Zahradní vozíky

Každý majitel zahrady potřebuje k převozu různých věcí nebo materiálů spolehlivý zahradní vozík. Tento výrobek je neocenitelným pomocníkem při odklízení trávy, listí nebo úrody. Větší a stabilnější vozíky využijete také k přepravě různých stavebních materiálů nebo zeminy.

Trh s těmito přepravníky je jak už to tak bývá pestrý, proto si přiblížíme, k jakým parametrům byste měli při výběru vhodného vozíku přihlédnout.

V první řadě je dobré vědět, k jakému účelu budete vozík používat. K dostání jsou vozíky zahradní, hospodářské i stavební a mnohdy se vám bude hodit i více než jen jeden model. Hlavní roli při výběru hraje výrobní materiál. Ten z velké části určuje nosnost a odolnost. Jednotlivé modely se pak liší také objemem korby a v mnoha případech můžete využít i některé funkce.

Porovnat ceny zahradních vozíků

Nejlepší zahradní vozíky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Keter Easy Go 50L 35674 černý 90 % 429 Kč Zobrazit Mall.cz
2. G21 639086 89 % 1 290 Kč Zobrazit Penta.cz
3. FIELDMANN FZO 4001 80 L 88 % 650 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Profi Tools 2v1 HT-028 86 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Güde GGW 250 94336 82 % 2 299 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Zahradní vozíky nebo vůbec přepravníky čehokoliv mohou mít mnoho podob. Záleží pouze na tom, jak velkou zahradu vlastníte a co vše potřebujete převážet.

Vozík

Pod pojmem vozík si můžete představit spíše menší, mnohdy plastové vozíky. Vozíky se od dalších přepravníků liší nejen vzhledem, ale i způsobem ovládání. Tyto typy budete především táhnout pomocí speciální rukojeti. Vybírat můžete mezi malými vozíky se 2 a většími se 4 kolečky.

Dvoukolák

Na převážení dřeva nebo přepravek s ovocem či zeleninou můžete použít také klasický dvoukolák. Jedná se o kovové zařízení, které nemá tradiční plnou korbu, ale výplet. Dvoukolák vyniká především stabilitou a je tedy vhodný také k převozu méně stabilního nákladu.

Díky opěrné ostruze se nemusíte bát převrácení ani ve chvíli, kdy necháte dvoukolák bez dozoru. V jeho prospěch mluví i skutečnost, že ho v některých případech můžete použít i v kombinaci s jízdním kolem.

Motúčko

Poměrnou novinkou je motorizované kolečko, známé jako motúčko. Svým vzhledem se neliší od běžného stavebního kolečka, na rozdíl od něj vám práci výrazně usnadní motor, který je napájen baterií. Nevýhodou motúčka je vyšší pořizovací cena, avšak v případě velké zahrady, domácích zvířat nebo stavebních pracích je tento pomocník neocenitelný.

Pokud budete chtít vlastnit motúčko, budete se při jeho výběru zaměřit na několik důležitých parametrů. Podstatná je především výdrž baterie, velikost výkonu nebo rychlost, kterou je kolečko schopné vyvinout.

Trakař

Tak trochu speciální možnost přepravy vám umožní i klasický trakař. Ten byl velmi rozšířený hlavně v minulosti. V současné podobě však trakař koupíte pouze jako dekoraci. Dostupný je v mnoha různých podobách a velikostech.

Dětské

Při práci na zahradě vám budou mnohdy asistovat malí pracanti. Pro nejmenší děti jsou k dostání celoplastová zahradní kolečka, která jsou velmi lehká a poradí si s nimi i 2 leté děti. Větší výdrž mají kovové modely, které jsou určeny o něco starším dětem.

Materiál

Zahradní vozíky se liší nejen velikostí, ale především výrobním materiál. Klasické vozíky v nynější moderní podobě jsou v drtivé většině plastové. Vozíky s větší nosností jsou vyrobeny v kombinaci plast/kov. Pokud budete přepravovat velké množství těžkého nákladu, měli byste volit raději stavební kolečko vyrobené z kovu.

 • Plast – celoplastové vozíky mají často podobu přepravník košů a jsou vhodné spíše na přepravu lehčích věcí. Převážet v něm můžete květiny, menší množství zeminy, vhodný je na trávu i listí. Tyto vozíky mají zpravidla 2 menší kolečka. Koupit i můžete i větší celoplastový vozík se 4 většími kolečky. Ten disponuje větší korbou i nosností.
 • Plast/kov – vozíky s kovovou konstrukcí a plastovou korbou vynikají delší životností. Jejich součástí jsou mnohdy nafukovací kola.
 • Kov – celokovová jsou především tradiční stavební kolečka nebo dvoukoláky. Největší předností těchto vozíků je dlouhá životnost a velká nosnost.

Nosnost

Zde platí přímá úměra, čím je vozík větší, tím větší je i jeho nosnost. Na nosnost jednotlivých výrobků má pochopitelně vliv i výrobní materiál. Celoplastové zahradní koše mají obvykle nosnost 60 kg, v případě větších vozíků je to od 120 – 200 kg. Stavební kolečka i větší a kvalitnější vozíky mohou mít nosnost až 600 kg. S jejich pomocí přepravíte prakticky cokoliv.

Objem korby

U zahradního vozíku hraje důležitou roli také objem korby. Ten určuje, jak velké množství nákladu budete moci naráz přepravit. V případě tradičních vozíků je objem nejčastěji v rozmezí 60 – 80 litrů. U stavebních koleček to může být 120 – 200 litrů.

Možnosti vozíků

Nabídka zahradních vozíků je velká a proto najdete i modely, které vám umožňují i něco navíc.

 • Držák – umístit do něho můžete koště, nebo jiné nářadí.
 • Boční úchyty – díky nim bude zvedání snadnější
 • Sklápěcí korba – tato možnost se hodí v mnoha situacích
 • Stříška – některé vozíky mohou mít také stříšku
 • Možnost složení – pokud máte málo prostoru k uskladnění vozíku, můžete zakoupit i takové, které můžete jednoduše složit.
 • Pogumovaná rukojeť – manipulace s vozíkem bude díky této možnosti komfortnější.

Značka

Zahradní vozíky nabízí celá řada výrobců. Na základě uživatelských recenzí jsou jedněmi z nejoblíbenějších vozíky značky Vares, G 21, Garden King, TecTake, Güde, Fuxtec nebo třeba Garden.

Cena

Cenové rozpětí zahradních vozíků je v tomto případě poměrně velké. Nejlevnější jsou celoplastové koše, které je možné koupit za necelých 500 Kč. Dražší varianty vyjdou do 1 000 Kč. Větší vozíky se 4 koly koupíte v závislosti na výrobním materiálu a objemu korby od 1 500 – 3 000 Kč.

Za cenu od 3 000 – 6 000 Kč jsou k dostání robustní zahradní vozíky a celokovová kolečka. Ti, kteří dají přednost motúčku, budou muset investovat od 10 – 30 000 Kč.

Porovnat ceny zahradních vozíků

Otázky a odpovědi

Co vše je možné využít u motůčka?

Kvalitní motúčko by mělo být vybaveno volnoběhem. Znamená to, že můžete motor odpojit a vést kolečko pouze svojí silou. Díky tomu ušetříte kapacitu baterii, na dobu, kdy ji budete opravdu potřebovat. U některých motúček máte také možnost bočního vysypávání.

Jaká kola mají zahradní vozíky?

Zahradní vozíky mohou mít celoplastová kolečka nebo nafukovací. To jaký materiál nebo velikost pro vás bude tím pravým, záleží z velké části na terénu. Obecně jsou lepší větší kolečka. U nafukovacím může dojít k protržení, jízda je však pohodlná a kola si poradí s každým terénem.

Závěr

Při výběru zahradního vozíku zvažte, k jakému účelu budete vozík používat. Majitelé menších zahrad si vystačí s celoplastovým košem nebo vozíkem.

Práce s ním bude bavit i starší děti. Na častější přepravu těžších materiálů lze použít robustnější vozíky nebo tradiční stavební kolečka. Na velké hospodářství můžete vyrazit i s praktickým kolečkem vybaveným elektromotorem.

Podobný článek co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (31 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Vzhledem k tomu, že máme velikánskou zahradu i s ovocnými stromy atd., potřebovali jsme opravdu praktický přepravní vozík, co dost uveze, a ještě se dá i sklápět. Nakonec jsem si po přečtení vašeho článku i několika recenzí od čtenářů rovněž objednal Scheppach DP 3000 kolový přepravník 4×4 s nosností 300 kg a mechanickým sklápěním korby, no a jsem z něj naprosto nadšený, protože je to skvělý pomocník a hrozně člověku usnadní práci.

 2. Nikdy jsem neřešila, který vozík bude na zahradu vhodný. Ale nedávno jsem to musela řešit, protože ten můj se normálně věkem rozpadl a já potřebovala nový. Zvolila jsem Scheppach DP 3000 kolový přepravník 4×4 s nosností 300 kg a je to dříč, ve kterém vozím opravdu úplně všechno.

 3. Bez zahradního vozíku se už na zahradě neobejdu. Pořídila jsem si přepravní vozík G21 a třeba na listí nebo pytle se zeminou je to super.

 4. Vozík na zahradu mám od značky Güde GGW 250 944336 a nemůžu si ho vynachválit, doporučuji si tento typ pořídit na zahradu.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo