Skialp je v překladu turistika na lyžích provozovaná ve volném terénu na horách. Tento sport je běžně označován i jako skitouring nebo skialpinismus. Součástí skialpových lyží je i speciální vázání a v českém jazyce se tak v souvislosti s tímto sportem setkáte s označením jít na pásy. Skialpinismus má mnoho podob, a každý turista si může zvolit vlastní cíl.
Pro někoho to může být výstup na vrchol hory, pro jiného je to sjezd, další se bude snažit projít co nejdelší trasu. Na rozdíl od běžného lyžování nebo běžkování se však budete pohybovat po zasněženém terénu, který si budete muset nejprve vyšlapat. Horská turistika je tak pro opravdu zdatné sportovce, kteří se nebojí zažít na svém putování různou podobu adrenalinu.
Ať už si zvolíte jakýkoliv cíl, budete si muset před prvním výšlapem obstarat potřebné vybavení. V tomto případě to jsou lyže, vázání a pochopitelně i správná obuv. Skialpy mají několik podob a každé lyže jsou vhodné na trochu jinou aktivitu.
Porovnat ceny skialpinistických lyží
Nejlepší skialpinistické lyže
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Rossignol Famous 6 18/19 | ⭐ 100 % | 6 099 Kč | Zobrazit | oksportshop.cz |
2. | Elan RC Race QS 19/20 | ⭐ 100 % | 3 820 Kč | Zobrazit | Actisport.cz |
3. | Dynafit Radical 88 W 21/22 | ⭐ 95 % | 9 990 Kč | Zobrazit | Koloshop.cz |
Typy
Skialp lze provozovat v různých podobách, a horská turistika je díky tomu vhodná pro začátečníky, rekreační turisty i ti, kteří se nebojí zapotit. Začátečníci se spokojí s tzv. skitouringem. Tato aktivita se odvíjí v nenáročném terénu. Ti, kteří se rozhodnou vydat vysoko do hor, budou potřebovat lyže na ski mountaineering. Milovníci volné jízdy zvolí lyže na freeride a v poslední skupině najdete lyže určené na speedtouring.
Skitouring
Tato aktivita je vhodná pro všechny, kteří si chtějí užít pohyb ve volné přírodě, ale nebudou chtít překonávat žádné složité překážky, náročné výstupy a obejdou se bez rychlých sjezdů. Vaše lyže by vám měly umožnit komfortní a bezpečnou chůzi a měli byste se na ně moci spolehnout i při sjezdu.
Skialpi na skitouring jsou pohodlné, nemají příliš vysokou hmotnost, ale jsou i dostatečně tuhé, aby obstály při sjezdu. Šířka bývá v rozmezí 80 – 95 mm a délka by měla být stejná, jako výška postavy, popřípadě lze koupit lyže o cca 10 cm kratší než je výška postavy lyžaře.
Ski mountaineering
Lyže na vysokohorský alpinismus jsou dobrou volbou pro milovníky spíše zahraničních výstupů. Během nich se neobejdete ani bez horolezeckého vybavení, lyže tak budete muset čas od času přenášet na těle či batohu. Ski mountaineering není aktivita vhodná pro začátečníky, ale spíše zkušenější horolezce a lyžaře.
Skialpi na ski mountaineering musí být lehké, ale dostatečně tuhé, aby je bylo možné využívat i při náročnějších sjezdech. Kvalitní lyže musí obstát v jakémkoliv terénu a měly by vám umožnit i pohyb po ledu. Podoba lyží je prakticky stejná jako u předešlého typu.
Šířka bude cca 95 mm a výška by měla být opět stejná jako je výška postavy. Koupit lze i lyže, které budou o něco málo delší. Na rozdíl od lyží na skitouring se však na jejich výrobu používají kvalitnější materiály, což se odráží na vyšší pořizovací ceně.
Freeride
Freeride nebo freetouring je označení pro rychlou jízdu. Lyže pro tuto disciplínu by měly zvládnout jízdu hlubokým prašanem. Lyže by mělo být možné využít i při výstupech na kopec, měly by tedy být dostatečné pružné.
Lyže na freeride mají vyšší hmotnost a poznáte je i podle větší šířky, která bývá více než 95 mm. Ti, kdo chtějí skialpi využívat převážně pro rychlé sjezdy, by měli volit co možná nejširší lyže. Délka lyží je pak o 5 – 15 cm delší než je výška postavy lyžaře.
Speedtouring
V souvislosti s touto disciplínou se můžete setkat i s označením fitness touring nebo race skialpinismus. Jedná se o náročnější fyzickou aktivitu vhodnou pro ty, kteří se nebojí zapotit a na svých výletech se nebojí zdolat mnoho kilometrů.
Skialpi na speedtouring musí být především lehké, aby vám umožnily rychlí pohyb po kopcovitém terénu. Nevýhodou lyží jsou však méně komfortní sjezdy. Šířka lyží bývá v rozmezí 60 – 85 mm. Co se týká délky, patří tyto lyže k nejkratším, délka by měla být alespoň o 10 cm kratší než je výška postavy lyžaře.
Materiál
Výrobní materiál ovlivňuje tuhost skialpinistických lyží a tuhost je velmi důležitý parametr, který ovlivňuje sjezdové vlastnosti. Každé skialpi mají několik vrstev, konstrukce lyží je skořepinová nebo sendvičová. Kvalitní lyže se neobejdou bez karbonových vláken, která jsou dostatečně tuhá a přitom lehká. Nevýhodou karbonu je vyšší pořizovací cena. U levnějších lyží je karbon nahrazen kevlarem.
Skialpové boty
Vybrat správné boty není vůbec jednoduché, skialpinismus je disciplína, která se mnohdy neobejde bez nutnosti zdolat určitý kus cesty bez lyží. Body na skialp vám tak musí umožnit jízdu na lyžích a pohodlné musí být i při chůzi.
- Hmotnost – boty na skialp musí být opravdu lehké. V dnešní době lze koupit boty, jejichž hmotnost se pohybuje okolo 600 gramů. Obvyklá hmotnost však bývá v rozmezí 1 300 – 1 500 g.
- Stabilita – ačkoliv jsou boty lehké, musí být stabilní, aby vás při náročných sjezdech podržely. Důležitou částí boty je komín umístěný v horní polovině. Komín lze ohýbat dopředu a dozadu. Ohebnost volte podle preferované disciplíny. Nejčastěji narazíte na boty s 60° ohebností. Na freeride vystačíte s 40° ohebností a při závodění, kdy budete muset čas od času běžet po svých, bude nutná až 80° ohebnost.
- Chůze – u bot si všímejte i podrážky. Ta by měla mít výrazný ideálně protiskluzový vzorek.
- Vázání – skialpi využívají pinové nebo rámové vázání. Koupit lze boty kompatibilní s jedním typem vázání, ale velká většina bot umožňuje používat oba způsoby.
Značka
Za kvalitu výrobku ručí výrobce. Kvalitní skialpinistické lyže lze koupit od Atomic, Dynafit, Fisher, Blizzard, Black Crows, Rossignol, Zag, La Sportiva nebo Pomoca.
Cena
Skialpi jsou poměrně cenově náročnou záležitostí. Ty nejlevnější lyže lze koupit za cca 6 000 Kč, avšak větší výběr nabízí kategorie 10 000 Kč. Do 10 000 Kč koupíte lyže i s vázáním. Náročnější lyžaři pořídí lyže za 15 – 30 000 Kč. Skialpi si můžete nechat vyrobit i na míru, tato možnost je však cenově nejnáročnější.
Porovnat ceny skialpinistických lyží
Otázky a odpovědi
Jak dlouhé by měly být skialpinistické lyže?
Délku lyží udává výška lyžaře, preferovaná disciplína i lyžařské zkušenosti. Universální doporučení říká, že lyže by měly sahat mezi bradu a čelo. Lépe ovládat se vám budou lyže kratší. Kratší lyže jsou obecně vhodné i pro snadnější výstupy. Milovníci rychlých sjezdů budou naopak potřebovat lyže delší.
Pro disciplíny skitouring a ski mountaineering jsou pro začátečníky vhodné lyže o cca 10 cm kratší než je výška postavy. Zkušenější lyžaři mohou koupit lyže o něco delší. Na freeride budete potřebovat lyže o cca 10 – 15 cm delší než je výška postavy. Speedtouring je disciplína, která vyžaduje lyže o cca 10 – 20 cm kratší než je výška postavy.
Co je rocker?
Rocker najdete v přední části lyže. Tato část je stejně jako u lyží sjezdových zvednutá od země. Díky rockeru je lyže dostatečně obratná a umožní vám dělat oblouky. Rocker je důležitý především u lyží na freeride.
Co vědět o stoupacích pásech?
Stoupací pásy jsou nedílnou součástí skialpinistických lyží. Stoupací pásy vám umožní stoupání do kopců. Pásy se vyrábí ze syntetických materiálů nebo mohéru. Velmi důležité je vybrat správný materiál, ale i délku a hustotu vláken. Pásy pro závodní lyže jsou úzké a upevňují se na střed lyže.
Turistické pásy jsou naopak širší, seříznout je můžete přesně na délku i šířku lyže. To vám zajistí při chůzi dostatečnou stabilitu. Na skluznici pásy nalepíte pomocí molekulárního lepidla, nebo můžete použít pásy bezlepidlové. Pásy patří mezi spotřební zboží, dle četnosti používání se pásy různou rychlostí opotřebovávají, ale jejich životnost prodloužíte správnou péčí.
Závěr
Skialpinismus je sport, který má mnoho podob a je díky tomu oblíbený u velkého počtu lyžařů. Výběr správných lyží nemusí být pro začátečníky úplně lehký, zejména v případě, kdy ještě nemají vyhraněný směr a rádi by vyzkoušeli více disciplín.
Zde se může vyplatit sáhnout po universální podobě lyží. Poté, co najdete ten správný směr, můžete upravit délku, šířku, tuhost a hmotnost lyží. Lyže na skialp vždy nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde vám kvalifikovaní odborníci zodpoví veškeré vaše dotazy a pomohou vám vybrat lyže, které nejlépe splní vaše nároky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.hudy.cz, www.endorphinrepublic.cz, www.lyze-radotin.cz, www.mojekolo.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Kupoval jsem teď nedávno skialpinistické lyže od značky Rossignol a stále mají tu nejlepší kvalitu, co si pamatuji z dřívějška. Tato značka prostě svému řemeslu rozumí a nabízí fakt TOP produkty.
Na doporučení vašeho zajímavého článku jsem objednala skialpinistické lyže Fischer RC4 Worldcup GS jr. 18/19 a jsou perfektní. Přesně splňují očekávání, navíc jsem je objednávala jako dárek a oslavenec měl radost jak malé dítě.
Loňskou sezónu jsem pořídila zbrusu nové skialpinistické lyže od značky Atomic a jsou super. Opravdu potěšila jejich kvalita i špičkové zpracování, navíc jsem měla štěstí, že na ně byla zrovna akce, takže jsem ještě ušetřila nějakou tu stovku.
Přítelkyně si vybrala Rossignol Famous 6, tak jsem je pro ni objednal jako dárek. Vyzkoušela je a byla moc spokojená, hlavně s kvalitou zpracování, takže to rozhodně nebyly vyhozené peníze.