Zahradní lavice

Posezení v přírodě za hezkého dne málokdo odolá. K tomuto účelu slouží zahradní lavice, které najdete v každém parku nebo na dalších veřejných místech. Zde narazíte na robustní a méně pohodlné lavice, u kterých je nejdůležitější nosnost a praktičnost.

Majitelé zahrad však mohou odpočívat na mnohem pohodlnějších lavicích. I pohodlné lavice jsou vyrobeny z vysoce odolných materiálů a mohou být doplněny o další praktické funkce. Na terase například oceníte zahradní lavici s úložným prostorem, jiní dají přednost houpací lavici.

Při výběru jakéhokoliv zahradního nábytku hraje nejdůležitější roli výrobní materiál. Materiál lavice je třeba volit s ohledem na umístění lavice, některé materiály by neměly být vystaveny dešti nebo mrazu.

Porovnat ceny zahradních lavic

Materiál

Výrobní materiál je v případě zahradní lavičky naprosto zásadní. U zahradní lavice je nejdůležitější odolnost a nosnost. Některým materiálům nevadí déšť, jiné by však neměly být vlhkosti zbytečně vystaveny. Proto vybírejte materiál nejen s ohledem na pořizovací cenu, ale i na tom, kde bude lavice umístěna.

Plast

Zahradní lavice vyrobené z plastu jsou levné a lehké. Nízká hmotnost nemusí být však vždy výhodná, při častých větrných dnech může lehká lavice snadno odletět. Plastové lavice nemají velkou nosnost ani stabilitu. Plastový nábytek by neměl být vystaven přímým slunečním paprskům. Teplem může lavice praskat, deformovat se a postupně ztrácí i sytost barev. Výhodou je tak pouze snadná údržba.

Dřevo

Dřevo je všeobecně velmi oblíbený materiál. Mnohé od pořízení klasické dřevěné lavice neodradí ani náročnější údržba. Dřevěné lavice jsou vyrobeny z bukového nebo dubového dřeva. Mnohem lepší vlastnosti má však teakové dřevo, kterému nijak nevadí ani vlhkost.

Ratan

Velmi oblíbený a stylový materiál, který vyniká jednoduchou údržbou. Ratanové lavice jsou odolné a umístěny mohou být i na volném prostranství. Ratan tolik nepřitahuje sluneční paprsky, v horkých dnech vás nepopálí jako kovová lavice. Výhodou je i obrovský výběr, který vám umožní koupit lavici v moderním i venkovském stylu.

Kov

Kovové lavice jsou robustní a nevyžadují žádnou údržbu. Kovovou lavici tak můžete umístit i na volné prostranství a ustát by měla i větrné počasí. Součástí kovových lavic bývají různě kvalitní textilní podložky, ale narazit můžete na kovovou konstrukci s dřevěnou výplní.

Kámen

Narazit můžete i na zahradní lavici vyrobenou z kamene nebo betonu. Tato lavice se vzhledově liší od běžných materiálů, pro pohodlné posezení je však nevhodná. Kamenná lavice není nijak pohodlná, posezení na ní není ze zdravotních důvodů vhodné v chladnějších dnech.

Nevýhodou je i její vysoká hmotnost. Na druhou stranu je lavice vyrobená z kamene vysoce odolná a má snad nekonečnou životnost. Impozantně může působit v místech s vysokou výsadbou.

Pohodlí

Zahradní lavice by vám měla poskytnout potřebné pohodlí. Do zahrady si málokdo pořídí podobnou lavici, která je k vidění na autobusové zastávce. U domácí zahradní lavice oceníte širokou sedací plochu, opěrnou plochu zad a opěrky na ruce.

Design

Zahradní lavice nejsou k dostání pouze v přírodních barvách, koupit můžete moderní barevné lavice. K nejpopulárnějším v současné době patří žlutá, modrá nebo červená barva, ale výběr je pochopitelně mnohem větší. Zahradní lavici je možné vyladit s barvou omítky nebo třeba dveří.

Možnosti

Zahradní lavice nemusíte využívat pouze k odpočívání, mohou být i praktickým doplňkem.

Úložný prostor

Velmi praktický je úložný prostor. Tuto možnost oceníte u lavic umístěných na terasách v blízkosti grilu, ale i třeba u pískoviště. Do úložného prostoru se vejde polstrování, příslušenství ke grilování nebo dětské hračky.

Polstrování

Větší pohodlí vám poskytnou lavice, které jsou doplněny o polstrování. Polstrování však vyžaduje určitou péči, chránit ho musíte před deštěm a vhodné je ho každý večer uklidit na bezpečné místo, kde bude chráněno před vlhkostí.

Polstrování se liší svojí šířkou, tloušťka je v rozmezí 2 až 7 cm. Silnější polstrování je dražší avšak nabízí větší pohodlí. Polstrování může být umístěno na sedací části, ale i na opěrné části. Některé polstrování se na lavici jednoduše položí, jiné je možné přichytit pomocí tkaniček.

Dražší polstrování je opatřeno voděodolnou impregnací, která je ochrání před deštěm i vlhkostí.

Houpání

Zahradní lavice nemusí být vždy umístěna na zemi. Zvolit můžete lavici v podobě závěsné houpačky. I tyto lavice jsou vyráběny z různých materiálů.

Značka

Výrobců zahradních lavic je velké množství. Mezi oblíbené výrobce patří zejména Rojaplast, Meedo, Schumee, Fieldmann, Goleto, Linder a mnoho dalších.

Cena

To, kolik za zahradní lavičku zaplatíte, se odvíjí od výrobního materiálu. Nejlevnější jsou plastové lavičky, ale poměrně levně je možné koupit některé dřevěné nebo kovové lavičky. Nejlevnější venkovní lavičky je možné pořídit již za cenu do 3 000 Kč.

Kvalitnější lavice jsou k dostání do 6 000 Kč. Tyto lavice se vyznačují větší stabilitou a pochopitelně i nosností. I tato cenová skupina vám umožňuje vybírat mezi lavicemi vyrobenými z vysoce kvalitního plastu, ratanu, kovu a k dostání jsou i oblíbené teakové lavice. Některé lavice mohou být doplněny o tenké polstrování.

Nejdražší lavice vyjdou na 6 a více tisíc Kč. Za tuto cenu je možné koupit venkovní lavičku s úložným prostorem, houpací lavici i zahradní pohovky.

Porovnat ceny zahradních lavic

Údržba

Ne každý materiál vyžaduje péči, kovové lavice, kamenné nebo betonové lavice mohou být umístěny na svém místě po celý rok. Obecně se však doporučuje lavici na zimu uskladnit na suché místo.

Pravidelnou údržbu vyžadují dřevěné venkovní lavičky. Ty je třeba alespoň 1x ročně ošetřit vhodným ochranným nátěrem. Teakové lavice je nutné alespoň 1 x ročně ošetřit speciálním olejem, určeným k údržbě právě tohoto materiálu.

Otázky a odpovědi

Z čeho by měla být vyrobena dřevěná lavice?

Dřevěné lavice mohou být vyrobeny z různých dřevin, nejdelší životnost a nejméně práce budete mít v případě, kdy si připlatíte za lavici vyrobenou z teakového dřeva. Teakové dřevo je velmi odolné a nevadí mu ani déšť. Naopak, po nějaké době získá vlivem vlhkosti nádech patiny a bude působit starodávným dojmem.

Jakou lavici pro venkovní využití?

Jestliže bude venkovní lavice umístěna na nechráněném místě, měla by být vyrobena z kovu, teakového dřeva, ratanu nebo plastu. Na volném prostranství může stát i dřevěná lavice, je však třeba, aby byla opatřena dostatečně odolným nátěrem.

Co je zahradní pohovka?

Zahradní pohovka vyniká pohodlností. Tento nábytek se běžně nachází na terasách, stát může i pod pergolou. Zahradní pohovka nabízí mnohem více místa k sezení, použít ji může i 6 a více osob. Běžně jsou k dostání lavice ve tvaru písmena L nebo U. Nejnáročnější mohou koupit pohovku s tvarem písmene O. Pro tyto lavice je typické silné a velmi pohodlné polstrování a vysoká pořizovací cena.

Závěr

Zahradní lavice může být individuální doplněk, pořídit ji však můžete i k zahradní sestavě, která se skládá z jídelního stolu a židlí. V druhém případě je velmi praktická lavice s úložným prostorem. Venkovní lavička může mít podobu i velké houpačky nebo zahradní pohovky. To, jaký vzhled je pro vás tím nejlepším určují požadavky, které na tento výrobek máte. Stabilitu lavic umístěných na volném prostranství zvýšíte tvrdým podkladem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.hornbach.cz, www.i-zahradninabytek.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (55 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já vždycky sázím na značku Rojaplast nebo Fieldmann a jsem naprosto spokojená. Ať od nich koupím jakýkoliv nábytek a zahradní lavice nebyla výjimkou, vždy je perfektní a dokonce i pohodlný.

  2. Zahradní lavice bylo to poslední, co nám ještě na zahrádce chybělo. Díky vašemu článku jsem nakonec vybrala značku Rojaplast a jsem moc spokojená.

  3. Krásný článek, hodně mi usnadnil práci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo