Jak vybrat šampon na mastné vlasy?

Vlasy jsou speciálně pro ženy téma samo o sobě. Stejně jako typy pleti, existují také typy vlasů, a jedním z nich jsou právě ty mastné. Tento problém nemusí být ani způsoben špatnou péčí (i když se tak často děje), na vině je také špatná životospráva, dlouhodobý stres, hormony, dědičnost či změna ročního období.

Náchylné jsou na problém s mastnotou především jemné rovné a kudrnaté vlasy, u kterých k nevzhlednému dojmu dochází častěji. Abyste tomuto problému zabránili, budete muset určité chování změnit a vybrat takovou vlasovou kosmetiku, která se na mastnotu zaměřuje. A přesně tu si dnes představíme.

Porovnat ceny šamponů

Nejlepší šampony na mastné vlasy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Redken Amino Mint Shampoo 300 ml 100 % 392 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Lavera Hair Pro Freshness šampon na mastné vlasy 250 ml 98 % 175 Kč Zobrazit Krasa.cz
3. Goldwell Dualsenses Deep Cleansing Shampoo 250 ml 94 % 239 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Vichy Dercos šampon na normální až mastné vlasy 200 ml 92 % 286 Kč Zobrazit Benu.cz
5. Natura Siberica rakytníkový šampon na mastné vlasy 400 ml 91 % 149 Kč Zobrazit Biooo.cz
6. Nobilis Tilia šampon na mastné vlasy 200 ml 88 % 275 Kč Zobrazit Biooo.cz
7. Kérastase Specifique Bain Divalent Balancing Shampoo 250 ml 84 % 531 Kč Zobrazit Notino.cz

Typy

Šampony na mastné vlasy se dělí do několika kategorií. Lze je vybírat podle druhu vlasů, pohlaví a konzistence, kterou si volíte dle vašich preferencí. Při špatném výběru nemusí produkt fungovat tak, jak byste si přáli, proto si dejte záležet.

Typy podle druhu vlasů

Mastit se mohou všechny vlasy, i když už jsme si řekli, že nejnáchylnější jsou rovné jemné a kudrnaté vlasy, u kterých navíc činí problém suché konečky. Pokud máte potíže s nadměrnou tvorbou mazu, měli byste používat takový šampon, který je na to určen. Vzhledem k tomu, že mastnota nemusí být jediným problémem, se kterým se potýkáte, je možné zakoupit multifunkční produkt, který řeší více věcí najednou.

Typy podle pohlaví

Protože se hormony u mužů a žen liší, různí se také míra tvorby mazu, proto se šampony dělí na mužské a ženské. Lze zakoupit i unisex verze, nicméně ty nemusí být tak účinné.

Typy podle konzistence

Konzistence šamponu záleží čistě na vašich preferencích. Na výběr máte z tekutých, tuhých a suchých. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Tekuté šampony

Nejklasičtější konzistencí jsou tekuté šampony, které se jednoduše používají a jsou praktické. Mohou ale obsahovat škodlivé látky, proto je třeba číst složení.

Tuhé šampony

Na tuhém šamponu je skvělé to, že dlouho vydrží a jeho použití je jednoduché, i když trochu netradiční. Ve většině případů je navíc přírodního složení, takže šetrně pečuje o pokožku hlavy. Stačí ho namočit a přejíždět jím po vlasech. Poté ho stačí ve vlasech napěnit, jemně vmasírovat do pokožky hlavy a tímto způsobem pokračovat až ke konečkům vlasů. Nakonec opláchněte a v případě, že by se vám vlasy stále zdály mastné, proces opakujte.

Suché šampony

Pokud nestíháte, jsou suché šampony ideálním řešením. Jen je aplikujete do vlasů, dodají vám objem a zároveň odmastí. Neslouží ale k opakovanému použití, mohli by vlasy vysušovat a dát za vznik lupům. Prodávají se ve formě spreje nebo pudru.

Složení šamponu

U složení je třeba zbystřit. Zatímco určité složky jsou pro vlasy vyživující, jiné je ničí a škodí zároveň celému tělu. Dejte si pozor a nezapomínejte při nákupu číst, jaké složky se v produktu nacházejí. Rozeberme si druhy šamponů a jejich jednotlivé složky.

Přírodní

Speciálně pro citlivou pokožku je přírodní šampon tou správnou volbou. Obsahuje pouze přírodní složky, které vlasy nenamáhají a nezpůsobují alergické reakce. Na druhou stranu nemusí být takové šampony tolik účinné nebo změnu pocítíte až za delší dobu.

Chemické

I když zní chemické šampony jako něco negativního, nemusí tomu tak nutně být. Ve většině salonech používají právě chemické produkty, které jsou ovšem vysoce účinné, a pokud neobsahují škodlivé látky, není na nich nic špatného. Pokud ale máte citlivou pokožku, raději se chemii vyhněte, mohla by vás dráždit.

Látky nacházející se ve složení šamponu

Zatímco některé látky v šamponech podporují zdraví vlasů, jiné jim škodí. Je proto důležité číst složení a informovat se o tom, které složky mohou být pro vaše tělo nebezpečné.

Prospěšné látky

Pozitivně působícími látkami jsou vybaveny především přírodní šampony, lze je ale nalézt i v chemických produktech. O kterých prospěšných látkách je řeč?

Rostlinné výtažky

Jak už jsme si řekli, rostlinné složení je pro pokožku příznivé a dělá jí dobře. Rostlinné výtažky, například z heřmánku nebo kopřivy, dopřávají vlasům lepší vzhled i péči.

Pomáhají obnovovat přirozenou ochrannou vrstvu vlasu a obnovovat jeho strukturu. Kromě výtažků může šampon obsahovat také saponiny, což jsou přírodní látky, které při styku s vodou tvoří lehkou pěnu a mají čistící účinky. Nejde ovšem o pěnu, na jakou jste zvyklí u chemických produktů.

Kofein

Kofein kromě ochrany a zklidnění vlasové pokožky pomáhá také v růstu vlasů, regeneruje a přispívá k celkovému zdraví vlasů a pokožky hlavy.

Kyselina salicylová

Tato látka se postará o to, aby se odstranily odumřelé buňky a zabránilo se podráždění. Bojuje s vypadáváním vlasů, proti lupům a reguluje tvorbu mazu.

Aktivní jíly

Skvělé na mastnotu vlasů jsou aktivní jíly, konkrétně zelený jíl. Bílý jíl slouží k hydrataci a neutralizování pH v kosmetických přípravcích. Marocký jíl pohlcuje mastnotu, nedráždí mazové žlázy, z vlasů odstraňuje nečistoty a čistí je.

Černé uhlí

Černé uhlí se používá také například v pleťových maskách, kde bojuje s černými tečkami. Na vlasy působí detoxikačně a čistí je.

Panthenol

Tuto látku můžete v přípravcích na vlasy často potkávat. Zanechává je lesklé, chrání je před vnějšími vlivy, odmašťuje a odstraňuje nečistoty z vlasové pokožky. Dokonce pomáhá se svěděním.

Nepříznivé látky

To byly látky, které působí na vlasy a vlasovou pokožku příznivě – ty byste v šamponech měli vyhledávat. Jakým látkám se ale naopak vyhnout?

Silikony

Tyto látky sice zanechávají vlasy hebké, uhlazené a lesklé, ale zbytečně je zatěžují. Nejsou bohužel rozpustné ve vodě, takže ve vlasech zůstávají.

Sulfáty

Už jsme se bavili o pěnění šamponu, za které jsou zodpovědné v mnoha případech právě sulfáty. Zároveň disponují výraznými čistícími účinky, odstraňují mastnotu, ale zároveň dráždí a vysušují pokožku a vlasům odstraňují přirozenou vlhkost. Navíc oslabují folikuly, ze kterých rostou vlasy.

Parabeny

Další toxickou látkou jsou parabeny, při jejichž bližším zkoumání se zjistila souvislost s rakovinou prsu. Bohužel stačí jen malé množství, abyste své tělo vystavili tomuto nebezpečí. Patří mezi ně například methylparaben, butylparaben a další.
Určitě se kromě výše zmíněných látek vyhněte také syntetickým parfemacím, ftalátům, formaldehydům a ispropylalkoholu.

Příčiny nadměrné tvorby mazu

Příčin je spousta – může jít o problém s používáním nesprávného vlasového produktu, provozování aktivit, které podporují mastící proces nebo hormonální změny. Je důležité určit, proč se vám vlasy natolik mastí, abyste věděli, jak takový problém řešit. Někdy stačí změnit životní styl a vyhnout se stresu, jindy se budete muset poohlédnout po novém šamponu.

Hormonální výkyvy

Tento problém zažívají hlavně teenageři, jejichž hormony doslova blázní, a tak se i vlasy mohou více mastit. Kromě nich poskytují hormonální výkyvy především ženy, ať už v průběhu těhotenství, období po porodu nebo menopauzy. Změny se mohou objevit také při používání antikoncepce. Vyplatí se zařadit do vlasové péče takové produkty, které produkci mazu regulují, popřípadě změnit životosprávu.

Genetika

Bohužel, v některých ohledech jsme za genetiku rádi, u mastných vlasů to ten případ ale nebude. Opět lze nadměrnou mastnotu řešit vhodným přípravkem na vlasy.

Nesprávná vlasová péče

Z kola neustále se mastících vlasů můžete vystoupit, když se zamyslíte nad tím, zda nepoužíváte šampony, jež obsahují škodlivé látky, které vlasy zatěžují. Vlasy byste si také neměli mýt každý den a vyhnout se příliš horké vodě, která stimuluje mazové žlázy k produkci mazu. Pokud máte mastné vlasy, vyvarujte se nadměrnému používání olejů.

Příliš časté česání či manipulace s vlasy

Rádi si saháte na vlasy, pročesáváte je prsty a neustále je uhlazujete? Může to být důvod, proč se vám tolik mastí. Snažte se jich moc nedotýkat a česat je. Když už jsme u toho česání – používejte jemné přírodní kartáče a hřebeny, které nemají ostré štětiny a hroty. Nezapomínejte na jejich pravidelné čištění, abyste vlasy nezanášeli nečistotami a vyčesanými vlasovými přípravky.

Stres

Nadměrný stres v životě není pro tělo nic dobrého. Postihuje orgány, oslabuje imunitu a negativní vliv má také na vlasy, které mohou díky němu začít vypadávat nebo se více mastit. Pokud si myslíte, že je to váš případ, zvolněte tempo a často odpočívejte.

Špatná životospráva

Pro vlasy jsou strašáky kouření a alkohol, stejně jako zamezení přísunu živin a omega-3 mastných kyselin. Důležitý je též pitný režim.

Nevhodné ložní prádlo

Vyměňte bavlněné ložní prádlo za hedvábné, aby po něm vlasy klouzaly a nelámaly se. Pravidelně povlečení měňte, abyste se zbavili bakterií, kousků kůže, potu a zbytků kosmetických přípravků. Pokud před spaním používáte oleje či krémy na obličej, mohou na polštáři ulpívat a vlasy mastit.

Jak zabránit mastícím se vlasům?

Abyste nadměrně mastící se vlasy alespoň zredukovali, vyhněte se každodennímu mytí a vyměňte vlasové produkty za ty, které jsou na mastnotu určeny. Dbejte na správnou životosprávu (nekuřte a nadměrně neužívejte alkohol), snažte se vyhnout stresu (například relaxačním cvičením) a měňte ložní prádlo. Všechny tyto věci dodržujte obzvláště, pokud právě procházíte hormonálním obdobím.

Funkce

Šampon, který je určen na mastné vlasy, dokáže tvorbu mazu snížit tak, abyste mohli ráno po umytí vstát do dalšího dne bez toho, aniž byste museli do sprchy. Starají se o pokožku hlavy, vyživují ji a vlasům dodají všechny potřebné živiny. Problém s mastnými vlasy je nejčastěji způsoben právě nesprávným výběrem šamponu, proto buďte při výběru na pozoru.

Značka

Nejoblíbenější značky šamponů na mastné vlasy jsou L’Oréal, Vichy, Eucerin, Alpecin a další. Liší se od sebe složením, velikostí balení i cenou.

Cena

Do 200 Kč najdete šampony na mastné vlasy spíše v drogeriích, proto jejich kvalita nemusí být tak dobrá. Je zde také třeba pročíst si složení, jelikož se v něm mohou nacházet škodlivé látky. Kromě toho se v této cenové kategorii nachází i tuhé šampony, které vám vydrží déle, než ty tekuté.

Od 200 do 500 Kč šampony obsahují speciální vyživující složky, které s mastnotou účinně zatočí. Mohou mít přírodní složení, díky čemuž jsou šetrné k pokožce a vhodné i pro alergiky nebo citlivé jedince. Kromě zbavení mastnoty dokáží řešit lámavost vlasů, třepení konečků či předcházení vzniku lupů. Nad 500 Kč se prodávají přípravky s větším objemem, například 1 000 ml. Účinek je tedy stejně kvalitní, jako u levnějších variant, ovšem vám šampon vydrží déle.

Porovnat ceny šamponů

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybírat šampon na mastné vlasy?

Soustřeďte se na váš typ vlasů, pohlaví a preferovanou konzistenci – zde záleží čistě na tom, co vám vyhovuje, proto zvažte, s čím by se vám pracovalo nejlépe. Věnujte pozornost složení a přečtěte si, jaké složky šampon obsahuje. V případě, že objevíte nějakou nebezpečnou látku, raději nechte šampon v obchodě.

Na jaké látky si ve složení šamponu dát pozor?

Vyhněte se silikonům, sulfátům, parabenům, syntetickým parfemacím, ftalátům, formaldehydům a ispropylalkoholu, které vašim vlasům škodí a v některých případech dokonce rozvíjí rakovinu.

Jak bojovat proti mastícím se vlasům?

Kromě používání správného přípravku na vlasy dbejte na zdravou životosprávu, co nejmenší množství stresu, měnění ložního prádla, vyhněte se častému mytí vlasů a přílišným dotekům, které podporují produkci mazu.

Závěr

Vlasy se mastí každému. Pokud je to ale v nadměrné míře, může vám tento problém dost otrávit život. Zatočte s ním zvolením správného šamponu a zdravým životním stylem – nyní už víte, podle jakých parametrů ho vybrat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.pilulka.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na mastné vlasy mi hodně pomohl šampon od L´Oréal, po kterém mám vlasy krásně lesklé, čisté, bez nežádoucího mastného efektu. Jsem s ním velmi spokojená a určitě mohu tuto značku vřele doporučit, má skutečně skvělé výrobky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo