Tenisové míčky

Tenis je známý jako bílý sport a s oblibou ho hrají hráči po celém světě. Tenis si mohou zahrát malí i velcí na rekreační i profesionální úrovni. Tenis si můžete zahrát ve 2 nebo 4 lidech za pomocí tenisové rakety a tenisového míčku.

Tenisový míček patří k základnímu vybavení každého, kdo si chce zahrát tenis. Ti, kteří hrají tenis spíše rekreačně, nad výběrem správného míčku nebudou dlouho dumat a jednoduše vyberou první, který je upoutá cenou nebo vzhledem. Jestliže chcete z míčku na tenis vytěžit maximum, měli byste vědět o tenisáku alespoň ty nejzákladnější informace.

Tenisové míče zásadním způsobem ovlivňují kvalitu hry a jeho výběr je stejně důležitý jako výběr správné tenisové rakety.

Na trhu jsou tenisové míčky rozděleny do několika skupin podle hráčské úrovně. K mání jsou tak tréninkové i turnajové míče. Doma si můžete zahrát s universálním míčkem a svým dětem můžete zakoupit míčky vhodné právě pro děti.

Porovnat ceny tenisových míčů

Nejlepší tenisové míčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Head PRO 4ks 93 % 167 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Slazengers Wimbledon 4ks 92 % 189 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Tretorn Micro X 4ks 90 % 249 Kč Zobrazit Muziker.cz
4. Head Championship 4ks 89 % 135 Kč Zobrazit Mastersport.cz
5. Wilson US OPEN 4ks 88 % 169 Kč Zobrazit Decathlon.cz

Typy

Na trhu se objevují dva různé typy tenisových míčků. Koupit můžete tlakový nebo beztlakový míč.

Tlakové tenisové míče

Tlakové míče používají při hře profesionální hráči a všichni ti, kteří si zahrát s tím nejlepším, co je na trhu k mání. Tlakové míče jsou dražší a patří k nejčastěji používaným míčům vůbec. Míče se plní vzduchem, díky čemuž jsou mnohem pružnější, živý a rychlý.

Vzduch se však pozvolna ztrácí a míček tak ztrácí svoje výhodné vlastnosti. Při oficiálních utkáních se tak běžně používá větší počet míčků. Amatérští hráči však mohou jeden míček používat i řadu měsíců.

Beztlaké tenisové míče

Míček má po celou dobu stejný tlak a vyznačují se delší životností a jsou považovány za dostatečně kvalitní. Kvalita hry je však nižší a míče jsou vhodné spíše pro rekreační hráče. Při výrobě kvalitnějších míčů se do jádra přidává titanová příměs. Takovéto míče jsou velmi kvalitní, herní vlastnosti míče se neztratí ani po mnoha používáních a oceníte i dlouhou životnost míčů.

Hráčská úroveň

Dále se míče dělí do několika skupin podle hráčské úrovně. Obecně se míče dělí na tréninkové, turnajové, universální a dětské. Kvalitu a úroveň určuje pořizovací cena i výrobce, čím je míč dražší, tím je i kvalitnější.

Tenisové míče pro děti – děti budou potřebovat spíše měkké míče. Nejmenší si zahrají s měkkým pěnovým a zároveň větším míčem. Postupně pak budete přecházet na tvrdší míče standardní velikosti. Dětské míče a míče vhodné pro začátečníky poznáte podle zeleno- žluté nebo oranžově žluté barvy. Tyto barevné kombinace jsou schváleny ITF a vyznačují se dostačující kvalitou. Míče jsou při hře pomalejší a hra je pro začátečníky o poznání snadnější.

  • Dále pak můžete koupit červený míč, který se vyznačuje až 75% zpomalením a je vhodný pro děti od 5 – 7 let věku.
  • Oranžová barva míče má zpomalení 50% a doporučuje se dětem od 7 – 9 let.
  • Zelené míče mají zpomalení 25% a vhodné jsou pro děti od 9 – 10 let.

Velikost tenisového míče

Přesné rozměry jsou dány ITF federací. Ta kromě velikosti udává také hmotnost, odraz a deformaci míče. Oficiální míče musí mít průměr od 6,35 – 6,67 cm. Hmotnost míčku by měla být od 56,7 – 58,5 gramů. Po dopadu na pevnou zem musí mít míč odskok od 135 – 147 cm, a to v případě, kdy je hozen z výšky 254 cm. Tolerance přední deformace je od 0,56 – 0,74 cm, zadní deformace musí být v rozmezí 0,89 – 1,085 cm.

Odskok

Nejdůležitější vlastností tenisových míčků je právě odskok, což je vlastně výška, do které je míček schopen vyletět poté, co se odrazí od pevného podkladu. Odskok je ovlivněn především výrobním materiálem.

Za kvalitní se považuje míček, který má po dopadu z výšky 2,5 metrů odskok od 1,35 – 1,47 metrů. Odskok míčku je však ovlivněn také teplotou vzduchu a dalšími okolními vlivy. Univerzální míčky jsou označeny Extra Duty a použít je můžete na trávě, antuce, betonu atd.

Značka

Tenisový míček koupíte v supermarketu, hračkářství i specializovaných prodejnách. Rekreační hráči si zahrají prakticky s jakýmkoliv míčkem, aniž byste se museli zabývat výrobcem. Náruživější hráči by měli sáhnout po míčích předních výrobců. Mezi ty nejkvalitnější patří míčky značky Head, Wilson, Dunlop, Tecnifibre, Slzenger.

Cena

Tenisové míče se běžně prodávají v tubách, zde jsou umístěny 4 míče stejných vlastností. Jestliže potřebuje větší počet míčů například do škol, sportovních center atd. můžete koupit velké balení, které obsahuje 60 až 92 kusů míčů.

Cena 4 kusů se běžně pohybuje v rozmezí 100 – 400 Kč. Za velké balení zaplatíte 1 500 – 3 500 Kč.

Porovnat ceny tenisových míčů

Otázky a odpovědi

Z čeho se tenisový míček vyrábí?

Uvnitř tenisového míčku se nachází pevná duše vyrobená z kaučukové gumy. Ve většině případů jsou míčky potaženy vlněnou tkaninou zvanou melton.

Jakou barvu může tenisový míček mít?

Oficiálními barvami je žlutá a bílá barva. Tyto barvy jsou jako jediné schválené ITF (International Tennis Federation) a USTA (United States Tennis Association).

Jakým dalším způsobem lze tenisový míček využít?

Tenisové míčky se poměrně běžně používají i jako masážní pomůcky. Oblíbené jsou u osob, které řeší potíže s bolavými svaly. Dále se používá pro zmírnění ischiatických bolestí, míček napomůže při myofasilním uvolněním.

Jedná se o techniku, která zvýší průtok krve a zrelaxuje napjaté svaly. Při masáži tlačí míček na potřebné části svalů, během tohoto procesu dochází k uvolnění svalu. Samotná masáž může být v počátku poměrně bolestivý, avšak ve výsledku se svaly uvolní a bolest se zmírní nebo zcela odezní.

Závěr

Oficiální tenisové míče poznáte podle žluté případně bílé barvy. Míče bílé barvy patří mezi tréninkové, žluté míče jsou na trhu k dostání mnohem častěji. Míček je vyroben z pevné gumy a potažen meltonem. Žádný tenisový míč by neměl mít švy. Při rekreační hře si vystačíte s beztlakovým míčem, na oficiálních turnajích se používají míče tlakové.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mastersport.cz, www.sportobchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Na tenis chodíme s partnerem pravidelně, ale míčky dost střídáme a upřímně na mě udělal dojem bipack obsahující osm kusů Tecnifibre X-One. Dokonce mě tento produkt nadchl více než klasické balení Wilson US Open o 4 kusech. Jestli mohu doporučit, určitě je vyzkoušejte, budete potěšeni.

  2. Hraji tenis pravidelně a jedině se značkou Wilson, s tou jsem maximálně spokojený. Dají se často sehnat i za akční cenu.

  3. Tenisové míčky používám celou dobu od značky Dunlop a nemohu si je vynachválit. Dokonce jsem zkusila i značku Wilson, ale ta mě příliš nenadchla a vrátila jsem se zpět k té původní.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo