O výhodách robotického vysavače, vás určitě nemusíme přesvědčovat. Vždyť je to šikovný a velmi výkonný pomocník, který pracuje za vás a tím šetří vás drahocenný čas, který tak můžete věnovat své rodině, přátelům nebo sami sobě. Faktem je, že sice nedokáže na 100 % nahradit klasické podlahové vysavače, přesto ale má své kvality, na které nedá většina lidí dopustit a snadno si najde místo v mnoha domácnostech.
Každý model se může pochlubit silnými a slabšími stránkami, různým výkonem, kapacitou a samozřejmě i cenou. Co je pro výběr robotického vysavače zásadní, na co se zaměřit a čemu věnovat pozornost? S tím se vám pokusíme pomoci prostřednictvím našeho malého manuálu, do kterého jsme se snažili zaznamenat vše, co je při výběru robotického vysavače zásadní a nejdůležitější.
Musíme si uvědomit, že robotický vysavač je vhodný spíš na udržovací úklid, rozhodně nedokáže úplně nahradit manuální vysávání. Rozhodující je množství nečistot, které vaše domácnost vyprodukuje. Na drobečky a menší nečistoty je ideální, stejně jako na chlupy od zvířat, ale velké kusy rozhodně nesebere, protože by se mohl poškodit.
K velkému plusu patří možnost tzv. udržovacího úklidu, kdy nastavíte časovač tak, aby robot uklízel každý den a vy tak vždy přijdete do čistého prostředí. Skvělým pomocníkem je v těch domácnostech, kde žijí starší lidé nebo osoby s omezenou pohyblivostí.
V takovém případě je robotický vysavač ideální volbou, protože odpadá nutnost tahat těžký vysavač. Tento druh vysavačů je vhodný také pro alergiky, zejména modely s HEPA filtrem. Prašnost prostředí je celkově nižší a eliminují se alergeny i mikroby v ovzduší.
Nejlepší robotické vysavače
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Roborock S5 Max | ⭐ 97 % | 8 849 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Roborock S6 | ⭐ 95 % | 7 964 Kč | Zobrazit | Apollos.cz |
3. | iRobot Roomba i7 | ⭐ 93 % | 10 313 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | TESLA RoboStar T60 | ⭐ 92 % | 4 799 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
5. | Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop | ⭐ 90 % | 3 459 Kč | Zobrazit | roboticky-vysavac |
Jak funguje robotický vysavač?
Ve spodní části vysavače jsou dva velké rotační kartáče, jejichž úkolem je nametat prach a různé nečistoty rovnou do sacího otvoru. Počet kartáčů záleží na vybraném modelu, mohou být dva nebo jen jeden. Tyto kartáče mohou být gumové či štětinové, ale ideální je, pokud disponuje jedním gumovým a druhým štětinovým.
Pokud jde o gumový kartáč, ten si hravě poradí s hrubšími nečistotami, zatímco štětinový kartáč se hodí na koberce, ale také na tvrdé podlahy, kde zatočí s prachem, vlasy a chlupy z vašich domácích mazlíčků. Tento druh kartáče má tu nevýhodu, že ho musíte nejlépe po každém vysávání očistit a zbavit ho namotaných nečistot. Na trhu narazíte i na takové modely robotických vysavače, které mají pouze jeden jediný rotační kartáč, a to kombinovaný.
Počítejte s tím, že u modelu, jenž je vybaven jen gumovými kartáči, bude pohyb po podlaze trochu hlučnější, jak guma oplácává tvrdý povrch. Velikost rotačních kartáčů je ve standardu asi 17 cm a nejčastěji se vyskytují u kulatých modelů mezi kolečky. Robotické vysavače ve tvaru písmene D (jako je třeba HOBOT LEGEE-668) mají kartáče na rovné straně, takže ve finále mohou dosahovat velikosti až 27 cm.
Pohyb jednotlivých vysavačů závisí na typu/druhu navigace. Ty, které mají laserovou a kamerovou navigaci fungují systematicky a pohyby jsou koordinované, navíc se po nabití dokáže robot vrátit na původní místo a pokračovat v úklidu tam, kde skončil. V případě naprogramovaných pohybů či u infračerveného paprsku, nejsou sice pohyby vysavače nijak systematické, ale dosahují často lepších čisticích výsledků než ty prvně jmenované.
Když tedy budete kupovat robotický vysavač, všímejte si i úspěšnosti uklizené plochy (v %). Ideální je, když je úspěšnost vyšší než 90 % (jako u vysavačů iRobot Roomba). Skvělá je také virtuální stěna, která po aktivaci vytvoří hranici pro pohyb robota, podobně jako magnetické pásky. Ty ovšem nejsou tak praktické, neboť se musí položit na zem, zatímco virtuální stěna funguje na bázi neviditelných paprsků, které robot vysílá a ty mu pak brání v pohybu mimo vyhraněnou zónu.
Oproti úklidu s klasickým podlahovým vysavačem, je robot pomalejší a uklizení jedné místnosti o velikosti 25 m2 může zabrat 20 – 60 minut, to záleží na zvoleném modelu robotického vysavače. U většiny robotů jsou HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air Filter), ty patří k nejúčinnějším a dokážou zachytit až 99,97 % částic.
Z čeho se robotický vysavač skládá/Čím je tvořen?
Jednotlivé modely robotických vysavačů se sice liší svým designem i funkcemi, ale pevné části jsou v podstatě stejné u všech. Odlišný je počet jednotlivých částí a také se některé mohou vyskytovat jen u modelů, které patří do vyšších cenových kategorií. Z obecného hlediska je vysavač tvořen těmito základními částmi.
- přední řídící kolečka
- boční přimetací kartáč (některé modely mají dokonce dva)
- hlavní kola
- akumulátor (baterie)
- ovládací tlačítka (na zapínání)
- hlavní rotační kartáče
- sběrná nádoba
- filtr
- UV lampa
- vlhká stěrka (jen u vybraných modelů)
Výhody/nevýhody robotických vysavačů
Dá se říci, že největší výhodou je jeho samostatnost, kdy pracuje i když nejste doma, navíc zcela potichu, takže šetří váš čas i sluch. Nevýhodou je zejména kapacita sběrných nádob, která se většinou pohybuje kolem 500 ml, takže se musí vysavač častěji vyprazdňovat, a to zejména pokud máte v domácnosti mazlíčka a robotický vysavač pravidelně vysává zvířecí chlupy.
Další nevýhodou je, když má domácnost na podlahách černé koberce. Robotické vysavače totiž černou barvu vyhodnocují jako tzv. rozdíl výšek, takže si pak jejich systém myslí, že mohou spadnout stejně jako ze schodů. Běžné je, že na černé koberce nevjedou. Naštěstí jde technologie stále kupředu, stejně jako navigace a tento problém se postupně odstraňuje.
Poslední, ale neméně důležitou nevýhodou je sací výkon, ten je nižší než u klasických vysavačů. Na tvrdé podlahy fungují skvěle a jsou velmi účinné, zatímco u koberců už mají trochu problémy, podobně jako u úzkých prostor, kam nemají šanci se dostat.
Jak vybrat robotický vysavač?
Povrch/Typ podlahy
Robotické vysavače fungují nejlépe na tvrdých podlahách – linoleum, parkety, plovoucí podlaha, dlažba atd. Pokud jde o koberce, zvládnou ve většině případů jen ty, co mají krátký vlas, nejlépe do délky 1 centimetru. U koberců s delším vlasem hrozí zaseknutí robota a následné násilné vyproštění, podobně jako u koberců s třásněmi, pokud ovšem vysavač nedisponuje systémem AntiAngle, který tomu zabrání. Na trhu samozřejmě narazíte i na takové modely, které si poradí i s koberci, které mají delší vlas.
Když máte doma hladký povrch, bude se vám hodit robotický vysavač vybavený mopem, jehož antistatická látka zachycuje i ty nejjemnější prachové částice. V obchodě si pohlídejte tzv. mopování, které může být nasucho, tehdy se prach jen stírá nebo namokro, kdy robot i vytírá a má k tomu ve výbavě také nádobu na vodu.
Orientace v prostoru
V případě orientace v prostoru, je hlavní, jestli zvolíte levný či dražší robotický vysavač. U těch levnějších většinou nebývají senzory ani kamery, takže nemá prostředky pro zmapování prostoru, aby měl podle čeho uklízet. Takové modely mají nejčastěji vlastní algoritmus, podle něhož se následně pohybují po jednotlivých místnostech.
Pokud ovšem tento algoritmus nemají, jsou jejich pohyby při úklidu podlahy náhodné, což je značně neefektivní. Levné modely nemívají ani senzory, ale jen nárazníky, díky nimž poznají, jakmile dojde ke kolizi, že mají změnit směr. Bohužel pro některé křehké předměty, jako jsou třeba vázy, může být tento kontakt i v malé rychlosti velmi negativním průvodním jevem.
Dražší modely, jejichž cena začíná od 5 000 Kč výš, už jsou součástí výbavy senzory, kamery i lasery, ty umožňují robotickému vysavači bezproblémovou orientaci v prostoru.
Zábrany
Když budete chtít vysavači vymezit prostor, po kterém se bude pohybovat, vytvoříte mu jednoduše virtuální zábranu. K nejlevnějším verzím zábran patří magnetické pásky, ty se jednoduše nalepí na podlahu, aby je mohl robot zaregistrovat. Nevhodné je jejich umístění pod kobercem, kde nemá vysavač šanci je zaregistrovat.
Virtuální zeď je sice o něco dražší záležitostí, ale pokud už jí nějaký robotický vysavač jednou ve výbavě má, rozhodně se jí naučte používat. Je to mini zařízení, jež vysílá infračervený paprsek tvořící neviditelné zábrany, které robot nikdy nepřekročí.
Funkce virtuální zdi
Dalším možným řešením je tzv. virtuální maják, fungující na stejném principu jako virtuální zeď, jen s tím rozdílem, že se nastaví určitý interval, kdy se má zábrana deaktivovat a robotický vysavač je vpuštěn i mimo vymezený prostor. Díky tomu je úklid efektivnější.
Přizpůsobení prostředí
Pro pořízení robotického vysavače je ideální taková domácnost, která má co nejméně zastavěnou plochu, kde nehrozí, že se bude robot zasekávat v úzkých mezerách mezi jednotlivými kusy nábytku nebo naopak neustále narážet do křehkých předmětů. Důležité je, změřit si výšku všech prostorů, jak pod postelí, tak sedací soupravou i ostatními kusy nábytku.
Jakmile totiž pořídíte vyšší vysavač, než je tento prostor, může se na takových místech robot snadno zasekávat. Pro správné fungování robota je ideální mezera mezi jednotlivými kusy nábytku minimálně 1 metr.
To samé platí i u nabíjecí stanice, ta musí být umístěna na snadno dostupném místě u elektrické zásuvky a kolem ní by měl být dostatečný prostor, aby do ní mohl vysavač bez problémů zaparkovat, až se bude potřebovat nabít.
Rozložení práce
Je běžné, že robot nezvládne vysát celý byt najednou, za což nemůže malá nedostačující kapacita baterie či sběrné nádoby, ale nedostatečná orientace v prostoru. Řada modelů totiž bývá po přejetí do další místnosti lehce zmatená a úklid je pak značně neefektivní.
Jakmile vysavač zakoupíte, naplánujte jeho první spuštění tak, abyste byli doma. Snadno tak poznáte, jak se v které místnosti orientuje, které místo mu dělá problém, u jakých překážek se zasekne či kudy vůbec neprojede. Tyto poznatky pak využijete například při nastavování virtuální zdi.
Pohyb
Ten si snadno nastavíte nebo se musíte spoléhat na ty přednastavené. V podstatě se pohyby robotického vysavače dají snadno vypozorovat, takže se pak můžete sami rozhodnout jak ho směrovat, pokud je to možné. Ve většině případů je jedno, jestli se robot pohybuje v pásmech či kruzích, úklid je i tak efektivní. Výhodou jsou dražší modely, kde je vzorec pohybu volen automaticky a vždy se přizpůsobuje samotnému rozložení místnosti.
Filtrace
Filtrace je důležitá u každého vysavače a stejně jako u těch klasických podlahových, se za nejspolehlivější a nejúčinnější považuje HEPA filtr, které rozlišujeme podle jednotlivých úrovní. Faktem je, že i ten nejslabší HEPA filtr zvládne vychytat velké množství nečistot. Klasikou je HEPA 11, ale jsou samozřejmě i mnohé další.
Někteří výrobci používají své vlastní filtry, ale v mnoha případech nejsou tak účinné jako právě HEPA. Tento typ filtrace je vhodný hlavně u alergiků, astmatiků a domácnosti, kde žijí rodiny s dětmi. Vhodné je, když se filtr jednou za čas vymění, aby nedošlo ke ztrátě kvality. Nejlépe v rozmezí 3 až 6 měsíců. Některé modely vysavačů mají tu výhodu, že je jejich filtr omyvatelný vodou.
Dobíjení/Kapacita baterie
Maximální doba vysávání závisí právě na kapacitě baterie. Obecně lze říci, že čím je kapacita baterie vyšší, tím větší plochu je vysavač schopen zvládnout na jedno nabití. Většina robotických vysavačů se sice po nabití dokáže vrátit zpět tam, kde jim došla energie a pokračovat ve vysávání, ale je nutné počkat až několik hodin, než se akumulátor znovu nabije.
Pokud tedy máte opravdu velké prostory, zaměřte se i na tento parametr. Často se stává, že levnější model se může vybít dřív, než vůbec stihne dojet k nabíjecí základně, což by se ovšem u dražších modelů, v ceně nad 10 000 Kč stávat neměl a pokud k tomu bude docházet, je něco v nepořádku a bude potřeba navštívit servisní středisko.
Základna
Nepostradatelné místo pro každý robotický vysavač. Neustále je zapojená do elektrické sítě, aby se v ní mohl robot kdykoliv znovu dobít. U některých modelů je v této základně dokonce zabudován malý vysavač, ten při dobíjení akumulátoru vyprázdní sběrnou nádobu.
V mnoha případech nejsou levné modely vybaveny funkcí pro automatický návrat do nabíjecí stanice, a pokud se vybijí, zůstanou na tom místě, kde jim došla energie a musíte je dát nabít. Lepší je proto volit takový model, který touto funkcí disponuje. Jestli chcete udržovat podlahy jen v jednom určitém pokoji, pak si vystačíte i s nejlevnějším robotickým vysavačem.
Náklady
Podobně jako je tomu i u jiných spotřebičů, ani v tomto případě se otázce nákladů nevyhnete. V první řadě je třeba počítat s pořizovací cenou. Ta se může v závislosti na typu robotického vysavače, jeho funkcí atd. vyšplhat až nad 10 000 Kč.
Existují i takové modely, jejichž cena se blíží téměř k hranici 30 000 Kč. Samozřejmě, že je nutné počítat i s určitými náklady, souvisejícími s provozem takového vysavače. Co potěší je, že se nejedná o žádné horentní sumy, takže nehrozí žádná větší zátěž pro váš rodinný rozpočet.
Spotřeba
Není to sice ten nejdůležitější údaj, přesto ale není na škodu, když se podíváte na to, kolik takový robot vlastně spotřebuje elektrické energie. Dá se říci, že ve většině případů je spotřeba u malých spotřebičů opravdu minimální, navíc se robot nabíjí například jednou za dva dny, někdy ani to ne, takže je to jen minimum elektřiny, které skoro ani nepoznáte.
Filtry, kartáče, baterie
Když už teď víte, že za elektrický proud zbytečně neutratíte, je dobré se zaměřit na různé prvky, které přímo souvisí s provozem robotického vysavače a občas je nutné do nich nějaké ty finance investovat. Jednou za 3 až 6 měsíců je dobré vyměnit filtry.
V některých případech, kdy je robot využíván jen příležitostně, stačí výměna i jednou ročně. To samé pak platí u kartáčů, jejichž opotřebení si rovněž vyžádá výměnu jednou do roka. Taková akce vás vyjde asi na 300 až 500 Kč, což je oproti sáčkům do klasického podlahového vysavače opravdu minimum.
K vyšším investicím patří jednoznačně výměna baterie. Pokud jde o levné modely, tam je její životnost tak 1 – 1,5 roku, zatímco u dražších robotických vysavačů může vydržet 2 – 4 roky, u některých modelů dokonce i 5 let.
Mezi nejčastější závady patří právě znečištění filtru, více v tomto článku.
Kapacita baterie/nádoby
Během nabíjení je dobré porovnat dobu nabíjení s dobou provozu. Obecně lze říci, že čím je tento poměr nižší, tím má baterie kapacitu vyšší. U sběrné nádoby je samozřejmě lepší větší kapacita. Čím menší bude nádobka, tím méně efektivní je i samotný úklid.
S větší nádobou nemusíte vysavač tak často vyprazdňovat, což je skvělé zejména u prostornějších bytů či domů. Na větší plochy či nepořádek je lepší volit kapacitu nádoby minimálně 0,5 litru. Zejména pokud jde o domácnost, kde jsou i zvířata.
Hlučnost
S hlučností to není žádná tragédie, protože robotické vysavače jsou poměrně tiché, takže o nich během jejich činnosti v podstatě ani nevíte, maximálně když vám prosviští třeba kolem nohy. Oproti klasickým vysavačům jsou tišší z toho důvodu, že nemají tak velký sací výkon.
Nejtišší modely mají hlučnost do 50 dB, zatímco u těch hlučnějších je to více než 60 dB. Nutno připomenout, že tato hodnota je většinou startovní pro běžné vysavače. Když zvolíte opravdu tichý model, klidně ho lze načasovat, aby uklízel i ve večerních hodinách nebo kdykoliv, kdy jste doma.
Výkon
Jak už jsme několikrát nadhodili, nejsou na tom robotické vysavače s výkonem nějak na špici. Tak jako tak, se mezi nimi vyskytují dost výrazné rozdíly, přičemž skutečná kvalita vysávání se odvíjí spíš od samotné konstrukce vysavače, než od jeho výkonu.
Konstrukce, které výrobce nevěnoval příliš pozornosti a jednoduše jí odbyl, takže ani jednotlivé části příliš dobře nesedí pohromadě, nebude zrovna dobrým základem pro nějaký super úklid a nepomůže ani maximální výkon. Čím kvalitnější je tělo robota, tím lepší je i jeho výkon.
Vybavení/Příslušenství a funkce
Každý robotický vysavač dostane do výbavy určité funkce, které mají většinou co dočinění s jeho mobilitou. Patří sem třeba zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek. Oblíbená je také dezinfekce pomocí UV-lamp, o kterých většina výrobců tvrdí, že jsou schopné zlikvidovat až 99 % bakterií, což s ohledem na malou plochu lampy není zaručeno na 100 %. Takový vysavač je většinou označen jako robotický vysavač s UV světlem.
Senzor proti pádu ze schodů
Nejlépe hodnocenou funkcí je tzv. plánovaný či odložený úklid, jež najdete u vybraných modelů. Některé vysavače umožňují nastavit na každý den jiný čas, zatímco u ostatních je úklid nastaven vždy na stejnou hodinu. Připomínáme, že momentálně je možné, aby vysavač uklízel pouze jednou za den, vícekrát to zkrátka ještě nejde.
Různé modely disponují větším počtem úklidových režimů, jež se rozlišují podle pohybu. Snadno tak narazíte na Cik-Cak, Spiral, Along Wall atd. Samostatným pohybem je pak tzv. Autocleaning, ten je kombinací všech jednotlivých pohybů dohromady. Určitě nebude na škodu, když vám připomeneme, že úklidové módy a režimy, jsou jen lákadlem každého výrobce, aby právě jejich vysavač byl tím, který si vybereme. Není to však parametr, na jaký se bere při nákupu ohled, právě naopak.
Běžný robotický vysavač si vystačí se 2 uklízecími režimy, a to s Autocleaning, ten se po vysávání prostoru postará nejlépe a pak SPOT, který v podstatě simuluje lopatku se smetáčkem. Funkce SPOT tak aktivuje uklízecí režim, během něhož se uklidí vámi vybrané místo, na kterém je vyšší koncentrace nečistot. Oproti tomu Dirt Detect je funkce, která se sama aktivuje tehdy, narazí-li během úklidu na určitou část plochy, na níž je opravdu velké množství nečistot.
Program SPOT
Rotační kartáče
Bez rotačních kartáčů by byl takový robotický vysavač absolutně bez účinku, proto dbejte na to, aby je vždy měl ve výbavě. Jsou velkými pomocníky při nametání nečistot k sacímu otvoru. Dá se říci, že jsou takovou příjemnou kompenzací nízkého výkonu. Skvěle si poradí s vlasy, ale také s chlupy zvířat. Úklid je efektivní jak u tvrdých podlah, tak na kobercích.
Vybrané modely disponují i gumovými kartáči, případně samočisticími. Velkou výhodou jsou boční kartáče, ty hravě očistí nábytek i zdi od veškerých nečistot a prachu. Existují i modely se speciální lištou, určenou na vysávání u zdi, ta zajistí dokonalý výsledek během úklidu.
Rotační kartáče u vysavače iRobot Roomba
Funkce automatického nabíjení a dokování
Důležitou roli při výběru robotického vysavače hraje i funkce automatického nabíjení a dokování, kdy robot sám rozpozná, že se blíží jeho vybití a automaticky zamíří k dokovací stanici/základně, kde se dobije.
Automatické dokování pak značí, že jakmile vysavač dokončí úklid, zajede zpět do dokovací stanice. Určitě by nemělo docházet k tomu, že se robot někde vybije a vy ho pak budete hledat, abyste ho dali nabít. Mnoho modelů takové funkce nemá, takže se zaměřte raději na ty, které je mají.
Automatické nabíjení a dokování
Funkce pokračování v úklidu
Jednou z funkcí, která přímo souvisí s dokováním robotického vysavače, je i pokračování v úklidu. V podstatě jde o to, že robot se v určitém místě zastaví, aby dojel zpět do dokovací stanice a dobil akumulátor, čímž přeruší úklid.
Díky této funkci se po načerpání energie dokáže vrátit zpět na stejné místo, kde předtím skončil a pokračovat až dokud úklid nedokončí. Nehrozí tak, že by zůstala část místnosti neuklizená, nebo by vysavač zbytečně uklízel stejný prostor vícekrát.
Senzor pro detekci nečistot
Funkce Dirt Detect funguje tak, že kontroluje, aby nezůstávala za vysavačem znečištěná místa, navíc dokáže rozpoznat, kde je prostor s větší kompenzací nečistot. Takovému místu se pak robot věnuje delší čas, než je tomu u běžného úklidu a to tak dlouho, dokud daný prostor nevyčistí.
Akustická a optická detakce nečistot
Sada na čištění vysavače
Pravidelná očista kartáčů a vnitřních součástí vysavače je nezbytnou činností, jinak by se robot zanášel a úklid by se stával čím dál tím méně efektivním. Většinou si vystačíte s tím, co máte doma, ale řada modelů má mezi příslušenstvím speciální sadu na čištění, se kterou vše vyčistíte rychle a jednoduše.
Dálkové ovládání
Některé modely mají k dispozici dálkové ovládání, ovšem s ohledem na to, že si v řadě případů načasujeme úklid robota na dobu, kdy nejsme doma, je v podstatě k ničemu, pokud nehodláte robota ovládat třeba z gauče.
Vhodnou alternativou za dálkový ovladač je v současnosti Wi-fi aplikace, která umožňuje ovládání robotického vysavače prostřednictvím chytrého telefonu/smartphonu. Kvalitnější vysavače dokonce v této aplikaci dokážou zobrazit i mapu prostoru, který vysavač aktuální vysává.
UV lampa
Mnoho výrobců vybavilo své robotické vysavače UV lampou, která má zlikvidovat nežádoucí mikroby a zanechat tak podlahy hygienicky čisté. Bohužel, není na to žádné spolehnutí, neboť tato lampa je v řadě případů slabá a navíc ve většině případů nepůsobí na podlahu tak dlouho, aby měla nějaký účinek. Jestliže kupujete robotický vysavač, který má vyšší cenu právě kvůli UV lampě, pak by to neměl být zásadní parametr, za který byste měli být ochotni připlatit.
Mopování
Funkce mopování je hezká vymoženost, která ale připomíná humbuk kolem UV lampy. Často je to jen lákadlo bez efektivního výsledku. Jestli opravdu chcete automatické vytírání, které bude sekundovat automatickému vysávání, pak si musíte pořídit takový model, který je multifunkční nebo přikoupit robotický mop, jež se na takovou činnost přímo specializuje.
Cena
Pro začátek musíte počítat s tím, že kvalitní robotický vysavač může být znatelným zásahem do vašeho rozpočtu a není to zrovna malá investice. Samozřejmě, že seženete i levnější modely, ale ne každý z nich je vůbec k něčemu a tak se levný robotický vysavač stává zbytečně zakoupenou věcí. To je důvod, proč jsme se rozhodli nastínit jednotlivé cenové kategorie robotických vysavačů, ať máte představu, na kterou se zaměřit a s jakou pořizovací cenou počítat.
Cena do 5 000 Kč
S ohledem na to, že je to nejlevnější kategorie, nečekejte zázraky ani extra výkon. Vysavače v této kategorii jsou hlučnější, nedisponují virtuální zdí a výdrž baterie není nic moc. Některé modely ani nemají rotační kartáče, takže kvalita úklidu také není příliš slavná. Takto levné vysavače nemají ani funkce jako automatické dokování a podobně.
Jestliže má robotický vysavač sloužit jako pomocník při údržbě domácnosti, není tato kategorie příliš vhodná, i když existují i vybrané modely, jež naopak mají velmi slušnou výbavu a dají se třeba v akci sehnat za takto nízkou cenu. Důležité je vždy zjistit, co daný model nabízí.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
V této cenové relaci už je nabídka opravdu velmi bohatá, takže je z čeho vybírat. Narazit můžete ne lepší i horší vysavače, ale převažují samozřejmě ty kvalitnější. Vysavače v ceně do 10 000 většinou disponují slušnou výbavou v podobě funkcí, ale také rotačními kartáči, senzory pro pohyb v prostoru, které brání třeba pádu ze schodů atd. Občas můžete narazit i na model s virtuální zdí, ale chce to pečlivé hledání.
Cena nad 10 000 Kč
Tady už v podstatě není co řešit, protože robotické vysavač nad 10 000 korun už mají v podstatě vše, co mít mají. Všechny dostupné funkce, na které si jen vzpomenete, ať už virtuální zeď, automatické programy a také výbava spolu s vyšším sacím výkonem a mnohem delší výdrží, díky níž robot hravě obsáhne celý byt, který vysaje na jedno nabití.
Stále nejste rozhodnuti? Přečtěte si i článek „7 důvodů, proč si koupit robotický vysavač“ zde.
Tipy pro používání
- dvakrát měsíčně vyčistěte boční kartáč
- aspoň jednou týdně vyčistěte sběrnou nádobu. Při intenzivnějším používání to dělejte po každém vysávání
- jednou ročně vyměňte kartáče i filtry
- udržuje v čistotě směrovací kolečko i hlavní kola
- před spuštěním vymezte vysavači prostor magnetickými páskami, virtuální zdí či majákem
- odstraňte z podlahy nežádoucí předměty (hračky, boty, knihy a podobně)
- pokud je vysavač v chodu, rozhodně ho nezvedejte ani nijak nepřesouvejte, jinak bude zmatený.
- při pořízení je dobré poprvé baterii nabít manuálně dřív, než vysavač poprvé použijete
- nikdy není vhodné nechat robotický vysavač zapnutý, pokud jsou v místnosti domácí mazlíčci.
Jaké další roboty můžete doma využívat?
- robotické sekačky trávy
- bazénové vysavače
- čističe oken
- čističe okapů
- krbové vysavače
- čističe grilů
Robotické vysavače můžete nakoupit v v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.mall.cz, www.roboticky-vysavac.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Vybrat robotický vysavač byla opravdu hodně náročná činnost, protože to nepřeberné množství značek a modelů je spíš za trest. Ovšem padl mi do oka Xiaomi Robot Vacuum X10+, který má i svou parádní základnu nebo spíš dokovací stanici. Už na první pohled mě zaujal ten nádherný design, který se perfektně hodí do naší kuchyně, kde jsme ho nakonec také instalovali, takže mohu jen doporučit.
Já jsem hodně dlouho hledala vhodný robotický vysavač, a když jsem narazila na váš článek, zjistila jsem, že je tu i několik užitečných recenzí právě na tento spotřebič, který tak usilovně sháním. Nakonec jsem zvolila mazlíka od značky iRobot a jsem nadšená. Uklízí opravdu pečlivě a efektivně, nikde není ani drobeček, akorát tedy naše kočka z něj není moc nadšená, protože jí nenechá vyspat, ale jinak je to úžasný pracant.
Manželka mě chtěla překvapit, že máme nového pomocníka na úklid, což jsem zjistil až ve chvíli, kdy mi robotický vysavač podrazil málem nohy. Jinak musím uznat, že je to velmi šikovný pracant, který udržuje podlahy v čistotě.
Robotický vysavač jsem dostala jako dárek k výročí, takže jsem nemohla ovlivnit jeho pořízení. Nakonec jsem ale nadšená, protože pracuje moc dobře. Manžel koupil Xiaomi Vacuum mop a opravdu zastane spoustu práce.
Váš web sleduji pravidelně a mnohokrát už jsem pořídila spotřebič na základě vašeho článku. Tentokrát jsem na základě vašeho doporučení vybrala robotický vysavač Roborock S6 a jsem naprosto spokojená. Moc děkuji za pomoc.
Objednala jsem si před nedávnem Roborock S7 Black a je to skutečný dříč. Podlahy jsou naprosto čisté, nikde ani drobeček. Jsem z něho opravdu nadšená, jen ta cena byla trochu vyšší než jsem si stanovila rozpočet, ale on si to odpracuje na 200 %.
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli robotický vysavač vůbec pořizovat, protože máme klasický vysavač a nechtělo se mi mít doma zase další nepotřebný krám, jak se říká. No nakonec jsem si ho koupila a udělala jsem dobře, jsem moc ráda, že ho mám.
Jsem nadšená, že jsem se rozhoupala a pořídila robotický vysavač. Mám domácí mazlíčky a na jejich srst je to ideální pomocník. Mám od značky Robzone a jsem spokojená.
Mám několik měsíců tento vysavač od značky Xiaomi a ulehčí i urychlí mi veškerou práci. :)
Váš článek mi náramně pomohl s výběrem vhodného a kvalitního vysavače pro mojí domácnost. Děkuji.
Taky mi pomohl s výběrem. Děkuji za rady.