Zahradní houpačky

Houpačka stejně jako zahradní lavička patří k základnímu vybavení zahrady. Dnes však můžete na zahradu pořídit nejen klasickou lavičkovou houpačku, výběr na trhu je mnohem větší. Pohoupat se můžete v závěsných křeslech, poležet můžete v houpací síti. Mnoho podob mají také houpačky určené dětem.

První, co musíte při výběru houpačky na zahradu zvážit je to, komu je houpačka určena, kolika lidem má sloužit a na jakém místě ji budete chtít postavit nebo zavěsit. Každá houpačka by pak měla být pohodlná, bezpečná a neměl by být problém ani s její údržbou. Na údržbu i životnost má vliv výrobní materiál a pochopitelně také kvalitní výrobce.

Porovnat ceny zahradních houpaček

Počet osob

Rozdíl je i v tom, kolik osob naráz může houpačku používat. K dostání jsou houpačky pro jednoho, pro dva, ale i tři až čtyři osoby.

Pro jednoho – do této kategorie patří zejména houpačky pro děti, malé závěsné houpačky, houpací sítě nebo menší hamaky. Všechny modely je možné koupit s rámem i bez rámu a umístit je můžete na terasu i do volného prostoru. Co se týká materiálu, je možné koupit houpačky dřevěné, kovové, textilní, ratanové nebo jednoduché plastové. Samostatnou kapitolou jsou pak oblíbená houpací křesla.

Pro více osob – více osob může používat zejména tradiční houpací lavice. Dražší jsou pak moderní závěsné houpačky, levnější naopak velké hamaky. Klasické houpačky lze nejčastěji koupit i s konstrukcí. Pokud však doma konstrukci máte, není problém na ni zavěsit dřevěnou nebo kovovou lavici. Hamaku můžete koupit s konstrukcí i bez ní.

Typy

Zahradních houpaček je několik typů. Každý z nich je něčím výjimečný a kromě vzhledu se liší výrobním materiálem, počtem míst, nosností i možnými doplňky. Proto je dobré vědět, na co vše můžete při výběru narazit.

Houpací lavice

Patří stále k nejoblíbenějším zahradním houpačkám. Houpací lavice jsou bezpečné a pohodlné i mladší i starší uživatele. Houpací lavici mohou používat až 3 – 4 osoby najednou. Zvolit můžete houpačku z kovovou i dřevěnou konstrukcí. Výhodou těchto houpaček je cenová dostupnost, vysoká nosnost i odolnost.

Závěsná houpačka

Jedná se o v současné době velmi oblíbený typ houpačky, která má podobu houpacího křesla. Houpací křesla lze koupit společně s konstrukcí i bez konstrukce. Výrobním materiálem konstrukce bývá kov, ratan i textil. Nechybí ani různě kvalitní polstrování.

Houpací křeslo může používat 1 – 2 osoby, nosnost houpačky bývá od 80 – 130 kg. Luxusní ratanové nebo kovové houpačky mohou mít nosnost až 200 kg. Houpací křesla jsou určena dospělým a své houpačky mají také děti. Závěsné houpací křeslo můžete umístit v interiéru i exteriéru.

Houpací síť

Nejméně náročné na cenu jsou houpací sítě, dražší jsou pak textilní hamaky. Tyto houpačky vám umožní při houpání ležet. Houpací sítě a hamaky jsou nejméně náročné na prostor, zavěsit je můžete jednoduše mezi jakékoliv 2 stabilní body, nebo budete moci koupit houpačku společně s konstrukcí.

Houpačky pro děti

Nejméně nákladné jsou houpačky pro děti. Do zahrady můžete koupit závěsnou houpačku, kterou mohou používat samostatně sedící kojenci. Těmto houpačkám nechybí vyšší opěradla, zábrana mezi nožičkami nebo dokonce bezpečnostní pás. Dětské houpačky bývají vyrobeny ze dřeva, plastu nebo textilu.

Také tyto houpačky je možné koupit samostatně nebo společně s dřevěnou nebo kovovou konstrukcí. Větší děti se mohou pohoupat na houpacím kruhu nebo textilním křesle.

Materiál konstrukce

Tím nejdůležitějším, co zahradní houpačku tvoří, je robustní konstrukce. Vybírat můžete z několika různých materiálů. Každý z materiálů má svoje výhody i nevýhody.

 • Hliník – zahradní houpačky s hliníkovou konstrukcí jsou poměrně lehké a odolné. Hliník nevyžaduje žádnou údržbu, nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
 • Kov – méně náročné na údržbu jsou kovové konstrukce houpaček. Na výrobu se používá kvalitní ocel, ale i méně kvalitní slitiny. To, jak kvalitní má houpačka konstrukci prozradí pořizovací cena. Kvalitní kovová houpačka by měla mít nosné trubky s průměrem alespoň 50 mm.
 • Dřevo – celodřevěná houpačka vyniká vzhledem, nevýhodou je však nutná údržba, kterou dřevo vyžaduje. Dřevěná houpačka by neměla být umístěna na volném prostranství, protože dřevo je náchylné na vlhkost. Jestliže však chcete dřevěnou houpačku umístit na volné prostranství, zvolte houpačku vyrobenou z exotických a mnohem odolnějších dřevin. Na výrobu se používá cedrové, cypřišové nebo teakové dřevo.
 • Na výrobu se používá také méně odolná a cenově dostupnější borovice. Tento materiál však vyžaduje pravidelnou údržbu. Kvalitní a velmi hezká je houpačka vyrobená z modřínu. Méně kvalitní jsou houpačky vyrobené ze smrku.
 • Ratan – opět se jedná o velmi oblíbený materiál. Jeho předností je neotřelý vzhled i dobrá odolnost. Na výrobu se používá přírodní i syntetický ratan. Houpačky z přírodního ratanu se však hodí více do interiérů, protože se jedná o méně odolný materiál. Do zahrady se více hodí houpačky vyrobené ze syntetického ratanu. Tato houpačka vydrží celoroční pobyt na zahradě.
 • Plast – plastovou houpačku můžete koupit dětem.
 • Textil – textilní houpačky jsou cenově dostupné a koupit je můžete dětem i dospělým.

Nosnost

Zahradní houpačka musí být stabilní a bezpečná. Proto byste se měli zajímat i o maximální možné zatížení houpačky. Doporučenou nosnost není možné překračovat, proto raději vybírejte houpačky s vyšší nosností, a opomenout byste neměli ani na nějakou rezervu.

Nosnost dětských houpaček je 20 – 60 kg, jednomístná houpačka má nejčastěji nosnost okolo 100 kg. Lavičková houpačka určená 3 osobám mívá nosnost 200 – 250 kg.

Čalounění

Aby bylo posezení nebo poležení na zahradní houpačce pohodlné, nesmí chybět ani kvalitní polstrování. To, zda je houpačka čalouněním doplněna, je z velké části dáno výrobním materiálem. Polstrované nemusí být dřevěné houpačky, kovová nebo ratanová houpačka je čalouněním naopak vybavena.

Čalounění budete vybírat podle svého vkusu, ale zapomenout nesmíte ani na praktickou stránku věci. V první řadě musí být polstry voděodolné a odolat by měly i UV záření. Ověřte si i to, zda je možné potah sundat a vyprat v pračce. Ve stejné barvě jako čalounění bývá i stříška houpačky.

Na výrobu polstrování se používají různé syntetické materiály, ale v případě dražších houpaček může být čalounění vyrobeno i z přírodních materiálů.

Značka

Výrobců zahradních houpaček je velké množství. Houpací lavici koupíte například od vidaXL, Happy Green, Rojaplast, V-Garden, Patio, Goleto a dalších. Závěsná křesla jsou k dostání od Kondela, Sedco, IWHome, La Siesta a dalších. Dětské houpačky dodává Teddies, Legler, Rappa, Buddy Toys a dalších.

Cena

Cenu určuje typ i výrobní materiál. Nejlevnější jsou plastové houpačky pro děti. Tyto houpačky koupíte za cca 200 – 500 Kč. Poměrně dostupné jsou i houpací sítě, hamaky nebo textilní závěsná křesla. Zde se cena pohybuje od 500 – 1 000 Kč. Za cca 3 000 Kč koupíte první houpací lavice a luxusnější textilní křesla.

Dražší jsou houpačky s konstrukcí, jejich cena je od 3 – 5 000 Kč. Koupit však můžete i luxusní houpačku, jejíž cena bude vyšší než 10 000 Kč. Na trhu jsou zahradní houpačky zastoupeny ve velkém množství, vybrat si může naprosto každý.

Porovnat ceny zahradních houpaček

Údržba

Každá houpačka vyžaduje nějakou údržbu. Nejméně práce budete mít s kovovými, hliníkovými nebo ratanovými houpačkami. Zde se nemusíte nijak zvlášť starat o konstrukci, avšak péči bude potřebovat polstrování.

Nejnáročnější jsou dřevěné houpačky, které je nutné každý rok ošetřit vhodným nátěrem. Na zimu je pak vhodné houpačku uskladnit na suché místo, nebo ji alespoň přikrýt ochrannou plachtou.

Otázky a odpovědi

Co je brazilské křeslo?

Brazilské křeslo je kombinací houpací sítě a křesla. Při houpání v křesle pohodlně sedíte. Nedílnou součástí brazilského křesla je dřevěná tyč a textilní sedák, který je k tyči připevněn pomocí silných lan nebo pletených šňůr.

Brazilské křeslo lze umístit do bytu i na zahradu, na první pohled vás zaujme krásný vzhled křesla. Křesla bývají bohatě zdobena třásněmi, střapci nebo korálky. Každý pak ocení pohodlnost křesla, velmi pohodlná je zejména vysoká opěrka zad.

Jakou houpačku pro děti?

Při výběru houpačky pro děti hraje důležitou roli věk dítěte. Velmi oblíbené jsou pohodlné a luxusní textilní houpačky. Ty mohou být zavěšeny v interiéru i exteriéru. Starším dětem můžete koupit plastovou nebo dřevěnou houpačku s ohrádkou nebo bezpečnostními pásy. Starší děti si vystačí s jednodušší plastovou či dřevěnou houpačkou. Dražší jsou textilní závěsná křesla nebo houpací kruhy.

Co jsou rozkládací houpačky?

Některé houpací lavice umožňují rozložit sedací plochu. Tuto úpravu lze provést fixací opěradla s podsedákem. Aby bylo ležení pohodlné, je nutné, aby byla houpačka doplněna o masivní čalounění. Ne vždy jsou však houpačky pohodlné.

Závěr

Výběr zahradní houpačky není nijak složitý, přesto byste však měli zvážit alespoň několik zásadních parametrů. Tím hlavním je typ houpačky, umístění a preferovaný výrobní materiál. Ačkoliv lze koupit i levné houpačky, měli byste myslet také na bezpečnost osob, které budou houpačky používat.

Z hlediska bezpečnosti je důležité přihlédnout ke kvalitě zpracování konstrukce a zaměřit se musíte také na nosnost. U dětských houpaček zkontrolujte, zda není možné z houpačky vyklouznout nebo vypadnout. Teprve poté se zaměřte na samotný vzhled houpačky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.atan.cz, www.bestent.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Manželka chtěla Aga Zahradní houpačku MAJKA v tmavě šedé barvě, ale já nakonec koupil Vega Lux Black a je moc hezká. No manželka tvrdí, že se jí nelíbí a je nepohodlná, jenže mě se zdá super, ta její co vybrala původně je taková nemastná neslaná.

 2. Já jsem si udělala radost a na letošní sezonu jsem si pořídila Aga zahradní houpačku Majka v černé barvě a je krásná. Už se těším, až se na ní bude lenošit. Stála jen něco málo přes dva tisíce, takže nic co by člověka nějak zruinovalo.

 3. Do zahradní houpačky jsme investovali v létě, ale dlouho jsme nevěděli jakou vybrat. Štěstí, že jsme při hledání narazili na váš článek, ten nám výběr hodně usnadnil. Dojeli jsme koupit Rojaplast VEGAS Lux a naprostá bomba.

 4. Informace byli pro mě velice přínosný. Děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo