Tenisové rakety

Tenis je označován jako bílý sport a oblíbený téměř po celém světě. Tenis je oblíbený mezi hráči všech věkových generacích, hraje se rekreačně i na profesionální úrovni. Hrát ho mohou 2 nebo 4 hráči. Pro tento sport vám postačí pořídit tenisovou raketu a míčky.

Pak už stačí sehnat vhodného spoluhráče a můžete si zapinkat na trávě nebo tenisovém kurtu. Ti, kdo tomuto sportu propadli, vědí, jakou důležitou roli hraje výběr vhodné rakety. Pro začátečníky však může být výběr tenisové rakety obtížnější.

Ačkoliv se tenisová raketa nezdá být nijak složitá záležitost, při jejím výběru budete muset přihlédnout k mnoha parametrům. Patří mezi ně výrobní materiál, hmotnost a vyvážení rakety, velikost hlavy, gripu a podstatnou roli hraje i výplet.

Porovnat ceny tenisových raket

Nejlepší tenisové rakety

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Wilson Pro Staff 97 100 % 5 999 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Wilson Clash 100L 98 % 5 890 Kč Zobrazit Decathlon.cz
3. Wilson Clash 100 94 % 6 290 Kč Zobrazit Richsport.cz
4. Babolat Pure Drive 25 93 % 1 599 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Babolat B FLY 25 87 % 749 Kč Zobrazit Alza.cz

Délka a rám

Standardní délka raket je 680 – 690 mm, k dostání jsou také rakety s prodlouženou délkou 690 a více mm. Tuto délku by měli volit vyšší hráči.

Jednotlivé rakety se od sebe liší také šířkou rámu. Začátečníci by měli volit širší rám nad 22 mm, který méně vibruje. Pokročilejším jsou určeny užší rámy 18 – 21 mm. Tyto rakety jsou rychlejší a úder přesnější.

Materiál

Při nákupu tenisových raket narazíte na poměrně velké cenové rozpětí. Rozdíl v ceně má na svědomí výrobní materiál rakety. Mezi nejkvalitnější materiál patří grafit.

Grafitové rakety jsou určené pro pokročilé tenisty, jsou však doporučovány i začátečníkům, kteří se tomuto sportu hodlají pravidelně věnovat. Výhodou grafitu je menší hmotnost. Hmotnost pak patří k dalšímu zásadnímu parametru.

Co se týká dětských raket, v tomto případě vás bude limitovat věk dítěte. Pro nejmenší tenisty v podstatě na výběr nemáte a volit budete mezi jednotlivými hliníkovými raketami. Starším dětem je již možné koupit raketu z kvalitnějších materiálů.

Hliník

Hliník patří k základnímu materiálu, tenisové rakety z hliníku patří obecně k těm nejlevnějším. Hliníková raketa je určena pro sezónní hráče, kteří si tenis pinknout čas občas například v rámci dovolené. Dětské hliníkové rakety jsou vyráběny ve velikostech 17 – 23 palců. Výhodou dětských hlinkových raket je vysoká odolnost a nízké cena.

Slitina grafitu a hliníku

Jedná se o kvalitnější materiál, který je vhodný pro pravidelné používání. I zde jsou velké rozdíly v ceně. Je to dáno poměrem mezi jednotlivými materiály. Jestliže převažuje hliník, je raketa levnější a naopak. Dětské kompozitové rakety jsou vyráběny ve velikostech cca 23 – 25 palců.

Grafit

Grafitové rakety jsou určené profesionálům i těm, kteří to s tenisem myslí opravdu vážně. Kvalitě materiálu odpovídá samozřejmě i vysoká cena rakety. Dětem můžete grafitovou raketu koupit přibližně od velikosti 24 – 25 palců.

Dětské grafitové rakety je vhodné koupit dětem, které hrají tenis pravidelně. Výhodou těchto raket je skutečnost, že je lze přeplétat.

Hmotnost

U tenisové rakety platí, že čím je lehčí, tím lépe budete zvládat údery i správnou techniku. To je důležité především u těch, kteří s tenisem teprve začínají. Nevýhodou lehčích raket je horší přesnost. V případě těžších raket je hra přesnější.

Těžší rakety jsou určené pokročilým hráčům, kteří již ovládají správnou techniku hry. Váha tenisových raket bývá v rozmezí 255 – 320 g. Začátečníci by měli vybírat mezi raketami s váhou do 280 g. Pokročilejším hráčům jsou určeny rakety s hmotností v rozmezí 280 – 310 g.

Velikost gripu

Velikost gripu nebo také rukojeti budete volit s ohledem na velikost ruky. Ideální velikost vychází z šířky dlaně. Rukojeť můžete zvětšovat přiděláním omotávky. Velikost je udávána v milimetrech nebo palcích.

Hráčům s malou rukou, kam je možné přiřadit zejména ženy, jsou doporučovány rakety s rukojetí 100 – 108 mm. Hráči s větší rukou mohou volit mezi velikostí 109 – 114 mm. A majitelům velkých rukou jsou určeny rakety s gripem od 115 a více mm. Jedná spíše o obecné doporučení, raketu je vhodné před nákupem vyzkoušet.

Velikost hlavy

I velikost hlavy je parametr, který závisí na tom, jakou máte s tenisem zkušenost. Začátečníci by měli vybírat raketu s větší hlavou, pokročilým hráčům jsou určeny rakety s menší hlavou. Tenisová raketa s velkou hlavou patří opět k méně přesným, pro začátečníky je nejhlavnější při hře míček trefit. Raketa s menší hlavou pak umožňuje přesnou hru.

Velikost hlavy může být udávána v cm2 nebo in2 a pohybuje se v rozmezí 600 -760 cm2.

 • Super velká hlava – velikost větší než 740 cm2 – děti, které budou hrát občas
 • Velká hlava – velikost v rozmezí 660 – 720 cm2 – začátečníci
 • Středně velká hlava – velikost v rozmezí 630 – 660 cm2 – mírně pokročilí
 • Menší hlava – velikost v rozmezí 600 – 630 cm2 – pokročilí hráči, kteří hrají pravidelně
 • Malá hlava – velikost menší než 600 cm2 – profesionálové

Vyvážení

Vyvážením je myšleno těžiště rakety, které je udáváno v milimetrech. Vyvážení se měří od gripu ke středu rakety.

Začátečníci by měli vybírat rakety, které jsou vyvážené do středu a poté se rozhodnou, zda jim bude vyhovovat vyvážení do hlavy nebo ruky. Vyvážení do hlavy pomůže zesílit údery, vyvážení do gripu bude údery lépe kontrolovat.

 • Vyvážení do hlavy je cca 33,5 a více cm – vhodnější pro začátečníky
 • Vyvážení na střed od 32,5 – 33,5 cm – pro začátečníky i pokročilejší
 • Vyvážení do rukojeti méně než 32, 5 cm – pokročilí hráči

Výplet rakety

Výplet je u tenisové rakety velmi důležitý, protože ovlivňuje hru stejně jako samotná raketa. Výplet patří mezi spotřební materiál a je nutné ho měnit v závislosti na tom, jak často raketu používáte. Dokonce se doporučuje měnit výplet po 10 – 15 hodinách. Rekreační hráči mohou výplet používat i více než rok, což bude mít vliv na hru.

Struny jsou k dostání v několika materiálech. Koupit můžete syntetické, přírodní a hybridní. I zde platí známé pravidlo – čím je struna draží, tím je hra kvalitnější. Bohužel vyšší cena nemá vliv na výdrž a drahá struna má kratší životnost.

Struny můžete zakoupit v několika průměrech od cca 0,8 – 1,5 a více mm. Tenčí výplety bývají pružnější, díky tomu je hra rychlejší a razantnější. Mají však kratší životnost a jsou doporučovány spíše méně pokročilým hráčům, a to i přesto, že začátečníky bude zajímat spíše životnost.

Jak jsme však zmínili na začátku, je třeba výplet poměrně často měnit a to i v případě, že nedojde k jeho prasknutí. Silnější výplety jsou vhodnější pro závodní hráče, kteří už mají větší cit a kontrolu pro hru.

Větší kontrolu nad hrou vám umožní výplet s počtem krátkých a dlouhých strun 18 x 20. Nejčastěji se setkáte s hustotou výpletu 16 x 19, a větší sílu a rotaci dosáhnete s výpletem 16 x 18.

Značka

Wilson, Head, Babolat, Yonex, Prince, Artis nebo Acra patří mezi výrobce tenisových raket. Jednotlivé výrobky jsou k dostání od mnoha dalších značek. Jednotlivý výrobci se snaží svoje výrobky od těch ostatních nějak odlišit. Jednotlivé výrobky se mohou lišit tvarem rámu i rukojeti a je proto dobré si raketu před nákupem osahat, a pokud vám to prodejce umožní také vyzkoušet.

Cena

Cena tenisových raket začíná na cca 300 Kč. Jedná se o hliníkové rakety určené pro občasné pinknutí. Levnější jsou i dětské rakety. Cena prvních kvalitních dětských raket začíná na cca 400 Kč.

Kvalitní rakety koupíte od 1 000 Kč. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilejší hráče. Velký výběr nabízí také cenové rozmezí 2 – 3 000 Kč. Tyto výrobky jsou dostačující pro ty, kdo hrají pravidelně. Profesionálové mohou raketu koupit za 4 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny tenisových raket

Otázky a odpovědi

Kde najdeme potřebné parametry jednotlivých raket?

Veškeré podstatné parametry jsou přímo na těle rakety. Místo značení se liší v závislosti na jednotlivých výrobcích. V některých případech jsou údaje uvedené na rámu, krčku nebo hlavě.

Kde raketu koupit?

Tenisovou raketu můžete koupit prakticky v každém větším supermarketu. Tyto výrobky nejsou příliš kvalitní, lákat vás však mohou nižší cenou. Pokud to však s tenisem myslíte vážně, nakupujte veškeré vybavení ve specializovaných obchodech. Zde by vám měli umožnit raketu otestovat a porovnat více různých výrobků.

Jak vybrat raketu pro dítě?

Při výběru rakety pro vašeho potomka vás bude zajímat pouze jeden parametr a tím je velikost rakety. Ta se pohybuje v rozmezí cca 17 – 26 palců. Nejmenší rakety jsou určené pro děti s výškou do 100 cm, což bývá věk 2-3 let. Tyto rakety měří cca 480 mm.

Největší velikost koupíte dětem s výškou 140 a více centimetrů, přičemž délka rakety je asi 660 mm. Při výběru dětské rakety se můžete řídit i doporučeným postem. Stojící dítě chytí raketu za její konec a ruku spustí volně dolů. Hlava rakety by se měla dotýkat země.

Jak se pozná, že je třeba měnit výplet?

Kvalita výpletu se během hry rychle snižuje. Po několika odehraných zápasech změkne a míčky budou odráženy do větší vzdálenosti. Výplet můžete zkontrolovat také vizuálně, pokud ho posunete o kousek níž a uvidíte zářez, znamená to, že struna pravděpodobně brzy praskne.

Závěr

Začátečníkům i rekreačním hráčům jsou určeny především rakety o hmotnosti kolem 280 gramů. Velikost hlavy by se měla pohybovat kolem 650 a více cm². Vyvážení rakety by mělo být spíše do hlavy. Pokročilejším hráčům, kteří hrají pravidelně alespoň 1x za týden jsou doporučovány rakety s váhou do 300 g a plochou hlavy do 645 cm².

Raketa by měla být vyvážená na střed. Zkušení hráči už radit pravděpodobně nepotřebují. Pouze pro kompletnost uvádíme doporučení i pro ně. Raketa profesionála může vážit 300 a více gramů, plocha hlavy bude menší než 645 cm². Raketa bude mít užší rám a vyvážení je v tomto případě do ruky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sportisimo.cz, www.sportobchod.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (27 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Většinou používám značku Wilson, ale tentokrát jsem vyzkoušel Babolat Pure Aero Rafa a pecka. Je fakt parádní, kvalitní, dobře sedí v ruce a přežila i menší nehodu, takže mohu jedině doporučit.

 2. Koupil jsem si tenisovou raketu Wilson Pro Staff 97 a už se moc těším, až jí vyzkouším. Cena byla něco přes tři tisíce, ale vybral jsem jí po přečtení vašeho článku, tak věřím, že bude super, protože měla skvělé recenze.

 3. Vaše informace byli pro mě velmi užitečný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo