Sběrače ovoce

Máte zahradu a pravidelně sbíráte ovoce, které jste si vypěstovali? Pak by se vám mohl hodit sběrač ovoce, kterého bezpečně a efektivně využijete jako pomocníka. Díky němu nemusíte šplhat do výšin, ale jednoduše z místa seberete vše, co potřebujete. Existuje několik druhů, proto vám přinášíme tento článek, ve kterém si uvedeme jednotlivé rozdíly a zhodnotíme, jak pro dané účely vybrat ten nejlepší.

Porovnat ceny sběračů

Typy

Podle toho, co a jakým způsobem chcete sbírat, budete vybírat typ sběrače. Odlišují se v provedení, ceně i náročnosti při jejich použití.

Řezání speciálním nožem

Nejjednodušším provedením je sběrač ovoce, jehož součástí je speciální nůž, který je přiveden ke stonku plodu a odděluje jej od větve. Následně se ovoce umístí do speciálního sběrného pytle, aniž by spadlo na zem. Je vybaven kleštinovými sběrači s dlouhou rukojetí. Hůře se ale používá, na sběr plodů je nutné znát správnou techniku provedení, navíc je práce s ním dost fyzicky náročná.

Mechanické sběrače ovoce

Velmi častým typem je mechanický sběrač ovoce, který je tvořen úchopem ve formě drátu, který ovoce zmáčkne, a tím pádem s ním můžete manipulovat. I když je levný a snadno se s ním zachází, stává se, že poškozuje větve, v horším případě celý strom. Pokud si ho tedy vyberete, buďte nanejvýš opatrní.

Tulipány

Sběračům ovoce, které mají tvar hlavice jako tulipán, se podle toho také říká. Jsou vyrobeny z plastu, tudíž se nestane, že by vám nějakým způsobem poškodily větve. Ovoce zachycené mezi nimi se jednoduše stačí otočit kolem své osy, a spadne tak do misky. Právě proto je nejčastější volbou. Rukojeti různých délek bývají teleskopické nebo dřevěné.

Sběrač s klapkou

Na sbírání lesních plodů se vám bude hodit sběrač vybavený řadou zubů, pomocí kterých se doslova „česají“ keře borůvek, brusinek či malin. Součástí je také uzávěr, jež zajišťuje uchování již sklizených bobulí. Takovým sběračům ovoce se také říká kombajny. Je vyroben z plastu, aby nedocházelo k poranění keře při manipulaci. Rukojeť umožňuje držet kolektor během provozu.

Kombinovaný kolektor

Síťový válečkový koš s bočním typem podávání ovoce je upevněn na speciální rukojeti a používá se rolováním po zemi nebo vertikálním zvednutím, čímž uchopí ovoce a sebere ho. Hodí se zejména na zahrady, kde se nachází spousta popadaného ovoce, které je třeba sklidit. Průměr sběrného otvoru 10 cm je dostatečný pro uchopení plodů různých velikostí, zařízení lze používat i v blízkosti kmene stromů.

Provedení

Levnější varianty většinou bývají bez násad a hodí se na česání ovoce z keřů, kdežto s násadou zvládnete očesat celý strom. Je zde také možnost, že chcete sběrač pouze dokoupit, proto budete vyhledávat model bez násady.

Bez násady

Pokud nebudete sbírat ovoce přímo ze stromů, a nemusíte tak dosáhnout vysoko, bude vám stačit sběrač ovoce bez násady, popřípadě ho lze použít v případě, že se vám váš stávající rozbil, což se může stát, zejména když je vyroben z nekvalitního materiálu. Skvělý na sběr borůvek, malin či ostružin.

S násadou

Na sbírání ze stromu bude potřeba dosáhnout do různých výšin, a tak nesmí chybět násada, která vám manipulaci usnadní a nemusíte pro ovoce sami lézt po žebříku.

Materiál sběrného koše

Materiál je důležitý, pokud chcete, aby vám výrobek nějakou dobu posloužil a byla zde jen minimální šance, že se rozbije.

  • Bavlna – dobře absorbuje vlhkost a velice rychle schne, kvalitní, prodyšná, izolační schopnosti
  • Len – pevný a odolný, prodyšný, dobře drží tvar

Materiál rámu

Stejně jako u sběrného koše, je důležitý materiál i u rámu, který ho drží. Musí tedy unést veškerou váhu, kterou do koše nasypete. Na výběr máte ze dvou variant, a to oceli a polyamidu.

  • Ocel – odolnost, dobrá pevnost v tahu, mez kluzu, nízká hmotnost, která souvisí s jednodušší manipulací
  • Polyamid – vysoká pevnost, odolnost v oděru, malá nasákavost a schopnost rychle usychat, dlouhá životnost

Hmotnost

Hmotnost sběrače je zásadní při výběru ideálního nástroje pro vaše potřeby. Pokud je příliš těžký nebo příliš objemný, může být obtížné s ním manévrovat a může být obtížné jej přepravovat z místa na místo. Hledejte ty, které jsou dostatečně lehké pro použití po delší dobu. Přece jen, budete sbírat ovoce nějakou tu dobu a nechcete, aby vás bolely ruce.

Délka prodloužení

Při výběru sběrače ovoce je důležité najít správnou rovnováhu mezi délkou a hmotností. Vyvarujte se výběru příliš krátkého sběrače, protože může omezit váš dosah a znesnadnit sklizeň ovoce z vyšších stromů nebo hůře dostupných oblastí. Na druhou stranu, příliš dlouhé sběrače mohou být během používání neskladné a náročné na ovládání. Nalezení správné rovnováhy zajišťuje, že můžete efektivně a bezpečně sbírat ovoce při zachování kontroly a minimalizaci rizika nehod nebo poškození stromu.

Flexibilita

Sběrač s flexibilní hlavicí vám pomůže při sklizni ovoce ze stromů, které se skrývají za listy a větvemi. Budete tak při práci nejen efektivnější, ale také rychlejší.

Jednoduchost použití

Hledejte sběrače ovoce s rukojetí nebo držáky sáčků, které usnadňují přenášení sběrače, a také další funkce, jako je intuitivní design nebo bezpečnostní uzamykací mechanismy, které minimalizují námahu při sklizni vašeho ovoce. Zvažte ty, které jsou dodávány s dalším příslušenstvím, jako jsou teleskopické tyče nebo ochranné kryty, protože mohou zvýšit pohodlí při používání.

Funkce

Sběrače ovoce slouží jako pomůcka na zahradě, se kterou nemusíte lézt po žebřících do výšin, ale jednoduše ze země sklidíte vše, co potřebujete. Pokud je hlavice flexibilní, dostanete se i do rohů a úhlů, kam byste se jinak dostávali s obtížemi. Používáním sběračů ovoce zajistíte bezpečnost, jednoduchou manipulaci a rychlejší práci.

Značka

Mezi oblíbené značky patří například Gardena, Skrab, Green Apple nebo Fiskars. U každé z nich najdete rozdílná provedení, materiály i ceny.

Cena

Do 200 Kč seženete sběrače bez násady, popřípadě ty s klapkou, které se hodí na sbírání keřů. Od 200 Kč do 500 Kč najdete nejširší nabídku produktů, které pouze přizpůsobíte svým požadavkům. Sběrače lze použít jak na stromy, tak na keře. Nad 500 Kč se objevují pouze ty nejlepší sběrače, které mají flexibilní hlavici, odolný materiál a nízkou hmotnost, aby se tak s nimi jednodušeji manipulovalo.

Porovnat ceny sběračů

Údržba

Je velmi důležité se o své zahradní nářadí náležitě starat, aby i nadále fungovalo na maximum. Nenechávejte nářadí venku, po použití jej vždy uložte do suchého prostředí. I za suchého počasí jsou vaše nástroje vystaveny vlhkosti z mokré trávy. Po každém použití vždy odstraňte veškerou zeminu jednoduchým omytím.

Sběrače nikdy neodkládejte mokré. Před uskladněním je nechte úplně vyschnout, abyste zabránili rezivění a hnilobě. Na všechny nástroje se dřevem naneste tenkou vrstvu převařeného lněného oleje, abyste zabránili vysychání a praskání dřeva. Pokud je dřevěná rukojeť velmi znečištěná, odstraňte nečistoty tvrdým kartáčem.

Pokud chcete použít vodu, jemně navlhčete rukojeť vlhkým hadříkem a ujistěte se, že nenamáčíte dřevo, protože to by mohlo způsobit nadzvednutí vlákna a nabobtnání rukojeti.

Otázky a odpovědi

Jaké druhy ovoce mohu sbírat pomocí sběrače ovoce?

Nástroj na sběr ovoce je navržen tak, aby vám pomohl sklízet různé druhy ovoce, včetně jablek, broskví, hrušek, švestek, pomerančů, citronů, třešní, grapefruitů a ještě menšího ovoce, jako jsou bobule.

Košík nebo nástavec s drápem je obvykle navržen tak, aby pojal různé velikosti a tvary, což vám umožní bezpečně a efektivně sbírat ze stromů nebo keřů. Ať už máte zahradní sad nebo několik ovocných stromů, sběrač ovoce může být všestranným nástrojem pro sklizeň široké škály ovoce.

Je určitá technika pro použití sběrače ovoce?

Ano, nejlepší technikou pro použití sběrače ovoce je pevně uchopit rukojeť, poté mírně zatlačit na koš a pomalu kroužit větvemi směrem ven. To pomůže zajistit, že veškeré ovoce bude rovnoměrně nashromážděno bez poškození větví.

Existují bezpečnostní opatření, která musím při používání sběrače ovoce dodržovat?

Ano, při používání sběrače ovoce byste měli vždy nosit ochranné brýle, které ochrání vaše oči před veškerými nečistotami nebo hmyzem. Kromě toho byste měli používat vhodný žebřík, abyste dosáhli výše. Při práci kolem elektrických vodičů buďte vždy opatrní.

Závěr

Pokud jste vášnivým zahradníkem a pěstujete u sebe na zahradě nějaké ovoce, sběrače vám určitě přijdou vhod. Nyní už víte, jaké jsou jejich druhy, podle čeho je vybírat a jak se o ně starat. Buďte při manipulaci s nimi opatrní a dodržujte bezpečnostní pokyny.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo