Šampony proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je nepříjemný problém, se kterým se může setkat každý, a to hlavně ve vyšším věku. Projevit se může kolečkem na vrchní části hlavy nebo kouty, které se objevují po stranách hlavy. Denně nám vypadne okolo 80 vlasů, pokud je to ale více a vám to ubírá na radosti ze života, vyzkoušejte šampony proti vypadávání vlasů.

Porovnat ceny šamponů

Typy

Šampony proti vypadávání vlasů se dají rozdělit podle pohlaví a typu vlasů. Může se objevit i unisex verze, nebývá to ovšem časté. Vzhledem k tomu, že se důvody vypadávání liší, je třeba zvolit vhodný šampon právě podle těchto kritérií.

Typy podle pohlaví

Každé pohlaví potřebuje trochu odlišné složení, jelikož jejich problém je způsoben jinou příčinou. Je tedy dobré odvodit, proč vám vlasy momentálně vypadávají, abyste vybrali ten správný produkt.

Pro muže

U mužů je vypadávání vlasů často zapříčiněno dědičností, tudíž by po výrobku měli sáhnout preventivně. Další je na vině testosteron, kterého bývá nadbytek, proto se v šamponech nachází látky, jež jeho produkci snižují.

Nejlepší šampony proti vypadávání vlasů pro muže

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kérastase Densifique Bain Densité Homme šampon 250 ml 96 % 579 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Natura Siberica šampon proti vypadávání vlasů 250 ml 95 % 109 Kč Zobrazit Aktin.cz
3. Alpecin Hybrid kofeinový Shampoo 250 ml 94 % 138 Kč Zobrazit Benu.cz
4. Alpecin Hair Energizer Sport Shampoo CTX 250 ml 93 % 139 Kč Zobrazit Krasa.cz
5. Revalid Energizing Shampoo MEN 200 ml 89 % 299 Kč Zobrazit Notino.cz

Pro ženy

Ženy trpí na vypadávání vlasů nejčastěji v průběhu nějaké hormonální změny, kterou může být například těhotenství, období po porodu či menopauza.

Nejlepší šampony proti vypadávání vlasů pro ženy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ziaja Med Hair Treatment šampon proti vypadávání vlasů 300 ml 100 % 88 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Shampoo 250 ml 99 % 537 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Vichy Dercos Energising Energising Anti-Hairloss Shampoo 400 ml 91 % 434 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Revalid Stimulating Shampoo 200 ml 90 % 328 Kč Zobrazit Benu.cz

Unisex

Šampony určeny oběma pohlavím zároveň se hodí v případě, že je příčinou nevhodná strava, změna prostředí či jiný problém, který nezpůsobují hormony. Na výběr ale máte z menšího množství zboží.

Typy podle typu vlasů

Většina šamponů je určena všem typům vlasů, můžete ale narazit na konkretizovaný produkt, jež je vhodný například pouze pro barvené, jemné či poškozené vlasy. Složení v těchto produktech je přírodní, nemělo by obsahovat parabeny, sulfáty ani silikony.

Velikost balení

Pokud máte v plánu šampon využívat dlouhodobě, nemáte ho například pouze na zkoušku, vyplatí se zakoupit objem 200 – 250 ml, ten vám vydrží na několik týdnů. Jestliže máte zájem ještě o větší balení, sáhněte po 400 ml. Na cestování využijete 50 ml, které se vám vejdou i do letadla.

Účinné složky

Aby šampony proti vypadávání vlasů zvládli efektivně fungovat, jsou vybaveny účinnými složkami, které podporují růst vlasů a zamezují jejich ztrácení. Které to jsou?

 • Aminexil a minoxidil – zlepšují cirkulaci krve, posilují vlasovou cibulku a prodlužují růstovou fázi vlasů
 • Aminokyseliny – základní stavební kámen všech bílkovin v těle včetně keratinu, zkvalitňují stav vlasových folikul, dodávají potřebnou sílu vlasům, ozdravují, patří mezi ně arginin, cystein, cystin, histidin, metionin, taurin a tyrosin
 • Biotin – také známý jako vitamin B7, posiluje vlasové folikuly a brání padání vlasů, zamezuje šedivění, minimalizuje tvorbu lupů
 • Esenciální oleje – regenerují pokožku hlavy, posilují vlasy a bojují proti jejich ztrácení, řadíme mezi ně mátový, levandulový, heřmánkový, šalvějový, tymiánový i olej z citronové trávy
 • Kofein – důležitá složka šamponů proti vypadávání vlasů, zabraňuje škodlivým účinkům testosteronu, vlasovým cibulkám dodává energii, podporuje růst nových vlasů
 • Niacin – forma vitaminu B3, zlepšuje prokrvení pokožky hlavy, posiluje vlasy, přidává na objemu
 • Stemoxydin – zamezuje padání vlasů a podporuje jejich růst,
 • Zinek – podpora růstu
 • Saw palmetto – obsahuje fytosteroly, mastné kyseliny, beta-karoten a polysacharidy, díky kterým má potenciálně pozitivní účinky na dědičné vypadávání vlasů, snižuje tvorbu mazu na pokožce hlavy
 • Kopřiva – protizánětlivé a antibakteriální účinky, zlepšuje kvalitu vlasů, jejich vzhled i lesk
 • Procyanidin – flavonoid obsažený v jablkách, hroznech, měl by podporovat růst vlasů
 • Pirocton Olamin – snížení vypadávání vlasů, mastnoty, rozšíření tloušťky vlasu, udržuje pokožku hlavy čistou
 • Panthenol – forma vitamínu B5, má schopnost přitáhnout vlhkost a udržuje vlasy zdravější

Nebezpečné složky

Naopak složky, kterým byste se měli vyhnout, mohou vlasům a pokožce škodit. Bohužel se i tak občas objevují v některých šamponech, proto nezapomeňte číst složení.

 • Sulfáty (SLS, SLES) – chemické látky s výraznými čistícími účinky, lépe pění a odstraňují mastnotu, dráždí a vysušují pokožku, vlasům odstraňují přirozenou vlhkost
 • Parabeny – pro tělo toxické i v menším množství, souvislost mezi parabeny a rakovinou prsu, methylparaben, butylparaben a další
 • Polyethylen glykol (PEG) – zahušťovač, tvoří krémovou texturu šamponu, může obsahovat karcinogenní složky

Příčiny vypadávání vlasů

Důvodů, proč vám padají vlasy je mnoho, u každého je to individuální, příčiny se liší i u pohlaví. Důležité ale je, stejně jako u každého problému, zjistit příčinu, abyste ho mohli řešit.

Genetická predispozice

Bohužel, i když je v některých případech genetika pozitivní příčina, v tomto případě z ní nikdo nadšen nebude. Můžete zdědit bujnou hřívu, stejně tak ale i kouty. Hormon testosteron je vám jistě známý – přesně ten má odpovědnost za podporu vypadávání vlasů.

Hormonální nerovnováha

Opět je na vině testosteron. Jeho přebytek způsobený nemocí či jiným důvodem způsobuje vypadávání vlasů. Pokuste se mu vyhnout i ve vašem jídelníčku – omezte vejce, avokádo, kvalitní červené maso, olivový olej, mandle, para ořechy.

Stres

Stres je nepřítelem celého vašeho těla. Dbejte na psychickou pohodu, abyste se tak vyhnuli problémům s lámavostí nehtů, vypadáváním vlasů nebo poškozenou pokožkou. Mimo jiné může být příčinou vzniku lupů.

Nedostatek železa

S touto problematikou se potýkají spíše ženy, železo je ale nezbytné pro produkci proteinu vlasových buněk, jinak se vlasy lámou, jsou nezdravé a křehké.

Hypotyreóza a hypertyreóza

Tyto názvy souvisejí s onemocněním štítné žlázy, která tvoří proteiny, jejichž nedostatek ovlivňuje i vlasové folikuly. Hypotyreóza označuje zpomalenou funkci, hypertyreóza naopak zrychlenou funkci štítné žlázy.

Nedostatek vitamínu B12

Stejně jako nedostatek čehokoliv jiného, způsobuje malá četnost B12 únavu, nedostatek energie a vypadávání vlasů.

Prudká změna hmotnosti

Moc rychle jste zhubli? Pravděpodobně jste si všimli, že o vlasy přicházíte o sto šest. Je to způsobeno nedostatkem živin, které se snažte co nejrychleji získat zpátky.

Nekvalitní a nevyvážená strava

Nedostatek potřebných živin, včetně vitamínů a minerálů, není pro tělo nic dobrého. Časem začne být problém viditelný, kdy se odrazí právě i na vašich vlasech. Abyste tomu zabránili, zamyslete se nad svým jídelníčkem a obsáhněte ho dostatkem bílkovin, sacharidů i tuků. Navíc užívejte také vitamíny určené přímo na vlasy, které obsahují biotin, kolagen, křemík, kyselinu pantotenovou, selen, vitamin E, zinek a železo.

Nedostatek spánku

Spánek je velice důležitý a stejně jako jídlo se nevyplatí ho podceňovat. Nedostatkem spánku trpí celé tělo, a kromě vypadávání vlasů se projevuje také narušením imunitního systému, hormonální nerovnováhou a zvýšeným rizikem vzniku deprese. Doporučených 7 – 9 hodin spánku denně tudíž dodržujte, jinak toho budete litovat. Nehledě na to, že pouhých 6 hodin spánku zkracuje život.

Nevhodná kosmetika

Netkví problém v tom, že si vlasy myjete nevhodným šamponem nebo ho špatně aplikujete? Jak už jsme si vysvětlili, toxické složení tělu nepomáhá, naopak mu škodí, proto si projděte veškeré produkty, které na vlasy používáte a přesvědčte se, že jsou pro vás vhodné a neobsahují nebezpečné látky. Pokud ano, nepoužívejte je a nahraďte je přírodním složením či si nechte poradit od kadeřnice.

Funkce

Cílem šamponu proti vypadávání vlasů je, jak jinak, zabránění vypadávání vlasů. Díky aktivním složkám, které se v šamponu nachází, jsou vlasy posilněny, je podpořen jejich růst a zdraví. Doporučujeme šampony užívat preventivně, pokud víte, že se lysiny v rodině objevují, a to zejména u mužů, kde bývá nadmíra testosteronu častější než u žen. Ani ty by ale neměly na tuto pomůcku zanevřít a v době, kdy jsou jejich hormony v nerovnováze, měly by věnovat vlasům zvýšenou péči.

Značka

Oblíbené značky šamponů proti vypadávání vlasů jsou Alpecin, Revalid, Plantur a Plushair, které se specializují jak na ženy, tak na muže i jiné typy vlasů.

Cena

Tyto produkty nejsou nijak drahé, přesto je můžete najít v několika cenových kategoriích. Nejlevněji se dají sehnat do 100 Kč, nejsou ale určeny na konkrétní problémy, spíše fungují jako prevence, když vám padají vlasy vlivem změny ročního období nebo nemocí. Závratné změny proto nečekejte.

Pokud chcete svůj problém opravdu řešit a očekáváte viditelné výsledky, zainvestujte raději od 100 do 300 Kč, na výběr budete mít z mnoha produktů. Nejčastěji se objevují šampony na kofeinové bázi, které vám dokáží pomoct a padání vlasů zastavit. Pro ten nejlepší účinek je ale třeba sáhnou po dražší kosmetice, která se pohybuje od 300 Kč výše. Díky patentovanému komplexu účinných látek dosáhnete opravdové změny.

Porovnat ceny šamponů

Aplikace

Prvním krokem je pořízení samotného šamponu proti vypadávání vlasů, druhým správná aplikace. Přípravek byste měli užívat co nejdříve od objevení problému, aby se vyřešil včas. Namísto délek vlasů se soustřeďte na pokožku hlavy, prostřednictvím které se do těla dostanou ony důležité látky podporující zdraví vlasů.

Jemně masírujte pokožku se šamponem po dobu 1 až 3 minut, abyste ji tak prokrvili. Na oplachování nepoužívejte příliš horkou vodu. Šampon aplikujte 4 až 5krát týdně. Kdyby vás dráždil, střídejte ho s jiným.

Otázky a odpovědi

Podle čeho šampon proti vypadávání vlasů vybrat?

V první řadě zjistěte, co vám vypadávání vlasů způsobuje. Může za to hormonální nerovnováha vlivem těhotenství, porodu nebo menopauzy? Máte příliš testosteronu v těle? Podle toho budete volit buďto ženský, mužský nebo unisex šampon.

Pokud máte speciální typ vlasů (barvené, poškozené, suché, citlivé), poohlédněte se po takovém produktu, který na ně bude přímo určen, aby nedošlo k podráždění pokožky. Následně jen zvolte vhodné balení, které vám vystačí na daný počet umytí vlasů.

Jaké složky šampon proti vypadávání vlasů obsahuje?

Každý šampon se může lišit, převládá ale kofein, biotin, niacin, aminexil, minoxidil, aminokyseliny, esenciální oleje a stemoxydin. Může se objevit také panthenol, zinek nebo třeba pirocton olamin. Naopak, vyhnout byste se měli sulfátům, parabenům a polyethylenu glykolu, které tělu škodí a jsou pro něj nebezpečné – některé z nich dokonce mohou rozvíjet rakovinu prsu.

Kdy uvidím první výsledky?

Velmi individuální. Důležité je, abyste šampon používali pravidelně, časem se výsledky určitě dostaví, buďte trpěliví.

Závěr

Jestli už jste zkoušeli ledacos a stále nic nezabralo, vyzkoušejte šampony proti vypadávání vlasů. Společně s jejich užíváním ale nezapomínejte na kvalitní a vyváženou stravu, dostatek spánku, nízkou míru stresu ani vlasové doplňky stravy, které účinek podpoří, a vy se tak možná konečně zbavíte svého problému. Pokud vám daný produkt nevyhovuje, nezoufejte a dejte šanci jinému. Péče o vlasy, stejně jako každá jiná, je dost individuální a daný výrobek nemusí vyhovovat každému.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Posledních několik měsíců jsem začala mít problémy s vypadáváním vlasů a hledala jsem nějaké vhodné produkty mezi šampony, které s tím jsou schopné pomoci. Objevila jsem společnost Vivaco, která na svých stránkách uvádí, že veškeré jejich výrobky jsou bez parabenů i silikonů, což jsem uvítala. Koupila jsem si u nich šampon z lopuchu proti vypadávání vlasů a jsem nadšená, protože je vážně super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo