Zahradní židle

Zahradní židle je základní součástí každé zahradní sestavy. Zahradní židle jsou vyrobeny z dostatečně odolného materiálu, avšak ne každá židle dobře snáší veškeré rozmary počasí. Při výběru zahradní židle je vhodné zvážit několik parametrů. Nejdůležitější je vybrat správný výrobní materiál. Ten ovlivňuje prakticky všechny ostatní parametry, tedy odolnost, cenu, způsob údržby a některé možné funkce.

Výrobní materiál zásadním způsobem ovlivňuje i vzhled židle. Zatímco některé židle jsou vhodné opravdu pouze do zahrady, jiné zapadnou velmi dobře i do interiéru. Zvažte tedy i to, kde všude budete chtít židli používat.

Některé židle jsou pevné, stabilní a těžké, jiné můžete jednoduše přenášet a používat je můžete i jako kempingové židle. Zahradní židle musí být pohodlné, ale měly by být i praktické. Zamyslet se musíte i na to, jakým způsobem budete židle uskladňovat.

Porovnat ceny zahradních židlí

Nejlepší zahradní židle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fieldmann FDZN 5010 96 % 745 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Fieldmann FDZN 4001 2 polohovatelná křesla 90 % 2 999 Kč Zobrazit 4home.cz
3. Rojaplast ZWMC-31 89 % 1 120 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Rojaplast Křeslo XT1012C 88 % 908 Kč Zobrazit Atan.cz
5. Garden King Relax antracit 84 % 999 Kč Zobrazit Tipnet.cz

Typy

Zahradní židle je na trhu zastoupena poměrně velkým množstvím výrobků. Podle vzhledu je tak můžeme rozdělit do několika různých skupin.

Zahradní židle

Nejjednodušší a nejlevnější jsou židle klasického vzhledu. Výhodou židlí je nízká hmotnost a snadnější skladnost. Speciální kategorií jsou kempingové židle, které lze jednoduše složit a převážet. Zahradní židle jsou nejméně pohodlné, ale potěší jejich nižší pořizovací cena.

Zahradní křeslo

Mnohem pohodlnější jsou zahradní křesla, která mají mnohem robustnější konstrukci. Zahradní křesla jsou dobrou volbou pro ty, kdo tráví relaxem na zahradě pravidelně delší dobu. Nevýhodou zahradních křesel je vyšší hmotnost a vyšší nároky na uskladnění.

Materiál

Materiál je při výběru zahradního nábytku nesmírně důležitým parametrem. Právě výrobní materiál ovlivňuje vše podstatné a určuje i to, jakým způsobem bude třeba o zahradní židli pečovat.

Plast

Plastové židle jsou cenově nejdostupnější, avšak plast je materiál, který má mnoho podob. Levné plastové židle mají nízkou nosnost a poškodit je může i vysoká nebo naopak nízká teplota. Díky nízké hmotnosti nemá židle nijak dobrou stabilitu a může při větším větru uletět.

Drahé židle jsou mnohem kvalitnější, vyznačují se vyšší nosností a odolností. Avšak i tyto židle jsou poměrně lehké a nejsou tedy nijak stabilní. Plastové židli nebude vadit déšť, ale stát by neměla na přímém slunci a vystavena by neměla být ani nízkým teplotám.

Dřevo

Klasiku představují židle vyrobené ze dřeva, které dobře vypadají a jsou i dostatečně odolné. Nevýhodou dřeva je náročná údržba, kterou ovlivňuje i typ dřeviny ze které je židle vyrobena.

Více náchylné jsou místní dřeviny tzn. borovice, dub, buk a modřín. Venkovní nábytek z těchto materiálů budete muset lakovat, mořit či napouštět voskem. Méně nároků májí židle vyrobené z eukalyptu, teaku nebo bambusu, které jsou však znatelně dražší.

Kov

Kovové židle jsou oblíbené zejména díky své dlouhé životnosti a minimální náročnosti na údržbu. Kovovou židli můžete nechat venku i v dešti a nemusíte se nijak zvlášť zabývat ani její údržbou. Kovová konstrukce je v případě levnějších židlí doplněna o textilní výplň. Dražším židlím nechybí pohodlnější polstrování.

Ratan

Ratan je oblíbený přírodní materiál, který se jako jediný vyznačuje minimální údržbou. Nevýhodou ratanu je však vysoká cena a bohužel i nižší životnost. Ratan příliš dobře neodolává vlivům počasí a umístit byste ho měli raději na suché místo. Ideální je židle postavit do kryté zimní zahrady.

Umělý ratan

V současné době je umělý ratan velmi žádaným materiálem, který se používá na výrobu vysoce kvalitního a luxusního zahradního nábytku. Vzhledově umělý ratan připomíná ratan přírodní, přitom však nevyžaduje žádnou péči ani údržbu. Další výhodou je poměrně příznivá pořizovací cena a dlouhá odolnost.

Rozměry

Rozměr zahradní židle má vliv na vaše pohodlí. Na trhu jsou k dostání židle a křesla více velikostí. Co se týká výšky, jsou na tom lépe zahradní židle, pro které je typický vyšší zádová opěrka. Zahradní křesla jsou zase širší a umožní vám zaujmout mnohem pohodlnější posed.

  • Výška – zahradní židle jsou nejčastěji vysoké od 80 cm do 1 metru. Výškový rozdíl určuje především výška zádové opěrky. To, jak vysoká opěrka pro vás bude nejvíce pohodlná, je vhodné vyzkoušet ještě před nákupem.
  • Šířka – standardní rozměr sedáku bývá v rozmezí 50 – 80 cm. Koupit však můžete i širší křeslo.

Nosnost

Nosnost židlí by měla v ideálním případě začínat na 100 kg, ale narazit můžete i na výrobky, které ustojí menší zatížení. Ani nosnost není parametr, který byste měli při výběru přehlížet, protože zásadním způsobem ovlivňuje bezpečnost sedící osoby.

Hmotnost

Hmotnost udává především výrobní materiál. Ten byste měli vybírat i podle toho, kde všude budete chtít židli používat. Vůbec nejmenší hmotnost mají židle vyrobené z plastu, v jejich případě bude židle vážit okolo 2 – 3 kg. Těžší jsou židle s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí. Zde může být hmotnost až 8 kg. Opravdu robustní křeslo však může vážit 10 – 20 kg.

Možnosti

Výběr zahradních židlí je poměrně velký, jednotlivý výrobci tak chtějí svými výrobky zaujmout a nabízí nejen pevné, ale i skládací, polohovací nebo stohovatelné židle. Pevná židle najde své místo na terase i balkoně, skládací židli budete moci snadno převážet z místa na místo. Na polohovací židli můžete sedět i pololežet a stohovatelné židle zaberou nejméně místa při skladování.

O větší pohodlí se postarají různé područky a opěrky. Některé židle disponují i pohodlnou hlavou a bederní opěrkou.

Značka

Výrobců zahradního nábytku je opravdu velké množství. Kvalitní výrobce vám poskytne kvalitnější nábytek, ale i jeho případě se vyplatí jednotlivé kusy raději zkontrolovat. Zaměřit se musíte především na kvalitu spojů a celkové provedení konstrukce. Z hlediska oblíbenosti se na předních místech objevují židle od značky DrewMax, Blumfeldt, Linder, IWHOME, Rojaplast, Fieldmann, Cattara nebo Livarno Home.

Cena

Pořizovací cena zahradních židlí je velmi důležitá. Levnější židle nenabídnou vysokou nosnost a jsou i méně odolné a stabilní. Přesto mohou stačit těm, kteří si posezení na židli vychutnávají spíše příležitostně. Za levné a méně odolné lze považovat židle s cenou do 1 000 Kč. Více možností u židlí s cenou od 1 000 – 3 000 Kč. Za nejdražší a nejpohodlnější zahradní křeslo zaplatíte i více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny zahradních židlí

Údržba

Zahradní židle obecně nejsou nijak náročné na údržbu. Různé nečistoty se vyplatí odstranit v co nejkratším čase za pomoci vody a šetrného čistícího prostředku. Dřevěný nábytek je vhodné alespoň 1 x za rok ošetřit speciálním nátěrem nebo voskem.

Dřevo nesnáší dobře vlhkost a stát by tak nemělo na přímém dešti. Židle z ostatních materiálů je vhodné uskladnit po sezóně na suché místo. Touto jednoduchou péčí zajistíte jejich delší životnost. Nedoporučuje se však před uskladněním balit židle či jiný zahradní nábytek do igelitu. Igelitový obal je totiž živnou půdou pro plísně a baterie.

Otázky a odpovědi

Co při výběru zkontrolovat?

Zaměřit se musíte především na kvalitu konstrukce. Tu určuje z velké části výrobní materiál a cena. Nejvíce to platí u židlí vyrobených z plastu, jejichž cenové rozmezí je vůbec největší.

Zatímco nejlevnější židle příliš dlouho nevydrží, poškodit je můžete nejen při používání, ale dobře se nevyrovnávají ani z teplotními rozdíly. Drahé plastové židle jsou však svojí kvalitou srovnatelné s ostatními materiály a počítat můžete s jejich vysokou odolností a dlouhou životností.

Jaké příslušenství se může hodit?

O vaše pohodlí se postarají zejména polsty. Těmi můžete doplnit prakticky jakoukoliv zahradní židli. Aby bylo posezení příjemné i během chladnějších večerů, můžete k židlím přikoupit i teplé plédy.

Co umožní stohovatelné židle?

Stohovatelné židle budete moci umístit na sebe a při skladování díky tomu zaberou pouze minimální množství místa. Stohovatelné židle můžete i rychleji přemístit z místa na míso.

Závěr

Při výběru zahradní židle zvažte, kolik času budete na zahradní židli trávit a kde všude ji budete chtít používat. Skladnější a mobilnější variantou jsou jednoduché zahradní židle, více pohodlí vám poskytne mohutnější zahradní křeslo. Jeho nevýhodou je však vyšší hmotnost, která vám výrazně znesnadní jeho přenášení.

Zásadní roli při výběru zahradní židle hraje výrobní materiál, stylové jsou dřevěné židle, které však vyžadují patřičnou starostlivost. Veškeré rozmary počasí naopak velmi dobře ustojí židle vyrobené z kovu. K nejoblíbenějšímu materiálu však v současnosti patří nenáročný umělý ratan. Nejvíce obezřetní pak buďte při výběru židle z plastu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.bonami.cz, www.i-zahradninabytek.cz, www.hornbach.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Židle na zahradu objednávala moje paní a kupodivu vybrala velmi pěkné kousky. Máme Livarno Home Hliníkové polohovací křeslo Houston a jsou super, i když jsem byl velmi kritický, protože na obrázku to vypadalo jako nějaká hračka.

  2. Já tedy nad značkou zahradních židlí nikdy moc nepřemýšlel. Koupil jsem židle Rojaplast, protože se mi líbilo jejich provedení a moc neřešil značku. Hlavně, že je na čem sedět a cena taky byla dobrá.

  3. Potřebovali jsme nějaké pěkné židle na zahrádku, kde jsme si udělali takový koutek s venkovním grilem a posezením. Nakonec jsme zvolili polohovatelná křesla Fieldmann a vypadají naprosto dokonale.

  4. Máme zahradní židle Fieldmann a jsou skvělé. Sice na první pohled moc pohodlně nevypadají, ale sedí se na nich moc dobře.

Přidat komentář

Recenzer
Logo