Elektrické sekačky

Sekačka nechybí v žádné domácnosti, kde je třeba pravidelně udržovat zahradu. Jednotlivé sekačky se dělí podle typu motoru a způsobu sečení. Jednotlivé modely se pak liší velikostí, výrobním materiálem i funkcemi.

Tím hlavním, co při výběru jakékoliv sekačky musíte zvážit je velikost plochy, kterou budete sekat. Elektrické sekačky jsou vhodné při sečení menších, ale i středně velkých ploch o velikosti maximálně 600 m2. Vyjet s ní pochopitelně můžete i do větších zahrad, ale díky jejím menším rozměrům bude sekání trvat delší dobu.

Porovnat ceny sekaček

Nejlepší elektrické sekačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch ARM 32 Ergoflex 0.600.885.B03 91 % 2 449 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Fieldmann FZR 2021-E 50002364 86 % 1 428 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Riwall Pro REM 3310i 82 % 1 577 Kč Zobrazit Mall.cz
4. MTD Smart 32 E 18AKCAD-600 80 % 1 910 Kč Zobrazit Peddy.cz
5. AL-KO Comfort 40 E 112858 79 % 4 790 Kč Zobrazit Alza.cz

Typ motoru

Sekačky na trávu se rozdělují do skupin dle druhu motoru. K dostání jsou elektrické, akumulátorové i velké benzínové sekačky. Jestliže je vaší volbou právě elektrická sekačka, můžete zvážit nákup elektrického nebo akumulátorového typu. Obě varianty jsou určeny k sekání plochy s velikostí do 600m2 a obě se vyznačují prakticky bezúdržbovým a tichým chodem. Rozdíl je tak spíše ve způsobu používání.

 • Elektrické – pro elektrickou sekačku je typický dlouhý přívodní kabel, který vám bude při sekání pravděpodobně překážet. Na druhou stranu však najednou bez potíží posečete celou zahradu. U elektrické sekačky nemusíte prakticky nic řešit. Po zapojení do elektřiny bude sekačka připravena k provozu.
 • Akumulátorová – nedílnou součástí akumulátorové sekačky je právě dobíjecí akumulátor. Při práci vás bude limitovat pouze jeho výdrž. Při výběru této sekačky je velmi důležité vědět, jak dlouho vydrží baterie na jedno nabití. Ověřit byste si měli i to, jak dlouho se bude nabíjet. Na druhou stranu nebudete muset řešit délku kabelu a snadno se dostanete i do vzdálenějších částí zahrady.

Typ sečení

Podle typu sečení se sekačky dělí na rotační, lištové, strunové a vřetenové. Všechny verze najdete v elektrické, akumulátorové i benzínové podobě.

Rotační sekačky

Tyto sekačky se v domácnostech používají nejčastěji. K sekání trávy sekačka využívá rotující nože. Rotační sekačka zvládne posekat trávník s výškou cca. 3 – 8 cm. Posekat můžete i vyšší trávu, ale vystačit si musíte s méně kvalitní výslednou podobou trávníku. Rotační sekačka si však neporadí s přerostlou trávou. Na druhou stranu však můžete sekat i mokrou trávu. Levnější sekačky sbírají trávu do koše, těm dražším nechybí funkce mulčování a využívat můžete zadní i boční výhoz.

Vřetenové sekačky

Vřetenová sekačky jednotlivá stébla trávy neseká, ale pomocí vřetenového nože je velmi šetrně stříhá. Výsledkem je čistý a rovný řez, který se velmi rychle hojí. Díky tomu posekaná tráva tolik netrpí, neztrácí vlhkost a nežloutne. Vřetenová sekačka se tak používá na držbu anglického trávníku a používá se i při sečení komerčních ploch. Nejčastěji to jsou parky, hřiště nebo zámecké zahrady.

Strunové sekačky

V domácnostech jsou oblíbené i strunové sekačky nebo křovinořezy. Používají se na sekání méně přístupných míst a velké stroje si poradí i s přerostlou trávou nebo keři.

Lištové sekačky

Tyto sekačky tvoří dlouhá lišta s žacím ústrojím. Jeho součástí jsou pohyblivé nože. Lištové sekačky se používají pouze k sekání přerostlé trávy a v domácnostech se tak vyskytují spíše ojediněle. Tento typ sekačky je na trhu zastoupen v mnohem menším počtu. Lištová sekačka využívá spíše benzínový pohon.

Záběr

Elektrickou sekačku můžete vybírat i podle šířky záběru nože. Elektrické sekačky jsou obecně menší a šířka záběru bývá nejčastěji v rozmezí 30 – 41 cm. S šířkou záběru souvisí i hmotnost sekačky a tím i způsob jejího ovládání.

 • Do 30 cm – tato velikost je ideální při sečení ploch do velikosti 250 m2.
 • Do 41 cm – s širší sekačkou posečete poměrně rychle zahradu s rozlohou do 500 m2.

Motor

Elektrickým sekačkám nechybí motor. Ten se vyznačuje poměrně tichým chodem, což oceníte vy i vaše okolí. Běžný výkon motoru se pohybuje v rozmezí 1 – 2 kW. Tyto sekačky jsou v porovnání s těmi benzínovými méně výkonné a obvykle si neporadí s přerostlou trávou.

Konstrukce šasi

Při konstrukci šasi se používají 3 různé materiály.

 • ABS plast – tyto sekačky patří k nejlevnějším. Výhodou je nízká hmotnost, počítat však musíte s kratší životností. Právě plast se při výrobě elektrických sekaček používá nejčastěji.
 • Kov – kovové šasi nabídne mnohem delší životnost. Kov je materiál, který se využívá spíše u těžkých benzínových sekaček.
 • Slitiny – nejdražší sekačky jsou vyrobeny ze slitin několika materiálů. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Na druhou stranu však materiál spojuje výhody jednotlivých materiálů. Sekačka vyrobená ze slitin tak není tolik těžká a vyznačuje se poměrně dlouhou životností.
 • Tlakově litý hliník – tento materiál patří k těm vůbec nejodolnějším.

Sběrný koš

U sběrného koše by vás měla zajímat velikost i provedení. Čím je koš větší, tím větší množství trávy budete moci najednou posekat. Elektrické sekačky disponují koši o objemu od 30 – 55 litrů. Nekvalitnější výrobci konstruují sekačky tak, aby byly schopny trávu posekat na velmi malé kousky a díky své rychlosti zaplnily celý sběrný koš. Naopak v případě levnějších sekaček je tráva posekaná na větší kousky, což vede k rychlejšímu ucpávání vstupního otvoru. Sběrný koš se tak nebude schopen zcela zaplnit. Zkontrolovat byste tak měli i velikost vstupního kanálu.

Novějším sekačkám zpravidla nechybí viditelný ukazatel naplnění sběrného koše. Díky němu budete mít přehled, kdy je nutné koš vysypat.

Kolečka

Manipulaci se sekačkou ovlivňuje i velikost sekačky. Větší kola si poradí i s většími nerovnostmi a manipulace s nimi bude snadnější. Kvalitní kolečka poznáte i podle kuličkových ložisek. Díky nim vám bude sekačka dobře sloužit několik sezón.

Možnosti

Elektrické sekačky nabízí několik možností, díky kterým bude jejich používání jednodušší.

 • Pojezd – dalším praktickým prvkem, který nabízí i některé elektrické sekaček, je pojezd. V jeho případě se zaměřte na rychlost a rozsah nastavení rychlosti. Obvyklá rychlost je v rozmezí 3 – 5 km/hod.
 • Nastavení výšky sečení – výšku sečení můžete nastavit různými způsoby. Běžně můžete nastavit výšku všech 4 koleček zaráz.
 • Mulčování – funkci mulčování zpravidla nabízí dražší sekačky. Během mulčování dokáže sekačka trávu nasekat na velmi malé kousky, které následně zapracuje do trávníku.

Značka

Elektrické sekačky jsou k dostání od mnoha známých výrobců. Mezi oblíbené patří sekačky značky Hecht, Gardena, Bosch, Hyundai, Fieldmann, Einhell, AL-KO nebo třeba Powerplus. Každý z výrobců nabízí velký výběr modelů. S výběrem toho správného typu vám mohou pomoci uživatelské recenze.

Cena

Cenu sekačku určuje z velké části typ sečení. Podle toho sekačku pořídíte za 2 až více než 10 000 Kč. Z hlediska poměru cena/výkon/kvalita koupíte kvalitní elektrickou sekačku od 3 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny sekaček

Otázky a odpovědi

Co je robotická sekačka?

Tento typ sekačky je v současné době velmi populární. Robotické sekačky jsou určeny k sečení malých ploch o velikosti několika m2, ale zvládnou posekat i mnohem větší plochy s rozlohou až 2 000 m2. K ovládání sekačky můžete využít mobilní aplikaci nebo dálkové ovládání.

Jak jsou elektrické sekačky těžké?

Hmotnost těchto sekačka bývá nejčastěji okolo 10 kg. Jedná se o poměrně malou hmotnost, která vám umožní sekačku velmi snadno ovládat. Hmotnost benzínových sekaček bývá v rozmezí 20 – 30 kg, což už je poměrně značný rozdíl.

Jak dlouhý kabel mívají elektrické sekačky?

Kabel sekačky není nijak dlouhý. Rádius lze však poměrně snadno prodloužit pomocí prodlužovacího kabelu. Jeho délku budete volit podle velikosti a členitosti vaší zahrady. Běžná délka těchto kabelů je v rozmezí 20 – 50 metrů.

Závěr

Největší výhodou elektrických sekaček je tichý chod a bezúdržbovou. Díky těmto vlastnostem je zájem o elektrické, častěji však akumulátorové sekačky stále větší. Přesto však nejsou tyto sekačky vhodné pro každého. Elektrická varianta bude vyhovovat spíše majitelům menších až středně velkých zahrad, kteří trávu sekají pravidelně. Elektrické sekačky jsou rovněž méně výkonné a nemusí si poradit s přerostlou trávou.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Dlouhá léta jsem se držel značky Hecht, ale říkal jsem si, že je zas na změnu. Minulou sezónu jsem proto koupil sekačku od značky Makita a je stejně super jako ta od Hechtu, jen mě díky akční nabídce stála mnohem méně peněz. Pracuje se s ní moc dobře a trávník vypadá skvěle.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo