Lištové sekačky

Pokud vám na zahradě roste opravdu vysoká tráva, lištová sekačka bude tou správnou volbou. Stejně tak dobře poslouží na louce – to se bude hodit i tehdy, kdy chcete trávu využít jako krmivo pro zvířata. Funguje na základě žacích lišt, jak už sám název napovídá, které se dále dělí na několik druhů. Dalším typem, který přichází v úvahu, je bubnová sekačka, proto tu zmíníme i tento druh a porovnáme ho s lištovou sekačkou, abyste se rozhodli, která z nich je pro vás lepší.

Porovnat ceny sekaček

Typy

Abyste si dokázali určit, která sekačka vám bude nejvíce vyhovovat, nejprve si podrobněji představíme veškeré druhy, které na trhu existují a následně si popíšeme typy lištových sekaček podle jejich žacích lišt.

Typy sekaček

Ještě předtím, než se dostaneme k samotné lištové sekačce, si pojďme představit ostatní typy sekaček, abyste mohli podle vlastností posoudit, která pro vás bude nejlepší.

Robotická

Robotická sekačka je aku rotační sekačkou, která trávu poseká za vás a poté se sama vrátí do nabíjecí stanice. Hodí se majitelům zahrady, kteří nebývají moc doma nebo je sekání nebaví. Je ale zapotřebí, aby se na ploše neobjevovalo moc překážek, jinak nemůže správně pracovat.

Vřetenová

Vřetenová sekačka se liší v tom, že trávu neseká, ale stříhá pohybem vřetenového nože, kvůli čemuž je nutné trávu sekat častěji. Manipulace s ní je jednoduchá, na trhu naleznete ruční, elektrické a benzinové provedení.

Bubnová

Nože jsou u bubnové sekačky uloženy v bubnu nebo v disku vpředu, sekačka je vysoce výkonná a poradí si i s menšími křovinami. K dostání je pouze na benzinový pohon.

Rotační

Univerzální sekačkou na zahradu je rotační, která se skvěle hodí na středně vzrostlou trávu. Oproti ostatním druhům se liší hlavně v tom, že dokáže trávu sbírat do koše, což je velká výhoda. Často nabízí také funkci mulčování. Lze ji pořídit na baterii, benzín i elektřinu.

Cepová

Cepová sekačka je vhodná pro sečení méně udržovaných travnatých ploch, jako jsou příkopy či jiné komunální plochy. Fungují na principu válce s noži, který se vodorovně otáčí. Nože mají tvar do písmene T, Y nebo L.

Lištová

Na lištovou sekačku se v dnešním článku podrobněji zaměříme. Využívá se k sečení vysokých měkkých trav, které dále mohou sloužit jako potrava pro zvířata. Naopak se nehodí na nerovný povrch a nekvalitní trávu.

Typy lištových sekaček podle žacích lišt

Typy lištových sekaček jsou rozděleny spíše podle typů žacích lišt, které se od sebe liší způsobem práce.

  • Prstová – kmitací pohyb horní žací lišty probíhá mezi prsty, které jsou připevněné na spodní žací liště
  • Bezprstá – bez hrotů, takzvaných prstů, sečení probíhá kmitáním jedné horní lišty proti pevné liště, která je vespod
  • Protiběžná se středovým náhonem – dvě lišty kmitají proti sobě
  • Portálová – protiběžný princip střihu s postranním náhonem (na jedné nebo obou stranách)
  • Speciální – prstová žací lišta, která je kombinovaná se shrnovačem

Lištová nebo bubnová sekačka?

Každá z nich má své výhody a nevýhody. Lištová sekačka se hodí na sečení dlouhé trávy například na louce, kde je nutné, aby byla tráva dostatečně kvalitní a také, aby byl k dispozici další člověk, který bude posečenou trávu sbírat, aby nedošlo k ucpání žací lišty.

Oproti tomu bubnová sekačka si poradí s jakoukoliv trávou, ať už je kvalitní, tvrdá nebo podmáčená. Její ovládání a údržba je velmi jednoduchá, háček je ovšem ve výsledku – nemůžete si vybrat, jak vysoká bude tráva po posečení, její kvalita je narušena a k obnově dochází až po delší době. Je tedy na vás, kde chcete sekačku využívat, podle toho se následně budete rozhodovat, jaký druh bude pro vaše účely vhodnější.

Hmotnost

Žádná sekačka není lehkou ani levnou záležitostí, a jinak tomu není u lištové sekačky. Vážit bude okolo 20 – 50 kg, v některých případech dokonce 190 kg.

Motor a výkon

Jak často máte v plánu sekat? Podle toho budete hledět na výkon sekačky a vybírat druh jejího motoru. Pokud chcete sekat často středně velkou a velkou plochu, doporučujeme benzinové modely, jinak na trhu najdete také sekačky na diesel. Alternativou může být dokonce elektrická lištová sekačka.

Rychlost

Vyšší rychlost oceníte, pokud sekáte větší plochu, abyste tak měli práci rychleji hotovou. U většiny modelů se setkáte s rychlostí od 2 do 5 km/h, přičemž je někdy možné mezi rychlostmi přepínat. Počítejte ale s tím, že čím vyšší rychlost, tím také vyšší cena.

Funkce

Pro sečení dlouhé kvalitní trávy se skvěle hodí lištová sekačka, která rychleji obnoví trávní porost a zkvalitní ho. Princip způsobu práce lištové sekačky je stejný jako nůžky, proto má na trávu tak dobrý vliv. Funkcí, které nabízí, je sice málo, přesto se některá najdou:

  • Řídítka – výškově nastavitelná a tlumená proti vibracím,
  • Pojezd – pojezdové sekačky mají vlastní pohon, a proto pro ně není problém sekat i ve svažitém terénu.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky lištových sekaček, na které se můžete spolehnout, jsou Vari, Hecht, Zipper, MTD nebo AL-KO. Liší se jak v designovém provedení, tak cenové kategorii, o které si povíme nyní.

Cena

Lištová sekačka není rozhodně nic levného a konkrétně tento druh patří mezi ty nejdražší na trhu. Nejlevněji je seženete do 20 000 Kč, kdy se ale nedočkáte velkého úspěchu. Nenáročným ovšem postačí. Od 20 000 do 30 000 Kč se lištové sekačky pohybují ve své nejrozšířenější kategorii, tudíž zde budete mít největší výběr. Je jen třeba dát pozor na jednotlivé parametry a vybírat ověřenou značku. Nad 30 000 Kč jsou k dostání ty nejlepší kousky s lepšími funkcemi, jako jsou například antivibrační řidítka.

Porovnat ceny sekaček

Údržba

Údržba lištové sekačky je oproti bubnovému typu o něco náročnější. Je třeba ji pravidelně čistit a mazat, nože brousit. Pozor dejte také na to, aby teplota přidržovačů nebyla příliš vysoká, v takovém případě by se totiž přetěžovaly. Údržba by měla probíhat po každém sečení.

Otázky a odpovědi

V čem je lištová sekačka lepší oproti ostatním druhům?

Pokud jde o vysokou trávu, lištová sekačka je ideálním pomocníkem, který ji poseče mnohem rychleji, než to dokáže bubnová sekačka. Kromě posekání ji také obnoví a zkvalitní. Hodí se nejen na zahradu, ale také na louku.

Na jakou trávu je lištová sekačka nevhodná?

Lištová sekačka si ale neporadí s tvrdou nebo podmáčenou trávou, v takovém případě budete muset využít právě bubnovou sekačku.

Na kolik mě lištová sekačka vyjde?

Jestli chcete opravdu kvalitní model, připravte si alespoň 20 000 až 30 000 Kč. V této cenové kategorii najdete výkonnější sekačky s lepšími funkcemi.

Závěr

Potřebujete-li posekat přerostlou trávu na zahradě nebo sklidit kvalitní luční trávu na krmení zvířat, lištová sekačka si s tímto úkolem skvěle poradí. Je ale zapotřebí, abyste se o ni správně starali a dodržovali pravidla ohledně vlastností traviny, aby sekačka mohla fungovat tak, jak má. I když patří mezi nejdražší druh, přináší působivé výsledky. Jakmile se s ní naučíte, oceníte její rychlost a široký záběr, kterými disponuje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Máme k domu velký pozemek a na některých částech je stále ještě vysoká tráva, protože ho předěláváme postupně. Právě na tyto zatravněné části jsem si koupil lištovou sekačku od značky Vari a fakt jsem nadšený. Skvěle se s ní manipuluje, dobře seká je kvalitně zpracovaná.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo