Strunové sekačky

Nejoblíbenější typy strunových sekaček

Strunová sekačka je speciálním typem sekačky na trávu. Tyto malé a poměrně lehké pomocníky využijete zejména k dokončovacím úpravám nebo sekání trávy v nepřístupných místech, kam byste se s velkou sekačkou nedostali. Nepřístupná místa lze začistit i s obyčejnými nůžkami na trávu, díky strunové sekačce však bude práce o poznání rychlejší a jednodušší.

Strunové sekačky jsou známé i jako vyžínače nebo křovinořezy, ačkoliv by se mělo jednat o jeden a ten stejný stroj, není tomu tak. Jednotlivé výrobky se přece jenom liší. Tím nejzásadnějším je typ pohonu, který určuje výkon, hmotnost i samotný vzhled strunové sekačky.

Proto před výběrem dobře zvažte, co vše budete chtít strunovou sekačkou udržovat. Kromě motoru je důležitá také šířka záběru, která ovlivňuje rychlost práce.

Porovnat ceny strunových sekaček

Nejlepší strunové sekačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita DUR181Z 94 % 1 787 Kč Zobrazit Hornbach.cz
2. Fieldmann FZS 2050 E 50001616 91 % 2 199 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Riwall Pro Ralt 3040 (bez baterie a nabíječky) 90 % 1 352 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fieldmann FZS 2002-E 82 % 999 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Hecht 1445 80 % 2 241 Kč Zobrazit Elespo.cz

Typy

Strunová sekačka, vyžínač nebo křovinořez? Na trhu v současné době najdete hned několik typů strunových sekaček. Nejmenší a nejméně výkonné jsou vyžínače, které se hodí k začišťování trávy. Strunová sekačka si poradí i s menším křovím nebo odolnějšími travinami, křovinořez je velmi výkonný a při práci ho nezastaví ani menší dřeviny. To, co vše budete moci pomocí strunové sekačky posekat, určuje typ pohonu.

Elektrická sekačka

Tyto strunové sekačky a vyžínače nejsou nijak náročné na provoz a jejich pořizovací cena je nízká. S elektrickou sekačkou můžete udržovat malé i středně velké zahrady, dle výkonu si sekačka poradí i s odolnější trávou nebo drobnějšími keři.

Výhodou elektrického pohonu je bezúdržbovost, sekačku stačí připojit k elektrice a můžete začít ihned pracovat. Nevýhodou je však přívodní kabel, který se vám bude při práci plést, a na který je nutné dávat po celou dobu bedlivý pozor.

Akumulátorová sekačka

V současné době jsou mnohem oblíbenější dobíjecí sekačky a vyžínače. Také u těchto typů je nutné počítat s menším výkonem, sekačky si obvykle poradí pouze s různou trávou nebo drobnějšími keříky.

V případě akumulátorové sekačky se zajímejte o kapacitu baterie i to, jak dlouho bude sekačka schopná na jedno nabití pracovat. Zatímco levné modely zvládnou pouze několik minut, ty dražší vydrží 30 a více minut. Ani akumulátorová sekačka nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

Benzínová sekačka

K nejvýkonnějším patří benzínové křovinořezy. Pomocí těchto strojů zvládnete pokosit větší plochy divoce zarostlého pozemku. Křovinořez si poradí se silnými dřevnatými stonky i keři. Nevýhodou benzínového motoru je však hlučnost i složitější údržba. Pravidelně budete muset dolévat olej i benzín a promazávat namáhané části. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou a hmotností.

Výkon

Výkon motoru ovlivňuje typ pohonu. Při výběru výkonu je však dobré přihlédnout i k velikosti pozemku. Mimo to je nutné vědět, že velikost výkonu ovlivňuje i hmotnost a pořizovací cenu stroje.

  • Do 700 W – nejméně výkonné elektrické a akumulátorové sekačky využijete při udržování malých zahrad. Tyto stroje si obvykle poradí s menší trávou.
  • Od 700 – 2 000 W – výkonnější sekačky využijete na středně velkých zahradách. Stroje si již poradí i se silnějšími stonky.
  • Od 2 000 – 3 000 W – nejvýkonnější jsou benzínové sekačky, které jsou ideální na velké pozemky porostlé silnějšími dřevinami. Práce s těmito stroji je však díky vyšší hmotnosti náročnější.

Počet otáček

Tento parametr souvisí s výkonem sekačky. Počet otáček určuje, kolikrát za minutu se žací hlava otočí.

  • Do 7 000 otáček/minutu – sekačky určené pro údržbu běžných zahrad
  • 7 000 otáček /minutu a více – sekačka si poradí také s různými dřevinami

Šířka záběru

Stejně jako u klasické sekačky, je i zde vhodné zaměřit se na šířku záběru. Strunové sekačky mají obvykle šířku záběru v rozmezí 30 – 50 cm, ale lze koupit i menší sekačku se šířkou záběru 20 – 25 cm. Tyto modely pracují mnohem precizněji a jsou ideální pro udržování okrasných zahrad.

  • Nastavení hlavy – u novějších a dražších sekaček máte možnost dle potřeby nastavovat úhel žací hlavy. Díky této funkci bude obsluha sekačky komfortní pro osoby různého vzrůstu.

Materiál

Strunové sekačky mají kovovou konstrukci. Z kovu by měla být vyrobena i hřídel, která spojuje žací hlavu a motor sekačky. Madla jsou pak vyrobena z plastu, z tohoto materiálu se vyrábí i řídítka sekačky.

  • Kryt – je umístěn na žací hlavě. Zvolit můžete sekačku s plastovým nebo kovovým krytem. Ve většině případů mají sekačky kryt plastový. Kovový najdete jen u těch nejvýkonnějších modelů.

Struna

Strunová sekačka trávu seče pomocí struny a odstředivé síly. Struna je spotřební zboží, během práce se bude postupně zkracovat a čas od času budete muset pořídit strunu novou. Ani výběr struny však není jednoduchý, výrobků je velké množství a rozdíly mezi nimi markantní. Jednotlivé struny se liší průměrem, výrobním materiálem i délkou.

  • Průměr – nejmenší průměr je 1,2 mm, nejkvalitnější struny pak mohou mít průměr 4 mm. Při výběru strunové sekačky si ověřte, jak kvalitní a silnou strunu můžete používat. Ideální je volit alespoň zlatou střední cestu, což je průmět od 1, 7 – 2,5 mm. Taková struna se nepřetrhne hned poté, co přijde do kontaktu s odolnějším materiálem. Největší průměry využijete pouze u sekaček s největším výkonem.
  • Materiál – nejlevnější struny s nejmenší výdrží budou vyrobeny ze silikonu. Větší odolnost nabízí struny vyrobené z nylonu a nejkvalitnější struny jsou vyrobeny z termoplastů.
  • Profil – struny mají kulatý, hranatý nebo hvězdicový průřez. Nejefektivnější sekání nabídne struna hvězdicového profilu.

Odvíjení struny

Struna se může odvíjet poloautomaticky i automaticky. Nejlevnější přístroje tuto funkci nemají a strunu budete muset po zkrácení odvinout ručně.

  • Poloautomatické odvíjení struny – struna se odvine po klepnutí hlavy stroje o pevnou podložku.
  • Automatické odvíjení struny – po zkrácení se struna na potřebnou délku odvine automaticky. Odvíjení může být také jednostrunné nebo dvoustrunné.
  • Jednostrunné – struna se odvíjí pouze na jednom konci, počítat musíte s rychlejším opotřebováním.
  • Dvoustrunné – struna se odvíjí na obou koncích. Sekání je efektivnější a struna se opotřebovává pomaleji.

Rukojeť

Tvar rukojeti má vliv na komfortní držení sekačky. Setkat se můžete s rukojetí tvaru D nebo T. Některé sekačky pak mají kombinovanou rukojeť. U modelů, které budete častěji přenášet, oceníte možnost rukojeť složit. Taková sekačka je i méně náročná na uskladnění.

  • Tvar D – tento tvar nabízí menší a méně výkonné sekačky. Ty jsou ideální při precizní údržbě okrasných zahrad.
  • Tvar T – práce se sekačkou připomíná práci s klasickou kosou. Tento tvar najdete u velkých a výkonných křovinořezech. Aby byla práce s těžkých strojem jednodušší, nechybí ani popruh, na který je možné sekačku zavěsit.

Značka

Výrobců strunových sekaček je poměrně velké množství. Kvalitní výrobce je v tomto případě opravdu důležitý, protože se postará o potřebný servis stroje nebo případný nákup náhradních dílů. Na kvalitu stroje upozorní i délka záruky. Mezi kvalitní patří strunová sekačka Stihl, Profi Tools, Hecht, Güde, Black & Decker, Riwall nebo DeWalt.

Cena

Pořízení strunové sekačky není tak náročné jako nákup klasické sekačky. Velký výběr menších vyžínačů nabízí již cena do 2 000 Kč. Tyto stroje jsou naprosto dostačující při začišťování menších i středně velkých pozemků. Jestliže na zahradě využijete výkonnější stroj, budete vybírat mezi modely s cenou od 2 – 5 000 Kč. Cena benzínových křovinořezů začíná na cca 5 000 Kč a šplhat může až k 10 000 Kč.

Porovnat ceny strunových sekaček

Otázky a odpovědi

Jak důležitý je úhel žací hlavy?

Některé kvalitnější vyžínače umožňují nastavovat úhel žací hlavy. Tato funkce usnadní používání sekačky jednotlivým členům rodiny. Práce se sekačkou bude komfortní pro osoby různého vzrůstu. Hlavu je často možné otočit až o 90°. Kromě otočné hlavy je praktická i teleskopická rukojeť, díky které nastavíte potřebnou délku sekačky.

Co ještě lze u strunové sekačky využívat?

Strunové sekačky jsou na rozdíl od běžných sekaček jednodušší a moc toho nenabízejí. Kromě již zmíněné možnosti změnit úhel žací hlavy nebo využít teleskopickou rukojeť, můžete koupit sekačku s přídavnými kolečky. Výkonnější sekačky bývají vybaveny antivibračním systémem a praktická je i dělitelná hřídel.

Kdy postačí elektrická strunová sekačka?

Elektrické i akumulátorové sekačky jsou určené spíše k občasnému a méně náročnému používání. Jestliže však budete se sekačkou pracovat pravidelně, je rozumnější koupit sekačku s benzínovým pohonem.

Závěr

Strunovou sekačku využije každý, kdo potřebuje vysekat trávu na méně přístupných částech zahrady. Ideální je na vyžínání trávy okolo plotů, stromů nebo kamenní. Pomůže vám při obsekávání trávy v okolí různých zahradních staveb nebo různých ostrých předmětů. Strunová sekačka seče trávu pomocí struny, nemusíte se tak obávat ztupení nožů.

Strunová sekačka nebo též vyžínač mívá zpravidla elektrický nebo akumulátorový pohon. Tyto méně výkonné stroje využijete při běžné údržbě větších i menších ploch. Při sekání zarostlejšího velkého pozemku se vám bude hodit spíše velmi výkonný benzínový křovinořez.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.mall.cz, www.hornbach.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (57 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem strunovou sekačku od Bosche a pohoda, jsem s ní moc spokojený. Zatím se ani jednou nezasekla, funguje, jak má.

  2. Já jsem si pořídil parádního zahradního pomocníka v podobě PARKSIDE PRTA 20-Li D3 Smart 4 Ah a jsem maximálně spokojený. Musím uznat, že je to kvalitní křovinořez a moc dobře se s ním pracuje.

  3. Potřeboval jsem strunovou sekačku, která by nebyla moc těžká a dobře se s ní dalo manipulovat, když potřebuju vyčistit okolí stromů, skalky a podobně. Pořídil jsem si sekačku Makita DUR193Z a je perfektní, skvěle se s ní pracuje a byla za necelé dva tisíce.

Přidat komentář

Recenzer
Logo