Dokonalá relaxace na čerstvém vzduchu se odvíjí i o od správně zvoleného zahradního lehátka. To si většina uživatelů vybírá podle typu zahradního nábytku, který se na zahradu poměrně běžně pořizuje jako první. Nabídka zahradních lehátek je však velká a vzhled by tak neměl být tím jediným, co vás bude při výběru lehátka zajímat. Kromě vzhledu, který je z velké části dán právě výrobním materiálem se zaměřte i na pohodlí.
Při výběru se zaměřte především na materiál konstrukce, některá lehátka jsou vhodná spíše pro venkovní používání, jiná budou vypadat dobře i ve vnitřních prostorách vašeho domu. O uživatelský komfort se postará nastavitelnost lehátka. Velmi praktická je i možnost lehátko složit a uskladnit nebo lépe přenášet. Zahradní lehátko může disponovat různými doplňky, které usnadní přenášení a postarají se i o vaše větší pohodlí.
Porovnat ceny zahradních lehátek
Nejlepší zahradní lehátka
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | V-Garden Dallas černé | ⭐ 88 % | 1 490 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Garthen 29462 – modrá | ⭐ 87 % | 699 Kč | Zobrazit | Nejlevnejsizbozi.cz |
3. | Rojaplast ZWMC 53 černé | ⭐ 85 % | 3 790 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | V-GARDEN VeGAS BLACK-AL | ⭐ 83 % | 2 390 Kč | Zobrazit | Atan.cz |
5. | Happy Green 50F2031OS oranžová | ⭐ 81 % | 949 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Materiál
Lehátka na zahradu se vyrábí z různých materiálu. Před výběrem byste měli znát specifika všech materiálu. Ratanová lehátka bývají díky pružnému umělému ratanu pohodlnější než lehátka dřevěná nebo kovová. Dřevěné lehátko však působí stylově i tradičně, kovové lehátko je pak nejvíce odolné a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.
Ratan
Ratanová lehátka patří mezi luxusní a nesmírně pohodlné. Na výrobu se používá zejména umělý ratan, který nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Lehátko je možné pouze omývat vodou.
Ratanové lehátko není vyrobené z ratanu celé, konstrukce je standardně kovová a ratanovou část tvoří výplet. Lehátku nevadí sluneční paprsky, vítr ani déšť. Umístěno může být volně v prostoru i pod střechou.
Kov
Kovová konstrukce je odolná a stabilní. Nejčastěji se na výrobu používá hliník, který je lehký i odolný. Levnější lehátka pak mohou být ocelová. Ani kovová lehátka nevyžadují žádnou složitou údržbu, navíc se jedná o materiál s opravdu dlouhou životností.
- Hliník – je nerezavějící materiál, který odolává mechanickému poškození. Za přednost se považuje i nízká hmotnost, která však souvisí s horší stabilitou.
- Ocel – ocelová lehátka by měla být opatřena povrchovou úpravou, která je ochrání před korozí. Ocelová lehátka se spíše nedoporučuje umísťovat do mokré trávy, tento materiál je obecně náchylnější ke korozi. Zaměřte se i na tloušťku použitých trubek, tloušťka musí být vždy alespoň 1 mm.
Dřevo
Je stále velmi oblíbený materiál, který má však i svoje negativa. Tím, největším je nutná pravidelná údržba, která spočívá v pravidelném ochranném nátěru. Údržba se však liší i v tom, z jakého dřeva je konstrukce vyrobena.
- Smrk – je považován za nejméně odolný materiál. Smrkovému dřevu nesvědčí vlhkost a náročnější je i na mechanické poškození.
- Borovice – je již kvalitnější, přesto se však stále jedná o cenově dostupný materiál. Tato dřevina je však více náchylná k napadení různých škůdců. Tento materiál je náchylný k praskání.
- Modřín/ dub – jsou nejkvalitnější běžně dostupné dřeviny. Jejich předností je vyšší odolnost vůči vlhkosti i mechanickému poškození.
- Teak – nejdražší, nejodolnější a nejkvalitnější jsou teaková lehátka. Na rozdíl od jiných materiálů nevyžaduje teakové dřevo takovou údržbu, je odolné i vůči dešti, oděru i škůdcům.
Mezi další materiály, ze kterých může být lehátko vyrobeno, patří akácie, bambus, eukalyptus dřevo Shorea nebo Meranti. Jedná se o kvalitní erotické dřeviny, které vyžadují pouze minimální údržbu. Lehátka se hodí do bytu i na zahradu, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
Plast
Plastová lehátka se velmi liší kvalitou, na výrobu méně kvalitních lehátek se používá křehký a ne příliš odolný plast. Proto byste měli preferovat dražší a kvalitnější plastová lehátka, která se vyznačuje obstojnou životností. Mezi přednosti plastu patří nulová údržba a nízká hmotnost. Na výběr máte z mnoha různých barevných kombinací.
Textilní
Textilní výplet je umístěn na dřevěné nebo kovové konstrukci. Textilní lehátka jsou pohodlná, počítat však musíte s nižší životností. Mezi textilní lehátka patří i závěsné houpací hamaky.
Rozměr
Dostatečně velké lehátko vám poskytne potřebné pohodlí i dostatečný prostor pro pohodlné ležení.
- Délka – standardní délka lehátka je v rozmezí 180 – 200 cm. Aby bylo lehátko pohodlné, mělo by být o cca 20 cm delší než je výška postavy.
- Šířka – bývá od 60 – 90 cm. Preferovat byste měli lehátka se šířkou 80 cm.
- Výška – ložná plocha bývá ve výšce 30 – 60 cm. Výšku vybírejte s ohledem na váš zdravotní stav.
Větší pohodlí vám poskytnou vyšší lehátka, která bývají polohovatelná. Nižší lehátka jsou zase více stabilní.
Hmotnost
Hmotnost lehátka ovlivňuje výrobní materiál. Hmotnost by vás měla více zajímat v případě, kdy budete s lehátkem častěji manipulovat. Myslet však musíte i na pravidlo, čím je lehátko těžší, tím je i stabilnější.
Nejlehčí jsou plastová lehátka, menší hmotnost mají také hliníková lehátka. Těžší jsou lehátka ratanová a dřevěná. Ti, kteří budou upřednostňovat těžší lehátka, ale budou muset lehátko občas přesunout, by měli popřemýšlet o tom, zda by se jim nevyplatila investice do lehátka s kolečky.
Nosnost
Aby bylo lehátko bezpečné, musí mít i potřebnou nosnost. Nosnost lehátek se pohybuje okolo 100 kg. K dostání jsou však i lehátka s nižší nebo naopak vyšší nosností. K dostání jsou i lehátka pro 2 osoby, zde by měla být nosnost minimálně 160 kg. V případě nosnosti se doporučuje počítat i s několikakilogramovou rezervou.
Možnosti lehátek
Zahradní lehátka mají různé funkce a doplňky. Čím více vám toho lehátko nabídne, tím vyšší bude i jeho pořizovací cena.
- Polohování – nejčastější možností je možnost polohování, lehátko tak poslouží při sezení i ležení. Lehátko využijete k opalování, čtení knihy i čemukoliv jinému.
- Skládací lehátka – mnoho lehátek je skládacích. Tato lehátka jsou méně náročná na prostor a lze je snadněji převážet nebo přenášet.
- Pro více osob – lehátko není určeno pouze jednotlivcům, dostupná jsou i lehátka pro 2 a více osob. Ve větším zastoupené jsou lehátka pro 2 osoby, v menší míře pak najdete velká pohodlná lůžka, na které se vejde celá rodina.
- Stříška – velmi oblíbeným doplňkem je různě velká stříška, která vás ochrání před škodlivými slunečními paprsky. Stříšku je často možné různě natáčet a používat podle potřeby. Na podobném principu funguje lehátko se stínítkem.
- Houpací lehátko – lehátko umístěné na stabilní konstrukci je obdobou závěsné houpačky. K dostání je ve variantě pro 1 nebo 2 osoby a často je jeho součástí i stříška. Levnější variantou jsou houpací sítě a hamaky.
- Ergonomie – ergonomická lehátka mají opěrku tvarovanou do písmene S, neergonomická lehátka pak mají opěrku rovnou. Tvarované opěrky se považují za pohodlnější a zdravější, avšak tato varianta nemusí být každému příjemná. Nejlepší je, lehátko před nákupem vyzkoušet.
- Kolečka – jsou určena pro jednodušší přemísťování.
Značka
Zahradní lehátko koupíte od výrobce Rojaplast, Blumfeldt, Tribu, V-Garden, Aga, Livarmo Home, Cattara, Hartman a mnoha dalších. Výběr je opravdu veliký a narazíte na levná i velmi luxusní lehátka, která splní veškerá vaše očekávání.
Cena
Cenové rozpětí je v tomto případě velké, zatímco za nejlevnější lehátko zaplatíte okolo 500 Kč, luxusní verze vás vyjde na 20 a více tisíc Kč. Nejoblíbenější jsou lehátka s cenou od 1 500 – 3 000 Kč.
Porovnat ceny zahradních lehátek
Otázky a odpovědi
Jaké lehátko koupit k bazénu?
Jakékoliv zahradní lehátko je ve své podstatě vhodné i k bazénu. Nejvíce výhod vám však poskytne ratanové lehátko. Tato lehátka jsou velmi pohodlná i bez přídavných polstrovaných polštářů nebo jiného podkladu. Stačí na něj položit pouze osušku. Přímo v bazénu si můžete poležet i na odolných plastových lehátkách.
Co je relaxační hnízdo?
Takto se občas označují lehátka, jejichž součástí je i vyšší konstrukce doplněná o textilní nebo jiné stínění. Stínění můžete podle potřeby zatahovat nebo roztahovat. Zde budete v bezpečí před slunečními paprsky, větrem i pohledy zvenčí. Méně nákladné je pak pořízení lehátka se stříškou, které vás před sluncem ochrání stejně dobře, ale soukromí si zde moc neužijete.
Co lze použít místo zahradního lehátka?
Pohodlné poležení nabídne i houpací síť, v poslední době velmi stoupá obliba houpacích sítí – hamaky. Použít můžete také textilní nebo kvalitní nafukovací lehátko. To využijete při pobytu ve vodě i na souši. Snadné přenášení a minimální nároky na místo má i oblíbený textilní nafukovací vak, který je vhodný při kempování, ale hodit se může i na zahradě.
Závěr
U zahradního lehátka je bezesporu nejdůležitější kostra. Dřevěná lehátka budou vypadat dobře na zahradě i uvnitř bytu. Dřevo však vyžaduje občasnou údržbu v podobě impregnace. Plastová lehátka jsou velmi lehká, můžete je snadno přenášet. Hliníková a kovová lehátka jsou však mnohem stabilnější a mají velmi dlouhou životnost. Díky možnosti lehátko nastavit budete moci odpočívat přesně tak, jak si přejete. Velmi skladná jsou lehátka skládací.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.gardenpardubice.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já zahradní lehátko vybírala opravdu hodně dlouho, až jsem nakonec objednala Linder Exclusiv v tmavě šedé barvě a jsem nadšená. Lenoší se na něm skvěle a je velmi pohodlné, přestože podle fotky jsem měla dost obavy, jestli se na něm dá vůbec ležet.
No tak já jsem tedy objednal Blumfeldt Renazzo Lounge a manželka mi ho málem hodila na hlavu. To je snad to nejhorší lehátko, na které jsem kdy narazil. Příšerně nepohodlné.
Když je sluníčko, tak vytáhnu lehátko a už se sluním. :D Mám na zahradě toto lehátko: Livarno Home Houston černý a je fakt skvělý.