Jak vybrat robotický vysavač?

O výhodách robotického vysavače, vás určitě nemusíme přesvědčovat. Vždyť je to šikovný a velmi výkonný pomocník, který pracuje za vás a tím šetří vás drahocenný čas, který tak můžete věnovat své rodině, přátelům nebo sami sobě. Faktem je, že sice nedokáže na 100 % nahradit klasické podlahové vysavače, přesto ale má své kvality, na které nedá většina lidí dopustit a snadno si najde místo v mnoha domácnostech.

Každý model se může pochlubit silnými a slabšími stránkami, různým výkonem, kapacitou a samozřejmě i cenou. Co je pro výběr robotického vysavače zásadní, na co se zaměřit a čemu věnovat pozornost? S tím se vám pokusíme pomoci prostřednictvím našeho malého manuálu, do kterého jsme se snažili zaznamenat vše, co je při výběru robotického vysavače zásadní a nejdůležitější.

Musíme si uvědomit, že robotický vysavač je vhodný spíš na udržovací úklid, rozhodně nedokáže úplně nahradit manuální vysávání. Rozhodující je množství nečistot, které vaše domácnost vyprodukuje. Na drobečky a menší nečistoty je ideální, stejně jako na chlupy od zvířat, ale velké kusy rozhodně nesebere, protože by se mohl poškodit.

Porovnat ceny vysavačů

K velkému plusu patří možnost tzv. udržovacího úklidu, kdy nastavíte časovač tak, aby robot uklízel každý den a vy tak vždy přijdete do čistého prostředí. Skvělým pomocníkem je v těch domácnostech, kde žijí starší lidé nebo osoby s omezenou pohyblivostí.

V takovém případě je robotický vysavač ideální volbou, protože odpadá nutnost tahat těžký vysavač. Tento druh vysavačů je vhodný také pro alergiky, zejména modely s HEPA filtrem. Prašnost prostředí je celkově nižší a eliminují se alergeny i mikroby v ovzduší.

Nejlepší robotické vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Philips XU 3110/02 100 % 10 999 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Roborock S6 95 % 7 964 Kč Zobrazit Apollos.cz
3. iRobot Roomba i7 93 % 10 313 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. TESLA RoboStar T60 92 % 4 799 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Philips XU 7100/01 91 % 10 099 Kč Zobrazit Allegro.cz
6. Concept VR 3520 91 % 11 866 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 90 % 3 459 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac.cz
8. Sencor SRV 9385WH 80 % 12 990 Kč Zobrazit Alza.cz

Proč chtít robotický vysavač?

Než se rozhodnete pořídit robotický vysavač, je dobré zvážit důvody, proč si jej pořídit. Samozřejmě, že občas budete muset vysát i manuálně, ale na pravidelnou údržbu všech místností, je to naprosto dokonalý pomocník.

Robotický vysavač může značně prodloužit jednotlivé intervaly mezi klasickým vysáváním. Místo toho, aby bylo nutné vysávat například každý třetí až čtvrtý den, budete moci tuto činnost dělat třeba jen jednou za měsíc, protože robot bude udržovat podlahy v dobré kondici a zbaví je všech zásadních nečistot.

Pro ty jedince, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, nebo jsou již starší, je to velká pomoc ve chvíli, kdy nejsou schopni neustále tahat klasický těžký vysavač. Zvlášť skvělé jsou ty modely, které mají automatické vyprazdňování odpadní nádobky.

Velmi užitečné jsou robotické vysavače s HEPA filtrem pro domácnosti, kde žijí alergici. Prašnost prostředí je mnohem nižší, snížené je také množství mikrobů a alergenů v ovzduší. Některé vysavače mají dokonce UV lampu, která sice není pokaždé až tak kvalitní, ale svůj účel splní. Pro majitele mazlíčků jsou robotické vysavače velkým pomocníkem při línání srsti, kdy bývá srst všude po podlaze a samostatný vysavač, který bude srst pravidelně sbírat, je skvělým parťákem.

Jak funguje robotický vysavač?

Ve spodní části vysavače jsou dva velké rotační kartáče, jejichž úkolem je nametat prach a různé nečistoty rovnou do sacího otvoru. Počet kartáčů záleží na vybraném modelu, mohou být dva nebo jen jeden. Tyto kartáče mohou být gumové či štětinové, ale ideální je, pokud disponuje jedním gumovým a druhým štětinovým.

Pokud jde o gumový kartáč, ten si hravě poradí s hrubšími nečistotami, zatímco štětinový kartáč se hodí na koberce, ale také na tvrdé podlahy, kde zatočí s prachem, vlasy a chlupy z vašich domácích mazlíčků. Tento druh kartáče má tu nevýhodu, že ho musíte nejlépe po každém vysávání očistit a zbavit ho namotaných nečistot. Na trhu narazíte i na takové modely robotických vysavače, které mají pouze jeden jediný rotační kartáč, a to kombinovaný.

Počítejte s tím, že u modelu, jenž je vybaven jen gumovými kartáči, bude pohyb po podlaze trochu hlučnější, jak guma oplácává tvrdý povrch. Velikost rotačních kartáčů je ve standardu asi 17 cm a nejčastěji se vyskytují u kulatých modelů mezi kolečky. Robotické vysavače ve tvaru písmene D (jako je třeba HOBOT LEGEE-668) mají kartáče na rovné straně, takže ve finále mohou dosahovat velikosti až 27 cm.

Pohyb jednotlivých vysavačů závisí na typu/druhu navigace. Ty, které mají laserovou a kamerovou navigaci fungují systematicky a pohyby jsou koordinované, navíc se po nabití dokáže robot vrátit na původní místo a pokračovat v úklidu tam, kde skončil. V případě naprogramovaných pohybů či u infračerveného paprsku, nejsou sice pohyby vysavače nijak systematické, ale dosahují často lepších čisticích výsledků než ty prvně jmenované.

Když tedy budete kupovat robotický vysavač, všímejte si i úspěšnosti uklizené plochy (v %). Ideální je, když je úspěšnost vyšší než 90 % (jako u vysavačů iRobot Roomba). Skvělá je také virtuální stěna, která po aktivaci vytvoří hranici pro pohyb robota, podobně jako magnetické pásky.

Ty ovšem nejsou tak praktické, neboť se musí položit na zem, zatímco virtuální stěna funguje na bázi neviditelných paprsků, které robot vysílá a ty mu pak brání v pohybu mimo vyhraněnou zónu.

Oproti úklidu s klasickým podlahovým vysavačem, je robot pomalejší a uklizení jedné místnosti o velikosti 25 m2 může zabrat 20 – 60 minut, to záleží na zvoleném modelu robotického vysavače. U většiny robotů jsou HEPA filtry (High Efficiency Particulate Air Filter), ty patří k nejúčinnějším a dokážou zachytit až 99,97 % částic.

Z čeho se robotický vysavač skládá/Čím je tvořen?

Jednotlivé modely robotických vysavačů se sice liší svým designem i funkcemi, ale pevné části jsou v podstatě stejné u všech. Odlišný je počet jednotlivých částí a také se některé mohou vyskytovat jen u modelů, které patří do vyšších cenových kategorií. Z obecného hlediska je vysavač tvořen těmito základními částmi.

 • přední řídící kolečka
 • boční přimetací kartáč (některé modely mají dokonce dva)
 • hlavní kola
 • akumulátor (baterie)
 • ovládací tlačítka (na zapínání)
 • hlavní rotační kartáče
 • sběrná nádoba
 • filtr
 • UV lampa
 • vlhká stěrka (jen u vybraných modelů)

Typy robotických vysavačů

Robotické vysavače na koberce

Tento typ robotických vysavačů je skvělý nejen na koberce, ale i na mnohé druhy tvrdých podlah. Rotační kartáče posbírají prach, zvířecí srst i vlasy. U základních modelů nečekejte zázraky, protože zvládají jen koberce, které mají velmi krátký chlup, zatímco v kobercích s vyšším chlupem se může robot jednoduše zaseknout.

Nezvládají přejíždění prahů, ale jsou ideální pro úklid jedné konkrétní místnosti. Nejsou tak samostatné ani nemají vysoký výkon. Pokud zvolíte trochu náročnější modely, tam už nejsou koberce takový problém, protože zvládnou až výšku vlasu do 1,5 cm, stejně jako zvládnou přejíždět prahy o výšce do 2 cm. Doba provozu je u nich o něco delší a bez problémů mohou uklízet více místností.

KLADY
 • Zvládnou všechny druhy hladkých podlah, ale i dlažbu
 • Hodí se na různé typy podlah i koberce do výšky vlasu 1,5 cm
 • Moderní funkce i programy
 • Snadná údržba
ZÁPORY
 • Chybí mokré vytírání
 • Základní modely mají sníženou efektivitu úklidu

Robotické vysavače na zvířecí chlupy

Majitelé mazlíčků uvítají možnost mít parádního pomocníka, který bude uklízet místo nich. Speciálně upravené modely jsou stvořené pro sběr zvířecí srsti. Mají dokonale propracovaný systém kartáčů, který si poradí i s těmi nejjemnějšími chloupky, a to i podél zdí či v každém rohu místnosti.
Díky dostatečné sací síle zvládnou i vyšší kobercová vlákna. Některé modely jsou vyzbrojeny antibakteriální funkcí, které podlahy zbaví alergenů, virů, bakterií i roztočů. To z nich dělá skvělé přístroje pro astmatiky i jedince, kteří trpí alergií.

KLADY
 • Každý den uklidí po domácím mazlíčkovi/mazlíčcích
 • Perfektní pro alergiky a astmatiky
 • Zbaví podlahu nečistot i na hůře dostupných místech
 • Možnost vysát i vytřít
ZÁPORY
 • Vyšší pořizovací cena

Robotické vysavače s mopem

Pro zajištění kompletního úklidu jsou tyto vysavače perfektní, protože vysají i vytřou zároveň. Mezi modely jsou i robotické vysavače určené pro suché mopování. Vysavače s nádržkou na vodu naopak pro mokré mopování.

Robotický vysavač, který má mop a funkci suchého mopování zvládne jen suché vytírání, tedy bez vody. Takový přístroj s nástavcem pro suché utěrky je možné používat na všechny tvrdé podlahy, ale pokud chcete uklízet koberce, rozhodně je nutné předtím mop odepnout, aby nedošlo k poškození.

KLADY
 • Schopnost zbavit podlahu i nejjemnějšího prachu
 • Odnímatelná a pratelná mopovací utěrka
 • Možnost zvolit režim bez mopu či s mopem
 • Moderní funkce a programy
ZÁPORY
 • Suché mopování nemá nádržku na vodu
 • Mokré mopování má rozdílný objem nádržky

Nejlepší robotické vysavače s mopem

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Philips XU 7100/01 10 099 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Philips XU 3110/02 10 999 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Concept VR 3520 11 866 Kč Zobrazit Alza.cz
4. ETA Master 2 Pro 6229 90000 12 990 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Sencor SRV 9385WH 12 990 Kč Zobrazit Alza.cz

Robotické čističe oken

Jedná se o moderní přístroj, který umožňuje umýt okna zcela inovativním způsobem, navíc jednoduše, rychle a naprosto bez námahy. Zvládají šikmé plochy, ale i svislé polohy. Jejich řízení je možné pomocí dálkového ovládání nebo lze použít jeden z přednastavených módů. Jakmile je nastaven požadovaný čisticí program, robot dokáže pracovat zcela samostatně.

Používá k tomu totiž senzory, navigační systém a umělou inteligenci. Robotické čističe oken je možné použít nejen na mytí oken, ale také pro omývání dlaždic, obkladů, sprchových koutů i dalších skleněných povrchů. Veškeré povrchy jsou nejen čistě umyté, ale i vyleštěné, takže se nemusíte obávat ani jediné šmouhy.

KLADY
 • Jednoduchá obsluha
 • Hodí se pro mytí oken, obkladů a dalších skleněných povrchů
 • Neznečišťují své okolí
 • Myjí a leští zároveň
ZÁPORY
 • Vyšší pořizovací cena
 • Nemyjí rámy, pouze skla

Robotické mopy

Úkolem robotických mopů je vytírání tvrdých podlah v pravidelném režimu, přičemž se zcela automaticky vyhýbají kobercům, a to i při režimu suchého úklidu. Vzhledem k naprogramování nikdy nevyjíždí na koberce, ale nepřekonávají prahy.

Během procesu vytírání/mopování vstřikují vodu přímo před sebe a poté podlahu vytřou prostřednictvím mopovací utěrky. Nechybí mezi nimi ani modely pro tzv. suché mopování, jejichž úkolem je odstranit z podlahy veškeré hrubé nečistoty, zvířecí srst i prach.

Nedisponují žádnou nádobou na nečistoty, naopak jsou zachycovány na speciální mopovací utěrku. Tyto utěrky se nejčastěji vyrábí z mikrovlákna, díky tomu se mohou bez obav vyprat v pračce a jsou znovu připraveny k dalšímu použití.

KLADY
 • Vhodné pro domácnosti, kde převládají tvrdé podlahy
 • Vytírají zcela samostatně, odpadá nutnost uklízet manuálně
 • Použití vyměnitelných a pratelných utěrek z mikrovlákna
 • Moderní funkce
 • Snadné používání
 • Elegantní design
ZÁPORY
 • Vyšší pořizovací cena
 • Nejsou vhodné pro použití na koberce

Chytré vysavače

Smart domácnost je velmi moderním způsobem, jak využívat inovativní přístroje, které pracují za vás a dají se ovládat tzv. na dálku, to vše jen pomocí vhodné mobilní aplikace. Chytré vysavače jsou vyzbrojeny těmi nejmodernějšími funkcemi i programy.

Základním kamenem je možnost propojit tento chytrý přístroj pomocí Wi-fi s telefonem či tabletem prostřednictvím aplikace. Poté již může každý uživatel vysavač ovládat odkudkoliv a kdykoliv. Díky aplikace máte úplný přehled o tom, jak přístroj pracuje, můžete volit jednotlivé programy, případně vás upozorní na každý možný problém.

KLADY
 • Možnost ovládání na dálku
 • Přehled o stavu i provozu vysavače
 • Technologicky maximálně vyspělý přístroj
 • Inovativní funkce i programy
ZÁPORY
 • Potřebuje Wi-fi připojení
 • Vyšší pořizovací cena

Výhody/nevýhody robotických vysavačů

Dá se říci, že největší výhodou je jeho samostatnost, kdy pracuje i když nejste doma, navíc zcela potichu, takže šetří váš čas i sluch. Nevýhodou je zejména kapacita sběrných nádob, která se většinou pohybuje kolem 500 ml, takže se musí vysavač častěji vyprazdňovat, a to zejména pokud máte v domácnosti mazlíčka a robotický vysavač pravidelně vysává zvířecí chlupy.

Další nevýhodou je, když má domácnost na podlahách černé koberce. Robotické vysavače totiž černou barvu vyhodnocují jako tzv. rozdíl výšek, takže si pak jejich systém myslí, že mohou spadnout stejně jako ze schodů. Běžné je, že na černé koberce nevjedou. Naštěstí jde technologie stále kupředu, stejně jako navigace a tento problém se postupně odstraňuje.

Poslední, ale neméně důležitou nevýhodou je sací výkon, ten je nižší než u klasických vysavačů. Na tvrdé podlahy fungují skvěle a jsou velmi účinné, zatímco u koberců už mají trochu problémy, podobně jako u úzkých prostor, kam nemají šanci se dostat.

Jak vybrat robotický vysavač?

Na začátku je dobré promyslet, pro jaké účely budete robotický vysavač vlastně chtít, tedy co by měl umět. Má jen vysávat koberce, nebo jen stírat podlahu v suchém režimu, případně by měl zvládat i vytírání až podlahu vysaje?

Narazíte na spoustu modelů, které dosahují těch nejlepších výsledků při čištění tvrdých podlah, ale i skvosty, díky nimž budou vaše koberce stále krásně čisté a v super kondici. Jestli máte v domácnosti koberce s tzv. vysokým vlasem, je potřeba věnovat výběru vhodného modelu opravdu velkou pozornost, neboť některé robotické vysavače jsou schopné pracovat jen na kobercích s nízkým vlasem. To je také důvod, proč jsou tyto spotřebiče rozděleny do několika skupin.

Povrch/Typ podlahy

Robotické vysavače fungují nejlépe na tvrdých podlahách – linoleum, parkety, plovoucí podlaha, dlažba atd. Pokud jde o koberce, zvládnou ve většině případů jen ty, co mají krátký vlas, nejlépe do délky 1 centimetru.

U koberců s delším vlasem hrozí zaseknutí robota a následné násilné vyproštění, podobně jako u koberců s třásněmi, pokud ovšem vysavač nedisponuje systémem AntiAngle, který tomu zabrání. Na trhu samozřejmě narazíte i na takové modely, které si poradí i s koberci, které mají delší vlas.

Když máte doma hladký povrch, bude se vám hodit robotický vysavač vybavený mopem, jehož antistatická látka zachycuje i ty nejjemnější prachové částice. V obchodě si pohlídejte tzv. mopování, které může být nasucho, tehdy se prach jen stírá nebo namokro, kdy robot i vytírá a má k tomu ve výbavě také nádobu na vodu.

Na výběr je navigace laserová, kamerová a gyroskopická, případně kombinace kamerové a laserové. Pokud vysavač navigaci nemá, jezdí prostě sem a tam, přičemž směr změní až ve chvíli, kdy narazí do nějaké překážky. Dnes už ovšem taková situace může nastat jen u opravdu hodně levných modelů.

 • Gyroskopická navigace – robotický vysavač si při první jízdě zmapuje prostředí kterým projíždí a poté naplánuje co nejvhodnější trasu pro vysávání. Je to v podstatě ta nejzákladnější navigace, takže neumí tak dobře rozeznat překážky, proto se může stávat, že do nich jednoduše vrazí.
 • Kamerová navigace – ta už dokáže rozeznat jednotlivé překážky na podlaze opticky, aniž by se jich vysavač dotkl nárazem. Poradí si s členitým prostorem, ale trochu tápe, když je v místnosti šero nebo dokonce úplná tma.
 • Laserová navigace – je to svým způsobem to samé jako kamerová navigace, jen s tím rozdílem, že robotický vysavač s laserovou navigací může pracovat i v noci, aniž by potřeboval světlo.
 • Kombinace kamerové a laserové navigace – jedna z nejlepších a nejvíce účinných variant. Bez problémů dokáže zmapovat a zaznamenat i tu nejmenší překážku. Výhodou je i to, že vysávání zvládne úplně po tmě a problém takovému vysavači nezpůsobí ani podlaha černé barvy. Tuto kombinovanou navigaci dostávají ve většině případů do výbavy modely robotických vysavačů z vyšší cenové kategorie.

Orientace v prostoru

V případě orientace v prostoru, je hlavní, jestli zvolíte levný či dražší robotický vysavač. U těch levnějších většinou nebývají senzory ani kamery, takže nemá prostředky pro zmapování prostoru, aby měl podle čeho uklízet. Takové modely mají nejčastěji vlastní algoritmus, podle něhož se následně pohybují po jednotlivých místnostech.

Pokud ovšem tento algoritmus nemají, jsou jejich pohyby při úklidu podlahy náhodné, což je značně neefektivní. Levné modely nemívají ani senzory, ale jen nárazníky, díky nimž poznají, jakmile dojde ke kolizi, že mají změnit směr. Bohužel pro některé křehké předměty, jako jsou třeba vázy, může být tento kontakt i v malé rychlosti velmi negativním průvodním jevem.

Dražší modely, jejichž cena začíná od 5 000 Kč výš, už jsou součástí výbavy senzory, kamery i lasery, ty umožňují robotickému vysavači bezproblémovou orientaci v prostoru.

Zábrany

Když budete chtít vysavači vymezit prostor, po kterém se bude pohybovat, vytvoříte mu jednoduše virtuální zábranu. K nejlevnějším verzím zábran patří magnetické pásky, ty se jednoduše nalepí na podlahu, aby je mohl robot zaregistrovat. Nevhodné je jejich umístění pod kobercem, kde nemá vysavač šanci je zaregistrovat.

Virtuální zeď je sice o něco dražší záležitostí, ale pokud už jí nějaký robotický vysavač jednou ve výbavě má, rozhodně se jí naučte používat. Je to mini zařízení, jež vysílá infračervený paprsek tvořící neviditelné zábrany, které robot nikdy nepřekročí.

Funkce virtuální zdi

Dalším možným řešením je tzv. virtuální maják, fungující na stejném principu jako virtuální zeď, jen s tím rozdílem, že se nastaví určitý interval, kdy se má zábrana deaktivovat a robotický vysavač je vpuštěn i mimo vymezený prostor. Díky tomu je úklid efektivnější.

Funkce virtuální zdi

Přizpůsobení prostředí

Pro pořízení robotického vysavače je ideální taková domácnost, která má co nejméně zastavěnou plochu, kde nehrozí, že se bude robot zasekávat v úzkých mezerách mezi jednotlivými kusy nábytku nebo naopak neustále narážet do křehkých předmětů. Důležité je, změřit si výšku všech prostorů, jak pod postelí, tak sedací soupravou i ostatními kusy nábytku.

Jakmile totiž pořídíte vyšší vysavač, než je tento prostor, může se na takových místech robot snadno zasekávat. Pro správné fungování robota je ideální mezera mezi jednotlivými kusy nábytku minimálně 1 metr.

To samé platí i u nabíjecí stanice, ta musí být umístěna na snadno dostupném místě u elektrické zásuvky a kolem ní by měl být dostatečný prostor, aby do ní mohl vysavač bez problémů zaparkovat, až se bude potřebovat nabít.

Rozložení práce

Je běžné, že robot nezvládne vysát celý byt najednou, za což nemůže malá nedostačující kapacita baterie či sběrné nádoby, ale nedostatečná orientace v prostoru. Řada modelů totiž bývá po přejetí do další místnosti lehce zmatená a úklid je pak značně neefektivní.

Jakmile vysavač zakoupíte, naplánujte jeho první spuštění tak, abyste byli doma. Snadno tak poznáte, jak se v které místnosti orientuje, které místo mu dělá problém, u jakých překážek se zasekne či kudy vůbec neprojede. Tyto poznatky pak využijete například při nastavování virtuální zdi.

Pohyb

Ten si snadno nastavíte nebo se musíte spoléhat na ty přednastavené. V podstatě se pohyby robotického vysavače dají snadno vypozorovat, takže se pak můžete sami rozhodnout jak ho směrovat, pokud je to možné. Ve většině případů je jedno, jestli se robot pohybuje v pásmech či kruzích, úklid je i tak efektivní. Výhodou jsou dražší modely, kde je vzorec pohybu volen automaticky a vždy se přizpůsobuje samotnému rozložení místnosti.

Senzor proti pádu ze schodů

Robotické vysavače mohou mít také speciální snímač, který zabraňuje jejich nečekanému pádu ze schodů. Takový senzor je umístěn na spodní straně vysavače a ve chvíli, kdy se ocitne na místě, kde senzor zachytí prázdný prostor, vysavač zastaví a ve většině případů i zacouvá zpět.

Je to skvělá funkce pro ty domácnosti, které mají více podlaží. Pro správné fungování senzoru je nezbytné, aby byl stále udržován v čistotě, takže bude nutné ho občas zkontrolovat, zda není znečištěný a v případě potřeby jej velmi opatrně očistit.

Dobíjení/Kapacita baterie

Maximální doba vysávání závisí právě na kapacitě baterie. Obecně lze říci, že čím je kapacita baterie vyšší, tím větší plochu je vysavač schopen zvládnout na jedno nabití. Většina robotických vysavačů se sice po nabití dokáže vrátit zpět tam, kde jim došla energie a pokračovat ve vysávání, ale je nutné počkat až několik hodin, než se akumulátor znovu nabije.

Pokud tedy máte opravdu velké prostory, zaměřte se i na tento parametr. Často se stává, že levnější model se může vybít dřív, než vůbec stihne dojet k nabíjecí základně, což by se ovšem u dražších modelů, v ceně nad 10 000 Kč stávat neměl a pokud k tomu bude docházet, je něco v nepořádku a bude potřeba navštívit servisní středisko.

Základna

Nepostradatelné místo pro každý robotický vysavač. Neustále je zapojená do elektrické sítě, aby se v ní mohl robot kdykoliv znovu dobít. U některých modelů je v této základně dokonce zabudován malý vysavač, ten při dobíjení akumulátoru vyprázdní sběrnou nádobu.

V mnoha případech nejsou levné modely vybaveny funkcí pro automatický návrat do nabíjecí stanice, a pokud se vybijí, zůstanou na tom místě, kde jim došla energie a musíte je dát nabít. Lepší je proto volit takový model, který touto funkcí disponuje. Jestli chcete udržovat podlahy jen v jednom určitém pokoji, pak si vystačíte i s nejlevnějším robotickým vysavačem.

Kapacita prachové/vodní nádoby

Pokud budete vybírat robotický vysavač, vždy je lepší zvolit větší kapacitu odpadní nádoby, aby pojmula větší množství nečistot. Nebude tak nutné její vysypání například v třetině úklidu, zvlášť pokud máte hodně prostorný byt.

Ideální je sáhnout po kapacitě od 500 ml výše, což platí jak pro prachovou, tak vodní nádobu. Velikost nádoby není nutné řešit ve chvíli, kdy je váš robotický vysavač vybaven stanicí pro automatické vysypávání nádoby.

Filtrace

Filtrace je důležitá u každého vysavače a stejně jako u těch klasických podlahových, se za nejspolehlivější a nejúčinnější považuje HEPA filtr, které rozlišujeme podle jednotlivých úrovní. Faktem je, že i ten nejslabší HEPA filtr zvládne vychytat velké množství nečistot. Klasikou je HEPA 11, ale jsou samozřejmě i mnohé další.

Někteří výrobci používají své vlastní filtry, ale v mnoha případech nejsou tak účinné jako právě HEPA. Tento typ filtrace je vhodný hlavně u alergiků, astmatiků a domácnosti, kde žijí rodiny s dětmi. Vhodné je, když se filtr jednou za čas vymění, aby nedošlo ke ztrátě kvality. Nejlépe v rozmezí 3 až 6 měsíců. Některé modely vysavačů mají tu výhodu, že je jejich filtr omyvatelný vodou.

Hlučnost

S hlučností to není žádná tragédie, protože robotické vysavače jsou poměrně tiché, takže o nich během jejich činnosti v podstatě ani nevíte, maximálně když vám prosviští třeba kolem nohy. Oproti klasickým vysavačům jsou tišší z toho důvodu, že nemají tak velký sací výkon.

Nejtišší modely mají hlučnost do 50 dB, zatímco u těch hlučnějších je to více než 60 dB. Nutno připomenout, že tato hodnota je většinou startovní pro běžné vysavače. Když zvolíte opravdu tichý model, klidně ho lze načasovat, aby uklízel i ve večerních hodinách nebo kdykoliv, kdy jste doma.

Tabulka hlučnosti - úrovně hlasitosti

Výkon

Jak už jsme několikrát nadhodili, nejsou na tom robotické vysavače s výkonem nějak na špici. Tak jako tak, se mezi nimi vyskytují dost výrazné rozdíly, přičemž skutečná kvalita vysávání se odvíjí spíš od samotné konstrukce vysavače, než od jeho výkonu.

Konstrukce, které výrobce nevěnoval příliš pozornosti a jednoduše jí odbyl, takže ani jednotlivé části příliš dobře nesedí pohromadě, nebude zrovna dobrým základem pro nějaký super úklid a nepomůže ani maximální výkon. Čím kvalitnější je tělo robota, tím lepší je i jeho výkon.

Náklady

Podobně jako je tomu i u jiných spotřebičů, ani v tomto případě se otázce nákladů nevyhnete. V první řadě je třeba počítat s pořizovací cenou. Ta se může v závislosti na typu robotického vysavače, jeho funkcí atd. vyšplhat až nad 10 000 Kč.

Existují i takové modely, jejichž cena se blíží téměř k hranici 30 000 Kč. Samozřejmě, že je nutné počítat i s určitými náklady, souvisejícími s provozem takového vysavače. Co potěší je, že se nejedná o žádné horentní sumy, takže nehrozí žádná větší zátěž pro váš rodinný rozpočet.

Spotřeba

Není to sice ten nejdůležitější údaj, přesto ale není na škodu, když se podíváte na to, kolik takový robot vlastně spotřebuje elektrické energie. Dá se říci, že ve většině případů je spotřeba u malých spotřebičů opravdu minimální, navíc se robot nabíjí například jednou za dva dny, někdy ani to ne, takže je to jen minimum elektřiny, které skoro ani nepoznáte.

Filtry, kartáče, baterie

Když už teď víte, že za elektrický proud zbytečně neutratíte, je dobré se zaměřit na různé prvky, které přímo souvisí s provozem robotického vysavače a občas je nutné do nich nějaké ty finance investovat. Jednou za 3 až 6 měsíců je dobré vyměnit filtry.

V některých případech, kdy je robot využíván jen příležitostně, stačí výměna i jednou ročně. To samé pak platí u kartáčů, jejichž opotřebení si rovněž vyžádá výměnu jednou do roka. Taková akce vás vyjde asi na 300 až 500 Kč, což je oproti sáčkům do klasického podlahového vysavače opravdu minimum.

K vyšším investicím patří jednoznačně výměna baterie. Pokud jde o levné modely, tam je její životnost tak 1 – 1,5 roku, zatímco u dražších robotických vysavačů může vydržet 2 – 4 roky, u některých modelů dokonce i 5 let.

Mezi nejčastější závady patří právě znečištění filtru, více v tomto článku.

Kapacita baterie/nádoby

Během nabíjení je dobré porovnat dobu nabíjení s dobou provozu. Obecně lze říci, že čím je tento poměr nižší, tím má baterie kapacitu vyšší. U sběrné nádoby je samozřejmě lepší větší kapacita. Čím menší bude nádobka, tím méně efektivní je i samotný úklid.

S větší nádobou nemusíte vysavač tak často vyprazdňovat, což je skvělé zejména u prostornějších bytů či domů. Na větší plochy či nepořádek je lepší volit kapacitu nádoby minimálně 0,5 litru. Zejména pokud jde o domácnost, kde jsou i zvířata.

Vybavení/Příslušenství a funkce

Každý robotický vysavač dostane do výbavy určité funkce, které mají většinou co dočinění s jeho mobilitou. Patří sem třeba zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek.

Oblíbená je také dezinfekce pomocí UV-lamp, o kterých většina výrobců tvrdí, že jsou schopné zlikvidovat až 99 % bakterií, což s ohledem na malou plochu lampy není zaručeno na 100 %. Takový vysavač je většinou označen jako robotický vysavač s UV světlem.

Senzor proti pádu ze schodů

Nejlépe hodnocenou funkcí je tzv. plánovaný či odložený úklid, jež najdete u vybraných modelů. Některé vysavače umožňují nastavit na každý den jiný čas, zatímco u ostatních je úklid nastaven vždy na stejnou hodinu. Připomínáme, že momentálně je možné, aby vysavač uklízel pouze jednou za den, vícekrát to zkrátka ještě nejde.

Různé modely disponují větším počtem úklidových režimů, jež se rozlišují podle pohybu. Snadno tak narazíte na Cik-Cak, Spiral, Along Wall atd. Samostatným pohybem je pak tzv. Autocleaning, ten je kombinací všech jednotlivých pohybů dohromady.

Určitě nebude na škodu, když vám připomeneme, že úklidové módy a režimy, jsou jen lákadlem každého výrobce, aby právě jejich vysavač byl tím, který si vybereme. Není to však parametr, na jaký se bere při nákupu ohled, právě naopak.

Běžný robotický vysavač si vystačí se 2 uklízecími režimy, a to s Autocleaning, ten se po vysávání prostoru postará nejlépe a pak SPOT, který v podstatě simuluje lopatku se smetáčkem. Funkce SPOT tak aktivuje uklízecí režim, během něhož se uklidí vámi vybrané místo, na kterém je vyšší koncentrace nečistot.

Oproti tomu Dirt Detect je funkce, která se sama aktivuje tehdy, narazí-li během úklidu na určitou část plochy, na níž je opravdu velké množství nečistot.

Program SPOT

Rotační kartáče

Bez rotačních kartáčů by byl takový robotický vysavač absolutně bez účinku, proto dbejte na to, aby je vždy měl ve výbavě. Jsou velkými pomocníky při nametání nečistot k sacímu otvoru. Dá se říci, že jsou takovou příjemnou kompenzací nízkého výkonu. Skvěle si poradí s vlasy, ale také s chlupy zvířat. Úklid je efektivní jak u tvrdých podlah, tak na kobercích.

Vybrané modely disponují i gumovými kartáči, případně samočisticími. Velkou výhodou jsou boční kartáče, ty hravě očistí nábytek i zdi od veškerých nečistot a prachu. Existují i modely se speciální lištou, určenou na vysávání u zdi, ta zajistí dokonalý výsledek během úklidu.

Rotační kartáče u vysavače iRobot Roomba

Funkce automatického nabíjení a dokování

Důležitou roli při výběru robotického vysavače hraje i funkce automatického nabíjení a dokování, kdy robot sám rozpozná, že se blíží jeho vybití a automaticky zamíří k dokovací stanici/základně, kde se dobije.

Automatické dokování pak značí, že jakmile vysavač dokončí úklid, zajede zpět do dokovací stanice. Určitě by nemělo docházet k tomu, že se robot někde vybije a vy ho pak budete hledat, abyste ho dali nabít. Mnoho modelů takové funkce nemá, takže se zaměřte raději na ty, které je mají.

Automatické nabíjení a dokování

Funkce pokračování v úklidu

Jednou z funkcí, která přímo souvisí s dokováním robotického vysavače, je i pokračování v úklidu. V podstatě jde o to, že robot se v určitém místě zastaví, aby dojel zpět do dokovací stanice a dobil akumulátor, čímž přeruší úklid.

Díky této funkci se po načerpání energie dokáže vrátit zpět na stejné místo, kde předtím skončil a pokračovat až dokud úklid nedokončí. Nehrozí tak, že by zůstala část místnosti neuklizená, nebo by vysavač zbytečně uklízel stejný prostor vícekrát.

Senzor pro detekci nečistot

Funkce Dirt Detect funguje tak, že kontroluje, aby nezůstávala za vysavačem znečištěná místa, navíc dokáže rozpoznat, kde je prostor s větší kompenzací nečistot. Takovému místu se pak robot věnuje delší čas, než je tomu u běžného úklidu a to tak dlouho, dokud daný prostor nevyčistí.

Akustická a optická detakce nečistot

Sada na čištění vysavače

Pravidelná očista kartáčů a vnitřních součástí vysavače je nezbytnou činností, jinak by se robot zanášel a úklid by se stával čím dál tím méně efektivním. Většinou si vystačíte s tím, co máte doma, ale řada modelů má mezi příslušenstvím speciální sadu na čištění, se kterou vše vyčistíte rychle a jednoduše.

Dálkové ovládání

Některé modely mají k dispozici dálkové ovládání, ovšem s ohledem na to, že si v řadě případů načasujeme úklid robota na dobu, kdy nejsme doma, je v podstatě k ničemu, pokud nehodláte robota ovládat třeba z gauče.

Vhodnou alternativou za dálkový ovladač je v současnosti Wi-fi aplikace, která umožňuje ovládání robotického vysavače prostřednictvím chytrého telefonu/smartphonu. Kvalitnější vysavače dokonce v této aplikaci dokážou zobrazit i mapu prostoru, který vysavač aktuální vysává.

UV lampa

Mnoho výrobců vybavilo své robotické vysavače UV lampou, která má zlikvidovat nežádoucí mikroby a zanechat tak podlahy hygienicky čisté. Bohužel, není na to žádné spolehnutí, neboť tato lampa je v řadě případů slabá a navíc ve většině případů nepůsobí na podlahu tak dlouho, aby měla nějaký účinek. Jestliže kupujete robotický vysavač, který má vyšší cenu právě kvůli UV lampě, pak by to neměl být zásadní parametr, za který byste měli být ochotni připlatit.

Mopování

Funkce mopování je hezká vymoženost, která ale připomíná humbuk kolem UV lampy. Často je to jen lákadlo bez efektivního výsledku. Jestli opravdu chcete automatické vytírání, které bude sekundovat automatickému vysávání, pak si musíte pořídit takový model, který je multifunkční nebo přikoupit robotický mop, jež se na takovou činnost přímo specializuje.

Automatické vyprazdňování nádoby

Technologie se neustále vyvíjejí a s tím i všechny spotřebiče. Na trhu existují již takové robotické vysavače, které si zvládnou v případě zaplnění vynést svou vlastní nádobu. Veškeré nečistoty z nádoby, ať už je to prach, srst, vlasy atd. jsou odvedeny do dokovací stanice s odpadním boxem.

Samozřejmě, že dokovací stanice není bezedná, takže je občas potřeba dokovací stanici vyprázdnit. Vzhledem k tomu, že podle výrobce zvládne pojmout až 30násobek toho, co se běžně vejde do nádoby robotického vysavače. Teoreticky tak stačí dokovací stanici vynést jednou za 3–4 týdny.

Nárazník

Robotické vysavače mají většinou gumový nárazník, nebo také infračervený. Jeho úkolem je zajistit bezpečnost samotného vysavače, stejně jako vybavení domácnosti. Samozřejmě, že i tak může k nějakému nárazu dojít, což platí hlavně u modelů, které mají jen fyzický nárazník, snadno totiž mohou shodit květiny ve váze a podobně.

Nejoblíbenější značky robotických vysavačů

Cena

Pro začátek musíte počítat s tím, že kvalitní robotický vysavač může být znatelným zásahem do vašeho rozpočtu a není to zrovna malá investice. Samozřejmě, že seženete i levnější modely, ale ne každý z nich je vůbec k něčemu a tak se levný robotický vysavač stává zbytečně zakoupenou věcí. To je důvod, proč jsme se rozhodli nastínit jednotlivé cenové kategorie robotických vysavačů, ať máte představu, na kterou se zaměřit a s jakou pořizovací cenou počítat.

Cena do 5 000 Kč

S ohledem na to, že je to nejlevnější kategorie, nečekejte zázraky ani extra výkon. Vysavače v této kategorii jsou hlučnější, nedisponují virtuální zdí a výdrž baterie není nic moc. Některé modely ani nemají rotační kartáče, takže kvalita úklidu také není příliš slavná. Takto levné vysavače nemají ani funkce jako automatické dokování a podobně.

Jestliže má robotický vysavač sloužit jako pomocník při údržbě domácnosti, není tato kategorie příliš vhodná, i když existují i vybrané modely, jež naopak mají velmi slušnou výbavu a dají se třeba v akci sehnat za takto nízkou cenu. Důležité je vždy zjistit, co daný model nabízí.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové relaci už je nabídka opravdu velmi bohatá, takže je z čeho vybírat. Narazit můžete ne lepší i horší vysavače, ale převažují samozřejmě ty kvalitnější. Vysavače v ceně do 10 000 většinou disponují slušnou výbavou v podobě funkcí, ale také rotačními kartáči, senzory pro pohyb v prostoru, které brání třeba pádu ze schodů atd. Občas můžete narazit i na model s virtuální zdí, ale chce to pečlivé hledání.

Cena nad 10 000 Kč

Tady už v podstatě není co řešit, protože robotické vysavač nad 10 000 korun už mají v podstatě vše, co mít mají. Všechny dostupné funkce, na které si jen vzpomenete, ať už virtuální zeď, automatické programy a také výbava spolu s vyšším sacím výkonem a mnohem delší výdrží, díky níž robot hravě obsáhne celý byt, který vysaje na jedno nabití.

Porovnat ceny vysavačů

Stále nejste rozhodnuti? Přečtěte si i článek „7 důvodů, proč si koupit robotický vysavač“ zde.

Tipy pro používání

 • Dvakrát měsíčně vyčistěte boční kartáč
 • Aspoň jednou týdně vyčistěte sběrnou nádobu. Při intenzivnějším používání to dělejte po každém vysávání
 • Jednou ročně vyměňte kartáče i filtry
 • Udržuje v čistotě směrovací kolečko i hlavní kola
 • Před spuštěním vymezte vysavači prostor magnetickými páskami, virtuální zdí či majákem
 • Odstraňte z podlahy nežádoucí předměty (hračky, boty, knihy a podobně)
 • Pokud je vysavač v chodu, rozhodně ho nezvedejte ani nijak nepřesouvejte, jinak bude zmatený.
 • Při pořízení je dobré poprvé baterii nabít manuálně dřív, než vysavač poprvé použijete
 • Nikdy není vhodné nechat robotický vysavač zapnutý, pokud jsou v místnosti domácí mazlíčci.

Údržba robotického vysavače

Přestože jsou tyto vysavače naprosto samostatné a pracují na čištění podlah místo vás, potřebují také občas trochu péče, aby bylo jejich fungování bezproblémové. V případě, že často vysává dlouhé vlasy, bude to chtít vyčistit kartáče aspoň jednou týdně. Nádobku na odpad je dobré vysypat po každém vysávání, nebo podle toho, jak bude zaplněná, to je na vás. Co je dobré při údržbě robotického vysavače dělat?

 • Vysypávejte pravidelně sběrnou nádobu.
 • Ohlídejte čistotu kovových kontaktů, jinak díky znečištění nebude robot nabíjen podle potřeby.
 • Očistěte filtr (klidně i opláchněte).
 • Vyjměte a očistěte přední kolečka i ložiska.
 • Pravidelně otírejte vysavač všude tam, kde jsou čidla, ať už proti pádu ze schodů nebo proti nárazu.

Jaké další roboty můžete doma využívat?

Často kladené otázky k robotickým vysavačům

Podle čeho vybrat vhodný robotický vysavač?

Hlavní je zohlednit typ podlah, které v domácnosti máte i celkovou velikost bytu. Buď se vám bude hodit model, který jen vysává koberce, nebo takový co vytírá tvrdé podlahy, případně pro oba případy. Zaměřte se také na funkce a technologie, které budete moci využít podle potřeby.

Umí robotický vysavač pracovat ve tmě?

Jak který, to zase záleží na tom, který model vyberete a zejména pak podle systému navigace, co dostal do výbavy. S laserovou navigací není tma problém, ovšem s tou kamerovou bude váš robot bez šance na noční úklid.

Může robotický vysavač zcela nahradit klasický způsob vysávání?

Samozřejmě, že toho robotický vysavač umí hodně a poradí si s řadou nečistot, nehledě na to, že v případě opravdu vysoce kvalitního produktu bude čistota podlahy velmi efektivní, ale i tak se čas od času budete muset chopit běžného vysavače a jednoduše vysát důkladně celý byt či dům.

Jsou robotické vysavače vhodné i pro domácnosti s koberci?

Nejlépe pracují na tvrdých podlahách, ale problém není ani s koberce, tedy pokud mají krátký vlas do cca 1,5 cm.

Jsou robotické vysavače vhodné pro alergiky?

Pro alergiky jsou naprosto super, protože díky nim není v domácnosti tolik prachu. Je však důležité myslet na to, aby měl robot co nejkvalitnější filtr, ideálně HEPA.

Kam umístit robotický vysavač?

Kamkoliv, kde vám jeho základna nebude překážet a neohrozíte její funkčnost, aby nedošlo k poškození. Vysavač zajede i na taková místa jako je prostor pod postelí a podobně, takže pokud nemáte vhodné místo, klidně jej instalujte i pod postel, on už si správnou cestu najde.

Robotické vysavače můžete nakoupit v v těchto e-shopech: Alza.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat

Tip: Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test robotických vysavačů nebo si prohlédnou zkušenosti zákazníků.

Zdroje: www.roboticky-vysavac.cz, www.alza.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (210 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

26 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vybrat robotický vysavač byla opravdu hodně náročná činnost, protože to nepřeberné množství značek a modelů je spíš za trest. Ovšem padl mi do oka Xiaomi Robot Vacuum X10+, který má i svou parádní základnu nebo spíš dokovací stanici. Už na první pohled mě zaujal ten nádherný design, který se perfektně hodí do naší kuchyně, kde jsme ho nakonec také instalovali, takže mohu jen doporučit.

 2. Já jsem hodně dlouho hledala vhodný robotický vysavač, a když jsem narazila na váš článek, zjistila jsem, že je tu i několik užitečných recenzí právě na tento spotřebič, který tak usilovně sháním. Nakonec jsem zvolila mazlíka od značky iRobot a jsem nadšená. Uklízí opravdu pečlivě a efektivně, nikde není ani drobeček, akorát tedy naše kočka z něj není moc nadšená, protože jí nenechá vyspat, ale jinak je to úžasný pracant.

 3. Reply
  Pavel Dvořák 20.12.2022 v 23:43

  Manželka mě chtěla překvapit, že máme nového pomocníka na úklid, což jsem zjistil až ve chvíli, kdy mi robotický vysavač podrazil málem nohy. Jinak musím uznat, že je to velmi šikovný pracant, který udržuje podlahy v čistotě.

 4. Robotický vysavač jsem dostala jako dárek k výročí, takže jsem nemohla ovlivnit jeho pořízení. Nakonec jsem ale nadšená, protože pracuje moc dobře. Manžel koupil Xiaomi Vacuum mop a opravdu zastane spoustu práce.

 5. Váš web sleduji pravidelně a mnohokrát už jsem pořídila spotřebič na základě vašeho článku. Tentokrát jsem na základě vašeho doporučení vybrala robotický vysavač Roborock S6 a jsem naprosto spokojená. Moc děkuji za pomoc.

 6. Objednala jsem si před nedávnem Roborock S7 Black a je to skutečný dříč. Podlahy jsou naprosto čisté, nikde ani drobeček. Jsem z něho opravdu nadšená, jen ta cena byla trochu vyšší než jsem si stanovila rozpočet, ale on si to odpracuje na 200 %.

 7. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli robotický vysavač vůbec pořizovat, protože máme klasický vysavač a nechtělo se mi mít doma zase další nepotřebný krám, jak se říká. No nakonec jsem si ho koupila a udělala jsem dobře, jsem moc ráda, že ho mám.

 8. Jsem nadšená, že jsem se rozhoupala a pořídila robotický vysavač. Mám domácí mazlíčky a na jejich srst je to ideální pomocník. Mám od značky Robzone a jsem spokojená.

 9. Mám několik měsíců tento vysavač od značky Xiaomi a ulehčí i urychlí mi veškerou práci. :)

 10. Váš článek mi náramně pomohl s výběrem vhodného a kvalitního vysavače pro mojí domácnost. Děkuji.

1 2 3

Přidat komentář

Recenzer
Logo