWN
I tato mechanika umožňuje nastavení výšky opěrky pomocí ozubeného mechanismu, což je pohodlnější způsob nastavení.
Loketní opěrky
Také loketní opěrky by měly umožňovat volit různou polohu. V případě, že vyberete židli s fixními opěrkami, nebude sezení tak komfortní a může se vám dokonce stát, že židle bude mít opěrky oproti stolu velmi nízko, což může dlouhodobé sezení znepříjemnit. Opěrky by měly umožnit nastavení do stejné výšky, jako je deska stolu.
Ve většině případů je možné opěrky natavit vertikálně, lepší křesla umožňují i horizontální nastavení do několika směrů. Tyto židle se tak přizpůsobí všem druhům sezení i opírání loktů. Na výběr máte z několika možností nastavení opěrek.
Nejlevnější židle dovolují nastavit područky pouze do výšky. 2D područky nastavíte do výšky a využít můžete také možnost rotace horní části.
Pokud využijete také horizontální posun dopředu a dozadu, vybírejte židle, které disponují 3D područkami. A největší komfort vám přinesou područky 4D, které kromě již zmíněného umožňují také horizontální posun nahoru a dolů.
Sedák
U sedáku je dobré zohlednit materiál i to, zda je možné nastavit také jeho polohu a hloubku. Některé židle umožňují nastavit také odpružení sedáku, kdy židle vlastně kopíruje váš pohyb. Pokud se při sezení potíte, vybírejte židli, která má v sedáku zabudované aktivní větrání.
Nosnost
Herní židle se vyrábějí v několika nosnostech. Základní typy mají nosnost většinou 105 kg. K dostání jsou pak židle, které mají nosnost 120, 140 a více kilogramů. S nosností souvisí také to, jak je židle široká a v jaké vzdálenosti od sebe se nachází opěrky na ruce. Vhodné je tak upřednostnit fyzický nákup, kdy si můžete sezení na židli vyzkoušet.
Konstrukce
Aby židle něco vydržela, měla by být její kostra vyrobená z kovu. Ocelová rám slouží jako pevná základna pro celou židli. Stojan je pak obvykle zakončen pevným ocelovým křížem s kolečky.
Herní židle by se měla snadno skládat a všechny části do sebe musí přesně zapadat. Opěrky rukou nebo části, na kterých nezávisí stabilita židle, pak mohou být vyrobeny z plastu.
Důležitá jsou také kolečka, kterými jsou herní židle vybavené. Příliš tvrdá kolečka nejsou vhodná na dřevěné typy podlah a hodí se spíše na koberec. Na dřevěné podlahy jsou nejvhodnější pogumovaná kolečka.
Materiál
Na kvalitu židle a komfort při sezení má vliv také materiál, z kterého je židle vybavená. Základní židle jsou podobně jako kancelářské vyrobené z klasické tkaniny. Pro náročnější hráče jsou k dostání židle z ergonomické síťoviny, která je pohodlná i prodyšná.
Nejlepší židle jsou pak vyrobeny z kůže nebo koženky. Tyto židle vypadají velmi luxusně a jednoduchá je i jejich údržba. Nevýhodou kůže je však to, že nepatří k prodyšným materiálům a není tedy vhodná pro hráče, kteří se při hře zapotí.
Vzhled a design
Vzhled je zřejmě to první, co vás bude při výběru zajímat. Další parametr při výběru židle ve většině případů přijdou na řadu až poté, co vám některý výrobek padne do oka.
Není však vhodné upínat se pouze na design, ale raději upřednostnit pohodlí a funkčnost. Na trhu je k dostání velké množství herních židlí, vybírat můžete z mnoha barev.
Funkce
Herní židle nejsou vybaveny mnoha funkcemi. Některé umožňují podsvícení a vybavené mohou být například elektrickým větráčkem nebo držákem na pití. Některé židle vám mohou poskytnout také masáž v několika různých módech. Tyto křesla jsou napájena pomocí USB kabelu.
Značka
K oblíbený patří židle DXRacer, Genesis, CZC, Sedia, Connect, G-Racer, Red Fighter, Halmar, Evolveo a jiné.
Cena
Cena hracích židlí je poměrně vysoká. Nejlevnější židle je možné pořídit za cca 3 500 Kč. Jsou vhodné pro občasné sezení, využít je můžete při hře, v kanceláři a lze vybrat i modely vhodné do dětského pokoje.
Větší pohodlí vám přinesou židle, které pořídíte v rozmezí od cca 5 – 8 000 Kč. Tyto židle mají větší nosnost, jsou vyrobené z prodyšných materiálů a narazit můžete na modely doplněné o chladicí ventilátor.
Pokud sezením strávíte opravdu značnou část dne, vyplatí se vám investice do křesel, jejichž cena se pohybuje kolem 10 – 15 000 Kč. Nejdražší křesla vás pak vyjdou i na 20 000 Kč.
Údržba
Herní židle stejně jako ostatní vybavení domácnosti vyžaduje pravidelnou údržbu. Během sezení se vám může lehce stát, že židli polejete nápojem nebo vám na ní upadne kousek jídla.
Pravidelná údržba spočívá u utírání prachu na pevných částech židle. Polstrování je třeba vysávat vhodnými nástavci, které se dostanou do všech částí. Tím se většina nečistot nedostane dovnitř židle.
V případě, že se na polstrování objeví skvrna, je vhodné čištění zbytečně neodkládat. Čerstvou skvrnu odstraníte mnohem lépe, než tu, která je už několik dní stará.
Pokud tedy na židli něco vylijete, hned to vytřete papírovým kapesníkem nebo utěrkou. Skvrny se vždy čistí směrem od kraje doprostřed, aby nedošlo k jejich zvětšení. V případě mastných skvrn si vezměte na pomoc běžný kuchyňský prostředek na mytí nádobí.
Na skvrny od barvy, inkoustu nebo fixu je třeba použít vhodný čistič s rozpouštědlem. Ten by ale neměl být příliš agresivní, aby nedošlo k poškození barvy nebo potahu.
Při nákupu židle si u prodejce ověřte, zda je možné potah čistit vodou, protože tento způsob není vhodný pro všechny typy materiálů.
Otázky a odpovědi
Jak dlouhodobé hraní her škodí zdraví?
Při dlouhodobém sezení bývají uživatelé ohroženi nadváhou i obezitou. Vzniknout však mohou potíže i s pohybovým systémem. Časté je také poškození zraku i kardiovaskulární nemoci.
Kdy se ze hry stane závislost?
Závislostí se označuje chronická porucha, kdy hráč začíná ztrácet kontrolu nad svých chováním a není schopný hru přerušit, aniž by pociťoval nepříjemné pocity. Osoby závislé na hře bývají velmi často unavení a podráždění.
Dochází také omezování kontaktů s ostatními osobami, mohou se projevit problémy v partnerských vztazích, zaměstnání i škole.
Co je zdravé sezení?
Tento pojem je velmi zavádějící, protože zdravé sezení ve své podstatě neexistuje. Kvalitní židle však mohou díky svému tvaru a možnostem výrazně omezit zdravotní komplikace, které dlouhodobé sezení přináší bez ohledu na to, jak kvalitní židli vlastníte.
Závěr
Herní židle vám stejně jako kancelářské přinesou vysoký komfort při dlouhodobém sezení. Tyto židle jsou vzhledově velmi podobné kancelářským, jejich pořizovací cena je však vyšší a herní židle přináší svým uživatelům větší komfort při používání.
Ani tato židle vám však neposkytne zdravé sezení a nenahradí kontakt s blízkými osobami. I zde platí pravidlo všeho s mírou.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Zvyknul jsem si a zdravotní židli. Mám Adaptic a za klasickou herni židli bych už neměnil.
Já bych nejraději bral herní židli i s chladničkou, ale zatím jsem spokojený s Evolveo Ptero ZX Cooled, která má masážní funkce a ještě zabudované ventilátory, aby se ochlazoval prostor, kde se sedí. Je to naprostá pecka, jsem z ní nadšený a dokonce už jsem v ní i několikrát usnul a skvěle se vyspal, takže mohu za svou osobu jednoznačně doporučit.
Moc díky za článek. Právě si chci koupit novou herní židli a už vím proč skoro u každé píši 4D.
Nedávno jsem se rozhodl investovat do zbrusu nové herní židle, protože hraním na počítači trávím dost času a v té klasické mě bolí záda. Dal jsem na váš článek a zvolil Diablo X-One a je super.
Díky covidu jsem musel pracovat na home office a klasická židle mi málem odrovnala záda. Pořídil jsem si herní židli DXRacer kvůli pohodlí a rozhodně sem dobře udělal, protože to sezení celý den je naprosto úděsné, ale teď mě přestala zlobit jak záda, tak krční páteř.
Mám doma už dlouho tento typ Playseat Challenge RČ: 985512/2596. 00002.
Pro mě účel herní židle není ani o tom ať se nenudím, ale hlavně si nechce dodělat už tak dodělané záda :D Tak mám zdravotní židli Adaptic. Ale jde spíš o to, že asi každá pořádná zdravotní židle je lepší než jakákoli herní.
Pracuji z domova a zvolil jsem teda herní židli a jsem zatím spokojený, kdyžtak si koupím zdravotní pokud mi nebude vyhovovat, ale zatím jsem spokojený.
Já koupil zdravotní Adaptic. Zatím se mi totiž sedělo líp na zdravotní židli než herní.
Myslím si, že tento článek určitě všem pomůže s výběrem správné herní židle.
Mě velice pomohl, ale nakonec jsem šláhla po zdravotní židli.